Кои болтове не е препоръчително да се затягат?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Кои болтове не е препоръчително да се затягат?

Мнениеот Lubo » Чет Окт 07, 2004 2:09 am

Въпроса ми е кои болтове по колелото не е препоръчително да бъдат силно натегнати.

Пример: болта, който държи спирачката към кормилото. При евентуално падане по-добре да се премести спирачката, но да не се счупи.

Има ли и други такива места според вас?
Е по-зле не може да стане ... Може, може
Аватар
Lubo
 
Мнения: 644
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Съб Юни 07, 2003 8:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот RaveUnit » Чет Окт 07, 2004 3:10 am

стягането на предния дерейльор - ако е пренатегнато ще олюпи рамката без друг резултат
болта притягащ лапата към звездата - за него май е добре да се затяга малко повече отколкото да не хлопат чашките докато се центрира и като се стегне самата лапа се разхлабва леко, примерно 1/4 оборот или даже 1/2
болтовете притягащи лагерите по рамката - трябва да са точно стегнати
гайките по регулируемите движения - слагат се с мъничък луфт, ако е на колело като се монтира колелото и се стегне се достяга, ако е педал с контрагайката се достяга също
изделията с пластмасова хватка (светлини, ръкохватки и др. такива) също не трябва да се пренатягат, те могат да се променят в зависимост от температурата

като общ принцип - болтове и винтове с легло в скъп компонент (рамка, вилка), това си го измислих защото съм бедничък
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Re: Кои болтове не е препоръчително да се затягат?

Мнениеот DrioniD » Нед Юли 08, 2012 10:54 pm

Имам вилка zoom CH-650DH, короните са алуминиеви. Въпросът ми е болтовете които притягат короните към коловете затягат ли се максимално?
DrioniD
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 8:20 pm

Re: Кои болтове не е препоръчително да се затягат?

Мнениеот outfaced » Пон Юли 09, 2012 10:41 am

Изяснете си понятията моля ... Какво значи "не е препоръчително да се затягат" или колко е "максимално"?
Нали се сещаш, че стягане на ръка е доста разтегливо понятие, щот ръце разни пък и тулчета за затягане разни. Затова на всяка читава рамка/сглобка си пише колко Nm трябва да е затягащия момент. Разбира се ясно е, че малцина имат динамометрични ключове, но затова се иска малко усет, който определено не може да се предаде във форумна тема.

Особено при рамките с окачване доста болтове се затягат само колкото да оберат луфта. Задължително обаче са с локтайд на тях. http://www.loctite.bg/cps/rde/xchg/henk ... g-1150.htm
http://www.loctite.bg/cps/rde/xchg/henk ... 000001FE82
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта