Проблем с предни амортисьори

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Проблем с предни амортисьори

Мнениеот ALBIREO » Сря Юни 30, 2004 10:55 pm

Колелото ми е Cross Enduro 2.
Купих го преди месец. Занесох го в сервиза на Cross и помолих техника да направи нещо по въпроса с предните амортисьори - или са затегнати до край или ги няма - все едно съм си купил твърдо колело. Отговорът беше, че като го покарам малко щели да се отпуснат пружините ... Вече изминах 400 километра и няма признаци на отпускане.
Как да отпусна пружините?
ALBIREO
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юни 10, 2004 12:05 pm
Местоположение: София

Мнениеот bestbg » Чет Юли 01, 2004 7:51 am

какъв ти е предния? ZOOM ? щото ако е нещо хубаво нема нужда от отпускане.... малко можеш да ги отпуснеш (скапеш) като скачаш супер яко
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот ALBIREO » Чет Юли 01, 2004 8:42 am

Да, Zoom е.
Скачам от бордюри, блъскам го тук-там, но не МЪРДА :)
Както и да е ...
ALBIREO
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юни 10, 2004 12:05 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Чет Юли 01, 2004 8:55 am

[quote="ALBIREO"]
... не МЪРДА :)
Както и да е ...
[/quote]


Моли се да продължава да не мърда:bowdown:. Ще си имаш сравнително красива твърда вилка с амортисьорен дизайн, за каквато всъщност си си платил, де. Щото ако се размърда, :bawling::bawling::bawling:. А това за скачането, не го приемай сериозно, щото тая вилка точно за скачане пък хич не става.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот axelmax » Чет Юли 01, 2004 10:14 am

я си я смажи
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот ALBIREO » Чет Юли 01, 2004 10:58 am

[quote="did"]

[quote="ALBIREO"]
... не МЪРДА :)
Както и да е ...
[/quote]


Моли се да продължава да не мърда:bowdown:. Ще си имаш сравнително красива твърда вилка с амортисьорен дизайн, за каквато всъщност си си платил, де. Щото ако се размърда, :bawling::bawling::bawling:. А това за скачането, не го приемай сериозно, щото тая вилка точно за скачане пък хич не става.
[/quote]


Ами да де, платил съм си :). Ако тая вилка е твърда и няма пружини в нея и само изглежда на такава все едно има - да не я закачам. Но ако има искам да ги използвам - това е всичко :)
ALBIREO
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юни 10, 2004 12:05 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikezilla » Чет Юли 01, 2004 12:02 pm

за зуум нормално да са пръчки в началото - нещо си пестят греста :(!:

и така, разгледай си хубаво вилката - разбери как се разглобява.
разглобяваш я (не се безпокой, вътре ще има само пружини и евентуално еластомери, т.е. няма какво да скапеш на една толкова проста конструкция), смазваш я хубаво(с грес!), слобяваш, караш:8D:

от време на време е хубаво да повтаряш процедурата, кат всеме да се втвърдява - тогава. успех с това чудо на инженерната безмисъл.;)
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот Ozzie » Пет Юли 02, 2004 8:37 pm

Тъй като вече съм разглобил един "ZOO(лу)M" имам предства какво представлява отвътре. Ако имаш някаква врътка за някакво регулиране, почни да я въртиш обратно на часовниковата стрелка до отказ. Тази врътка е свързана с подвижно бутало което оказва натиск върху пружината/пружините вътре. Нищо чудно ако е натегната докрай, макар че дори и тогава трябва да има ход. А това за отпускането нещо не го вярвам. Ако всяка пружина която се ползва за ресьор (независимо от вида превозно средство) се отпуска за толкова кратко време (400км.)... просто не мога да си го представя! Нормално е да се отпусне, но поне след няколко години експлоатация. Моля предното изречение да се смята :offtopic: то изразява скромното ми мнение относно отпускането на пружните. :wavey:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Windstream » Пет Юли 02, 2004 8:52 pm

[quote="Ozzie"]

А това за отпускането нещо не го вярвам. Ако всяка пружина която се ползва за ресьор (независимо от вида превозно средство) се отпуска за толкова кратко време (400км.)... просто не мога да си го представя! Нормално е да се отпусне, но поне след няколко години експлоатация.
[/quote]

Що бе, има си го омекването, обикновено е причинено от некачествен (недостатъчно еластичен) материал на пружината... например за пружините на Suntour някой преди беше споменал че при еднакви размери и параметри на работа омеквали доста по-бързо от тези на Marzocchi.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот jivkonik » Чет Юли 08, 2004 3:34 pm

Имам едно Бачини с друкоронна предна вилка ZOOM - голяма простотия! Затегна отвендъж след първите 100-тина километра пробег, почти нямаше ход. Ходих в сервиза там ми казаха "ами ти имаш късмет -хората се оплакват, че им меки тия вилки, от по-твърдо лошо няма!" Не се оправяла не се отваряла и т.н. - не им се занимаваше, а и за ЗУУМ вилка сигурно не си и заслужава. Та продлжих да си карам, в Южния насред една ливада изникна супер яка дупка в тревата, аз прас в нея, предното колело си остана вътре, прескочих си кормилото общо взето, полетях малко, приземих се някак не много очукан. ЗУМА обаче от якото сгъвъне успя да се поразглоби т.е. едната от гумените тапи, които запушват ботуша, и в които се движат лъскавите бутала беше изскочила и си стоеше нанизана на буталото - оказа се, че тъпите тапи от жега ли от кволи (юли- август стана това м.г.)се бяха разширили и блокирали движението на буталата!!! Е събрах я някак тая тапа обратно вътре и от тогава си работи на пушка (колкото може да е "пушка" един ЗУУМ). Мазвам редовно буталата под маншоните с тънко масло и си прави смешните 5.5 см ход без особени грижи... та така със ЗУУМ. Може и тапите да са ти се раздули знам ли.
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта