травми в планината

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

травми в планината

Мнениеот batman » Пет Окт 15, 2004 9:42 pm

Един приятел наскоро се разби в планината,известно време беше в кома, оцеля само защото е с много силен и трениран организъм. Темата не е от най-приятните, но ми е интересно дали това е изолиран случай или е ежедневие за някои?
http://www.mbuk.com/thatsgottahurtdetails.asp?id=1
http://www.mbuk.com/thatsgottahurtdetails.asp?id=3
http://www.mbuk.com/thatsgottahurtdetails.asp?id=2
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот Sp0nG » Пет Окт 15, 2004 11:02 pm

Аз лично преди седмица-две паднах точно и само на главата си право в ръба на един камък и се шибнах малко над дясното ухо, където моята каска почти не беше от полза, ама като няма пари за фулфейс....та така два-три дни не исках да поглеждам колело, ама вече ми мина и сега:banana:, то това е тръпката - че може да се утепеш непоправимо:D
Аватар
Sp0nG
 
Мнения: 896
Рейтинг: 1912
Регистриран на: Пон Фев 23, 2004 6:40 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот HellRaider » Пет Окт 15, 2004 11:38 pm

[quote="batman"]

Един приятел наскоро се разби в планината,известно време беше в кома, оцеля само защото е с много силен и трениран организъм. Темата не е от най-приятните, но ми е интересно дали това е изолиран случай или е ежедневие за някои?
http://www.mbuk.com/thatsgottahurtdetails.asp?id=1
http://www.mbuk.com/thatsgottahurtdetails.asp?id=3
http://www.mbuk.com/thatsgottahurtdetails.asp?id=2

[/quote]

v momenta leja v nas s komocio i precakan vrat ....
:crazy:
Вчера е история.
Утре е мистерия.
Днес е подарък.
HellRaider
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 8:38 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот gladstone » Съб Окт 16, 2004 12:15 am

Basi...Abe i az vinagi sum se 4udil kato si s full-face i padne6 i po4ne6 da se prenqta6 nqma li 6ans 6lema da ti dokara izkrivqvaniq na vrata? V kraina smetka toi e dosta po golqm ot glavata i kato se zavurti..:xx(:
gladstone
 
Мнения: 831
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Юли 07, 2004 11:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот BuxpeH » Съб Окт 16, 2004 9:34 am

По-хубаво, отколкото без каска да паднеш!! Тая втората картинка си показва. направо тръпки да те побиват...
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот batman » Съб Окт 16, 2004 9:45 pm

... фулфейсa e много по-защитен, но е труднотърпим за по-дълго време, аз лично се чувствам много некомфортно с него. С байк не съм се разбивал сериозно, но затова пък имам подобно изживяване със ски. На един вираж излетях извън пистата заради износени кантове и поради невнимание. Залепих се почти челно (с минимално тангиране) на един голям бор, вероятната скорост може би е била около 45-50 км/ч. Първоначално не можех да си поема дъх повече от 1 минута, задушавах се съвсем насериозно и почти не вярвах, че ще дочакам необходимата порция кислород. После започнах да дишам на къси пресекулки, защото гръдния ми кош беше колабирал, мускулите отговарящи за дихателните движения се бяха парализирали в стегнато положение и отказваха да се отпуснат. След около 3 минути се нормализира дишането ми, но усещах жестоки бодежи в ребрата, първото което си помислих бе, че са натрошени. Малко по-късно и тези болки отшумяха, почти повярвах, че само с това съм оттървал кожата и се надигнах да стана на крака. В момента в който стъпах на левия си крак, се сринах от зверска болка (почти припаднах) на земята - по късно се оказа, че са раздробени костите на стъпалото и откършено остро парче кост се бе заклинило в хрущялите на ставните връзки.
Предполагам, че да се разбие човек с байк в планината, не е много по-различно като усещане! Ако няма късмет - може да си отиде мърцина! :D Все пак си мисля, че лудите Господ ги пази, така че карайте момчета и много не му мислете!!!:8D: А ако може да се задели и некой лев за протектори и каска - още по-добре!!! Досега карах без каска, но вече почвам да се замислям. :D :D :D
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот HellRaider » Съб Окт 16, 2004 10:31 pm

[quote="batman"]


... фулфейсa e много по-защитен, но е труднотърпим за по-дълго време, аз лично се чувствам много некомфортно с него.....
[/quote]


ave s bike ne sedq poveceh ot 10 min s kaskata ta ,..... no s motora karam dosta vreme s kaska na glavata i sym sviknal
vsichko e do navik
Вчера е история.
Утре е мистерия.
Днес е подарък.
HellRaider
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 8:38 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот batman » Съб Окт 16, 2004 11:15 pm

[quote="HellRaider"]

[quote="batman"]


... фулфейсa e много по-защитен, но е труднотърпим за по-дълго време, аз лично се чувствам много некомфортно с него.....
[/quote]


ave s bike ne sedq poveceh ot 10 min s kaskata ta ,..... no s motora karam dosta vreme s kaska na glavata i sym sviknal
vsichko e do navik
[/quote]

Докато карах активно моя мотор и аз слагах фулфейс заради катаджиите, но тапицериите на моя Нолан изтърбуших изцяло и си направих три тампона (подобно на банани) които да го фиксират горе и отстрани на черепа ми. Получи се много комфортно, но не съм сигурен дали върши някаква работа! :)
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот HellRaider » Съб Окт 16, 2004 11:19 pm

[quote="batman"]

[quote="HellRaider"]

[quote="batman"]


... фулфейсa e много по-защитен, но е труднотърпим за по-дълго време, аз лично се чувствам много некомфортно с него.....
[/quote]


ave s bike ne sedq poveceh ot 10 min s kaskata ta ,..... no s motora karam dosta vreme s kaska na glavata i sym sviknal
vsichko e do navik
[/quote]

Докато карах активно моя мотор и аз слагах фулфейс заради катаджиите, но тапицериите на моя Нолан изтърбуших изцяло и си направих три тампона (подобно на банани) които да го фиксират горе и отстрани на черепа ми. Получи се много комфортно, но не съм сигурен дали върши някаква работа! :)
[/quote]



da de da ama az karam motocross ,... =)) nali i v gorite ... i .... praninite .... ta tamponite nqma da mi vyr6at rabota a za ulicite nqmam godini .... taka che kaskata 6te mi e malyk problem =)
Вчера е история.
Утре е мистерия.
Днес е подарък.
HellRaider
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 8:38 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Пон Окт 18, 2004 9:02 am

[quote="BuxpeH"]

По-хубаво, отколкото без каска да паднеш!! Тая втората картинка си показва. направо тръпки да те побиват...
[/quote]


Никакви тръпки не ме побиват. Това са само охлузни рани, които изглеждат ужасно, но при подходящо лечение преминават за 3-4 дни и даже белег не остава. Всички, които са ме виждали преди 10 дни и сега ще го потвърдят. Такива рани са неизбежни при падане на скорост и даже лекарите в травматологиите много много не им обръщат внимание (с основание!). Виж, ако има УДАР в главата, а не охлузване, това е друго!!!

Тая тема ме подсеща да задам следния въпрос: А като ви побиват тръпки от вида на кръв и охлузена кожа, къде сте тръгнали в планината с колело??? Питам сериозно, защото на няколко пъти се оказва, че при инцидент в групата, с която съм карал, почти няма човек, който да може да запази самообладание, да не се паникьоса от кофти изглеждащите рани, да окаже що-годе адекватна първа помощ, кръвоспиране, шиниране... Да не говорим пък колко малко са хората, които НАИСТИНА си носят поне най-елементарното, което би им позволило да окажат такава първа помощ (тука и аз последно време търпя критики). Не говоря за някаква супер оборудвана аптечка, ама ако се окажеш след инцидент даже без един бинт, а няма начин бързо да се транспортираш до медицински пункт, това със сигурност ще се окаже по-голям проблем от самото падане. Наистина се дразня от масовото подценяване на такива елементарни правила!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот gladstone » Пон Окт 18, 2004 1:13 pm

[quote="did"]

Да не говорим пък колко малко са хората, които НАИСТИНА си носят поне най-елементарното
[/quote]


Много си прав, поне аз като се качвам да карам с приатели никой не носи подобно нещо и всеки път като му стане нещо на някой се изживявам в ролята на медицинска сестра:I Даже последния път като се качих на витоша без колело дори си взех аптечката и всички инструменти ако случайно видя някой брат байкър:8D: в беда да мога с нещо да помогна там. Бе трябва си със сигурност, трябва си човек да има поне основните средства за първа помощ..
gladstone
 
Мнения: 831
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Юли 07, 2004 11:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот a » Вто Окт 19, 2004 1:59 pm

[quote]Никакви тръпки не ме побиват. Това са само охлузни рани, които изглеждат ужасно, но при подходящо лечение преминават за 3-4 дни и даже белег не остава.[/quote]

Остави ти тез охлузвания. Виж как са им отекли целите глави на тия. Почти сигурно са имали сътресения на мозъка ако не и комоцио за 3тия, дето е на легло. Много е гадно. Знам го от първа ръка. И само оттока минава за 10на дена, в които по-добре никой да не те вижда през какви форми минава главата ти...
[quote]не говорим пък колко малко са хората, които НАИСТИНА си носят поне най-елементарното, което би им позволило да окажат такава първа помощ [/quote]

Във връзка с това: Когато ходя на Витоша може и помпа да забравям отвреме навреме, ама ВИНАГИ си вземам една малка аптечка с лепенки, бинт, гентамицин на прах, ампула течен аналгин и нещо антиразхлабително за всеки случай...
a
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 13, 2004 9:23 pm

Мнениеот jivkonik » Сря Окт 20, 2004 9:44 am

[quote="a"]

[quote]Никакви тръпки не ме побиват. Това са само охлузни рани, които изглеждат ужасно, но при подходящо лечение преминават за 3-4 дни и даже белег не остава.[/quote]

Остави ти тез охлузвания. Виж как са им отекли целите глави на тия. Почти сигурно са имали сътресения на мозъка ако не и комоцио за 3тия, дето е на легло. Много е гадно. Знам го от първа ръка. И само оттока минава за 10на дена, в които по-добре никой да не те вижда през какви форми минава главата ти...
[quote]не говорим пък колко малко са хората, които НАИСТИНА си носят поне най-елементарното, което би им позволило да окажат такава първа помощ [/quote]

Във връзка с това: Когато ходя на Витоша може и помпа да забравям отвреме навреме, ама ВИНАГИ си вземам една малка аптечка с лепенки, бинт, гентамицин на прах, ампула течен аналгин и нещо антиразхлабително за всеки случай...
[/quote]

Я дай едно точно описание на нещата от тази твоя аптечка моля! Дали в аптеките има нещо като готова събрана такава аптечка за първа помощ - купуваш комплекта и си готов? Или поотделно си взимаш нещата!?
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот halcor » Сря Окт 20, 2004 9:54 am

Ей [url=http://extremno.com/first_aid/first_aid.php]тук[/url] хората са дали идея за съдържанието на малка и голяма аптечка.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта