Има ли смисъл да сменям вилка?

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот vladvlad » Пет Апр 17, 2015 6:09 pm

Здравейте веломаниаци и съфорумци, преди 2 години си купих колело главно за града и оттогава му смених половината чаркуляци, така че да става и за планината (благодаря за полезното съдържание във форума, което ми помогна :) )

По темата, рамката е Panther pro xr222 26" , вилката - suntour XCR 100мм, проблемът - разбираем, при по-висока скорост и по-голям камънак кормилото ми "бие" през ръцете. В резултат ръцете ми се изморяват бързо, а чат-пат си и падам, когато не успея да го удържа.

Въпросът ми е дали ще има осезаемо подобрение, ако сменя вилката с нещо от сорта на Suntour Raidon или Еpicon със ход 120 - 140 мм или да не се занимавам и да си събирам за нещо от рода на RAM AM. Доколкото видях в руски сайт рамката е оригинално с вилка с ход 76мм. Как би се отразило на поведението на велосипеда такова увеличаване на хода?

Благодаря ви
Аватар
vladvlad
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 3:25 pm

Re: Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот V.Georgiev » Пет Апр 17, 2015 9:50 pm

Може челото да не издържи, а колкото по голям ход има вилката, ще ти промени геометрията на колелото! :) На този тип колела Твърдаци мисля, че макс хода на вилката е 120мм повече няма да е удобен за каране.
Изображение
Аватар
V.Georgiev
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 11, 2013 9:19 am
Местоположение: София/Димитровград

Re: Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот kobso1245 » Пет Апр 17, 2015 10:23 pm

Можеш да погледнеш някоя 100мм въздухарка(примерно Рекон Соло Еър или ХС32), също така съм виждал Маниту-та 100мм, които са читави и са около 150-200лв.
Не съм 100% сигурен, ама мисля, че и Райдона можеше да се направи на 100мм, но за това можеш да видиш в нета.
Това при положение, че ще си я караш дълго(5-6 месеца). Ако смяташ след месец-2 да си взимаш направо ново-не виждам смисъл от смяна(то и докато се намери читава такава втора ръка ще мине време..)
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот vladvlad » Съб Апр 18, 2015 10:11 am

Благодаря. Вероятно към края на сезона ще имам възможност да си взема нещо читаво, дотогава ще си го карам това.

Ок, изключвам варианта със 140 мм, но ако взема 100 - 120 Recon, Raidon, XC 32 или Manitou, дали ще има съществено подобрение от XCR. Доколко тези вилки са по-добри? Става дума за всякакви терени - от асфалт до корени и камънак.
Аватар
vladvlad
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 3:25 pm

Re: Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот dudelgrincen » Съб Апр 18, 2015 3:05 pm

Ако си решил да купуваш RAM AM, и то някой от вариантите с по-добра окомплектовка, няма смисъл да ъпгрейдваш сега. Като се има предвид, че RAM AM рамките са предвидни за по-дългоходови вилки покупката на добра вилка сега няма да ти спести нищо после.

Ако покупката на ново колело, обаче, е много напред във времето може да намериш някоя подходяща вилка на старо (във форума, ebay, pinkbike, някой магазин и т.н.).


В случай, че raidon е вилката, с която ще сменяш XCR-а, то не виждам смисъл от начинанието и ето защо:
Имам въздушен raidon 2011 на колелото, което ползвам за градско. Всичко е ок за цената, доста е здрав, не страда от усукване ..... обаче е много тежък, евтино изработен, активира се трудно от дребни неравности, а при отрицателни температури умира напълно. Общо взето ако си около 60кг като мен ще е трудно да го накараш да работи нормално без да стане муден и неустойчив или прекалено прогресивен. Има трикове, които решават донякъде това, но без тях дори rebound damping-a да е настроен на минимум, това не подобрява достатъчно отзивчивостта. $ за $ raidon-a е 4 от 5, но за тези пари просто няма как да се очаква чудо.
За модел 2014 нещата може и да се различават, но Raidon си е съвсем начален клас все още.

За Epicon подробен отзив не мога да ти дам, но може да си заслужава предвид това, че обикновено работи по-добре от Raidon и е по-лек.

Recon, Reba, Float 32 и т.н ще са голямо подобрение и ще са еднакво голямо подобрение независимо дали са 80мм или 120. Дали 80 или 120 - трябва да определиш на база на карането си, а и на това колко голяма част от терена наистина е рошав и колко. Освен RS, може да прегледаш и за Fox.

Ако ще търсиш нова вилка за X-fusion също има добри отзиви. За Маниту не знам, но има какво да прочетеш.


Дори да здравината да не е определяща, рамката ти наистина едва ли ще се кара удобно със нещо повече от 120мм вилка.

Добрата вилка ще минимизира до голяма степен биенето. Добрата вилка също така подобрява сцеплението.
чат-пат си и падам, когато не успея да го удържа
... няма да ти помогне за това, обаче. Може да увеличи скоростта ти. Падания се случват понякога, но дали падаш или не си зависи най-вече от твоите умения.
Аватар
dudelgrincen
 
Мнения: 241
Рейтинг: 1515
Регистриран на: Нед Окт 04, 2009 9:35 am

Re: Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот vladvlad » Съб Апр 18, 2015 3:24 pm

Супер изчерпателен отговор. Благодаря! Остава да разгледам и да преценя.
Аватар
vladvlad
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 3:25 pm

Re: Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот kobso1245 » Съб Апр 18, 2015 4:16 pm

Е тежък, тежък..колко да е тежък. 1.8кг е Райдона(по спомен, все пак беше преди 2 години и нещо когато го карах, точно 2011-ка). Демек ще свали 700гр г/д от предница, което си е доста... А и 2011-ка Епикона от приятел, който бачка в сервиз знам, че си е баш Райдон, та разликата надали е голяма, да кажем никаква.
Сега, при новите сигурно има разлика, ама те са си и цифра, та..
Иначе при въздушните вилки си го има това(аз карам Рекон, 90кг съм и не мога да я направя да обира перфектно малките неравности). Или ще ги обира като хората, ама тръгнеш ли по-агресивно е адски мека, или е перфе за спускане, ама не обира хубаво неравностите.
За разлика от това пък можеш да си я настройваш адски добре, мен това ме радва във въздушните вилки, пък и баш малки неравности да обира..не ми е проблем.
Иначе, ако наистина скоро ще взимаш ново, има и трети вариант-вилка с променлив ход(примерно 120-150мм(Сектор-а май е такава)), също Епикон, ако не се лъжа може до 150 да се дигне..
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот half » Съб Апр 18, 2015 4:36 pm

Бях със xcr, от 110мм. ход използвах не повече от 1/2 , минах на epicon 120мм. (по предложение на механик които каза че може да ги сравни със FOX в момента)
Еми не знам fox-а как са ама epicona е супер, с нормална поддръжка за сега нямам никакви забележки, а си карам все по-агресивно. Само не мога да кажа дали си струва с въпросната рамка да правиш тази смяна или по-добре направо ново старо колело/рамка.
Успех :beer:
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот vladvlad » Нед Апр 19, 2015 11:12 am

Погледнах pinkbike bikemarkt и ebay UK и имаше доста добри предложения, сравнено с нашия пазар втора ръка. Сякаш при нас мисълта е "колко искам да изкарам?", а не "за колко бих я купил?"... :dontknow: Скоро ще заделя малко повече време да разгледам всичко и да уговоря някой да ми я прати до адрес на наша спедиторска фирма. Видях едни вилки на Rockshox с U-turn функция - промяна на хода от врътка на единия ботуш от 85 до 130 мм, може би това е най удачния вариант за моята рамка. Хем няма да й развалям геометрията, хем като искам да се преструвам на downhill-ър, ще имам някакъв шанс.

Иначе, рамката изглежда здраво изработена, немска е и има някакво, макар и не голямо, подсилване при челната тръба.

Ще пиша после какъв е резултатът.
Аватар
vladvlad
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 3:25 pm

Re: Има ли смисъл да сменям вилка?

Мнениеот dudelgrincen » Нед Апр 19, 2015 1:49 pm

Хората които продават у нас на старо наистина често не знаят какво правят и прекаляват (не само с цената), но все пак понякога има наистина добри предложения и тук.
От pinkbike аз не съм купувал, но гледай състоянито, какво е обявил продавача, разпитай го. При избора е добре да търсиш по-популярни и пресни модели. Разбира се някоя малко карана и добре запазена вилка на 2те популярните марки може да е много добро предложение дори да е модел 2008-2009. ПейПал дават добри гаранции, но все пак не пращай парите като подарък, ако все пак искаш да си ги върнеш при проблем.

Успех :)
Аватар
dudelgrincen
 
Мнения: 241
Рейтинг: 1515
Регистриран на: Нед Окт 04, 2009 9:35 am


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта