Направи си сам?!?

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Направи си сам?!?

Мнениеот Ozzie » Съб Юни 12, 2004 10:05 pm

Седейки безутешно пред останките от ухото на задния дерайльор, в очакване в някои от дните на следващата седмица да се сдобия с ново, нямайки какво да правя и чудейки се какво ли да измисля в главата ми взе да се прокрадва една мисъл... "абе това нещо дали няма да може да се направи от плексиглас или пък епоксидна смола и стъклоплати?:B): ммм... даааа..." Всъщност говоря сериозно. Може и да звучи налудничаво, но пък защо да не опитам?! Какво ще кажете?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Windstream » Съб Юни 12, 2004 10:24 pm

[quote="Ozzie"]

Седейки безутешно пред останките от ухото на задния дерайльор, в очакване в някои от дните на следващата седмица да се сдобия с ново, нямайки какво да правя и чудейки се какво ли да измисля в главата ми взе да се прокрадва една мисъл... "абе това нещо дали няма да може да се направи от плексиглас или пък епоксидна смола и стъклоплати?:B): ммм... даааа..." Всъщност говоря сериозно. Може и да звучи налудничаво, но пък защо да не опитам?! Какво ще кажете?
[/quote]

Всъщност може и от стомана да си го направиш, тогава със сигурност няма да ти се гъне и троши, само че идеята не е добра - ушите за дерейльорите нарочно се правят меки за да може при удар те да поемат удара, а не рамката. Ако си с CrMo рамка и ос на гайки няма проблем, те държат на бой, но алуминиевата с QR може много лошо да я потрошиш. По същата причина не им се слагат и предпазни скоби за дерейльорите (което вече беше обсъждано в една друга тема).
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот Ozzie » Съб Юни 12, 2004 11:26 pm

Знам че нарочно са направени алуминиеви за да се трошат. Затова въобще пропуснах стоманата като материал (btw карам алиминиева рамка). Не искам ако ми се случи отнова, пак да чакам 2 седмици за ухо- респективно да се лишавам от любимото ми занимание :^: Не ми се мисли как ще се прибера, ако такова нещастие се случи на N-километри от най- близкто населено място. Сега извадих късмет че се случи в града. Следващия път може и да не е така! :V:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот F1-MAN » Съб Юни 12, 2004 11:29 pm

[quote="Windstream"]

Всъщност може и от стомана да си го направиш, тогава със сигурност няма да ти се гъне и троши

[/quote]

:):):)
И стоманата се троши, вервай ми. Мойто стоманеното, след като се завъртя на 180 градуса стана на две. Сега отново съм с алуминиево и се надявам да не падам много на него.:praying:
Иначе може да пробваш временно да закрепиш ухото(ако е счупено близо до машинката. Аз карах така една седмица, като гледах да не го тероризирам много.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Нед Юни 13, 2004 12:01 am

[quote="Ozzie"]

Не ми се мисли как ще се прибера, ако такова нещастие се случи на N-километри от най- близкто населено място. Сега извадих късмет че се случи в града. Следващия път може и да не е така! :V:
[/quote]


Решението е еуементарно - махаш дерайльора, скъсяваш веригата (ако е необходимо) и караш single-speed. Куцо, ама по-добре от тикането...:B):
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот screamBoy » Нед Юни 13, 2004 9:22 am

можеш да си го направиш от материал по желание, докато чакам да ми направят уши счупих 6 такива самоделки, става всякаква ламарина, алумин, железа стомани квото и да е
проблема е само какс е хваща дерейльора за него, в моя случай трябваше да сменя големия болт който се завива в ухото с друг, защото не се продават такива метчици че да си направя резба в мото правено ухо
след това със самодейния болт се пристяга с обикновена гайка и казваш сбогом на последните 2 скорости но пак си е ок
една екстра - на болта му направи канал за да се хване на него ограничителната шайба или там както се казва за да не изпада от дерейльора при разхлабване, защото там е и едната пружина и като се охлаби се изважда тая пружина
проблема със самоделките (или поне моите) беше че не са с 2 дебелини а обикновени планки и докато при орогиналното ухо втората дебелина е изрязана по рамката и при клатене този профил дава опора, то при моите такова нещо нямаше и затова всяко клатене си се поема само от 'ухото', заради което и се чупеха така лесно, а не че са били слаби

много по-добре е от максимално твърд и нееластичен материал
също така сигурно няма да можеш да докараш извивката дето в нея опира болтчето дето мърда дерейльора напред-назад, но и за това не се кахъри
иначе квото и да направиш си работи и е ок, силата все пак е от другата страна на зъбците и това трябва само за превключване.
Успех и не се гърчи с пилички и т.н. - няма смисъл да е финно, гладко и т.н.
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот Windstream » Нед Юни 13, 2004 11:56 am

@Ozzie
Абе аз така и не схаванах смисъла да си правиш ухо от плексиглас или стъклопласти... ако искаш да е яко ползваш стомана и целуваш рамката за сбогом, ако искаш да е меко си ползваш дурал... тия полимери какво ще ти донесат :?: Плюс това резбата за дерейльора ще сдаде фира за нула време :xx(:

@screamBoy
Т'ва с дебелините дето го приказваш са пълни глупости - всяка промяна на дебелината на планката (особено с остър ръб както е при въпросните уши) предоставя прекрасно място за съсредоточване на вътрешни напрежения, който пък в един момент стават прекалено големи и ПРАС - ушенцето на две (което всъщност е и идеята де). Също така ми е много интересно какво усилие прилагаш за да строшиш 8мм дуралова планка (аз по-тънки уши не съм виждал)... и какво като се държи само на болта и QR-a, че тя и моята дискова спирачка отзад е така ама досега нищо си и няма, хем вече успях да се изръся върху нея веднъж :xx(: Метчици за резбата на главната ос на дерейльора се намират, това че ти не си успял не значи че ги няма изобщо. А като знаеш че с гайка няма да можеш да включваш на двата най-малки венеца защо, аджаба, не си направи ухото малко по-дълго и изтеглено назад :?: Така веригата ще минава над гайката и всичко ще ти е ОК. Пък това за пиличките... ами ако се направи както трябва въпросното ухо може да стане по-добро от оригиналното :D
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот screamBoy » Нед Юни 13, 2004 3:04 pm

a тук тъпните ги изтрих :))) да живее бутона edit

***а защо не си правих ушите с по-друга форма - ми щот не съм се сетил. що не съм се сетил - щот съм тъп, кво друго обяснение може да има :)))
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот M1010X » Нед Юни 13, 2004 3:19 pm

@windstream: за да може да кара тия две седмици, докато му е готово ухото от дурал. затова :)
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Black » Нед Юни 13, 2004 5:53 pm

аз карам single-speed. защото нямам ухо
BMW,колела,и некви руси каки с големи цици
Аватар
Black
 
Мнения: 868
Рейтинг: 1697
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 1:42 pm
Местоположение: Bulgaria,София,Лозенец

Мнениеот thefatcat » Нед Юни 13, 2004 6:27 pm

[quote="Black"]

аз карам single-speed. защото нямам ухо
[/quote]

Знаем те тебе :D.
Обаче повечето меки рамки рамки не могат да се карат single-speed, защото при сгъване на рамката, базата м/у средното и венците се увеличава и става мазило (скъсва се веригата). Това го знам от личен опит ;).
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Ozzie » Нед Юни 13, 2004 6:58 pm

Значи така: 1. Направих си някои изводи от казаното и ще ги имам предвид ако се захвана да правя някакви самоделки. Току виж съм патентовал нещо!!! :^:
2. По някои от изказаните идеи:
- пробвах Single sppeed (2-ра плоча отпред, 5-та отзад), но не стана, не защото ми е мека рамката (средното ми е на задното рамо, така че дължината на веригате не се влияе от сгъването), а защото не може да се намери идеалния вариант, при които хем веригата да е изпъната и да може да се върти свободно, хем да не е прекалено хлабава, за да прескача по венците;
- при Single speed определено не можах да карам така както си карам. По скоро се возих на байка. :V: Освен това зацепването на единчна предавка не понасяше резки натоварвания;
- последно: ами докато си карах на единчна предавка ненадейно се получи ЛУФТ В ЗАДНАТА КАСЕТА!!![b][/b](тя не че е марка- XRP). След две поредни притягания, без да има признаци че проблема ще се оправи, в момента съм без задна капла :I и чакам за следната комбинация: главина Formula + шина Jumbo + спици DT.
Ами това е. Не искам да Ви оттегчавам с проблемите си.:o)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Windstream » Нед Юни 13, 2004 9:55 pm

@M1010X
:D:D:D
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта