Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот Kaiser Kar » Пон Окт 24, 2016 4:14 pm

Здравейте! Следя форума отдавна, но тъй като обикновено си решавам проблемите само с четене, не съм се регистрирал досега. Сега обаче имам необясним проблем и ще съм благодарен, ако дадете мнение. Предварително се извинявам, ако с нещо нарушавам порядките на форума.

Преди 5-6 месеца си купих шосейка втора ръка Fuji Ace и така замених грохналото си 15-годишно МТВ. Надявам се, че все пак уцелвам правилното място за въпроса си, нищо че колелото е шосейно.

Та, започнах да си го карам, но след около 200км. счупих спица на задната капла - непосредствено до главината, откъм касетата. Не бях минавал нито през дупки, нито нищо. Просто тръгнах да ускорявам. Както и да е, смених спицата, центровах каплата и всичко си дойде на мястото. Но след 50км. пак същото - ускорявам и прас! отново счупена спица на същото място. Смених я, но след още 50км. - пак същото.

Тръгнах да анализирам нещата и забелязах нещо, което не бях забелязал преди това. Става въпрос за едни припуквания, които спорадично се чуват при ускорение на по-ниска предавка и се усещат чак в педалите все едно прескачам зъб. Обикновено 2-3 такива припуквания завършват с чупене на спица. Въпросът ми е дали може да е в главината причината за тези рецидивиращи чупения на спици на едно и също място? Няма никакви луфтове, шумове не се чуват, колелото си се върти свободно. Най-важното е, че всеки път тествам здравината на каплата с доста по-голям опън от този, който се упражнява върху нея по време на движение. Може би трябва да спомена, че е симетрична, което според мен не е съвсем нормално за задна капла - спиците откъм венците би трябвало да се спускат под друг ъгъл към главината.

Моля за съвет. Благодаря предварително!
Kaiser Kar
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Окт 22, 2016 4:54 pm

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пон Окт 24, 2016 5:50 pm

Kaiser Kar написа:Здравейте!
Та, започнах да си го карам, но след около 200км. счупих спица на задната капла - непосредствено до главината, откъм касетата. Не бях минавал нито през дупки, нито нищо. Просто тръгнах да ускорявам. Както и да е, смених спицата, центровах каплата и всичко си дойде на мястото. Но след 50км. пак същото - ускорявам и прас! отново счупена спица на същото място. Смених я, но след още 50км. - пак същото.

Тръгнах да анализирам нещата и забелязах нещо, което не бях забелязал преди това. Става въпрос за едни припуквания, които спорадично се чуват при ускорение на по-ниска предавка и се усещат чак в педалите все едно прескачам зъб. Обикновено 2-3 такива припуквания завършват с чупене на спица.
Моля за съвет. Благодаря предварително!



1.Всичко това ми прилича на разхлабени или неправилно кръстосани спици.
2. След като каплата е със симетрична плетка /без чадър /, провери дали стои симетрично във вилката. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот marsa » Пон Окт 24, 2016 5:52 pm

Здравей!

Това, че балона е по-симетричен отколкото си свикнал да виждаш, вероятно идва от задната главина (за 7 скорости), която е с по-къс шлиц и фланците на главината са по-близко до симетрично разположени, спрямо съвременните главини. Едва ли е напълно симетрична, или ако е така, то вероятно няма да е центрирана при спирачката. Само по себе си това не е причина за проблеми, дори обратно - колело с по-малък офсет е по-добре балансирано и издръжливо.

Най-честата причина за късане на спици е умора на материала. Обикновено ако колелото е наплетено с прекалено малко изпъване на спиците, този момент настъпва по-рано. Спици с по-ниско качество също допринасят за по-бързо "изживяване" на живота.

Другата обичайна причина е ако спиците се преизползват за пренаплитане на ново колело - ако позициите на "групите" спици не се спазят, късането ще започне съвсем скоро. Но дори да се преплете без разместване, това е предпоставка за проблеми.

Разбира се причината може и да е механична интервенция от външни фактори - паднала верига между венците и спиците, попаднал предмет между спиците и подобни, но обикновено тези неща се виждат при оглед.

Припукванията вероятно идват от усукани спици, които се освобождават под товар.

Единственото смислено решение за теб е да се пренаплете колелото с нови спици. Според състоянието на останалите компоненти (шина и главина) трябва да се прецени дали това ще е по-изгодно от закупуване на цяло задно колело.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот Speedmaster™ » Сря Окт 26, 2016 9:16 am

Изображение
Баце marsa е написал всичко много добре прилежно,при мен се е получавало с всекидневно късане на спиците.Тогава се получи от влизане на веригата между тях и зъбния блок,също и от умора на материала при други обикновенни спици.Като решение е да подмените всички ваши с модела от снимката DT Swiss Champion с цена за брой 0,58лв.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот Bace_kz » Сря Окт 26, 2016 5:56 pm

Баце Марса не би препоръчал тия спици :D Нека обясни защо.
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот marsa » Сря Окт 26, 2016 7:39 pm

Не че не бих ги препоръчал, напротив. Спиците са качествени. Но винаги когато бюджета позволява бих предпочел по-висок клас - спици с изтъняване (butting).

Предимствата са няколко. По-незначителните са понижаване на теглото и подобряване на аеродинамиката. Голямото предимство е повишаване здравината и живота на колелото. Средната изтънена част е по-еластична, което драстично намалява натрупването на умора в най-характерните за това места, както и повреди в следствие на еднократно пикови претоварвания.

Проблем е, че в България хубавите неща са екзотика и често са трудно достъпни от към цена и наличност.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот shotik » Сря Окт 26, 2016 8:59 pm

Обикновено се късат спици до главината и в повечето случай когато тя е алуминиева. Получава се допиране на два метала и се получава биметална двойка . Има много повече окисляване ,от колкото при стоманена главина.
Друго място е при ниплите, където е същото положение-стоманена спица и месингова нипла.
Вчера на една капла , която трябваше да центровам и предварително бях обливал ниплите с WD-40 и нямаше резултат, после с американски препарат подобен на написания, газ, нафта ,масло и се скъсаха деветнадесет броя, като заварени бяха.
Другите причини са написани в предходните отговори.
shotik
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1450
Регистриран на: Пет Яну 11, 2013 9:24 pm

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот Vorac » Пет Окт 28, 2016 12:09 pm

marsa написа:Проблем е, че в България хубавите неща са екзотика и често са трудно достъпни от към цена и наличност.


Че колко пък да са скъпи? Или не препоръчваш тази марка?
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот kaliopo » Пет Окт 28, 2016 1:31 pm

Е така де, няма наличности. В момента си плета и ми трябват 281 и 283мм. Затова разгледах горния линк. Ми няма, най-близо е 280. За едната страна става, ама от другата не ми се рискува с 3мм по-къси спици. Друг е въпроса за "онлаин пазаруването" от български магазини. Как купуваш ДТ, пък идва Мач1 и т.н. Пак от Германия ще се пазарува накрая.
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот marsa » Пет Окт 28, 2016 5:52 pm

Нищо против марката Mach1. Малко по-нестандартна е дебелината 1.7mm, по-универсална е 1.8. За наличностите се спомена.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот Bace_kz » Пет Окт 28, 2016 11:40 pm

:offtopic:
kaliopo написа:Е така де, няма наличности. В момента си плета и ми трябват 281 и 283мм. Затова разгледах горния линк. Ми няма, най-близо е 280. За едната страна става, ама от другата не ми се рискува с 3мм по-къси спици. Друг е въпроса за "онлаин пазаруването" от български магазини. Как купуваш ДТ, пък идва Мач1 и т.н. Пак от Германия ще се пазарува накрая.

285 мм също ги дават, че ги има налични. Това за ДТ-то не го разбрах, познавам хората, които обслужват сайта и ако визираш тях би трябвало да е станала грешка. Която може на всякъде да стане.
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот kaliopo » Съб Окт 29, 2016 7:48 am

С по-дълги спици изобщо не ми се рискува. Още повече като знам че ги има точно колкото ми трябват. И грешки стават наистина. Просто в нашата страна стават доста често и ги правят хора, които на живо са много точни и разбрани. Четири пъти са ми пращали нещо различно от поръчаното (други сайтове не този), веднъж са ми пращали на грешен адрес. А от този сайт ми бяха пратили крив диск. И това при малко поръчки от България. Това преди доста години. Може нещата да са се променили, ама не ми се пробва. При 10 пъти повече поръчки от Европа проблем е имало три пъти и два от тях е бил незабавно решен, а веднъж на мен не ми се занимаваше.
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Окт 29, 2016 7:56 am

Bace_kz написа::offtopic:
kaliopo написа:познавам хората, които обслужват сайта и ако визираш тях би трябвало да е станала грешка. Която може на всякъде да стане.

viewtopic.php?f=8&t=66258&start=4410#p1062132

При мен грешките в този сайт са били две,първата по линка и втората ми изпратиха две гуми с доставка над 12лв.защото са викали куриер до офис и ги е домързяло лично да го посетят.Когато връщах шините не искаха да се върнат в офис а до склада на фирмата.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Безпричинно (наглед) чупене на задни спици.

Мнениеот Kaiser Kar » Пон Окт 31, 2016 2:57 pm

Колеги, благодаря много за съветите.

Май е най-добре да си взема нова капла, защото тази така или иначе е фабричната на колелото, едностенна е и единственият ѝ плюс е това, че е лека. Основанието ми да смятам, че е лошо наплетена е продиктувано най-вече от факта, че като карах с гуми 700х28, при напомпване на повече от 3,5 бара (при зададени минимални 4), задната гуми опираше в долната тръба на вилката. Сложих 700х23, за да нямам този проблем, а и да не ми жули боята от рамката.

Струва ми се, че е имало някакво падане на веригата при венците, защото предпазителят беше пукнат и даже при последното каране е изпаднал някъде. Но и главината е алуминиева и е твърде вероятно нещата да стоят както колегата @shotik казва.

Поздрави!
Kaiser Kar
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Окт 22, 2016 4:54 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта