Проблем с развъртането на болта на вилката

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с развъртането на болта на вилката

Мнениеот Isaac » Сря Май 27, 2015 2:57 pm

Привет,

Опитвам се да развъртя болта който седи в чашката най-отгоре на вилката, този който притиска вилката към рамката на колелото и превърта, ни навътре, ни навън.

Какво мога да направя за да го отвъртя? Опитвам се да го дърпам със шестограма докато го отвъртам и ми се струва, че му прилагам доста сила, но той продължава да си се върти свободно и няма вадене.
Isaac
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Май 23, 2015 12:53 pm

Re: Проблем с развъртането на болта на вилката

Мнениеот skulboy » Сря Май 27, 2015 5:21 pm

Говориш за болта на тапата. Въпреки, че е много малко вероятно, виж докато въртиш болта, дали не се върти и пеперудата във стержена (погледни отдолу на стержена).
Нещо ме дърпа пак назад,
трудно ми е да се отскубна.
Ще го преборя щом съм млад
и държа съвестта си будна!
Аватар
skulboy
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Фев 03, 2014 2:43 pm

Re: Проблем с развъртането на болта на вилката

Мнениеот Terix » Чет Май 28, 2015 8:03 am

Ако можеш пусни някоя снимка да видим точно за какво става на въпрос, но според това което обясняваш мисля че това ще ти помогне да решиш проблема. Свали гумата и погледни през отвора на стержена в короната дали не се върти пеперудата. Ако се върти пеперудата използвай някакво дърво, алуминиев прът или нещо подобно и чук. Вкарай пръта в стержена да опре пеперудата и чукни с чука няколко пъти леко или малко по силно да се измести пеперудата по-горе и да се поотвори малко, че да заклини в тръбата и след това опитай да разхлабиш болта. Ако така не стане опитай да заклиниш с нещо самата паперуда и пак опитай да развиеш но мисля че с почукването ще си успял да я застопориш защото тя се разтваря и заклинва при опит да се вади на горе освен ако не е сложена на обратно (макар че силно се съмнявам), но ако е сложена на обратно то тогава само с чукчето и пръта би могъл да я извадиш на горе. Успех. Ако имаш проблеми пиши ще помагаме. :beer:
Последна промяна Terix на Чет Май 28, 2015 8:43 am, променена общо 2 пъти
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Проблем с развъртането на болта на вилката

Мнениеот heavymann » Чет Май 28, 2015 8:27 am

Почти съм сигурен че се е разпресовала сглобката между втулката с резбата и самата пеперуда - виждал съм го няколко пъти вече .Самата пеперуда е малко вероятно да се завърти вътре в стержена , освен ако не се е свила много :beer:
Аватар
heavymann
 
Мнения: 209
Рейтинг: 1376
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 6:11 pm
Местоположение: София 0896837388

Re: Проблем с развъртането на болта на вилката

Мнениеот ELMoco » Чет Май 28, 2015 3:44 pm

heavymann написа:Почти съм сигурен че се е разпресовала сглобката между втулката с резбата и самата пеперуда - виждал съм го няколко пъти вече .Самата пеперуда е малко вероятно да се завърти вътре в стержена , освен ако не се е свила много :beer:

Аз съм на същото мнение! :beer: Единственото което мога да се сетя в такъв случай е да се разпробие тапата, а от там нататък с чук и някакъв дълъг пробой избиваш старата. Има пеперуди с капачка и болт на доста сносни цени. Виж това например: http://velosiped.bg/peperuda-md-1d.html или http://velosiped.bg/peperuda-m-1d.html
Не виждам някаква съществена разлика между двете и се чудя защо са на различна цена? :rofl:
ELMoco
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 28, 2015 3:49 pm

Re: Проблем с развъртането на болта на вилката

Мнениеот sonscp » Чет Май 28, 2015 4:23 pm

Завъртял си болта накриво .. случвало ми се е, тъпо е. С бургия (мисля че беше 4,8мм. но не съм сигурен) пробиваш дупка в болта. Отнема доста време, на мен ми отне около час. Трябва да се пробие около 8мм. докато се скъсат стените на главата на болта и двете части се разделят. След това, пеперудата която стои в стержена на вилката се избива САМО НАДОЛУ докато изпадне от вилката. След това се набива нова тапа ОТГОРЕ надолу или ако искаш да се презастраховаш си купуваш headlock. http://www.aliexpress.com/item-img/FREE ... 99550.html
Аватар
sonscp
 
Мнения: 651
Рейтинг: 1434
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 7:21 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Проблем с развъртането на болта на вилката

Мнениеот bigchicken » Пет Май 29, 2015 9:48 pm

А сега да видим как се разпробива болт, който се върти свободно и не стърчи отникъде, като да го хванеш с нещо ;)
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm

Re: Проблем с развъртането на болта на вилката

Мнениеот sonscp » Съб Май 30, 2015 6:32 am

Отначало прави 10-20 оборота заедно с бургията, но като натиснеш спира. Няма къде да бяга..
Аватар
sonscp
 
Мнения: 651
Рейтинг: 1434
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 7:21 pm
Местоположение: Велико Търново


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 52 госта


cron