vupros do Admin

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

vupros do Admin

Мнениеот Jovany » Пон Юли 05, 2004 9:06 am

Admin, позволи ми да изкажа благодарност за труда, който си си направил при разработването на маршрутите, публикувани в сайта. За мен, като начинаещ в ХС-то са от голяма полза.:) Но имам проблем с настройката на компютъра - получавам големи отклоннения в отчитането на километрите, а от там и проблеми при ориентирането в някои по-възлови участъци.:I(При участъци с бутане проблемът естествено се задълбочава, но не затова ми е думата). Дали си спомняш с каква константа е бил твоят компютър при маршрута Железница - Дяволският мост 1 и 2.
Малко инфо: гумата ми е Максис 26х1.9, 4 бара(до колкото може да се вярва на манометрите на Шел-бензиностанциите ), около 88 кг съм.
Предварително благодаря!
Jovany
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Пон Май 10, 2004 12:08 pm
Местоположение: Burundi

Мнениеот zar » Пон Юли 05, 2004 11:11 am

просто си измери обиколката на предната гума по ръба на грайфера... явно не си я въвел като си сложил компютърчето... като го включиш иска да въведеш едно четирицифрено число, това е точно обиколката на външната ти гума (по периферията разбира се) в милиметри... аз съм с гуми 26" х 1,95 и обиколката ми е 2085, твоята трябва да е малко по-малка....
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Jovany » Пон Юли 05, 2004 11:21 am

Da, Zar,абсолютно си прав. Аз,обаче, измерих обиколката при натоварен велосипед и получих 2065 mm - мисля обачер че е малко и от там идват разликите.
Jovany
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Пон Май 10, 2004 12:08 pm
Местоположение: Burundi

Мнениеот velco » Пон Юли 05, 2004 11:33 am

Е-е-е-е, нормално е да има разлики, не карате по ТОЧНО една и съща траектория. Просто си синхронизирай километража от време на време - например правиш едно-две излишни кръгчета около поредния ориентир или като стигнеш километрите, но не си стигнал до ориентира махаш километража и го слагаш пак като стигнеш, предполага се че корекциите трябва да са достатъчно малки.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот zar » Пон Юли 05, 2004 11:38 am

страно... ама и на мен ми се вижда малка тая обиколка, незнам де...
а и не съм минавал по тоя маршрут и незнам колко ще съвпаднат данните с моите показания...
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пон Юли 05, 2004 6:00 pm

[quote="Jovany"]

Da, Zar,абсолютно си прав. Аз,обаче, измерих обиколката при натоварен велосипед и получих 2065 mm - мисля обачер че е малко и от там идват разликите.
[/quote]


Аз карам с гуми 2.1 и обиколката им е 206 см. За 1.95 може да дойде и 205 см. Т.е. нещата ми изглеждат сравнително нормални...
Колко големи са отклоненията, които получаваш ?
Аз специално си меря обиколката по следния начин - отбелязвам с тебешир на земята точката от гумата при вентила. Правя една пълна обиколка с леко натискане на кормилото (леко!) и отбелязвам отново. Измервам между двете отбелязвания и готово! :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот MOD » Пон Юли 05, 2004 6:19 pm

[quote="Admin"]

[quote="Jovany"]

Da, Zar,абсолютно си прав. Аз,обаче, измерих обиколката при натоварен велосипед и получих 2065 mm - мисля обачер че е малко и от там идват разликите.
[/quote]


[b]
Аз специално си меря обиколката по следния начин - отбелязвам с тебешир на земята точката от гумата при вентила. Правя една пълна обиколка с леко натискане на кормилото (леко!) и отбелязвам отново. Измервам между двете отбелязвания и готово! [/b]:)
[/quote]


Елементарно, просто и практично. Язък ми за петте ми години учене :D:D:D

Аз свалих навремето гумата и с линеал премерих радиуса .... ей, колко съм прост, че не съм се сетил за този вариянт :banana::beer::beer::beer:.
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот zar » Пон Юли 05, 2004 6:24 pm

стига бе, 206см при гуми 2,1 са малко според мен... те по книжката на компютърчето ми дават 210см при 26" х 2... а и това с тебешира ми се струва много неточно, все пак се търси точност до милиметри... аз си меря обиколката с въженце... ама ми е ясно, че 2 еднакви показания трудно ще се намерят де...
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Jovany » Пон Юли 05, 2004 9:35 pm

OK, аз използвах метода на Admin, но вече почвам да мисля, че не съм бил достатъчно прецизен. Ще повторя операцията още един два пъти и след нова проверка, ако не съм се изгубил сред Железнишките дебри и нудисти:D:D, ще изплача пак:(.
[quote]Velko
...правиш едно-две излишни кръгчета около поредния ориентир ...
[/quote]

Методът на Velko за синхронизация също ми допада. Признавам си, че от бързане не се бях сетил за този номер.:V:
Благодаря за помощта!
Jovany
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Пон Май 10, 2004 12:08 pm
Местоположение: Burundi

Мнениеот Admin » Вто Юли 06, 2004 11:38 am

[quote="zar"]

стига бе, 206см при гуми 2,1 са малко според мен... те по книжката на компютърчето ми дават 210см при 26" х 2... а и това с тебешира ми се струва много неточно, все пак се търси точност до милиметри... аз си меря обиколката с въженце... ама ми е ясно, че 2 еднакви показания трудно ще се намерят де...
[/quote]


Zar, аз си меря всяка нова гума отпред и 2.1 винаги е давала 206см.
Не е нужно чак до милиметри да се стига - моите велокомпютри дори нямат въвеждане до мм, а само до см.
"Моят" метод (разбира се, не съм го измислил аз:D) смея да твърдя е доста прецизен и заради това, че позволява да се пресъздаде обиколката на гумата при умерен натиск върху нея, както е и при каране. Т.е. като натисна леко върху кормилото, обиколката се променя, обикновено с 1см. спрямо обиколката, измерена при ненатоварена гума. А 1см. понякога може да даде достатъчно отклонение. Все пак е важно като се мери, да не се натиска и твърде силно - тогава може да се получи отклонение в другата посока. Лек до среден натиск е достатъчен. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот did » Вто Юли 06, 2004 12:04 pm

Не знам аз ли съм такъв небрежен мърляч, че не ми пука, ама наистина не виждам никакъв смисъл да резчиташ на "милилетри" в точността на обиколката, когато караш по маршрут! Даже метода на Велко ми е излишно сложен. Просто разстоянията трябва да се разглеждат като "ориентировъчни", защото дори едно спадане на гумата с половин атмосфера в процеса на каране може да даде отклонения от порядъка на 500-1000м при дневен преход от стотина километра! Ако пък се кара по наистина пресечен терен, особено спускане, съществена разлика може да се получи даже от СТИЛА НА СПУСКАЧА при ЕДНО И СЪЩО колело!!! Ако се спуска бавно, на предна спирачка, заобикалят се камъните и т.н. е едно, а ако просто си летиш - съвсем друго... Е, как тогава да разчиташ да търсиш разклоните ТОЧНО на съответния метър, посочен на скицата. Това не е сериозно! Аз съм карал и с човек, мерещ разстоянията с GPS и там пък да знаете какви отклонения се получават... Ако пътеката е последователност от кратки завои и серпентинки GPS-а някак си усреднява придвижването в определена посока, като игнорира криволичките и се получава занижаване на разстоянията и скоростта. За щастие, всичко това е просто без значение според мен, а километража е само един от многото възможни ориентири, на които трябва да се разчита.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот zar » Вто Юли 06, 2004 12:25 pm

[quote="Admin"]

[quote="zar"]

стига бе, 206см при гуми 2,1 са малко според мен... те по книжката на компютърчето ми дават 210см при 26" х 2... а и това с тебешира ми се струва много неточно, все пак се търси точност до милиметри... аз си меря обиколката с въженце... ама ми е ясно, че 2 еднакви показания трудно ще се намерят де...
[/quote]


Zar, аз си меря всяка нова гума отпред и 2.1 винаги е давала 206см.
Не е нужно чак до милиметри да се стига - моите велокомпютри дори нямат въвеждане до мм, а само до см.
"Моят" метод (разбира се, не съм го измислил аз:D) смея да твърдя е доста прецизен и заради това, че позволява да се пресъздаде обиколката на гумата при умерен натиск върху нея, както е и при каране. Т.е. като натисна леко върху кормилото, обиколката се променя, обикновено с 1см. спрямо обиколката, измерена при ненатоварена гума. А 1см. понякога може да даде достатъчно отклонение. Все пак е важно като се мери, да не се натиска и твърде силно - тогава може да се получи отклонение в другата посока. Лек до среден натиск е достатъчен. :)
[/quote]


както и да е...
аз моята обиколка я меря при ненатоварена предница... все пак карам и по асфалт, и по чакъл, и из гората по разни шуми и треви, и навсякъде натоварването е различно...
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта