Трябва ли да се отварят и гресират новите главини?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Трябва ли да се отварят и гресират новите главини?

Мнениеот dimodi » Пон Авг 02, 2004 9:03 am

Един от механиците до рампата в Борисовата градина неотдавна ми обясни как главините излизат от заводите само смазани против влага, но не са гресирани, т.е. не са готови за каране, следователно всяка нова главина при вкарване в употреба трябва да се отвори и гресира. Предварителното гресиране нямало как да се осъществява, тъй като ако главината не се ползва, греста ще се сгъсти.

Като си купувах преди месец и нещо предна главина във Веломанията и ги питах дали трябва да се прави нещо по нея, Нина ми каза "откъде-накъде ще отварям нова главина" и аз викам хубуу, няма да я водя на гресиране.

Та сега се чудя къде е истината?

Ако това има някакво значение, става дума за главина Deore XT.
Аватар
dimodi
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1267
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 6:04 pm
Местоположение: София - Младост

Мнениеот bikerider » Пон Авг 02, 2004 9:27 am

[quote="dimodi"]

Един от механиците до рампата в Борисовата градина неотдавна ми обясни как главините излизат от заводите само смазани против влага, но не са гресирани, т.е. не са готови за каране, следователно всяка нова главина при вкарване в употреба трябва да се отвори и гресира. Предварителното гресиране нямало как да се осъществява, тъй като ако главината не се ползва, греста ще се сгъсти.

Като си купувах преди месец и нещо предна главина във Веломанията и ги питах дали трябва да се прави нещо по нея, Нина ми каза "откъде-накъде ще отварям нова главина" и аз викам хубуу, няма да я водя на гресиране.

Та сега се чудя къде е истината?

Ако това има някакво значение, става дума за главина Deore XT.
[/quote]


Като правило всички капсуловани лагери излизат от заводите с минимално количество смазка - пестят пари хората.
Иначе за лагери на конуси - по мои наблюдения също е вярно.

Изобщо, истината е следната - ако не я отвориш, нямаш гаранции за състоянието и. Ако я отвориш и смажеш хубаво - в най-лошия случай (ако е вече смазана) поне не вреди. В най-добрия случай - спасяваш инвестицията си.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Пон Авг 02, 2004 9:31 am

естестжено че ще я греираш,дори некои беше писам за същата главина ,че нямалала грес ж себе си ,е имала малко ,ама както ти каза срещу влагата ,така ,че я отвори и смажи ,хубаво ,няма засто да я съсипваш ,все пшак това е ХТ не е евтино
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот dimodi » Пон Авг 02, 2004 9:37 am

ОК, мерси и на двамата, значи ще се ходи на сервиз (срам, несрам - не съм по монтьорските мурафети :I)
Аватар
dimodi
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1267
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 6:04 pm
Местоположение: София - Младост

Мнениеот bestbg » Пон Авг 02, 2004 9:49 am

dimo , samo s 2 klu4eta 17 se pravi ;) ... аз моята не я смазах .. карах я но след няколко минавания през река реших да я почиста.. имаше си грес , и беше чиста и останових че е нямало нужда... а чак след 2-3 месеца съм можел да я почиста
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот dimodi » Пон Авг 02, 2004 11:37 am

[quote="bestbg"]

dimo , samo s 2 klu4eta 17 se pravi ;) ... аз моята не я смазах .. карах я но след няколко минавания през река реших да я почиста.. имаше си грес , и беше чиста и останових че е нямало нужда... а чак след 2-3 месеца съм можел да я почиста
[/quote]
Ми аз нито 2 ключета имам, нито грес. Пък и първия път ще отида да видя как става :)
Аватар
dimodi
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1267
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 6:04 pm
Местоположение: София - Младост

Мнениеот axelmax » Пон Авг 02, 2004 5:29 pm

батка я си вземи инструменти ,все пак хт -то е скапо, невервам да си зле с финансите ,е не ,че това е баш критея ама това е съвет ,защото ше спестиш маса пари :D

аиде ;)
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот bestbg » Пон Авг 02, 2004 5:58 pm

съседи сме се пак... само кажи и давам... имам и грес колкото искаш :P
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта