Видове греси и тяхното предназначение

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Видове греси и тяхното предназначение

Мнениеот didonch » Нед Яну 06, 2019 10:02 pm

Рано или късно идва моментът на смазване(подмяна на грес) на лагери в главини, централно, педали и всеки един производител е решил да си произведе своя собствена(май в повечето случаи е някоя голяма фирма специализирана в производството на масла/греси), та мисълта ми е ако се почне да се купува грес за различните компоненти .... къде му излиза края. Прави впечатление че по-вечето играчи в тая област пишат лагерчетата да се смазват с изцяло синтетична грес без да назовават марка/производител. Идеята ми е да си взема една тубичка/кутийка синтетична грес и да си смазвам с нея всички лагерчета без да се притеснявам от евентуални последствия. Та из магазините се срещат различни видове: премиум, бяла/литиева... Как да разпозная изцяло синтетичната грес?
didonch

Рейтинг: 1488

Re: Видове греси и тяхното предназначение

Мнениеот moridinbg » Нед Яну 06, 2019 10:22 pm

Ако ще взимаш само една грес, с която ще гресираш всичко, взимаш някоя по-водоустойчива литиева грес.
Една такава туба при мен изкара 4 години и половина редовно и обилно гресиране на всякакви лагери на по няколко колела. Издържа добре на вода и боклуци, не спича, не яде уплътнения.

Силно препоръчвам да си вземеш и гресьорка, много по-лесно, удобно и чисто е от мазане с пръсти и отвертки.
Аватар
moridinbg

Рейтинг: 2000

Мнениеот kaliopo » Пон Яну 07, 2019 11:25 am

moridinbg написа:... взимаш някоя по-водоустойчива литиева грес.
Една такава туба при мен изкара 4 години и половина редовно и обилно гресиране ...

Това не го разбирам. Моля, ако имаш възможност, да обясниш. Защо препоръчваш литиева, а после показваш, че ползваш тефлонова грес? Останал съм с впечатление, че литиевата е агресивна към гумените оплътнители.
Аватар
kaliopo

Рейтинг: 1644

Мнениеот didonch » Пон Яну 07, 2019 11:45 am

Звънях в няколко магазина и в по-вечето случай ме насочват към Motorex FETT 2000, жълто зелена на цвят .... била същата като премиум-а на шимано. Е да де ама освен че се води калциева друго не се намира като инфо.
didonch

Рейтинг: 1488

Мнениеот stoyancha » Пон Яну 07, 2019 11:49 am

didonch написа:Звънях в няколко магазина и в по-вечето случай ме насочват към Motorex FETT 2000, жълто зелена на цвят .... била същата като премиум-а на шимано. Е да де ама освен че се води калциева друго не се намира като инфо.

За всичко по колелото ползвам тази Грес на Motorex, от 2 години, и съм много доволен.
Аватар
stoyancha

Рейтинг: 1366

Мнениеот Boyan1984 » Пон Яну 07, 2019 12:25 pm

Аз си взех някаква на Bike Worx, жълта. Слагах веднъж на главината Хоуп и ВС си е наред.
Let's fucking DIE!
Boyan1984

Рейтинг: 1711

Мнениеот moridinbg » Пон Яну 07, 2019 5:45 pm

kaliopo написа:
moridinbg написа:... взимаш някоя по-водоустойчива литиева грес.
Една такава туба при мен изкара 4 години и половина редовно и обилно гресиране ...

Това не го разбирам. Моля, ако имаш възможност, да обясниш. Защо препоръчваш литиева, а после показваш, че ползваш тефлонова грес? Останал съм с впечатление, че литиевата е агресивна към гумените оплътнители.

Тефлонова съм искал да напиша, спал съм, като съм писал (:
Аватар
moridinbg

Мнениеот КоlЮ » Пон Яну 07, 2019 8:22 pm

Общо приложение на видовете греси при велосипедите: :

1.Графитна/молибденова грес - Температурен диапазон от -20С +60С. Отлична водоустойчивост и защита от корозия. Приложение- Не капсуловани лагери, жила и резби.
2.Калциеви греси -Температурен диапазон от -25С +65С . Добра водоустойчивост.Ефективно защищава от корозия. Приложение- Не капсуловани и капсуловане лагери и резби.
3.Литиева грес - температурния диапазон от -40 до +120С. Водоустойчива, даже в кипяща вода.Ефективно защищава от корозия.Издръжлива на ударни натоварвания и високи налягания. Агресивна към уплътнения. Приложение-Не капсуловани и капсуловане лагери , чашки , средни и пружини.
4.Литиева комплекса грес - сходна с литиевата ,но с по висок температурен диапазон ( до 170С)
5. Медна грес - Температурен диапазон от-40 до 1150°C Приложение- резби , колчета за седалка и всички компоненти податливи на задиране ("запичане/клеясване") на статични елементи в конструкцията.
6.Силоконови греси с тефлон/и без - работи в диапазон от -50С до + 250С. Приложение- подходяща за всички видове уплътнения(0-прустени), семеринги и прахоуловители на вилки и шокове.
7.WD-40 - НЕ Е ВИД СМАЗОЧНО СРЕДСТВО ! Приложение- чистене !

Това са едни от най-разпространените видове греси при вело-спорта.Темата е много обширна . Разбира се има и други видове и съответно производни от гореспоменатите.

ВАЖНО! Всеки производител на смазочни средства използува собствена формула и добавки! Прочетете описанието на продукта преди употреба !
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ

Рейтинг: 1618

Мнениеот Admin » Чет Яну 17, 2019 8:26 pm

Аз лично специализирани греси съм ползвал само за окачването, т.е. при сервизиране на вилка/заден амортисьор, за да не повредя уплътненията.
За всички други места ползвам (от няколко години и в момента) жълто-зелената на Motorex, преди това някаква друга универсална.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin

Назад към Веломеханик