Двора на софийски университет внимание!

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот sakrayaami » Вто Май 23, 2017 11:53 am

Здравейте,

Бих искал да информирам всички заинтересовани че от двора на софийския университет продължават да се крадът колела.
Въпреки камерите, въпреки охраната моля ви бъдете внимателни с оставянето на колела там.

Поздрави :jump2:
sakrayaami
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 11:40 pm

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот _DK_ » Вто Май 23, 2017 8:46 pm

Ем че то охраната сигурно има някакъв келепир от ра'лтата. А в повечето случаи за 300 лева на месец им дреме на стержена кой какво си бере.
Аватар
_DK_
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 10:23 pm

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот bgbikeriv » Чет Май 25, 2017 8:08 am

Е, то по принцип на публични места винаги трябва да се внимава къде се си оставяш байка. Хора от вкъщи ти го крадат, а какво остава за подбни места с много хора и лесно отвличане на вниманието.

Иначе за гардовете - за 300 - 500 лв. ги разбирам, че не се впрягат много. Макар, че сигурно има изключения.
Feel the freedom of biking!
Аватар
bgbikeriv
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 22, 2017 9:12 am

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот borisfx » Чет Май 25, 2017 7:12 pm

sakrayaami написа:Здравейте,
Бих искал да информирам всички заинтересовани че от двора на софийския университет продължават да се крадът колела.
Въпреки камерите, въпреки охраната моля ви бъдете внимателни с оставянето на колела там.
Поздрави :jump2:

Крадат се колелета защото ги вързват с верижки с дебелина на връзки за обувки, дето се отварят с поглед. На видеото за откраднатото колело от двора на СУ, се вижда, че крадеца сряза кабелчето с което беше вързан велосипеда, за 20 сек. с обикновени клещи резачки. Какво да кажем повече. Крадат се велосипеди, които могат да бъдат отнесени. Като е вързан със здрава верига, ще го откраднеш другия път.
Ето го видеото да видите за какво става дума - то това колело си е плачело направо да го откраднат, като подарък е оставено - видео - https://www.youtube.com/watch?v=pqO-kEsNsDU
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот krach » Чет Май 25, 2017 10:34 pm

@borisfx
Ето това мнение изчерпа няколко теми във форума. Кратко точно и ясно.Докато хората не почнат да се грижат за вещите си така ще е
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот jjeko » Чет Май 25, 2017 11:09 pm

Един приятел каза, че до съда във Варна са се опитали да му го откраднат, но за щастие са нямали време и веригата е била разрязана наполовина. Може би са го рязали по този начин, а не са били така подготвени.
Та имам предвид, навсякъде се краде, надеждата няма да ни предпази.
Аватар
jjeko
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1202
Регистриран на: Чет Май 25, 2017 12:16 pm

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот Antares » Пет Май 26, 2017 11:44 am

Като разбили апартамента на "човека", дето ми беше откраднал градското колело - открили няколко размера клещи за арматура. Пък вие се надявайте на обикновени вериги да ви опазят колелото. За мен лично начина да се опазя планинското колело е да имам евтин и грозен таралясник за града, за който не ми дреме, ако го откраднат. А планинското никъде не се оставя, ако нямам пряка постоянна видимост.
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот krach » Пет Май 26, 2017 4:48 pm

U-lock
Увеличава шанса да изберат съседното колело а не твоето. Казвам увеличава защото за него предполагам ще са необходими повече от 30 секунди. А и като видиш колко будали...
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот Ivan B » Пет Май 26, 2017 8:24 pm

Интересна статия по темата

http://m.capital.bg/biznes/moiat_kapita ... va_kolelo/
Ivan B
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 01, 2017 11:26 pm

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот sakrayaami » Съб Май 27, 2017 11:33 pm

Винаги съм смятал че скрития ГПС предавател в колелото е много добър начин за това да си намериш колелото.
Последните репортажи и "разследвания" бях гледа са точно с едно колело и такъв приемник дето не знам си колко дни полицията не можеше да се организира да хване престъпника.
Та по същество, някой знае ли би реагира полицията ако идеш при тях и им кажеш имам гпс сигнал до колелото ходете го хванете?
sakrayaami
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 11:40 pm

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот malch0 » Сря Май 31, 2017 3:37 pm

sakrayaami написа:Винаги съм смятал че скрития ГПС предавател в колелото е много добър начин за това да си намериш колелото.
Последните репортажи и "разследвания" бях гледа са точно с едно колело и такъв приемник дето не знам си колко дни полицията не можеше да се организира да хване престъпника.
Та по същество, някой знае ли би реагира полицията ако идеш при тях и им кажеш имам гпс сигнал до колелото ходете го хванете?

Няма да реагират адекватно и навреме. Ако виждаш къде е може би най-добре е лична разправа и да си го откраднеш насилствено обратно от крадеца ... :)
YOLO
Аватар
malch0
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пет Мар 21, 2014 9:39 pm
Местоположение: София

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот THEZOGGO » Пет Юни 09, 2017 1:45 pm

Някъде бях чел, че заключвалката за колелото трябва да бъде поне 1/10 та от неговата стойност. Аз не съм съгласен с това. Няма значение, колко струва колелото на човек, дали е 100 лв или 1000 лв.

За мен колелото е незаменим транспорт в града. И тъй като ми се налага да го заключвам в град с изключително висок индекс на откраднати колела се наложи да си купя заключвалка, която струва повече от 1/10 от градското ми колело. Всъщност заключвалката струва 1/3 от цената на колелото.

Ако говорим за разрязване, U-lock-a може да бъде разрязан само с флекс. Говоря за U-lock, който е сигурност 15 по немския стандарт или Gold по британския. Ако колелото ви е обект на интерес на някой, то няма значение с какво сте го заключили. Това ни е ясно на всички.

Тук идва момента да се насочите към градско колело, което да не бие на очи. Според мен важното е да ви е удобно като размер и да има добри спирачки. Няма нужда от излишна лъскавост при граското колело. Това е моят начин на мислене.

Основната ви заключвалка не трябва да бъде верига или въже. Верига или въже могат да бъдат допълнителни елементи към сигурност за вашите капли и седалка + кол.

Основната ви заключвалка трябва да бъде (поне според мен) възможно най-трудно разбиваемата (по-приницип. Ясно е, че няма заключвалка, която да не може да бъде разбита).

Аз за моето градско колело съм купил Abus Granit X Plus 540/160HB300 + EaZy KF

Ако мислите, че ви е прекалено скъпа такава заключвалка, посмислете си кое ще бъде по-голяма загуба на пари и нерви. Дали ако вложите едни 80 евро за U-lock заключвалка с максимална сигурност или да загубите една верига от 30 или 50 евро + колело за 200+ евро.

Така например, някой си заключва колелото с верига за 30 евро или с някакво кабелче за 10 евро и после то е изчезнало. Да, защото смрадливите крадци се разхождат основно с едни резачки за арматура.

U-locк-а е тежък, няма спор, но си помислете кое ще ви натежи повече, дали ще бъде кражбата на колелото или 1.8 кг U-locк или 2+ кг ако си купите Kryptonite.

В моя случай Abus Granit X Plus 540/160HB300 си го пренасям много лесно с EaZy KF.

Ето за какво става въпрос:

Изображение

Изображение

Заключвалката я взех от байкдискаунт и дойде на 78 евро. В интернет може да се намери и по-евтино, но ако живееш в Германия. Има едно магазинче, което пуска Abus Granit X Plus 540/160HB300 + EaZy KF на 65 евро с безплатна доставка до Германия. Моите наблюдения са, че хората в България си заключват колелата с въженца за по 10 евро, но смартфоните им са за по 300+ Евро. Явно това е начин на мислене. Е в този случай за съжаление тая тема, която виси най-горе в този раздел от форума, увеличава обема си прогресивно. Което е много тъжно (поне според мен).

Вложете пари за заключвалка. Тя хляб и вода не иска. Веднъж инвестирайте и не го мислете толкова. Ходете на училище и на работа не с колелото, което ви дава приятно емоции докато газите камъни някъде в планината или карате по шосето с 60+ км, а с някое за 200 лв. Заключете го с U-locк за 80 евро + още 20-30 евро за допълнителна сигурност на каплите и седалката, и тогава шансът някой да ви го отмъкне е много по-малък. Ако си мислите, че не си струва да си заключите колелото за 200 лв със заключвалка за същите пари, тогава се тръшкайте и пишете по форумите, че са ви откраднали колелото (за което наистина много съжалявам, наистина, преди време и на мен ми свиха едно, напълно разбирам за какви емоции става въпрос). Вие сте хората, които решавате как да помогнете на крадците да ви отмъкнат колелото. Дали отмъкването ще бъде трудно или по-лесно зависи от вас и това което предприемете преди да се случи гадостта.

Ако си купите тежка верига за 50 евро, хем ще е тежка, хем ще я одрежат с резачки за арматура. Учете се от грешките на другите.

Не си купувайте кабелчета и въженца. Не го правете. Така улеснявате тия нещастници, които заслужават само и изключително лоши и грозни неща да им се случат.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот Yash » Пет Юни 09, 2017 3:45 pm

THEZOGGO написа:Тук идва момента да се насочите към градско колело, което да не бие на очи. Според мен важното е да ви е удобно като размер и да има добри спирачки. Няма нужда от излишна лъскавост при граското колело. Това е моят начин на мислене.

На една позната й откраднаха точно такова колело на 15 години. Някои не подбират.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Двора на софийски университет внимание!

Мнениеот THEZOGGO » Пет Юни 09, 2017 6:35 pm

Според мен са го подбрали защото е било заключено с нещо, което лесно може да бъде прерязано. Нещо което е било прерязано най-вероятно с резачка за арматура. Циганина или малко по-белия прошляк рядко вадят флекс. Така, че имайте го предвид това. Просто не давайте така лесно да ви отмъкнат велосипеда. И аз се оглеждам за един бял Драг гризли, който ми откраднаха в центъра на центъра на Париж и ще стане много грозно ако го видя някъде. Но човек се учи от грешките си. :)

Освен това споре мен е огромна и наказуема грешка ако заключиш две колела с една заключвалка. Това също не го правете, ако не искате да изгорите с две колела. Ако има само една заключвалка на две или повече колела, нещо като някой по-дълъг кабел, то тогава мръсните цигани ще имат по-голям стимул да ви отрежат кабелчето. Винаги заключвайте колелата си по единично. Например, карате някъде с приятелката си или с приятеля си и решавате да спрете нещо и да влезете някъде, и си заключвате колелата с едно кабелче за 20 лв. Това не го правете. Не заключвайте дори две колела с U-Lock, ако ще той да е със степен на сигурност 100. Две колела заключени с една заключвалка са много примамлива цел на всякакви надрусаняци, негри, араби и цигани.

В повечето случаи крадците на велосипеди са мързеливи. Те гледат да тафнат нещо лесно. Просто си заключвайте колелото с нещо, което ще ги домързи да го режат или като започнат да го режат и не стане до 2-3 мин и ще се откажат. Но кабелчета и въженца за опъване на гащи на балкона няма как да ги демотивират.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта