Велопоходи и хранене

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Велопоходи и хранене

Мнениеот niakoi » Пет Юни 25, 2004 9:50 am

Здравейте!

Отскоро съм запален по карането на колело. Досега карах около 20 км на ден просто за разходка, но съм решил скоро да направя 1 по сериозно каране (поне за мен :)) тоест около 100 км за 2 дни
Интересува ме какво е препоръчително да се носи за ядене.
niakoi
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 7:28 am

Мнениеот mrPesh » Съб Юни 26, 2004 1:37 am

То за 50км не си заслужава да носи6 ядене:^:
Ако преди да тръгнеш хапнеш някой банан,шоколад малко и си готов.Поне при мен е така.Може за из път да си разтвориш мед във вода-много добре действа,а може и лимон да добавиш.
Аватар
mrPesh
 
Мнения: 259
Рейтинг: 1336
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 12:06 am
Местоположение: Bulgaria,Veliko Tyrnovo

Мнениеот Newone » Съб Юни 26, 2004 5:07 am

Ако ще катериш, добре е да компенсираш минералите и солите, които организмът губи заедно с водата при потене.Т.е. препоръчвам Isostar, рехидрин/от аптеките/ или нещо подобно.
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот boi4ka » Съб Юни 26, 2004 12:32 pm

Ами според мен,най добре е да носиш нещо което се усвоява бързо от организма.В смисъл да не си направиш сандвичи със сланинка и бахур:nono::nono::D:D:8D::):P,а да носиш нещо като шоколад,локум,банани и вафлички и да си хапваш на местата на които почиваш.Това с водата и меда съм го чувал и от други колоездачи и може да помага!!!
Айде със здраве:8D:
Аватар
boi4ka
 
Мнения: 598
Рейтинг: 1805
Регистриран на: Съб Яну 17, 2004 9:50 pm
Местоположение: Асеновград

Мнениеот niakoi » Съб Юни 26, 2004 12:33 pm

Благодаря Ви за отговорите!

Оказва се, че се приемат вещества които за първи път чувам като "рехидрин". Аз и затова задавам този въпрос защото примерно потенето за мен си е потене, но никога не съм го разглеждал от гледна точка на "минералите и солите, които организмът губи заедно с водата".

ISOSTAR съм го чувал, но определено по добре ми звучи "мед във вода с добавка на лимон". По натурално е.

Благодаря още веднъж!
niakoi
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 7:28 am

Мнениеот boi4ka » Съб Юни 26, 2004 12:45 pm

И аз не знам що за неща са изброените,обаче можеш да попиташ,може да са просто някакъв вид минерали които да се приемат във вид на таблетки.Лично аз не ползвам каквито и да е неща със странни имена:D:^::D:D:8D:важното е да внимаваш много с водния баланс,особено в тия жеги,е и да си хапваш разбира се!!!:banana::banana:
Аватар
boi4ka
 
Мнения: 598
Рейтинг: 1805
Регистриран на: Съб Яну 17, 2004 9:50 pm
Местоположение: Асеновград

Мнениеот Newone » Съб Юни 26, 2004 12:53 pm

[quote="niakoi"]

Благодаря Ви за отговорите!

Оказва се, че се приемат вещества които за първи път чувам като "рехидрин". Аз и затова задавам този въпрос защото примерно потенето за мен си е потене, но никога не съм го разглеждал от гледна точка на "минералите и солите, които организмът губи заедно с водата".

ISOSTAR съм го чувал, но определено по добре ми звучи "мед във вода с добавка на лимон". По натурално е.

Благодаря още веднъж!
[/quote]

Въпросният продукт е лекарствен и е регистриран/продава се по аптеките/Това е прах,който се разтваря във вода и е абсолютно безвреден.За да ти обясня по-конкретно трябва да напиша доста, а пък ме мързи.По-добре прочети нещо/специализирана литература/ за хранене, фитнес, биохимия и т.н.Въпросът е че споменатите соли и минерали са електролити, които подпомагат провеждането в тялото на електрическите импулси, подавани от мозъка/в дадения случай към мускулите/, същите импулси/електрически/ в мускулите извършват контракциите и на мускулните влакна и т.н.....
Накратко при едно качване над един час/700+ метра денивелация/, загубата на соли и минерали се изразява в мускулна слабост..С вода и мед ше възстановиш само изгорените въглехидрати.....Абе те са много фактори , с които трябва да се съобразиш, за да си направиш карането приятно.:8D:
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mus » Съб Юни 26, 2004 5:52 pm

За възстановяването на елекролитния обмен Newone е напълно прав.Някъде четох,че комбинацията от вода,лимон,мед и сол вършела работа.Лично аз преди каране си разбърквам кисело мляко с пшеничен зародиш/съдържа витамин E,C,PP,B1,B2,b3,b6,богат е на ензими.Цитирам:
"Пшеничният зародиш е естествена хранителна добавка,която изпълва нуждата на съвременния човек от витамини и минерали,здравословно и балансирано хранене.Витамините Е,C,P като мощни антиоксиданти способстват за бързото възстановяване на кръвоносната тъкан и намаляват риска от сърдечно съдови заболявания.Витамините от група B имат влияние върху производството на енергия,поддържане на нервната система и обмяната на веществата.Укрепва физическата и умствена активност."

За 100 гр. от продукта дават протеини до 35%,въглехидрати до 45%,мазнини до 10%:D
Можеш да го намериш в почти всеки хранителен магазин.
:popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn:
mus
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Ное 15, 2003 11:29 am

Мнениеот Admin » Съб Юни 26, 2004 6:03 pm

:offtopic:
mus, много як подпис :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Windstream » Съб Юни 26, 2004 8:29 pm

[quote="Admin"]

:offtopic:
mus, много як подпис :agree:
[/quote]

:offtopic:
Мда, а ако му оправи и правописа... :P
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот КапитанПланета » Съб Юни 26, 2004 8:51 pm

[quote="mus"]
За 100 гр. от продукта дават протеини до 35%,въглехидрати до 45%,мазнини до 10%:D
[/quote]


Aз друго държа да подчертая... Интересен и любопитен факт е, че конкретно за пшеничния зародиш дори и за различно количество (примерно един тон) остава валидно съотношението : протеини до 35%,въглехидрати до 45%,мазнини до 10%...
:deal::dunno::nuts::lol:
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mus » Съб Юни 26, 2004 10:25 pm

[quote="Admin"]

:offtopic:
mus, много як подпис :agree:
[/quote]



:offtopic:
Мерси!
mus
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Ное 15, 2003 11:29 am

Мнениеот Newone » Нед Юни 27, 2004 10:17 pm

[quote="mus"]

За възстановяването на елекролитния обмен Newone е напълно прав.Някъде четох,че комбинацията от вода,лимон,мед и сол вършела работа.Лично аз преди каране си разбърквам кисело мляко с пшеничен зародиш/съдържа витамин E,C,PP,B1,B2,b3,b6,богат е на ензими.Цитирам:
"Пшеничният зародиш е естествена хранителна добавка,която изпълва нуждата на съвременния човек от витамини и минерали,здравословно и балансирано хранене.Витамините Е,C,P като мощни антиоксиданти способстват за бързото възстановяване на кръвоносната тъкан и намаляват риска от сърдечно съдови заболявания.Витамините от група B имат влияние върху производството на енергия,поддържане на нервната система и обмяната на веществата.Укрепва физическата и умствена активност."

За 100 гр. от продукта дават протеини до 35%,въглехидрати до 45%,мазнини до 10%:D
Можеш да го намериш в почти всеки хранителен магазин.
:popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn:
[/quote]

10х за зародиша8)Не знаех.Много добре звучи съотношението между макроелементите, може би 1-2 маслини в допълнение/за компенсация на мазнините/ биха били точни.Но и само по себе си киселото мляко/нискомасленот/ е много добре балансирано.Въпросът е обаче във възстановяването на микроелементите/соли и минерали/.:8D:
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MOD » Вто Юни 29, 2004 10:42 am

Енергийните курабийки на Ту4о-4у4о вършат много добра работа също ...
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Вто Юни 29, 2004 11:10 am

[quote="MOD"]

Енергийните курабийки на Ту4о-4у4о вършат много добра работа също ...
[/quote]

... ооо опитвал съм ги и аз ...
... само дето рецепта е малкоз сложна ...
:D:D:D
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Newone » Сря Юни 30, 2004 10:35 am

[quote="MOD"]

Енергийните курабийки на Ту4о-4у4о вършат много добра работа също ...
[/quote]

Естествено, Тучо Чучо е доста напред със Зоната...Направо не излиза от нея:P
Имам предвид, че наистина са добре балансирани, ако бяха и вкусни...:D:D
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TheUndertaker » Сря Юни 30, 2004 11:40 am

[quote="Newone"]

[quote="MOD"]

Енергийните курабийки на Ту4о-4у4о вършат много добра работа също ...
[/quote]

Естествено, Тучо Чучо е доста напред със Зоната...Направо не излиза от нея:P
Имам предвид, че наистина са добре балансирани, ако бяха и вкусни...:D:D
[/quote]


на мен ми се сториха супер :)!
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот MOD » Сря Юни 30, 2004 12:34 pm

[quote="Newone"]

[quote="MOD"]

Енергийните курабийки на Ту4о-4у4о вършат много добра работа също ...
[/quote]

Естествено, Тучо Чучо е доста напред със Зоната...Направо не излиза от нея:P
Имам предвид, че наистина са добре балансирани, ако бяха и вкусни...:D:D
[/quote]


Вкусни са, защо да не са вкусни ?
Kagami беше сложила повече мед ( в смисъл беше сложила на вкус ) и бяха много приятни, само малко бавно се ядяха, но пък вярно не се пиеше много вода след тях ...
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Newone » Сря Юни 30, 2004 2:38 pm

:D:D:D
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот halcor » Чет Юли 01, 2004 8:58 am

[quote="Admin"]

:offtopic:
mus, много як подпис :agree:
[/quote]

А какво ще кажеш за следния подобен: "Никога не позволявай страха да надделее над мечтите ти"
:-)
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот axelmax » Нед Юли 11, 2004 11:34 pm

аз пия бирена мая и немам умора и се чушствам ,доста наситен и кондиция зас
истат ,и сасдарйат много микро елементи и е доста високо протеинна и енергиина хранителна добавка

мед

месо

МЛЯКО -КИСЕЛО

шоколад
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот sss » Пон Юли 19, 2004 10:38 pm

Imam vapros:Kakvo 6te kajete za energiinite napitki?

Spored men dosta pomagat,no mai sadarjat prekaleno mnogo kofein i tam podobni ve6testva:puke::puke2::uhh::smash::smash::smash::sleeping::sleeping::sleeping:
Каската не е само за красота ;-)
Аватар
sss
 
Мнения: 924
Рейтинг: 1837
Регистриран на: Чет Мар 11, 2004 6:10 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Metal_Psycho » Пон Юли 19, 2004 11:33 pm

[b][color=black][color=red]Red[/color][color=blue]Bull[/color][/b][/color] е напитката:beer::hbang2::thumb:

Само не се прекалява с нея и всичко си е ок.
Примерно аз го пия само преди каране и когато съм супер парцал.
Иначе е излишно.
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот sss » Вто Юли 20, 2004 8:16 am

Az sam pil samo Pitbull,no za smetka na tova bqx mnogo izmoren i gladen i naistina vednaga vazdeistva na organizma.Sled kato pro4etox sadarjanieto oba4e malko se pozamislix i za tova pitam.Blagodarq za infoto.
Каската не е само за красота ;-)
Аватар
sss
 
Мнения: 924
Рейтинг: 1837
Регистриран на: Чет Мар 11, 2004 6:10 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот zar » Вто Юли 20, 2004 10:14 am

а аз гледах някакво предаване за планинско колоездене в което един пич каза, че против дехидратация си правил следния "коктейл" 100мл. ябълков натурален сок, 400мл минерална вода и 2-3 щипки сол...
не съм го пробвал, ама някой ден ще го направя
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Юли 20, 2004 12:05 pm

[quote="zar"]

а аз гледах някакво предаване за планинско колоездене в което един пич каза, че против дехидратация си правил следния "коктейл" 100мл. ябълков натурален сок, 400мл минерална вода и 2-3 щипки сол...
не съм го пробвал, ама някой ден ще го направя
[/quote]


Е, аз пък от години пия предимно от въпросната смес докато карам сериозно... Факт е, че тва за което говори пича и което е страшно популярно в немскоговорящите държави като Apfelschorle (без добавката на сол - в случая тя служи за компансация на натрия, който организмът губи в най-големи количества при потене) върши идеална работа. Не може да се твърди, че може да се сравнява с енергийната ефективност на адските смеси, които пият повечето pro-та или с това, което обещават разните разтворими изо/хипо-тонични пинизи от рода на Isostar, но пък е с доказан състав, съдържа най-необходимото и според мен е перфектната напитка за MTB-аматьор със средни амбиции.

Кофтито на тая смес е, че резервоарът трябва да се изплаква грижливо след всяко каране и да се мие основно на 2-3, щото иначе всичко става лепкаво и започва да подслонява разни зловредни гадове...

BTW, солта може да се избегне, ако се използва минерална вода с високо съдържание на натрий, но аз до момента не съм срещнал такава с български произход. Просто нашите води са слабоминерализирани, в което, разбира се, няма нищо лошо...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот MadBrad » Вто Авг 24, 2004 6:14 pm

аз преди каране си права кисело мляко с пшеничен зародиш и мед.

отделно си взимам банани и вафли.за пиене си зимам сок от различни плодове(не знам дали е полезен но поне така пише а и е готин на вкус)
беше некав такъв с некви добавки и минерали.
NO WAY !!!
rap and hip hop forever

powered by БАЛКАН and ЛЯСТОВИЦА
MadBrad
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 6:06 pm


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта