за пешеходците по пътеките

Тук всеки може да пусне анкета по въпрос, свързан с колоезденето, който го интересува, или да отговори по вече зададена тема.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 800 / 600 / 10

Какво правите при наличие на пешеходци по пътеката?

Стремя се да ги сгазя
8
4%
Кеф ми е да ги стряскам и ако ги блъсна - те са си виновни
12
6%
Не ме интересува дали ще ги блъсна
0
Няма гласували
Кеф ми е да ги стряскам, но все пак карам така, че да не ги блъсна
60
32%
Карам така, че да не ги блъсна
38
20%
Карам така, че да не ги стряскам и да не ги блъсна
69
37%
 
Общо гласове : 187

за пешеходците по пътеките

Мнениеот kagami » Вто Сеп 25, 2007 2:27 pm

Става въпрос за пътеките в планината.
Ясно е, че има пешеходци и пешеходци, и че пътеките биха били далеч по-приятни места за каране без разни хора да се пречкат. Но е факт, че за сега няма разделение между пешеходци и байкъри. Факт е и това, че и те имат право да са там, колкото и ние, но нямат протектори.

Интересно ми е какво е отношението ви към пешеходците, които се разхождат по пътеките, докато вие карате байк.
Важно е да вършиш това, което смяташ за правилно.
Аватар
kagami
 
Мнения: 1159
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 9:59 am
Местоположение: planet Earth

Мнениеот MartinBG » Вто Сеп 25, 2007 3:03 pm

Лично мнение:
По туристическите пътеки пешеходците са с абсолютно предимство пред всяко превозно средство! На практика това означава каране с повишено внимание, спиране, изчакване, даване на път, поздравяване (по стара туристическа традиция) и "благодаря", ако ми направят път. Когато искам да покарам по-интензивно по такава пътека, избирам делничен ден или по-ненатоварено време от деня (например преди 9 часа има много малко хора по пътеката от Железница към Бистрица, както и по повечето от популярните пътеки край София). Досега не съм имал проблеми с някой турист. Само веднъж една лелка вместо поздрав ми отвърна с "Къде сме тръгнали с тези велосипеди?!". Явно някой "колега" преди мен я беше издразнил, но този случка идва по-скоро да покаже, че и от двете страни (пешеходци и велосипедисти) има какво да се желае по отношение на културата и възпитанието.
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Мнениеот kagami » Вто Сеп 25, 2007 3:15 pm

Напълно съм съгласна :agree:
Важно е да вършиш това, което смяташ за правилно.
Аватар
kagami
 
Мнения: 1159
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 9:59 am
Местоположение: planet Earth

Мнениеот URNEST » Вто Сеп 25, 2007 3:23 pm

По пътеките, по които карам няма туристи, но в града много мразя някои заспали пешеходци.Понякога нарочно ги стряскам та да се усетят, че вървят и спят.
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот Мъро » Вто Сеп 25, 2007 4:25 pm

URNEST написа:По пътеките, по които карам няма туристи, но в града много мразя някои заспали пешеходци.Понякога нарочно ги стряскам та да се усетят, че вървят и спят.

И кой точно е задължен да се оглежда за велосипедисти по тротоарите? Малко е нагло да си в нарушение и да стряскаш хората, които не са.

В планината - винаги предимство. Те хората вече се научиха и като ги подминаваш със "добър ден" ти викат "има ли още?" :)
100km/h не е скорост, а време да превключиш на втора!
Аватар
Мъро
 
Мнения: 1259
Рейтинг: 1635
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 1:07 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Вто Сеп 25, 2007 4:38 pm

Мъро написа:Те хората вече се научиха и като ги подминаваш със "добър ден" ти викат "има ли още?" :)


Те и други хора се научиха да те псуват, че им караш по пътеките....

По темата.... в планината - 100% предимство; даже се старая да не ги стряскам и тн.....
Но като видя някой да седи като пън по средата на велоалея.... ми иде да го прегазя....
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот TOYAGA » Вто Сеп 25, 2007 4:58 pm

Нали им докарваше инфаркти бе, *******?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот URNEST » Вто Сеп 25, 2007 7:13 pm

Мъро написа:
URNEST написа:По пътеките, по които карам няма туристи, но в града много мразя някои заспали пешеходци.Понякога нарочно ги стряскам та да се усетят, че вървят и спят.

И кой точно е задължен да се оглежда за велосипедисти по тротоарите? Малко е нагло да си в нарушение и да стряскаш хората, които не са.

Не винаги си в нарушение, че караш на място с пешеходци.А и понякога изкарват шофьорите виновни затова, че са блъснали пешеходец, а иначе пешеходеца не внимава когато пресича.По тротоарите е относително, защото колоездачът не е в пълното си право да кара там, но това не е причина хората да не внимават, защото когато си ходиш може някое малко дете да изскочи или падне пред теб.Нека не водим такъв спор, защото не е по темата.
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот z1gZag » Вто Сеп 25, 2007 7:22 pm

Кеф ми е да ги стряскам, но все пак карам така, че да не ги блъсна :shake: :evil: :eyebrow:
z1gZag
 
Мнения: 1003
Рейтинг: 1915
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:31 am

Мнениеот GECKO » Вто Сеп 25, 2007 7:42 pm

"Кеф ми е да ги стряскам, но все пак карам така, че да не ги блъсна"

Хихихи... дебна ги в гръб и... сигнализирам с тромбата, от безопастно разстояние разбира сЪ :D
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот Stuny » Вто Сеп 25, 2007 8:48 pm

Различно, зависи на какъв кеф съм , никога не ги газя :). Преди редовно поздравявах и молих да направят път , но оставам с впечатлението , че турстите предпочитат да им викаш отдалеч, в такива случаи се старая поне едно благодаря да кажа. Като цяло е най-добре да не се кара почивни дни на Витоша.
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот naso » Вто Сеп 25, 2007 11:48 pm

А тея по планините ги пазя ама тея по тротоарчетата ... напрао ми става много яко на пипито като скокне някоя наконтена кака на токчета на 2 метра в страни... сигурно е гадно... неможе сичко да им е в розово трябва да има наказание хахахаххаха :^: :bigeyes: :rofl: :crazy:
naso
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Сря Юни 16, 2004 9:32 pm

Мнениеот BikeArea » Сря Сеп 26, 2007 12:40 am

Гласувах за последния от отговорите, но се заблудих, че говорим за пешеходци и МПС-та.

Иначе с велосипеда в града се кефя да ги стряскам, но гледам да не ги газя (често) все пак.

А в планината винаги върши работа стария изпитан трик - като приближиш към тях с висока скорост им викаш "Оп, оп, оп, оп!!!" и като ги настигнеш, когато те са скочили в близките шипкови храсти намаляваш и с мазна усмивка им казваш "Добър ден!" - ни да ти се скарат, ни да си мълчат! :rofl:
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град

Мнениеот jivkonik » Сря Сеп 26, 2007 9:06 am

BikeArea написа:Гласувах за последния от отговорите, но се заблудих, че говорим за пешеходци и МПС-та.

Иначе с велосипеда в града се кефя да ги стряскам, но гледам да не ги газя (често) все пак.

А в планината винаги върши работа стария изпитан трик - като приближиш към тях с висока скорост им викаш "Оп, оп, оп, оп!!!" и като ги настигнеш, когато те са скочили в близките шипкови храсти намаляваш и с мазна усмивка им казваш "Добър ден!" - ни да ти се скарат, ни да си мълчат! :rofl:

Само си представи, че ти си с колеото и се готвиш да пресечеш да речем и един 20 тонен самосвал се засветкал към теб, свири, светка -ти отчаяно се меташ нанекъде, а той набива спирачки на метър от теб с мазна усмивка те кани да си пресечеш!!! :crazy: :crazy: :crazy:
Дали ще ти е приятно?!

Изобщо логиката ти за стряскането и усмивката са някак странни? :dunno: На колко години си?! Ако не е тайна?!
Последна промяна jivkonik на Сря Сеп 26, 2007 9:49 am, променена общо 1 път
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот NovemberCharlie » Сря Сеп 26, 2007 9:44 am

За да се реши спора трябва да е сигурно, че по пътеките не е забранено да се кара колело.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Сря Сеп 26, 2007 9:48 am

NovemberCharlie написа:За да се реши спора трябва да е сигурно, че по пътеките не е забранено да се кара колело.

Още не съм видял наредба забраняваща карането на велосипеди в планината по туристически маршрути. ТЕ кросарките карат от там.... което е вече вредно и може да доведе до забрана, от която и колоездачите да пострадат..... :bawling: :crap:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Brat4eda » Сря Сеп 26, 2007 3:30 pm

Е по планинските пътеки проблеми с туристи нямам, тъй като за целия ден я видя 5 човека, я не... Инак от Аладжа до Златните е пълно с германци и там трябва по внимателно да се кара, особенно през лятото. Тогава ги пазя, защото знам, че пътеките все пак са за пешеходци!
Проблемът е, че във Варна построиха уж велоалея, около 2км. Тя е пълна с майка с колички, пенсионери и деца да си играят на колички (понеже е гладка). Е там се мъча всячески да стряскам всеки, който ми се изпречи на алеята :)А когато някой се възпротиви му показвам, че това е велоалея и е за колела :)
Нямам търпение, докато велоалеята стане 10км до крайните квартали. Тогава ще газя наред! :) А и хората най-вероятно ще свикнат, да не рискуват живота си, вървейки по нея ;)
2006 Drag Ontario TE
Hussar Amoeba
Аватар
Brat4eda
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1215
Регистриран на: Пон Фев 20, 2006 10:10 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот ZyclonB » Сря Сеп 26, 2007 3:40 pm

Ооооооо пичове вие не знаете к'во се вика народ на тумби по пътеките :gnasher:
Аз съм от Кюстендил и често карам по гората която в интерес на истината почва от центъра на града.Иам супер яки пътеки- хем има екшън,хем не са много трудни,пък са и бая дълги.
ОБАЧЕ никога нямаш видимост на повече от 10ина метра и е пълно с туземци дето ги катерят тея пътеки НОН СТОП-при това в повечето случаи маики с деца. Да ви кажа хич не ми идва на акъла да ги плаша,щото както им изкарваш акъла така може да згазиш някое хлапе ,та после :dark:
Освен това няма такова нещо като мъртва часова зона за планинарите-срещал съм баби и в 6 сутринта(лудите и облите камъни краи нямат,знаете. :dunno: )
Аватар
ZyclonB
 
Мнения: 280
Рейтинг: 1558
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 1:09 pm
Местоположение: Дълбока и тъмна провинция

Мнениеот Bashmaistora » Сря Сеп 26, 2007 7:17 pm

Глава двадесет и трета. СПЕЦИАЛНИ ПРАВИЛА ЗА НЯКОИ УЧАСТНИЦИ В ДВИЖЕНИЕТО
Раздел I. Водачи на велосипеди
Чл. 141. На водача на велосипед е забранено:
ал. 6. да управлява велосипед по площите, предназначени за движение само на пешеходци. Тази забрана не се отнася за децата велосипедисти.

За тротоари и болдюри няма кво да говорим - не са велозона (освен след 3-4 бири, 2-3 ракийки и т.н.)!
Обаче има пътеки и алеи в паркове извън населени места, където има много ткачен, заспал и безотговорен народ - пенсии (дет ни тъ чуват - звъниш, звъниш, ма нема никой вкъщи), хлапертии (дет бягат на тумби кут слепоци), кучкари (с ротвайлери, питбули, немски овчарки и т.н. пуснати на воля), "пичове-мутряги" дет си карат колите или мощните мотори по алеи за пешеходци!!!???
Аз лично карам многу унимателно и без абене не нерви - ясну е чи народа няма да съ упрай нивгаш спрямо велосипедистите!!! :popcorn:
Простакът е непобедим!
Bashmaistora
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Чет Авг 30, 2007 8:29 pm

Мнениеот airborneone » Чет Сеп 27, 2007 9:42 am

GECKO написа:"Кеф ми е да ги стряскам, но все пак карам така, че да не ги блъсна"

Хихихи... дебна ги в гръб и... сигнализирам с тромбата, от безопастно разстояние разбира сЪ :D

Ще ти дам една тромба в.... Никва сигнализация не правиш. Просто спираш и 10-20 минути си лафиш с всички непознати. Да не говориме какво става като срещнеш познат (не-байкър) какво става.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: за пешеходците по пътеките

Мнениеот dowhill_fan » Пет Юли 30, 2010 1:24 pm

Ми аз лично некой ако ми застане на пътеката ше пусна колелото по него и после ше го счупа от бой ...
ЩЕ МИ ЗАСТАВА НА ПЪТЕКАТА ТОЙ :crazy: :8D:
Аватар
dowhill_fan
 
Мнения: 76
Рейтинг: 944
Регистриран на: Вто Юни 15, 2010 6:04 pm

Re: за пешеходците по пътеките

Мнениеот po_taka » Пет Юли 30, 2010 2:10 pm

на мен ми скърца предната спирачка ... ама яко свири
мислих си да я гледам от кво е, ама добре действа
само като тръгна да намалям и като се чуе скръъъъъъъъъъц и няма никой на пътя за отрицателно време :rofl:
Аватар
po_taka
 
Мнения: 561
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Вто Юни 02, 2009 2:21 pm
Местоположение: Пловдив

Re: за пешеходците по пътеките

Мнениеот kfx700 » Съб Юли 31, 2010 11:10 am

po_taka написа:на мен ми скърца предната спирачка ... ама яко свири
мислих си да я гледам от кво е, ама добре действа
само като тръгна да намалям и като се чуе скръъъъъъъъъъц и няма никой на пътя за отрицателно време :rofl:


Оп Оп Оп...ако няма ефект-Газии бабичкитее :rofl: :rofl:
Аватар
kfx700
 
Мнения: 160
Рейтинг: 889
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 3:57 pm
Местоположение: гр Бургас

Мнениеот bobi124 » Съб Юли 31, 2010 11:43 am

Тук рядко ще има някой по пътеките, но ако има той се дръпва в тревата за да мина.
bobi124
 
Мнения: 224
Рейтинг: 1262
Регистриран на: Чет Юни 07, 2007 7:36 am
Местоположение: Плевен

Re:

Мнениеот kfx700 » Нед Авг 01, 2010 11:11 am

bobi124 написа:Тук рядко ще има някой по пътеките, но ако има той се дръпва в тревата за да мина.


Е при мен що не става така :rofl: :rofl: :bowdown:
Аватар
kfx700
 
Мнения: 160
Рейтинг: 889
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 3:57 pm
Местоположение: гр Бургас

Re: за пешеходците по пътеките

Мнениеот Crimson » Нед Авг 01, 2010 12:30 pm

dowhill_fan написа:Ми аз лично некой ако ми застане на пътеката ше пусна колелото по него и после ше го счупа от бой ...
ЩЕ МИ ЗАСТАВА НА ПЪТЕКАТА ТОЙ :crazy: :8D:


Че тааа пътека да не е твоя бе дришльо :crazy: Знаишшш как ги обичам такива комплексирани даунхилърчета кът тебе.
If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world.
Аватар
Crimson
 
Мнения: 1407
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Май 14, 2004 10:33 am
Местоположение: Bulgaria

Re: за пешеходците по пътеките

Мнениеот azze » Нед Авг 01, 2010 11:16 pm

В повечето случаи пешеходците чуват отдалеч колелото и ми дават път.Естествено,намалям скоростта при разминаването и казвам едно "Благодаря." или нещо такова.Ако пък не ме чуят,се приближавам бавно и моля за път.
Най-кофти е като ги забележа в последния момент - стискам здраво спирачките и се отдалечавам максимално от пешеходците.
„Дръж се с другите така, както искаш да се държат с теб”. Не знам народно мърдрост ли е,какво е,но е правилно. :agree:
"Най-голямото доказателство за съществуването на разумен живот във Вселената е,че досега никой не се е опитал да се свърже с нас."
Аватар
azze
 
Мнения: 1943
Рейтинг: 1731
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:33 am

Re: за пешеходците по пътеките

Мнениеот fTw » Пон Авг 02, 2010 8:17 am

Карам така, че да не ги блъсна :beer: :agree: :beer:
Знаете ли как е СПИН на сръбски? - УЗЗУ - Умрем да го заврем, заврем ли го умрем !
Аватар
fTw
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1175
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 11:15 am
Местоположение: Троян

Re: за пешеходците по пътеките

Мнениеот magadisho » Пон Авг 02, 2010 9:04 am

Кеф ми е да ги стряскам и ако ги блъсна - те са си виновни
Аватар
magadisho
 
Мнения: 206
Рейтинг: 1162
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 9:58 pm
Местоположение: Montana

Re: за пешеходците по пътеките

Мнениеот fantom » Пон Авг 02, 2010 10:20 am

Кеф ми е да ги стряскам и ако ги блъсна - те са си виновни :dontknow:
spruld0g:п.п а предния шок с ква пружина е ?
Аватар
fantom
 
Мнения: 282
Рейтинг: 914
Регистриран на: Съб Юли 31, 2010 8:20 pm

Следваща

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 128 госта