Хора, Какво означава "леко" каране?

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Хора, Какво означава "леко" каране?

Мнениеот dil » Съб Юли 03, 2004 10:14 am

Хора айде да ме светнете какво се разбира под "леко" каране!!!

Питам защото ще сменям рамка и съм харесал засега Drag Expert, Ontario и RAM HT1, но като чета тук-таме все се споменава умерено, леко, внимателно... и изпадам в шок.

И то защото карам твърд железен Ideal и него жаля много, но рамката ми е малка, пък и няма свестни амортисьори за нея.

За да сверим мерките за "леко" каране, ще кажа че по кои от известините маршрути съм минавал и какво мисля за тях
- Дяволския мост - 2 пъти: готино, но не ми се стори нито много тежко, нито пък трудно , каквито отзиви съм чувал и чел. не че карам бавно, но можех и по-бързо
- Ч.Връх - Ярлово - Ярема - веднъж... незнам дали скоро ще мина пак този маршрут... бая тежък ми се стори. имаше опасни места и за колелото и за мене ;)
- Алеко-Драгалевци, Алеко-Бистрица - 3 пъти при зимни условия с доста сняг: абе зор, то по сняг откъдето и да мине човек ще е зор, но иначе никакви проблеми

Колелото и грам не е пострадало при тези маршрути + градско каране с доста мятане по/от бордюри (до 30см). Само центровки и смяна на консумативи (калодки, дюнери...) са правени.

Та да си дойдем на темата (продукт/консулт) - горепосочените рамки + SR Suntour XCP-D (SR Suntour XC PRO SL, Rock Shox Judy TT), ще бъдат ли толкова надеждни колкото железния идеал? Иначе за какво да давам 300-400лв и да ме е страх хем да не се пребия, хем че ще потроша колелото... и даже няма да го признаят за гаранционно ;)
Аватар
dil
 
Мнения: 261
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 9:05 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пон Юли 05, 2004 1:52 am

Абе въпросът ти е малко сложен...:crazy:
Един човек може да кара така, че околните да ахкат след него, т.е. с бясна скорост, скокове и кво ли още не, и въпреки това да не товари рамката твърде много, защото обира всичко с ръце и крака, защото всъщност кара плавно и подбира добре линиите си, прелитайки над половината камъни. Обратно, друг може да кара бавно, без скокчета и тем подобни, но въпреки това да товари рамката ужасно, защото ако не поема неравностите с крайниците си, твърде голяма част от тях отиват в рамката (което и за него е опасно).
Винаги съм смятал, че тези, които умеят да карат добре и по-агресивно, всъщност не са толкова опасни за целостта на рамките и компонентите, колкото тези, които карат вдървено и несигурно.
Разбира се, има и една по-малка група хора, които карат твърде добре за рамките си, т.е. колкото и да са добри и плавни в карането, просто нещата, на които подлагат колелата си, са твърде лоши за последните. Разбира се, и за тях си има подходящи колела, ама са бая скъпички. :buck:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Dani » Сря Юли 07, 2004 2:20 pm

Немога да ти помогна!
Аз съм 110 кила и к'вото да карам все се води тежко каране!
:D:D:D
I'd like mornings better if they started later!
Dani
 
Мнения: 192
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Май 18, 2004 11:33 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Сря Юли 07, 2004 2:58 pm

Абе, тука си мисля, че могат да се намесят хората, които продават Expert и HT1 и да кажат дали тези рамки се предполага за издържат нормално каране по тези терени, да речем Алеко-Бистрица.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bestbg » Сря Юли 07, 2004 3:16 pm

познавам много хора с Expert и са много доволни и става за тези терени ;) , но както каза Admin имай напредвид кака караш
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот AgentOrange » Чет Юли 08, 2004 2:56 pm

[quote="velco"]

Абе, тука си мисля, че могат да се намесят хората, които продават Expert и HT1 и да кажат дали тези рамки се предполага за издържат нормално каране по тези терени, да речем Алеко-Бистрица.
[/quote]


Предназначението на HT1 е указано пределно ясно. Ако успееш да се впишеш в дефиницията за XC по пътеките към Бистрица... Аз лично там карам DH.
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот dil » Чет Юли 08, 2004 4:22 pm

[quote="AgentOrange"]


Предназначението на HT1 е указано пределно ясно. Ако успееш да се впишеш в дефиницията за XC по пътеките към Бистрица... Аз лично там карам DH.[/quote]


Значи искаш да кажеш че не е добра идея да се пробвам с НТ1 по Алеко-Бистрица? А Железница - Д.М.?
Почти съм я купил тази рамка, ама ако ще вземе да се чупи по-добре да гледам за нещо друго докато е време.
Аватар
dil
 
Мнения: 261
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 9:05 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот AgentOrange » Чет Юли 08, 2004 4:59 pm

[quote="dil"]
Значи искаш да кажеш че не е добра идея да се пробвам с НТ1 по Алеко-Бистрица? А Железница - Д.М.?
Почти съм я купил тази рамка, ама ако ще вземе да се чупи по-добре да гледам за нещо друго докато е време.
[/quote]


Искам да кажа, че при здраво юркане никой не може да гарантира каквото и да било. Ти си прецени дали ще я юркаш като DH рамка, или ще караш кротко и внимателно. При второто няма да ти се налага да търсиш гаранция.
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот axelmax » Чет Юли 08, 2004 6:31 pm

решението е

D R A G C L I M B E R
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Admin » Чет Юли 08, 2004 7:16 pm

[quote="dil"]

[quote="AgentOrange"]


Предназначението на HT1 е указано пределно ясно. Ако успееш да се впишеш в дефиницията за XC по пътеките към Бистрица... Аз лично там карам DH.[/quote]


Значи искаш да кажеш че не е добра идея да се пробвам с НТ1 по Алеко-Бистрица? А Железница - Д.М.?
Почти съм я купил тази рамка, ама ако ще вземе да се чупи по-добре да гледам за нещо друго докато е време.
[/quote]


dil, аз си карам с моя НТ1 и към железница, и към Бистрица и към сите други села около София :banana:, НО ако при някое от тези карания взема, че я скърша рамката (макар да не ми се вярва), няма да разчитам да ми признаят гаранцията, защото това си е ХС рамка и не е предвидена за спускане. Само че, като няма пари за две отделни колела, или за един хубав ендуро байк, всеки сам си решава какво да прави - дали да се лиши от гаранцията (евентуално, пак повтарям, че вероятността рамката да се счупи много зависи от това как караш) или от спускането. Е аз ей сега се връщам от спускане и съм сигурен, че не мога да се лиша от него! ;):D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот C_Mo » Пет Юли 09, 2004 12:50 am

@dil
Карам RAM HT1 почти година...DJ, DH, urban...здрава е. Скоро ще я сменя защото е видяла доста блъскане. Новата ще е HT1 16" или HT2 17" и ще продължавам да си я карам както и в момента.

Никога не съм се притеснявал дали ще й стане нещо по време на каране - няма да се притеснявам и в бъдеще. Гаранцията ми е отпаднала защото не я карам по предназначение, но е факт, че рамката е здрава. И на новата рамка ще ми отпадне гаранцията на 5-тата минута и нея след година блъскане ще я сменя...просто си поемам лично отговорността дали ще ми се счупи нещо по колелото или не. Ако се счупи няма да кажа "това се счупи защото е боклук", а "това го счупих защото му разказах играта от каране и си струваше всяка секунда" и ще отида да си купя каквото съм счупил защото ми се кара.
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dil » Пет Юли 09, 2004 6:54 am

@xtr и админ

Ето това очаквах да чуя! Мерси!
Гаранцията много-много не ме грее...
Предпочитам да знам че е здраво и че може да се разчита на него!
(в разумни граници разбира се)

@axelmax
Климбърчето ще ми е малко... хапвал съм като малък и съм пораснал ;)
Аватар
dil
 
Мнения: 261
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 9:05 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пет Юли 09, 2004 7:40 am

[quote]...Ако се счупи няма да кажа "това се счупи защото е боклук", а "това го счупих защото му разказах играта от каране и си струваше всяка секунда" и ще отида да си купя каквото съм счупил защото ми се кара...[/quote]


Не може да се каже по-добре!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот velco » Пет Юли 09, 2004 2:21 pm

Абе, това "и си струваше всяка секунда" е много хубаво и вдъхновяващо, ама дъртия циник в мене почва да се пита "абе ако издържа какъв е проблема да се покрива от гаранцията, а ако не издържа не е ли малко опасно за живота и здравето на хората да им се казва ``блъскай смело, няма да се счупи'' " :nono:

Бе, к'во ли ми пука, аре чао ...:finger:
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот hlebarka » Пет Юли 09, 2004 3:00 pm

Ми , бате, той Администрацията каза - хората карат различно, значи първо ХС рамка ще се кара надолу, второ не се знае кой как ще я кара,
ти сега искаш математика.
Пък и въпроса се приключва с това, че за ХС рамка карана DH гаранция няма.
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот Admin » Пет Юли 09, 2004 4:04 pm

[quote="velco"]

Абе, това "и си струваше всяка секунда" е много хубаво и вдъхновяващо, ама дъртия циник в мене почва да се пита "абе ако издържа какъв е проблема да се покрива от гаранцията, а ако не издържа не е ли малко опасно за живота и здравето на хората да им се казва ``блъскай смело, няма да се счупи'' " :nono:

Бе, к'во ли ми пука, аре чао ...:finger:
[/quote]


"дъртият циник в теб" е прав, но и не съвсем. :D Нито аз, нито xtr сме казали "блъскай смело, няма да се счупи". По-скоро казахме, че ако я блъскаш и се счупи, ти ще си си крив и dil го разбра. Разбра също, че рамката е здрава и може да издържи блъскане в "РАЗУМНИ ГРАНИЦИ". Но това не значи, че някой е казал на хората това, което казваш, защото за хората си има гаранционни условия на БАС, където освен за счупване на рамки и компоненти се говори също и за здравето на колоездачите, т.е. споменато е, че употребата на продуктите извън тяхното предназначение крие рискове и за самия потребител. :8D:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Alien » Пет Юли 09, 2004 7:13 pm

Защо просто някой не тества СЕРИОЗНО рамките (ХТ 1, ХТ 2)? Знам няколко ХУБАВИ дропа от по 10-12 метра с попивка и всичко. Само свиркайте и ще ви водя да пробвате... :D

Едит: ХУБАВИ ропа бях написал... пфу
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Cveti » Пет Юли 09, 2004 8:47 pm

[quote="dil"]

Алеко-Бистрица - 3 пъти при зимни условия с доста сняг: абе зор, то по сняг откъдето и да мине човек ще е зор, но иначе никакви проблеми
[/quote]

Не бери грижа,и през лятото е зор...ама иначе никакви проблеми;)
May the force be with you.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот C_Mo » Съб Юли 10, 2004 2:52 am

@velko
За пореден път ми приписваш думи, които не съм казал. Ще съм ти благодарен ако в бъдеще това не се случва.

Когато излезеш от образа на "дъртия циник" ще можеш и сам да си отговориш на въпросите.
До тогава ти пожелавам да си караш колелото с кеф - и внимателно с цитатите.


@Alien
що се обаждаш като няма какво да кажеш!?
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Съб Юли 10, 2004 6:22 am

[quote="xtr"]

@velko
За пореден път ми приписваш думи, които не съм казал. Ще съм ти благодарен ако в бъдеще това не се случва.
[/quote]

Извинявай. Явно грешно съм разбрал и перифразирал
[i]"Карам RAM HT1 почти година...DJ, DH, urban...здрава е. Скоро ще я сменя защото е видяла доста блъскане."[/i]
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот AgentOrange » Съб Юли 10, 2004 1:33 pm

[quote="velco"]

[quote="xtr"]

@velko
За пореден път ми приписваш думи, които не съм казал. Ще съм ти благодарен ако в бъдеще това не се случва.
[/quote]

Извинявай. Явно грешно съм разбрал и перифразирал
[i]"Карам RAM HT1 почти година...DJ, DH, urban...здрава е. Скоро ще я сменя защото е видяла доста блъскане."[/i]
[/quote]


Явно да.
Впечатленията на xtr са обективни впечатления на потребител, и аз лично не виждам никаква препоръка тип "блъскай смело" в тях.
Причината за официалната гаранционна ситуация с HT1 е следната - рамката е проектирана без типичните за DJ/FR рамките масивни подсилки и тонове допълнителен алуминий. Това, че някакъв ограничен брой хора са я подложили на ГОЛЯМО количество abuse и тя се е оказала достатъчно здрава за да издържи, не ни дава стопроцентовата инжинерна увереност, необходима за да я обявим официално за DJ/FR рамка за блъскане...
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта