Въпрос за седалково колче

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Въпрос за седалково колче

Мнениеот jivkonik » Чет Юли 29, 2004 9:55 am

Здравейте!
Да попитам за съвет хората, които ползват колче на седалката с амортисьор в него. Карам DRAG EXPERT основно градско и ХС по Витоша. Искам да сложа нещо да обира дребните неравности. В момента колчето e Promax, седалката Royal Gel и задната я помпя към 3.5 атмосфери та усещам всяко камъче по пътя. Има ли смисъл от "меко" колче, какви модели имате, доволни ли сте?8)
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот rujiru » Чет Юли 29, 2004 10:09 am

здрасти,

преди точно месец имаше яка дискусия по въпроса, потърси я, а иначе в дискусията агента или капитана караха с колче roxshox което според думите на притежателя му е добро и леко !

но имаше известна доза неодобрение на евтините амотрисьорни колчета заради теглото и ефективност-а им.
rujiru
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 01, 2004 1:00 pm
Местоположение: Vietnam

Мнениеот KiZZo » Чет Юли 29, 2004 10:41 am

Пробвай да намалиш малко налягането - на 3.0 примерно. Даже ако караш по-спокойно може на 2.5 - просто трябва да внимаваш при преминаването на различни ръбове - да не е с голяма скорост.
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dimodi » Чет Юли 29, 2004 10:46 am

[quote="KiZZo"]

Пробвай да намалиш малко налягането - на 3.0 примерно. Даже ако караш по-спокойно може на 2.5 - просто трябва да внимаваш при преминаването на различни ръбове - да не е с голяма скорост.
[/quote]

Според мен не си заслужава риска - и да внимаваш, пак може да си праснеш гумата поради невнимание или непреценяване на ситуацията, и то на най-неудобното място. По-добре по-твърда гума и повече ставане от седалката и техника :^:
Аватар
dimodi
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1267
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 6:04 pm
Местоположение: София - Младост

Мнениеот jivkonik » Чет Юли 29, 2004 10:46 am

[quote="KiZZo"]

Пробвай да намалиш малко налягането - на 3.0 примерно. Даже ако караш по-спокойно може на 2.5 - просто трябва да внимаваш при преминаването на различни ръбове - да не е с голяма скорост.
[/quote]

Видях разискваната тема в АРХИВ е вече.
Не смея да я спадна, че пусти дупки, бордюри ще скъсам вътрешната.
А тя си спада за седмица с атмосфера и нещо!!! Нормално ли е това? С ФРЕНСКИ вентил е, уж го стягам добре, има си и пластмасова капачка отгоре. Не знам дали е пукана и лепена (отскоро го карам това колело не е ново).
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот rujiru » Чет Юли 29, 2004 10:57 am

кофти е със мека задна, за последната седмица 2-пъти праскам задна при изкачване на 8-9 стъпала...
за предна иди доиди ама задна ? :(
rujiru
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 01, 2004 1:00 pm
Местоположение: Vietnam

Мнениеот F1-MAN » Чет Юли 29, 2004 10:58 am

[quote="jivkonik"]

[quote="KiZZo"]

Пробвай да намалиш малко налягането - на 3.0 примерно. Даже ако караш по-спокойно може на 2.5 - просто трябва да внимаваш при преминаването на различни ръбове - да не е с голяма скорост.
[/quote]

Видах разискваната тема в АРХИВ е вече.
Не смея да я спадна, че пусти дупки, бордюри ще скъсам вътрешната.
А тя си спада за седмица с атмосфера и нещо!!! Нормално ли е това? С ФРЕНСКИ вентил е, уж го стягам добре, има си и пластмасова капачка отгоре. Не знам дали е пукана и лепена (отскоро го карам това колело не е ново).

[/quote]

Ами определено не е нормално да спада с толкова много. Значи първо наплюнчи винтила да видиш дали не е от него. Ако не свали гумата. Може да има някое трънче, което да е е пробило но да е останало на дупката и затова да спада бавно, въпреки че това е малко вероятно. Ако беше така сигурно щеше да спада по-бързо. Също така може някоя лепенка да изпуска. Ако е така пробвай да лепнеш друга по-голяма върху нея. При мен се получин и не мръдна.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот KiZZo » Чет Юли 29, 2004 11:26 am

Аз карам с 3.0 и за мойто каране това ми е добре - не пукам. Но това съм си го намерил експериментално, карайки с различни налягания. Като сваля под 3.0 и почвам да правя "pinch flats". Наскоро попаднах на нещо интересно в тази насока и мисля да го изпробвам - вижте [url=http://www.bbc.co.uk/scotland/sportscotland/airtight/mtb/tech_tips/talc_tyres.shtml][color=red]тук[/color][/url].
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Юли 29, 2004 2:04 pm

[quote="KiZZo"]

Аз карам с 3.0 и за мойто каране това ми е добре - не пукам. Но това съм си го намерил експериментално, карайки с различни налягания. Като сваля под 3.0 и почвам да правя "pinch flats". Наскоро попаднах на нещо интересно в тази насока и мисля да го изпробвам - вижте [url=http://www.bbc.co.uk/scotland/sportscotland/airtight/mtb/tech_tips/talc_tyres.shtml][color=red]тук[/color][/url].
[/quote]


ти си открил топлата вода ... :^:

сериозно, най-честата причина за пукане на задна гума е така наречения snake-bite, при който каплата скълцва вътрешната гума, когато външната се сплеска от скок и недостатъчно налягане. в случая има едно единствено истинско решение - безкамерни гуми. вижте темата за NoTubes от КапитанПланета. ползвам го вече около месец и половина, карам на 1.8 отзад и 1.5 отпред и не съм пукал гума дори при скокове на Витоша.

Иначе, аз лично мисля, че 3.0 е адски високо налягане отзад, особено за твърда рамка. Мисля, че по-голям балон (по-дебела външна гума) и по-ниско налягане биха били едно добро решение за вибрациите без да се жертва устойчивост на пукане. В темата за NoTubes ще намериш много добре аргументирани мнения в тази насока, например от zeroknowledge и TOYAGA.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KiZZo » Чет Юли 29, 2004 2:24 pm

Не е като да нямам желание и аз да карам с безкамерни гуми :|):. Сори за офтопика , убихме темата на човека :)
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bestbg » Чет Юли 29, 2004 2:37 pm

имам впеччатление от едно такова на Пежо... като седнах и то зе че хлопна и свърши хода му и не обираше нищо ;)... но сигурно щотот съм 76кг
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот bikerider » Чет Юли 29, 2004 3:13 pm

[quote="KiZZo"]

Не е като да нямам желание и аз да карам с безкамерни гуми :|):. Сори за офтопика , убихме темата на човека :)
[/quote]


не мисля, че сме я убили ;)
моя съвет към него беше да си вземе по-голям балон гума и да я кара малко по-мека, да речем 2.6-2.7 атмосфери.

за амортисьорните колчета... не знам, мен лично ми се струват overkill, тежки са и не работят хубаво, защото обикновено колчето е под ъгъл спрямо силата която оказва теглото на човека. съответно се износват доста бързо. има и такива колчета на паралелограм, но са още по-тежки и доста скъпи за такъв чарк.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот jivkonik » Чет Юли 29, 2004 3:34 pm

[quote="bikerider"]

[quote="KiZZo"]

Не е като да нямам желание и аз да карам с безкамерни гуми :|):. Сори за офтопика , убихме темата на човека :)
[/quote]


не мисля, че сме я убили ;)
моя съвет към него беше да си вземе по-голям балон гума и да я кара малко по-мека, да речем 2.6-2.7 атмосфери.

за амортисьорните колчета... не знам, мен лично ми се струват overkill, тежки са и не работят хубаво, защото обикновено колчето е под ъгъл спрямо силата която оказва теглото на човека. съответно се износват доста бързо. има и такива колчета на паралелограм, но са още по-тежки и доста скъпи за такъв чарк.

[/quote]


Задната ми е MAXXIS Kraken 26x1.95. Искаш да кажеш, че ми трябва нещо от рода на 26х 2.3 и нагоре? Съмнява ме рамката на Експерта да може да побере такъв балон отзад? :xx(:

Някой ако кара Експерт да сподели каква е най-дебелата гума, която е слагал отзад!
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот bestbg » Чет Юли 29, 2004 3:40 pm

на експерт се побира максис 2.35.... но той май ти казваше за вътрешната....
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот jivkonik » Чет Юли 29, 2004 3:47 pm

[quote="bestbg"]

на експерт се побира максис 2.35.... но той май ти казваше за вътрешната....
[/quote]

Да си взема вътрешна с по-голям балон т.е. като за гума 2.5 - 2.7 примерно (като на този линк гумата за DH дето я дават http://www.bas-bg.com/index.php?loc=sho ... d=6&page=6) и да я завра в досегашната ми външна 1.95?! Става ли така?!:I
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот KiZZo » Чет Юли 29, 2004 4:00 pm

Не , bikerider имаше предвид за външната гума. Тя определя обема, не вътрешната.
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Чет Юли 29, 2004 4:36 pm

e 2.35 za xc ,malko e trudno da se kateri ,spored men
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот React » Чет Юли 29, 2004 8:19 pm

Аз си катеря с 2.35 без особен проблем. Още повече, че си има гуми, които се водят за по-бързо търкалящи се и не мисля, че една такава ще спъне катеренето, а в същото време колелото ще стане осезаемо по-стабилно, което си е голям плюс от където и да го гледаш. Сега като се замисля се сещам за Continental Vertical, до колкото си спомням тя е малко по-малко от 2.30, но в същото време е лека като гума за XC, само дето не знам дали е от "бързотъркулките"(тази гума е просто пример, не съм я карал и казаното може да се поставя под съмнение:D)
Не мърмори за снега на покрива на съседа, когато собствения ти праг не е почистен!
React
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 20, 2003 8:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот rujiru » Чет Юли 29, 2004 8:48 pm

[quote="React"]

сещам за Continental Vertical, до колкото си спомням тя е малко по-малко от 2.30, но в същото време е лека като гума за XC, само дето не знам дали е от "бързотъркулките"(тази гума е просто пример, не съм я карал и казаното може да се поставя под съмнение:D)
[/quote]


не е от "бързотъркулките" има як графер, като караш с малко по мека или минеш през НДК-то се чува щум като от дизелов двигател на трактор ;)
иначе е доста лека
rujiru
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 01, 2004 1:00 pm
Местоположение: Vietnam

Мнениеот React » Чет Юли 29, 2004 10:37 pm

Тоя шум е способен и ме прави щастлив всеки път като карам градско :banana:
Не мърмори за снега на покрива на съседа, когато собствения ти праг не е почистен!
React
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 20, 2003 8:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Чет Юли 29, 2004 11:22 pm

Conti VerticalPro - разумно съпротивление има, съвсем сравнимо със 2.1 гума. Аз карам с такава на задното колело, точно с идеята да не пукам много често. Освен това, впечатлението ми е, че предното колело има по-голямо значение за съпротивлението при търкаляне - така че, вариант лесно търкаляща се гума на предното колело, гума с голям балон на задното колело си струва да се разгледа.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Чет Юли 29, 2004 11:37 pm

о за шума ,които издават гумите ,много се кефа ,като мина некеде и почна да ускорявам ,се чувам от далече и хората ме чуват и знаят че съм на близо и могат да се предпазат ,а и просто чувал как ускоравам и ми качва адреналина с три думи МНОГО Е ЯКО:banana::banana::banana:

та според жас коя е наи шумната гума на пазара:?:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот hlebarka » Чет Юли 29, 2004 11:40 pm

колчетата с аморт са за 100 годишни пенсии и освен това стялбите се качват странично за да не си пукате гумите аз съм капацитет
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот bikerider » Пет Юли 30, 2004 10:09 am

[quote="jivkonik"]

[quote="bikerider"]

[quote="KiZZo"]

Не е като да нямам желание и аз да карам с безкамерни гуми :|):. Сори за офтопика , убихме темата на човека :)
[/quote]


не мисля, че сме я убили ;)
моя съвет към него беше да си вземе по-голям балон гума и да я кара малко по-мека, да речем 2.6-2.7 атмосфери.

за амортисьорните колчета... не знам, мен лично ми се струват overkill, тежки са и не работят хубаво, защото обикновено колчето е под ъгъл спрямо силата която оказва теглото на човека. съответно се износват доста бързо. има и такива колчета на паралелограм, но са още по-тежки и доста скъпи за такъв чарк.

[/quote]


Задната ми е MAXXIS Kraken 26x1.95. Искаш да кажеш, че ми трябва нещо от рода на 26х 2.3 и нагоре? Съмнява ме рамката на Експерта да може да побере такъв балон отзад? :xx(:

Някой ако кара Експерт да сподели каква е най-дебелата гума, която е слагал отзад!
[/quote]


нищо подобно, имах предвид по-скоро 2.1 :beer:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Пет Юли 30, 2004 10:10 am

[quote="axelmax"]

о за шума ,които издават гумите ,много се кефа ,като мина некеде и почна да ускорявам ,се чувам от далече и хората ме чуват и знаят че съм на близо и могат да се предпазат ,а и просто чувал как ускоравам и ми качва адреналина с три думи МНОГО Е ЯКО:banana::banana::banana:

та според жас коя е наи шумната гума на пазара:?:
[/quote]


зимните гуми на Nokian с шипове :emlaugh::emlaugh::emlaugh:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот jivkonik » Пет Юли 30, 2004 10:36 am

[/quote]

нищо подобно, имах предвид по-скоро 2.1 :beer:
[/quote]
Ами тази 1.95 Кракен изглежда дебеличка и ако я карам към 2- 2.5 атмосфери се държи добре с друсането(досега месец откак го карам това колело не съм пукал гума, но пък и не съм правил някви яки карания освен по Обиколната).
Ще я сваля тия дни да видя вътрешната, че бързото спадане с 1.5 атмосфери на седмица ме дразни!!!:}): Затова помпя до 3.5 да има мегдан да спада.
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Dani » Пет Юли 30, 2004 11:08 am

Имам едно предложение за теб!
Махаш седалката, оставаш само на колче и колкото повече ти друса, толкова по ти е кеф!
:hbang::hbang::hbang:
I'd like mornings better if they started later!
Dani
 
Мнения: 192
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Май 18, 2004 11:33 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Пет Юли 30, 2004 11:23 am

[quote="bikerider"]

[quote="axelmax"]

о за шума ,които издават гумите ,много се кефа ,като мина некеде и почна да ускорявам ,се чувам от далече и хората ме чуват и знаят че съм на близо и могат да се предпазат ,а и просто чувал как ускоравам и ми качва адреналина с три думи МНОГО Е ЯКО:banana::banana::banana:

та според жас коя е наи шумната гума на пазара:?:
[/quote]


зимните гуми на Nokian с шипове :emlaugh::emlaugh::emlaugh:
[/quote]


ми скапи са ,ще изрова асвалта ,,ще се хлазгам много ,но за нощтно стават ,такива искри ще права ,че ще виждам по -добре от, с халогени
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот jivkonik » Пет Юли 30, 2004 11:50 pm

[quote="F1-MAN"]

[quote="jivkonik"]

[quote="KiZZo"]

Пробвай да намалиш малко налягането - на 3.0 примерно. Даже ако караш по-спокойно може на 2.5 - просто трябва да внимаваш при преминаването на различни ръбове - да не е с голяма скорост.
[/quote]

Видах разискваната тема в АРХИВ е вече.
Не смея да я спадна, че пусти дупки, бордюри ще скъсам вътрешната.
А тя си спада за седмица с атмосфера и нещо!!! Нормално ли е това? С ФРЕНСКИ вентил е, уж го стягам добре, има си и пластмасова капачка отгоре. Не знам дали е пукана и лепена (отскоро го карам това колело не е ново).

[/quote]

Ами определено не е нормално да спада с толкова много. Значи първо наплюнчи винтила да видиш дали не е от него. Ако не свали гумата. Може да има някое трънче, което да е е пробило но да е останало на дупката и затова да спада бавно, въпреки че това е малко вероятно. Ако беше така сигурно щеше да спада по-бързо. Също така може някоя лепенка да изпуска. Ако е така пробвай да лепнеш друга по-голяма върху нея. При мен се получин и не мръдна.
[/quote]

Абе тая гума странна работа! Свалих я - някаква жълта полупрозрачна VREDESTEIN - Холандска. Сякаш от латекс нещо е направена!?:OВ легена не пуска никъде мамка и, не е лепена и от вентила не пуска!!! Баси мистиката!:}):
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот PtD » Съб Юли 31, 2004 1:07 am

[quote="jivkonik"]

Свалих я - някаква жълта полупрозрачна VREDESTEIN - Холандска.
[/quote]


Хахахахаха!!! Някаква си VREDESTEIN, тия и гуми ли почнаха да правят :crazy:

:rofl::rofl::rofl:

П.П. Извинете, че така изплагиатствах от "Такси" ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта