Курбели

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Курбели

Мнениеот Harka » Пет Сеп 17, 2004 5:14 pm

Привет отново на всички!

А сега по темата: животът на курбелите на колелото ми залезе, т.е. квадрата е почти разбит. Реших да преместя курбелите от Giant-а (NRS 3 2004) на моето колело, което в най-скоро време ще бъде пуснато в продажба. Така че се налага малко преждевременно ъпгрейдване на NRS-а. Засега се колебая между следните курбели:
Shimano XT, Truvativ Stylo или нещо друго от този клас.
Благодаря.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Пет Сеп 17, 2004 5:42 pm

Аз допреди няколко месеца бях със Stylo SL. Леки и качествени курбели, добро отношение цена/качество. На NRS-a много му отиват. Единственият проблем беше че доста се гънеха под моите 100 кила, но при теб това едва ли ще е проблем. Тогава нямах SPD обувки и им бях сложил временно платформени педали. При едно посещение в БАС ми обърнаха внимание че това са Elite XC курбели, които са предвидени за педали с автомати, и употребата им с платформи хич не е желателна. Има логика в това - при платформите оста е по-дълга и се получава доста голямо натоварване, за което не са смятани ... Та да ги имаш предвид тия фактори като правиш избора си.
За ХТ курбели не мога да кажа нищо от личен опит, но от групата като цяло съм излючително доволен, така че едва ли курбелите правят изключение. Не знам само как стоят в момента като цена в БГ...
Тук стои и религиозният въпрос за средно движение - добре е да гледаш в перспектива към коя секта ще се заробиш - Shimano Only или ISIS...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Пет Сеп 17, 2004 5:53 pm

[quote="КапитанПланета"]
Тук стои и религиозният въпрос за средно движение - добре е да гледаш в перспектива към коя секта ще се заробиш - Shimano Only или ISIS...
[/quote]

Именно. Затова и питах кои курбели са по-добри с ясното съзнание, че задължително ще се смени и касетата.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Пет Сеп 17, 2004 6:00 pm

[quote="КапитанПланета"]

При едно посещение в БАС ми обърнаха внимание че това са Elite XC курбели, които са предвидени за педали с автомати, и употребата им с платформи хич не е желателна. Има логика в това - при платформите оста е по-дълга и се получава доста голямо натоварване, за което не са смятани ... Та да ги имаш предвид тия фактори като правиш избора си.
[/quote]

Хм, това е интересно и наистина има логика, но за съжаление на първо време Giant-а задължително ще трябва да е с платформени педали, тъй като все пак той не е мой, а на баща ми, който пък хич не си го представям с автомати.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Пет Сеп 17, 2004 6:26 pm

[quote="Harka"]
Затова и питах кои курбели са по-добри с ясното съзнание, че задължително ще се смени и касетата.
[/quote]


Според мен на този въпрос може да ти отговори адекватно само някой, който е пробвал достатъчно дълго време двата курбела. Такъв не знам дали имаме тук... Ако има нека си признае:smokin:. Личното ми мнение е че при този клас компоненти изборът наистина зависи от религиозни / естетически / ценови предпочитания. Лично аз в момента съм с Race Face Prodigy XC и съм напълно удовлетворен. По-тежки са от Stylo-то, обаче няма почти никакво гънене. Абе як топуз, с който си карам без да се притеснявам че ще се спраска при някое леко скокче. Щом ще са с платформи, преди да купиш питай дали гаранцията няма да отпадне...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот C_Mo » Пет Сеп 17, 2004 11:34 pm

Stylo-то е доста популярен курбел по DH и 4X състезания, което не значи че се препоръчва да се карат тези дисциплини ... просто факт, който може да ти помогне в избора.
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Пон Сеп 27, 2004 4:46 pm

В крайна сметка взех Stylo.
Сега идва ред на дълго отлаганата смяна на колелата. Наясно съм какви спици и шини ми трябват, но не съм сигурен за главините. Искам да отбележа, че държа да са с капсуловани лагери. В BAS има едни DT Hugi та се чудя, дали са подходящи? Ако не, дайте да измислим нещо друго.
Благодаря:)
TOYAGA?
Какво мислиш?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Сеп 28, 2004 4:47 pm

Ми мисля си, че aко тва, което го има в БАС е Huegi 240 - т.е. изглежда като тва
[img]http://www.cycletechinc.com/jpg4/hubdt24.jpg[/img],
или еквивалента в черно, ще направиш чудесен избор. Същите главини съществуват и с емблемата на Мagura, както и във вариант за диск по IS-стандарта. Абе накратко - едни от най-добрите главини с индустриални лагери...

По въпроса за курбелите. Напоследък не следя подробно писанията тук - може би за съжаление, защото ПРИ ВСИЧКИ ПОЛОЖЕНИЯ бих ти препоръчал курбели Hollowtech II/X-Type пред курбели Octalink/ISIS - разликата просто е на КАЧЕСТВЕНО равнище и като тегло, и като стабилност на конструкцията. За момента мога да споделя САМО суперлативи за курбелите/лагерите ХТ 2004 и смея да твърдя, че в момента НЯМА по-добри от тях в тази ценова категория.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Harka » Вто Сеп 28, 2004 7:01 pm

[quote="TOYAGA"]

Ми мисля си, че aко тва, което го има в БАС е Huegi 240 - т.е. изглежда като тва
[img]http://www.cycletechinc.com/jpg4/hubdt24.jpg[/img],
[/quote]

За съжаление обаче главините в БАС са ONYX, което не знам доколко добър избор е.
[quote]
По въпроса за курбелите. Напоследък не следя подробно писанията тук - може би за съжаление, защото ПРИ ВСИЧКИ ПОЛОЖЕНИЯ бих ти препоръчал курбели Hollowtech II/X-Type пред курбели Octalink/ISIS - разликата просто е на КАЧЕСТВЕНО равнище и като тегло, и като стабилност на конструкцията. За момента мога да споделя САМО суперлативи за курбелите/лагерите ХТ 2004 и смея да твърдя, че в момента НЯМА по-добри от тях в тази ценова категория.
[/quote]

Може би наистина за съжаление...
Как мислиш - колко голяма е разликата между XT и STYLO - т.е. доколко XT е по-добър? (за да разбера доколко съм се минал евентуално)
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Сеп 28, 2004 8:01 pm

За главините:

Onyx е по-достъпният клас на DT, който открай време се сравнява по качество/цена с XT. Не знам колко им искат в БАС, но по принцип И ТЕЗИ главини на DT са МУЦИ...

[size=100]За да добиеш някаква представа за какво иде реч, ще ти кажа, че актуалните главини 240s CL със сигурност са МНОГО по-добри от актуалните XTR, а актуалните Onyx CL са ПОНЕ толкова добри, колкото актуалните XT. Към това мога да добавя от личен опит, че главините на XT 2004 са най-добрите XT-главини, които съм карал (карал съм всичките поколения наред) - в момента са на 2940 км и ПЕЯТ! Смятай къде е Onyx и къде са 240s...[/size]

Доколко XT 2004 е по-добър от Stylo (кой?) ли? Със сигурност може да се каже ДОСТА (от конструктивна/функционална) гледна точка, но това предимство може да се компенсира СЕРИОЗНО от ценова гледна точка... За колко ги взе?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Harka » Вто Сеп 28, 2004 8:23 pm

[quote="TOYAGA"]

За главините:

Onyx е по-достъпният клас на DT, който открай време се сравнява по качество/цена с XT. Не знам колко им искат в БАС, но по принцип И ТЕЗИ главини на DT са МУЦИ...

[size=100]За да добиеш някаква представа за какво иде реч, ще ти кажа, че актуалните главини 240s CL със сигурност са МНОГО по-добри от актуалните XTR, а актуалните Onyx CL са ПОНЕ толкова добри, колкото актуалните XT. Към това мога да добавя от личен опит, че главините на XT 2004 са най-добрите XT-главини, които съм карал (карал съм всичките поколения наред) - в момента са на 2940 км и ПЕЯТ! Смятай къде е Onyx и къде са 240s...[/size]
[/quote]

А какво ще кажеш за теглото на ONYX-а (говоря за варианта за диск)? Има ли повод за притеснение от тази гледна точка?
[quote]
Доколко XT 2004 е по-добър от Stylo (кой?) ли? Със сигурност може да се каже ДОСТА (от конструктивна/функционална) гледна точка, но това предимство може да се компенсира СЕРИОЗНО от ценова гледна точка... За колко ги взе?
[/quote]

Stylo SL '04 - за 180лв. с касетата.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Вто Сеп 28, 2004 8:36 pm

[quote="Harka"]
Stylo SL '04 - за 180лв. с касетата.
[/quote]


Цената е много добра за тези курбели. Освен това, щом са '04, значи паяка и курбела са едно, което е много по-добро решение от моите('02). ХТ М760 сигурно струват поне двойно, така че според мен няма за какво да съжаляваш.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Сеп 28, 2004 8:41 pm

[quote]А какво ще кажеш за теглото на ONYX-а (говоря за варианта за диск)? Има ли повод за притеснение от тази гледна точка?[/quote]


Немаш грижи бе... DT си е DT! Като хора швейцарците може да са най-големите капути във Вселената, но тва, дето го правят, го правят както трябва...

[quote]Stylo SL '04 - за 180лв. с касетата.[/quote]


Ми някъде около/леко над 100 кинта си спестил в сравнение с XT '04 crankset-а... Според мен си го взел на сметка.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Harka » Вто Сеп 28, 2004 8:43 pm

[quote="КапитанПланета"]
Цената е много добра за тези курбели. Освен това, щом са '04, значи паяка и курбела са едно...
[/quote]

Да наистина, още преди да ги взема ги огледах и видях, че не са разделени и се зачудих защо ми беше казал, че паяка и курбела са отделни части, но после се сетих, че твоите просто са били по-стар модел.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Вто Сеп 28, 2004 8:55 pm

[quote="Harka"]

[quote="КапитанПланета"]
Цената е много добра за тези курбели. Освен това, щом са '04, значи паяка и курбела са едно...
[/quote]

Да наистина, още преди да ги взема ги огледах и видях, че не са разделени и се зачудих защо ми беше казал, че паяка и курбела са отделни части, но после се сетих, че твоите просто са били по-стар модел.
[/quote]


Ми аз още на следващия ден погледнах сайта на БАС и ми направи впечатление че пише "Еднокомпонентна изработка от кован AL-7050-TV алуминий"... Видях и сайта на Truvativ - и там същото, и си викам "лелее как го подведох момчето...". Писах ти на мейла от профила - върна ми го, питах МОД и Админ за телефона ти - той пък беше изключен... Ама както и да е, всичко е добре, когато свършва добре :beer:
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Сеп 28, 2004 9:04 pm

:offtopic:
Абе Васко, кога ще смучем бира? Забравихме си муцуните...
:offtopic:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Harka » Вто Сеп 28, 2004 9:11 pm

[quote="КапитанПланета"]
Ми аз още на следващия ден погледнах сайта на БАС и ми направи впечатление че пише "Еднокомпонентна изработка от кован AL-7050-TV алуминий"... Видях и сайта на Truvativ - и там същото, и си викам "лелее как го подведох момчето...". Писах ти на мейла от профила - върна ми го, питах МОД и Админ за телефона ти - той пък беше изключен... Ама както и да е, всичко е добре, когато свършва добре :beer:

[/quote]

Искрено ти благодаря за загрижеността ти Капитане!:) Не знам какво да кажа.:I
Колкото до мейла в профила ми - той вече не е актуален, а не знам как да го оправя.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Вто Сеп 28, 2004 9:11 pm

[quote="TOYAGA"]

:offtopic:
Абе Васко, кога ще смучем бира? Забравихме си муцуните...
:offtopic:
[/quote]


Ъпцелютно съгласен !!! Само ще съгласувам програмата с главнокомандващия и ще докладвам !
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Вто Сеп 28, 2004 9:14 pm

Хе, Хе, тва не е истина просто. Забележи Капитане времената на изпращане на последните ни постове.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Вто Сеп 28, 2004 9:20 pm

[quote="TOYAGA"]

[quote]А какво ще кажеш за теглото на ONYX-а (говоря за варианта за диск)? Има ли повод за притеснение от тази гледна точка?[/quote]


Немаш грижи бе... DT си е DT! Като хора швейцарците може да са най-големите капути във Вселената, но тва, дето го правят, го правят както трябва...

[quote]Stylo SL '04 - за 180лв. с касетата.[/quote]


Ми някъде около/леко над 100 кинта си спестил в сравнение с XT '04 crankset-а... Според мен си го взел на сметка.


[/quote]

Благодаря ти TOYAGA! Много ценна информация ми даде. Какво ли щях да правя без вас с Капитана?

Сега се сетих за още нещо. Би ли ми казал колко беше вътрешния диаметър на седалковата тръба, че ще трябва да взимам и колче (Thomson естествено:D)
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот veno » Вто Сеп 28, 2004 10:23 pm

Да не отварям нова тема, нека да попитам и аз специалистите
Капитана и Toyaga, въпреки че по-вероятно не карат такъв тип курбели,
какво ви е мнението за Truvativ - Hussefelt Triple, какви други курбели бихте ми препоръчали на българския пазар от същия клас включително и ценови ? И каква касета за тях, не чувам добри отзиви за касетите на Truvativ, какво е вашето мнение ?
Аз си поддържам колелото във www.velo09.com

Изображение
Аватар
veno
 
Мнения: 577
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Май 28, 2004 12:05 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Вто Сеп 28, 2004 11:08 pm

@ Harka

За нищо!
Относно диаметъра. Аз съм с 30,8 мм Thomson (официалнo декларирания от Giant размер), Капитана е с 30,9 мм. И двата размера стават... стига да не се намеси мистър Мърфи.

@ veno

Хм, не знам кво/как караш, пък и да знаех, в тоя форум има бая по-сведущи Holzf#228;ller-и (дървари), които следва да те осведомят/посъветват при добро желание. Съвсем неангажиращо бих те посъветвал да изчакаш гамата на Truvativ за 2005. Доколкото си спомням, май имаше интересни неща в сегмента за дърварите... :D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот afterburner » Сря Сеп 29, 2004 9:22 am

Извинявам се, че се намесвам в дискусията, но може ли да ми кажете цените на въпросните DT главини за дискови спирачки, продаващи се в БАС?
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Сеп 29, 2004 10:29 am

[quote="TOYAGA"]

[quote]А какво ще кажеш за теглото на ONYX-а (говоря за варианта за диск)? Има ли повод за притеснение от тази гледна точка?[/quote]


Немаш грижи бе... DT си е DT! Като хора швейцарците може да са най-големите капути във Вселената, но тва, дето го правят, го правят както трябва...

[/quote]


@Harka, TOYAGA:
Бе специално за заден Onyx за диск - пълен шит. Много е тежка, освен това има проблеми след време с пружинката на кученцата. Предната е ОК.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот КапитанПланета » Сря Сеп 29, 2004 12:48 pm

Harka,

Относно мейла - би трябвало да можеш да си го промениш като цъкнеш на Profile. Ще ти поиска парола за оторизация, след това изкарва списък на всички полета от профила, променяш мейла и готово. Ако това не ти работи - казвай да търсим причината.

Относно колчето - аз си взех с 30.9 мм, защото при моите параметри определено ми трябваше от кривите, а при тях диаметър 30.8 не се произвежда. Проверих с няколко колчета 30.9 - влизат без проблем. Освен това доста хора от mtbr форума на Giant казват че и при тях става. Всичкото това ти го казвам поради това, че правите колчета нямат никакво отместване назад. Погледни на сегашното колче как си нагласил седалката, и прецени дали ще ти трябва криво. При Тоягата няма проблеми - казва че му е екстра, но ми направи впечатление че Newone си е наместил седалката максимално назад - до края, и сподели че мисли и той да си взима от кривите. При тях е около 2 см отместването. Ако решиш да взимаш setback варианта, кажи и ще се разберем да направим преди това една проба с моето.
Ние когато купувахме, най-добрите цени бяха в AEBike.com... А като си решил да си взимаш кол, що не го комбинираш и с лапа Томсън:nuts:? Уверявам те че ще останеш много доволен ! Маниаците от Томсън са си вложили душата в тези чаркове...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Сеп 29, 2004 1:19 pm

@ bikerider

Мда, имаше навремето такова нещо с храповика на freehub-овете на DT (не само при onyx, а при всичките им главини), но се твърди, че са го оправили. Що се отнася до теглото, в момента 240s CL са чувствително по-леки от XTR...

@ Harka & Капитана

Thomson rulezzz!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Harka » Сря Сеп 29, 2004 1:33 pm

[quote="КапитанПланета"]

Harka,

Относно мейла - би трябвало да можеш да си го промениш като цъкнеш на Profile. Ще ти поиска парола за оторизация, след това изкарва списък на всички полета от профила, променяш мейла и готово. Ако това не ти работи - казвай да търсим причината.
[/quote]

Стана номера. Благодаря Капитане.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Сря Сеп 29, 2004 2:15 pm

Капитане, можеш ли да ми кажеш как точно става поръчката от AEBike, как се плаща и т.н.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Сря Сеп 29, 2004 2:26 pm

TOYAGA, сещаш ли се за някоя друга марка главини (пак с капсуловани лагери) от класа на DT, която да ми предложиш? (може би Hope XC Disk Hub?)
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Сря Сеп 29, 2004 3:15 pm

Harka, виж си мейла.

Тояга, и ти си виж мейла :beer:.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта