Размер (дължина) на кормило???

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Размер (дължина) на кормило???

Мнениеот trespasser » Съб Юли 10, 2004 11:48 am

Здравейте фенове на колоезденето (и по специално на планинското).
Въпроса ми е свързан с кормилото при велосипедите. Интересува ме колко трябва да е дълго кормилото (в см, или мм)? Може ли някой да ми каже (посочи) таблица, или друг материал за дължината на кормилото спрямо височината на човека, или нещо подобно. Аз съм 165 см.

п.с. забравих - ако има значение (най-вероятно има), карам XC, FreeRide, колелото е Sprint Appolo 2001, Aluminium frame + front disc brake.

10х предварително :)
ONE life. LIVE IT.
trespasser
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 27, 2003 7:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dimodi » Съб Юли 10, 2004 12:22 pm

Мисля, че няма правило, което да казва, че за еди-какъв си ръст ти трябва еди-колко си широко кормило. По принцип гледаш кое ти е по-удобно - с каква стойка си свикнал да караш и как си държиш ръцете. Тук се намесва и височината, на което е сложено кормилото, т.е. дължина и наклон на лапата, евентуални спейсъри и т.н.

По-скоро дължината зависи от стила ти на каране - колкото по-екстремно, толкова по-широко, но пък аз карам по шосе и XC с кормило 71 см.

Трябва да имаш предвид, че по-дългото кормило изисква по-качествена (демек здрава) лапа, защото натоварването върху нея се увеличава, поради по-голямото усукване, което предизвикваш при неравномерен натиск от двете страни.

И накрая, вече има тема за дължините и тя е тук:

http://mtb-bg.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2069

Успех ! :o)
Аватар
dimodi
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1267
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 6:04 pm
Местоположение: София - Младост

Мнениеот trespasser » Съб Юли 10, 2004 7:11 pm

Mersi mnogo... vse pak ne vidqh nqkakvi preporaki za opredeleni razmeri, no vse pak mersi. Kormiloto mi sega e 560 mm (56 cm), mislq da go rezna s po 10 mm ot dvete strani...
Ne mi se struva da e kaso, naprotiv, kormiloto s koeto karam sega mi se struva malko dylgo (s okolo 20 mm :)) i zatova mislq da go rezna. 710 mm kakto si kazal ti, e savsem ne za men. Az na 600 mm kormilo ne se chuvstvam komfortno, a ti... 710 :)
Vse pak sym mnogo blagodaren za okazanata pomosht. Ne se bqh seshtal, che ot tova zavisi i gradniq kosh, a toi e mnogo vajen... Ne e li vse pak nai-udobno da se kara s kormilo na shirinata na ramenete + 10-20 mm (da rechem)???
ONE life. LIVE IT.
trespasser
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 27, 2003 7:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот hlebarka » Съб Юли 10, 2004 7:17 pm

:O540mm:O
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот Admin » Съб Юли 10, 2004 7:58 pm

[quote="trespasser"]

Mersi mnogo... vse pak ne vidqh nqkakvi preporaki za opredeleni razmeri, no vse pak mersi. Kormiloto mi sega e 560 mm (56 cm), mislq da go rezna s po 10 mm ot dvete strani...
Ne mi se struva da e kaso, naprotiv, kormiloto s koeto karam sega mi se struva malko dylgo (s okolo 20 mm :)) i zatova mislq da go rezna. 710 mm kakto si kazal ti, e savsem ne za men. Az na 600 mm kormilo ne se chuvstvam komfortno, a ti... 710 :)
Vse pak sym mnogo blagodaren za okazanata pomosht. Ne se bqh seshtal, che ot tova zavisi i gradniq kosh, a toi e mnogo vajen... Ne e li vse pak nai-udobno da se kara s kormilo na shirinata na ramenete + 10-20 mm (da rechem)???
[/quote]


Леле, човек, не го режи! :O То ще остане само с лапата да си караш :D
Виж сега, колкото по-тясно ти е кормилото, толкова по-рязко и нервно става завиването, което, ако не си свикнал с подобно поведение, може да ти навлече и неприятности (каквито може да ти навлече и при някои терени например).
Ако търсиш правила: има едно, което гласи, че кормилото е най-добре да е широко колкото раменете ти. Това обаче в никой случай не е универсално и като че ли се отнася най-вече до правите кормила. При извитите обикновено се взима малко по-широко кормило, пък някои хора взимат и много по-широки (примерно 72см). Все пак, онзи ден обсъждахме въпроса с няколко души и стигнахме до заключението, че в общия случай не е много удобно широчината на кормилото да надминава широчината на раменете с повече от 10см. :8D:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот axelmax » Съб Юли 10, 2004 8:25 pm

ми аз съм с600мм кормило и ми емалко ,растоянието на рамената е 430мм ,и според тебе и обсаждането:drunk::drunk::drunk: треба да сам с 530мм ,а това е направо микроскопично хехехеххе

кормилото което съм избрал е 660-680 мм щото ,сам забелязал че като карам ръцете ми излизат от кормилото със 30-35мм и не се чувствам стабилен и после :disagree:

:liplick:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Admin » Съб Юли 10, 2004 8:45 pm

Не съм се изразил достатъчно ясно...:I
Имах предвид, че "правилото" е: като хванеш кормилото с опънати напред ръце, то трябва да е толкова широко, че ръцете ти да са горе-долу успоредни (условно казано, винаги ще има лека сгъвка в лактите и леко разтваряне от рамената към китките). Ако кормилото ти е твърде широко, ръцете ти са доста разтворени, сещате се какво имам предвид. :D както казах обаче, на много хора това им е по-удобно, особено за спускане, така че правилото не е общоважимо. :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта