problem s glavinata, moje bi...

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

problem s glavinata, moje bi...

Мнениеот ilian » Вто Юли 13, 2004 7:48 pm

imam sledniq problem, a nikoi mehanik v blagoewgrad ne moje da mi kaje ot kakvo e.kogato butam bike-a se vurtqt i pedalite,osven tova ne e vuzmojno pedalite da se vurtqt na svobodem hod nazad, zashoto verigata uvisva, opuva i se deplasiora.
10x predvaritelno...
ilian
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 10:29 pm

Мнениеот bio » Вто Юли 13, 2004 8:18 pm

ами батка .. мисля че имаш голям проблем .. с свободното движение. всички тези ... неща дето ги описваш показват .. че то не е свободно в нито едната от двете посоки на въртене на педалите. все пак аз не съм веломеханик .. изчакай хора като bikerider, admin или ... бре почакай ...
или прочети малко за храпов маханизъм някъде из интеренет или в barret's manual има глава за freewheel и freehub.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Admin » Вто Юли 13, 2004 10:55 pm

Определено звучи като проблем със свободния венец - имал съм точно същия проблем преди години. (със зъбчатки на резба). Има оправия, ама щом в Благоевград не знаят, ще трябва при софийските механици да дойдеш. А и тук във Форума също могат да ти кажат как се оправя, даже имаше тема някъде. И аз знам какво трябва да се направи по принцип, ама понеже не съм го правил на практика, ще се въздържа да давам акъл. ;)
Само че оправянето е временно - почвай да мислиш за нови венци (ако са на резба) или нова главина (ако са касета).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Windstream » Сря Юли 14, 2004 3:57 am

Илияне, проблема ти настина е в свободния венец. Причината обикновено е:
а) счупени кученца/палчета на храповия механизъм
б) насъбиране на много мръсотия в храповия механизъм

Кое от двете е обикновено се установява след разглобяване: ако е първото ще ти трябват нови венци/касета, ако е второто минаваш метър с хубаво почистване, смазване и регулиране. Аз съм имал само един случай на задържане на веригата, но той се дължеше на неправилна профилактика (пренапълване на храповика с грес), и понеже ме мързеше да разглобявам касетата само й впръсках с една спринцовка с тънка игла малко рядко масло от вътрешната страна на венците и след 15-20 минутки лудо въртене на празен ход задържането изчезна :D В твоя случай обаче много ме съмнява да се отървеш толкова леко... мога да ти кажа как се разглобяват венци на резба и на шлици, но за това се искат специални инструменти и май наистина ще е най-добре да свалиш задното колело от байка и само с каплата да се разходиш до София... Всъщност я по-добре прочети [url=http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=917]тази[/url] тема и ако мислиш че можеш да се справиш действай.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот ilian » Сря Юли 14, 2004 5:54 pm

много ви благодаря за инфо-то.предполгам, че ще успея да се справя, само искам да добавя, че след много добро измиване, проблемът остава.пътем казано препоръчайте главина и венци.
благодаря...
ilian
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 10:29 pm

Мнениеот BIk3r^ » Съб Юли 05, 2008 8:40 am

И аз преди години имах същият проблем със зъбчатки на резба. Карах карах и незнаех как да отсраня проблема. След някоколко дена както скачах и зъбчатките ми се разглобиха :crap:

По темата: Проблема се отстраняжа с нови зъбчатки ;)
Вече съм със зъбчатки на шлиц :^:
BIk3r^
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1071
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 7:40 pm

Мнениеот imbecile » Съб Юли 05, 2008 10:20 am

Е го и тоя....видЕ ли датата на поста преди тебе, бре?! Аман от къртици без работа...
In the quiet words of the Virgin Mary.... come again?
Аватар
imbecile
 
Мнения: 309
Рейтинг: 1862
Регистриран на: Пет Мар 31, 2006 11:50 pm
Местоположение: с.Казичене

Мнениеот Antares » Съб Юли 05, 2008 12:03 pm

[offtopic]Bik3r^, съветвам те да прочетеш тази тема, за да не питаш след време защо не можеш да пишеш тук или там. Просто тук, във форума има механизъм за борба с безсмислените коментари. Казано на прост език - като не ме изкефи празнословния ти пост - цъквам ти минус, спада ти рейтинга и под определена стойност - не можеш да пишеш в определени форуми. А право да ти цъкат минуси имат много хора. С две думи - контролирай спама в себе си.[/offtopic]
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта