Болки в пръстите.

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Болки в пръстите.

Мнениеот F1-MAN » Нед Авг 01, 2004 12:37 am

Значи напоследък при спускане доста почват да ме болят пръстите. Вчера два пъти се качвахме до Бай Кръстьо и към средата на второто спускане докато двата ми пръста са на спирачките почнаха доста силно да ме болят, дори да изпускам кормилото. Затова трябваше да държа кормилото с всичките пръсти и да си ги слагам на спирачките само при нужда, а не постоянно да съм готов да ги натисна. Имам чувстото че това се получава когато пръстите ми се друсат повече, защото когато са върху спирачката подскачат повече, а като съм хаванал кормило с петте пръста се друсат по-малко и почти не усещам болка. Същото ми се получи от Черни Връх по каменистия път надолу, наложи ми се на 500-600 метра да спирам, защото почвах да изпускам кормилото. Нормално ли е да се получава това? А, вилката ми е ZOOM650, възможно ли от нея да е проблемът?
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот barbarossa » Нед Авг 01, 2004 12:49 am

при мен се получава много рядко същото нещо ама се дължи на спирачките и на студеното време ... вкочаняват ми се пръстите от хладния вятър и после съм като схванат:D:I, а какви спирачки ползваш:?:
Аватар
barbarossa
 
Мнения: 321
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Май 04, 2003 10:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bestbg » Нед Авг 01, 2004 8:13 am

ЗООМ650 ... незнам дали е от него но сигурно е от спирачките... при мен става така...

и аз съм със ЗООМ...

аз вече му свикнах , но след някое каране не си чувствам ръцете... с какви спирачки си? 475?

П.П. Поради тази причина ще сменям вилката и спирачката (предната)
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот F1-MAN » Нед Авг 01, 2004 9:22 am

Спирачките са V-brake deore, ама защото имате предвид че може да е от тях? Защото трябва силно да ги натискам ли?
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Нед Авг 01, 2004 11:52 am

[quote="F1-MAN"]

Защото трябва силно да ги натискам ли?
[/quote]

Да, умората от якото стискане в комбинация със студения вятър и вибрациите от неравния терен е мнооого кофти за ставите на пръстите :xx(:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот rujiru » Нед Авг 01, 2004 1:24 pm

проблемът ти е от наи-вече от твърдата вилка, докато бях съз zoom го имах същия проблем, предишните ми 2 вилки бяха значително по меки и този ефект не се забелязваше...
със вилката с която съм в момента проблема също го няма
rujiru
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 01, 2004 1:00 pm
Местоположение: Vietnam

Мнениеот PtD » Пон Авг 02, 2004 12:13 am

И аз да добавя - разликата в умората на пръстите при спиране с по 2 и с по 1 пръст е ОГРОМНА! Използвайте спирачки (или си ги нагласете), с които да можете да спирате с по 1 пръст, другото е от лукаваго...

А и още, не си настройвайте лостчетата да спират в началото на хода си, не е ергономично, много по-комфортно е когато започват да спират около 1/3 от хода и блокират колелото към 2/3 от хода (за да не си прищипете другите пръсти с лостчето ;)).
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот F1-MAN » Пон Авг 02, 2004 9:11 am

[quote="PtD"]

И аз да добавя - разликата в умората на пръстите при спиране с по 2 и с по 1 пръст е ОГРОМНА! Използвайте спирачки (или си ги нагласете), с които да можете да спирате с по 1 пръст, другото е от лукаваго...

А и още, не си настройвайте лостчетата да спират в началото на хода си, не е ергономично, много по-комфортно е когато започват да спират около 1/3 от хода и блокират колелото към 2/3 от хода (за да не си прищипете другите пръсти с лостчето ;)).
[/quote]

Настройката къде да почне да спира ми е същата, ама не мога да ги направя да спирам с един пръст, просто защото няма да имам достатъчно сила да ги натисна.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Пон Авг 02, 2004 9:26 am

[quote][i]Originally posted by F1-MAN[/i]


Настройката къде да почне да спира ми е същата, ама не мога да ги направя да спирам с един пръст, просто защото няма да имам достатъчно сила да ги натисна.


Аз спирам с по 1 пръст, спирачките са V-Brake Deore - е карам ХС и най-много някое дълго спускане по асфалт. Калодките са някви на Shimano най-ефтините гумички, не е проблем с 1 пръст да блокирам колелото ако се наложи. Преди време карах с една BR-M430 на Shimano и калодките бяха от тези с металин корпус, дето се сменят гумичките само - доста по-твърд матерял и съответно трудно ми беше с 1 пръст.
Верно, тези калодки меките се ядат по-бързо , но пък комфорта от спирането си заслужава да ги сменям по-често.:^:[i][/i][i][/i]
Ти с какви калодки караш?
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот BuxpeH » Пон Авг 02, 2004 1:21 pm

100% e ot spirachkite. ot mnogo stiskane i na men mi se shvashta "butilkata" (muskula), a spirachkite mi sa lx s meki gumichki. mozhe bi za povechko ot 500-600m, obache ponjakoga sled 2-3 spuskanija, napravo ne se tyrpi i si trygvam. Istinata e v 203mm disk otzad!! ot gotinite
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот F1-MAN » Пон Авг 02, 2004 11:06 pm

[quote="jivkonik"]

[quote][i]Originally posted by F1-MAN[/i]


Настройката къде да почне да спира ми е същата, ама не мога да ги направя да спирам с един пръст, просто защото няма да имам достатъчно сила да ги натисна.


Аз спирам с по 1 пръст, спирачките са V-Brake Deore - е карам ХС и най-много някое дълго спускане по асфалт. Калодките са някви на Shimano най-ефтините гумички, не е проблем с 1 пръст да блокирам колелото ако се наложи. Преди време карах с една BR-M430 на Shimano и калодките бяха от тези с металин корпус, дето се сменят гумичките само - доста по-твърд матерял и съответно трудно ми беше с 1 пръст.
Верно, тези калодки меките се ядат по-бързо , но пък комфорта от спирането си заслужава да ги сменям по-често.:^:[i][/i][i][/i]
Ти с какви калодки караш?
[/quote]

Значи накладките са ми оригиналните и май са твърди защото вече над 2000км не съм ги изтъркал. Е вярно чак сега почвам да карам по сериозно, ама пак май си е доста. Ще пробвам и с един пръст, ама мисля че не ми стига силата, ще видя.
Иначе на накладките пише S70T.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Вто Авг 03, 2004 1:32 am

[quote="BuxpeH"]

Istinata e v 203mm disk otzad!! ot gotinite
[/quote]

Хмм, ми аз като карам с механична спирачка със 190мм ротор що ли не ми се схващат пръстите? :dunno: За "готините" обаче си прав :P

[quote="F1-MAN"]

Иначе на накладките пише S70T.
[/quote]

Ясно, големите накладки дето на мокро леееко ги няма ;) Търси си "M70/T3", вярно че пак са твърди и малко ще ти фрезоват бордовете, обаче как спират... дори и покрити с рядка кал :bowdown:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот F1-MAN » Вто Авг 03, 2004 9:34 am

[quote="Windstream"]


Ясно, големите накладки дето на мокро леееко ги няма ;)
[/quote]

По точно Леееееееееееееееееко:D

А, гледах на едно място малко карани XTR, обаче заедно с реслсите(а мойте не са на релси). Дали си заслужава да ги взема за 10лв?
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот BuxpeH » Чет Авг 05, 2004 10:46 am

[quote]Хмм, ми аз като карам с механична спирачка със 190мм ротор що ли не ми се схващат пръстите?[/quote]

Ооо! Ми то и с 190мм ротор си е направо екстра!!:D Все пак разликата в спирачния момент с 203мм е по-малко от 7%. Иначе коя ти е 190? [url=http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=2556]Отпред или отзад?[/url]

[size=100]Еdit:Правопис[/size]
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот zero knowledge » Вто Авг 17, 2004 9:40 pm

Мускулите които отговарят за свиването и разгъването на пръстите са мускулите на предмишницата (м/у лакътя и китката). Ако усещаш липса на сила в пръстите, това е защото въпросните мускули са умаляли. На английски му викат arm pump. Какво помага? По-рядко ползване на спирачките, 1 пръст на спирачката (не 2-3-4), по-хубава вилка, и т.н. и т.н., [b]НО[/b] основното е малко физическа подготовка -- малко упражнения на въпросните мускули. Разликата след това е огромна ...
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Мнениеот AgentOrange » Вто Авг 17, 2004 10:53 pm

[quote="zero knowledge"]

Мускулите които отговарят за свиването и разгъването на пръстите са мускулите на предмишницата (м/у лакътя и китката). Ако усещаш липса на сила в пръстите, това е защото въпросните мускули са умаляли. На английски му викат arm pump. Какво помага? По-рядко ползване на спирачките, 1 пръст на спирачката (не 2-3-4), по-хубава вилка, и т.н. и т.н., [b]НО[/b] основното е малко физическа подготовка -- малко упражнения на въпросните мускули. Разликата след това е огромна ...
[/quote]


Забрави да споменеш death grip-а в трудните секции... С някои вилки се налага да се стиска яко, но принципно леко хлабавия захват помага много срещу болки в ставите на пръстите и arm pump.
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот zero knowledge » Вто Авг 17, 2004 11:41 pm

[quote="AgentOrange"]

[quote="zero knowledge"]

... и т.н. и т.н., [b]НО[/b] основното е ...
[/quote]

Забрави да споменеш death grip-а в трудните секции... С някои вилки се налага да се стиска яко, но принципно леко хлабавия захват помага много срещу болки в ставите на пръстите и arm pump.
[/quote]

Мерси за допълнението ;)
Ако се сетите още неща, които помагат -- казвайте. Иначе заякнете малко.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Мнениеот screamBoy » Сря Авг 18, 2004 3:12 am

ти кога за последно си карал колело с такива компоненти, а ? заякчавай си и спомените :Р
F1-MAN само и единствено от спирачките. Достатъчно е да смениш предната с нещо спиращо и проблемите с пръстите ти ще отзвучат, не вярвам да си кой-знае колко по различен от мен. НЕ си купувай други накладки - няма смисъл абсолютно никакъв, промаксите от 10лв ще ти издерат бордовете освен че не спират. тези оригиналните Deore-та 70Т спират поносимо но и от тях няма смисъл защото струват над 10лв, ако някога някак успееш да ги намериш в продажба. Не прави глупости с парите дето ги нямаш а си вземи дискова спирачка !
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот BuxpeH » Сря Авг 18, 2004 10:01 am

А с какво по хубавата вилка помага при спирането???
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Сря Авг 18, 2004 10:24 am

А какво става с двете висши???
Нещо се излагаш...
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот MAN6 » Сря Авг 18, 2004 10:26 am

[quote="F1-MAN"]
А, гледах на едно място малко карани XTR, обаче заедно с реслсите(а мойте не са на релси). Дали си заслужава да ги взема за 10лв?
[/quote]

още ли не си ги взел?!?!?! ;)
много ясно, че си заслужава. побързай преди някои да те е изпреварил :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот bikerider » Сря Авг 18, 2004 10:26 am

[quote="screamBoy"]

ти кога за последно си карал колело с такива компоненти, а ? заякчавай си и спомените :Р
F1-MAN само и единствено от спирачките.[/quote]


е те тука се изложи като кифладжия...
спирачките са спирачки. кой спира с тях, горския дух ли?
ако беше само от спирачките, ехее...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MAN6 » Сря Авг 18, 2004 10:33 am

е то кифладжията освена като кифладжия не виждам по какъв друг начин може да се изложи... :rofl::rofl::finger::P
ааахахахах много се разлигавих
строшИх се :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот BuxpeH » Сря Авг 18, 2004 6:53 pm

[quote]А какво става с двете висши???
Нещо се излагаш...[/quote]

И двете ми висши казват, че и Super Monster да си вземеш, сам няма да спира... :alien:
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Сря Авг 18, 2004 10:30 pm

а докторът какво каза? :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот BuxpeH » Съб Авг 21, 2004 10:20 am

Докторът ми каза само да не си вземам Magura Louise FR :(!: :(!: :(!:
Сега ще ми обясни ми някой като бял чавек как влияят вилките на спирането
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот zero knowledge » Съб Авг 21, 2004 10:58 am

[quote="BuxpeH"]

Докторът ми каза само да не си вземам Magura Louise FR :(!: :(!: :(!:
Сега ще ми обясни ми някой като бял чавек как влияят вилките на спирането
[/quote]

Темата беше за болките ... хубавата вилка обира по-добре неравностите и това уморява по-малко ръцете => по-малко "болки" ;)

А за спирането ... помага на предната гума да остане в контакт със земята. :eek3: Помага и с други неща (например гмуркане или липсата на такова), но това е основното.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Мнениеот BuxpeH » Съб Авг 21, 2004 5:11 pm

Не е ли малко по различно?? Защото едно време като ходих на Витоша със вилка със 7см ход и ме боляхя после ставите на китката, (за бъбрецита да не говоря) въпреки, че си свивах лактите колкото мога, а сега питам за този arm-pump, защото от него боли самият мускул и се схваща.
Иначе за по-добрия контакт със земята-да.
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Съб Авг 21, 2004 7:08 pm

[quote="BuxpeH"]

Не е ли малко по различно?? Защото едно време като ходих на Витоша със вилка със 7см ход и ме боляхя после ставите на китката, (за бъбрецита да не говоря) въпреки, че си свивах лактите колкото мога, а сега питам за този arm-pump, защото от него боли самият мускул и се схваща.
Иначе за по-добрия контакт със земята-да.
[/quote]

А каква беше вилката? Производител? С стария ЗУММ 5.5 см ход ДВУКОРОНЕН ДАЖЕ и мен ме болеше всичко :crying:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот TheUndertaker » Съб Авг 21, 2004 7:54 pm

[quote="BuxpeH"]

Не е ли малко по различно?? Защото едно време като ходих на Витоша със вилка със 7см ход и ме боляхя после ставите на китката, (за бъбрецита да не говоря) въпреки, че си свивах лактите колкото мога, а сега питам за този arm-pump, защото от него боли самият мускул и се схваща.
Иначе за по-добрия контакт със земята-да.
[/quote]

Свиването на лактите няма да ти помогне да избегнеш въпросната болка:).
някои забелязал ли е от какво го болят ръцете при некачествени тоест вилки дет са в гъза . Вибрациите които ти гаврат ръцете те принуждават да стискаш кормилото ,ей от туй най боли после. Който не вярва да тества да държи кормилото на контрол а не да го стиска :)!
Свиването в лактита главно обираш по големи неравности и други простотии , малките неща с кофти вилка са си адд , аз лично "карам" с Зулум 5см просто съм намразил камъни на скорст ,че ръцете ми са мармалад след третото псуакне , но виж ако има нещо за попиване даже е адско удоволствие да си обирам всичко;)
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта