Моля съвет - Проблемсно спиране с дискова спирачка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Моля съвет - Проблемсно спиране с дискова спирачка

Мнениеот RaTiMiD » Пон Авг 03, 2015 2:14 pm

Здравейте,
закупих си колело / http://brosbg.com/SPRINT-VELOTEC--BULLE ... oduct-9299 / този модел, но не от този сайт.
Проблемът ми е, че като спирам предната дискова спирачка спира на пресекулки и ту хваща и отпуска и по надолници почти ме изхвърля от колелото понеже е на тласъци и разбираемо ...
Ходих в магазина два пъти и накрая се съгласи, че джантата / май капла се казва / е леко крива, но било в допустимите граници и е нормално. Иначе въртя спиците и я поизправи леко понеже сега се усеща подобрение.
Моля дайте ми съвет какво да направя и дали има такива допустими граници или да му викна защита на потребителите.
Благодаря
RaTiMiD
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 01, 2015 9:49 pm

Re: Моля съвет - Проблемсно спиране с дискова спирачка

Мнениеот Stoyanov » Пон Авг 03, 2015 2:28 pm

Проблемът не би трябвало да е в каплата. Щом колелото е ново, отнема известно време спирачката да се разработи. Ако все пак има проблем, по-скоро може да е:

- не добре нагласен QR
- недозатекнати болтове на диска
- не добре центрована спирачка спрямо диска

Моля и друг да се включи, ако пропускам нещо :)
Stoyanov
 
Мнения: 311
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Вто Авг 13, 2013 11:39 pm

Re: Моля съвет - Проблемсно спиране с дискова спирачка

Мнениеот ivcho3 » Вто Авг 04, 2015 1:22 pm

RaTiMiD написа:Моля дайте ми съвет какво да направя и дали има такива допустими граници или да му викна защита на потребителите. Благодаря

Няма никакви допустими граници. Спирането трябва да е плавно, без накъсвания и блокиране на колелото в движение. Проблемът е от ниската цена на велосипеда, а оттам и ниската цена на компонентите. Отворих няколко сайта с този модел велосипед и никъде не пише каква марка е дисковата спирачка. Механикът в сервиза много добре разбира каква е причината, но нищо не може да направи, дори и след реглаж. Не разбирам защо те е "метнал" с кривата капла. Спирачките V-brake се влияят от състоянието на каплата и от кривината, а за дисковите спирачки това почти не важи, освен ако каплата е толкова крива, че да те изхвърли от пътя в движение, дори и без употреба на спирачка. Но си търси правата, не позволявай да ти внушават за някакви допустими граници. Според мен най- удачният вариант е да подменят в сервиза спирачния ротор (диск) и калипера (спирачен апарат) с по- качествени срещу заплащане разликата в цената, разбира се, след като се пробват всички възможни варианти за отстраняване на неизправността.
ivcho3
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Чет Сеп 12, 2013 2:48 pm

Re: Моля съвет - Проблемсно спиране с дискова спирачка

Мнениеот kobso1245 » Вто Авг 04, 2015 11:17 pm

Кривата капла ще я усетиш, ако сложиш 1.0 гума.
Моята е крива от супер много време и нямам никакви проблеми. Това малко като офтопик.
По въпросът-да си го кажем честно-спирачките ти са пълен *********** .
Ако ще ги сменяш-отиваш на хидравлики. Ама там вече отиваш на 100+ лева, а ако добавиш и дискове...
Като цяло и според мен е или супер кофти центрована спирачка(което, обаче, би трябвало при въртене на ръка да се усети), или кривина в диска.
Все пак, наистина, го занеси пак и им покажи на място за какво става въпрос. За първи път чувам за такъв проблем и не мога да помогна повече...
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Моля съвет - Проблемсно спиране с дискова спирачка

Мнениеот subritual » Сря Авг 05, 2015 3:50 pm

Проблемът вероятно не е в спирачката а във вилката.При луфт във втулките се получава една вибрация.Можеш директно да полгеднеш ъгъла в нея и вибраращото огъване.....
Един вид проверка е да натиснеш предна спирачка и да клатиш колелото напред назад. С другата ръка обхващаш на мястото на прахоуловителите и ако усетиш там движение, значи 100% е от това :beer:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта