Чашки VP-A53AC и луфт на стержена

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Чашки VP-A53AC и луфт на стержена

Мнениеот hok » Чет Мар 26, 2015 10:51 pm

Здравейте,
наскоро сглобих велосипед с твърда вилка и чашки VP-A53AC http://screambikes.eu/bg/vilki/5486-chashki-vp-components-a53ac.html. За съжаление обаче се сблъсках с неприятен проблем. От снимката на чашките личи, че те нямат т. нар. уплътняващ пръстен, които застава между стержена и горния лагер и при стягане обира луфта между стержена и лагера, а "разчитат" на горния конус за тази работа (в конуса има две гумени уплътнения, които плътно прилепват за стержена). Случаят с велосипеда е малко специфичен - става въпрос за твърда 29 вилка с 28" колело и шосейни гуми (размер 25), т.е. получава се сравнително голямо рамо без никакво "омекотяване" от по-големи гуми или мека вилка. В резултат на това, при по-сериозно спиране между стержена и горния конус се усеща неприятен луфт, независимо от това колко са стегнати чашките. Т.е. стержена "мърда" в горния конус, а самия конус е неподвижен спрямо лагера и леглото на чашката. Според вас има ли начин този проблем да се оправи по някакъв начин без смяна на чашките? В случай, че няма оправяне може ли коелото да се кара така (притеснява ме най-вече да не се появи проблем с овализиране на челната тръба)? Благодаря предварително.
hok
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Юни 30, 2003 4:53 pm

Re: Чашки VP-A53AC и луфт на стержена

Мнениеот marsa » Чет Мар 26, 2015 11:15 pm

Генералното решение е да изпилиш конусната част от капачката 3:
http://www.vpcomponents.com/newen/tech.php?id=13

И да си намериш или изработиш подходящ уплътняващ конусен пръстен с прорез, като тези, които очевидно си виждал.

Не знам дали ще последва реален проблем в настоящото положение, но аз лично бих направил горното за себе си, щом луфта е осезаем.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Чашки VP-A53AC и луфт на стержена

Мнениеот hok » Съб Мар 28, 2015 8:41 pm

marsa написа:Генералното решение е да изпилиш конусната част от капачката 3:
http://www.vpcomponents.com/newen/tech.php?id=13

И да си намериш или изработиш подходящ уплътняващ конусен пръстен с прорез, като тези, които очевидно си виждал.

Не знам дали ще последва реален проблем в настоящото положение, но аз лично бих направил горното за себе си, щом луфта е осезаем.


Благодаря за предложението. Все пак се спрях се на друг вариант - стругар изработи медна втулка с външен диаметър колкото вътрешния диаметър на горния конус и дебелина на стените 0.2мм. По този начин конуса се набива плътно на стержена (но и върви много трудно) и не остава никакъв луфт.
hok
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Юни 30, 2003 4:53 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта