Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Вто Май 26, 2015 4:16 pm

Здравейте колеги,

от скоро имам вилката от заглавието на темата, но ми прави впечатление, че хода и е някак като на "диапозитиви". Някак стъпаловидно (сякаш върви по невидими зъби) се сгъва и разгъва сякаш нещо я позадържа на моменти. Взех я чисто нова и е така от самото начало. Дали е въпрос до раздвижване (изминал съм над 500 км вече с нея) или е необходима някаква интервенция. Моля за компетентно мнение. Има ли смисъл за безпокойство. Налага ли се някакво смазване или нещо от сорта. Ясно е че прахоуловителите са доста стегнати тук в тази тема е описана ситуацията. И се чудя дали тези прахоуловители не са причината за това накъсано движение? Предварително благодаря на всички отзовали се :beer:
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот spirov92 » Вто Май 26, 2015 5:29 pm

Terix написа:Налага ли се някакво смазване или нещо от сорта.

Уплътненията е желателно да се почистват и смазват след всяко каране. Най-добре с тефлонов спрей или със специализирани препарати като Brunox. Почистваш тръбите, пръсваш, натискаш за да влезе в уплътненията, и забърсваш излишъка.
Ако редовно правиш това и проблема продължава, проблема е някъде във вътрешностите. Можеш също да пробваш да обърнеш велосипеда, за да се смажат хубаво втулките.
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Вто Май 26, 2015 6:19 pm

Благодаря за бързият отговор колега, но това са неща които правя като по книга. Но няма разлика в хода дори веднага след като направя процедурата по почистването забърсването и смазването. Обръщането го правя също ежедневно. Започвам да се замислям дали да не проверя какво количество масло има в ботушите все пак и какво е състоянието му.
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот penmark » Вто Май 26, 2015 6:23 pm

Предполагам вилката е dual air и долната камера ти изтърва въздух който влиза в ботуша. Това е масов проблем на тая вилка. Изпуска се цялата и накрая се подпъхва клечка в уплътнението да излезе въздуха от ботуша. После помпиш пак и така до следващия път. За този проблем четох някъде из нета.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот moridinbg » Вто Май 26, 2015 6:37 pm

А после пишат наляво-надясно как Фокс били проблемни и трудни за поддръжка. Системно изспускане на въздуха и пъхане на клечки в прахоуловителите..... На нова вилка за 1200-1500лв :crazy:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Вто Май 26, 2015 6:44 pm

В крайна сметка развих болта който е от страната на въздушната пружина и установих грозната истина :)
Според сервизната документация от производителя:
Lower Leg Fluid Volume
Non-Drive Side 15 mL
Drive Side 5 mL
Та според това което горе е написано би следвало като освободя напълно шиша на пружината от ботуша би следвало да изтече около 15 мл 0w30 масло. Да кажем че не се е стекло цялото, но количеството което успях да отцедя през отвора едва около 3мл. Оставих сега да се цеди и ще видя колко ще се е отцедило но не вярвам да надмине 5 мл. След това ще проверя и другата страна да видя там дали изобщо ще събера 5 мл. както е дадено по докумнтация.

Това е едвам събрах 4 мл масло от страната на въздушната пружина. А от страната на хидравликата само 3 капки за сега. Странното е, че няма течове и както по рано споменах държи налягане в самите ботуши което с помощта на тънка свинска опашка го изпускам. Няма как да е изтекло маслото което със сигурност е по малко летливо от въздуха. Явно още по рождение и е сипано по малко масалце.
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Вто Май 26, 2015 6:59 pm

moridinbg написа:А после пишат наляво-надясно как Фокс били проблемни и трудни за поддръжка. Системно изпускане на въздуха и пъхане на клечки в прахоуловителите..... На нова вилка за 1200-1500лв :crazy:

От FOX Using the Air Release Buttons най долу на снимката се вижда поне са сложили клапа която да се натиска, че да се освобождава сгъстеният въздух вътре. Проблема не е в изпускане на налягане от камерата с много силни прахоуловители които в едната посока засмукват въздух, но не го изпускат обратно навън и така се получава налягане вътре.
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Вто Май 26, 2015 7:08 pm

Добавих в ботушите количеството масло според сервизната документация и сега видимо работи доста по добре. Странна работа?!? Чисто нова вилка пък да няма нужното количество масло??? :dontknow:
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот outfaced » Вто Май 26, 2015 7:45 pm

По тоя параграф уви и фокс и RS са един дол дренки. Винаги си отваряйте и смазвайте новите вилки. Всички пестят масло :crazy:
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот heavymann » Вто Май 26, 2015 9:43 pm

outfaced написа:По тоя параграф уви и фокс и RS са един дол дренки. Винаги си отваряйте и смазвайте новите вилки. Всички пестят масло :crazy:


На 100% съм съгласен ! Вече три вилки съм имал на RS и трите чисто нови от магазина и в трите нямаше достатъчно масло ! Всяка вилка която купувам се разглобява на съставни части и наново се събира с ново масло - и в ботушите е малко и в хидравликата е малко . Имах 2 Recon-a (единия още го имам де), първия Silver R , втория Solo air R и двата не се заключваха както трябва и работеха супер зле за около 5 мин - после разглобяване и стават както трябва :D Имам и един Boxxer RC 2014 - същата работа , даже него не съм го и карал със заводското масло - направо на парчета и събиране :D
Аватар
heavymann
 
Мнения: 209
Рейтинг: 1376
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 6:11 pm
Местоположение: София 0896837388

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Сря Май 27, 2015 9:01 am

Ясно! Трябва да взема спешни мерки тогава. Благодаря за съдействието на всички.
В сервизната документация от Rock Shox са посочили RockShox 3wt suspension fluid. Има ли от къде в България да купя такова масло или да го заменя с 2.5 на Motul.
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот heavymann » Сря Май 27, 2015 9:14 am

Аз във всички хидравлики на моите вилки съм слагал 5wt Motul fork oil factory line , а в ботушите 15wt . Разликата е че досега всички вилки които съм имал са с проста хидравлика и такова масло си му дават по каталог.За твоята дават 3wt ,ама не мисля че е задължително да е такова , аз зимата сипвах 2.5wt в хидравликата и 7.5wt в ботушите и работеше по-добре при ниски температури ,иначе компресията беше много голяма.Така че в този ред на мисли предполагам че ако сложиш 2.5wt ще работи повече от добре ,все пак разликата 2.5/3 не е като 5/2.5 и 15/7.5 което си е направо на половина :D Разглобявай ,смазвай и после пиши как е :beer: :beer: :beer:
Аватар
heavymann
 
Мнения: 209
Рейтинг: 1376
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 6:11 pm
Местоположение: София 0896837388

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Сря Май 27, 2015 11:07 am

Като се прибера вкъщи след работа ще сменя маслата. Питането ми е за маслото в ботушите. Понеже го дават 0w30 и аз съм сложил точно такова съобразено с предписаните количества. Такова масло ли да сипя отново в ботушите или да сипя друго примерно 5w или 7.5w изобщо чувал съм че малко по гъсто масло в ботушите е по добре от колкото тънкото масло?
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот heavymann » Сря Май 27, 2015 11:23 am

В ботушите задължително маслото е с по висок вискозитет за да е малко "по-лепкаво" с идеята да се задържа повече по втулките , на по-старите вилки им даваха на всичките 15wt , сега почнаха с тия 0w30 ... принципно ако си спазваш указанията на производителя всичко е ок ,но не мисля че е проблем да сложиш 7.5wt или 15wt за по-топлото време.Даже в някои вилки (не помня кои производители) дават ATF масло в ботушите точно с идеята че при този тип съединения ще върши добра работа, така че за ботушите имаш голям избор :beer: :beer:
Аватар
heavymann
 
Мнения: 209
Рейтинг: 1376
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 6:11 pm
Местоположение: София 0896837388

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот X_NRG » Чет Май 28, 2015 10:34 am

Terix, виж към края на тази страница сравненията във вискозитетите (при 40 градуса Целзий) на различни видове масла и избери най-близкото, което имаш до препоръчаното от производителя, защото маркировките по SAE: 3W, 2.5W, 5W нищо не значат като цяло. :D Може 5W на един производител да е по-тънко от 2.5W на друг производител.
Така като гледам Motul 2.5W е същото при 40C като Rock Shox 5W...
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Чет Май 28, 2015 10:43 am

X_NRG написа:Terix, виж към края на тази страница сравненията във вискозитетите (при 40 градуса Целзий) на различни видове масла и избери най-близкото, което имаш до препоръчаното от производителя, защото маркировките по SAE: 3W, 2.5W, 5W нищо не значат като цяло. :D Може 5W на един производител да е по-тънко от 2.5W на друг производител.
Така като гледам Motul 2.5W е същото при 40C като Rock Shox 5W...

Коя е страницата на която да гледам? Че не се ориентирам.
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот X_NRG » Чет Май 28, 2015 3:41 pm

Ей, много съм тъп. :D Мислех, че съм сложил хиперлинк. Извинявай. Ето страницата: http://www.peterverdone.com/wiki/?title ... sion_Fluid
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Пет Юни 05, 2015 10:47 am

Колеги, нещо не можем да се разберем с тази вилка. Приложих всичко което е описано в сервизната документация. Използвах оргиналните масла на Rock Shox, но някак не работи както трябва. Необходимо е значително по голямо усилие, че да сгъне и осезаемо не разгъва както трябва след това. Голяма чуденка е и започвам леко да се притеснявам. Дайте съвет къде и какво да търся за евентуални пропуски.
Единствено не съм отварял въздушната пружина да видя там какво се случва, но май и до нея ще стигна. Дано да не са пропуснали да добавят масло там :praying:
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот TheUndertaker » Вто Юни 09, 2015 2:37 pm

Terix написа:Колеги, нещо не можем да се разберем с тази вилка. Приложих всичко което е описано в сервизната документация. Използвах оргиналните масла на Rock Shox, но някак не работи както трябва. Необходимо е значително по голямо усилие, че да сгъне и осезаемо не разгъва както трябва след това. Голяма чуденка е и започвам леко да се притеснявам. Дайте съвет къде и какво да търся за евентуални пропуски.
Единствено не съм отварял въздушната пружина да видя там какво се случва, но май и до нея ще стигна. Дано да не са пропуснали да добавят масло там :praying:

Да не пиша в 20-се теми: viewtopic.php?f=28&t=162790&start=30
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Сря Юни 10, 2015 10:30 am

Честно казано не знам дали е от разглабяне и сглабяне, но от както правих последният опит който е писан в линка по горе вече минах 300км и честно казано се държи доста по прилично. Ще ви държа в течение но мисля че на вилката и беше необходима разработка.
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот windv » Сря Юни 10, 2015 11:38 am

Относно малкото количество масло в новите вилки, те ората са си го описали. Това било "транспортна смазка" и следва да се смени почти веднага след някое друго каране... :8D:
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот X_NRG » Чет Юни 11, 2015 3:03 pm

windv написа:Относно малкото количество масло в новите вилки, те ората са си го описали. Това било "транспортна смазка" и следва да се смени почти веднага след някое друго каране... :8D:


Това сериозно ли го пише официално някъде? Хората вилка за каране ли си купуват или заготовка за такава? Бааахти циганията... :dontknow:
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Rock Shox Pike RCT3 Странен накъсан ход.

Мнениеот Terix » Пет Юни 12, 2015 9:05 am

Ми фактът, че чисто нова вилка от кутията след 5 дни каране и количеството на маслото в ботушите беше доста под описаното в сервизната докумиентация доказва че просто е сложено колкото да не е без нищо.
Terix
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Фев 19, 2013 2:42 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта