Помощ относно задна главина

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Помощ относно задна главина

Мнениеот m30b25 » Пет Мар 06, 2015 3:29 pm

Здравейте,имам два въпроса на които неможах да намеря точен отговор и реших да попитам тук.Първи въпрос : Притежавам задна главина Formula dc32 (мисля,че разликата с dc36 е теглото),реших един ден да я сервизирам,развих всички гайки и конуси остана само ос и два лагера,от един приятел разбрах,че трябва да се чукне с чукче от едната страна на ос-та и да излезне с единия лагер.Обаче тук нещо се обърка...Бях свалил венец касетата и freehub-a ми направи впечатление,че няма никакъв луфт,както и да е чуках с тоя чук от дясно (страната на венците) на ляво (страна на диск-а) оста излезна до едно положение и после спря (ударих 2-3 пъти по силно,но не излезе).Видях,че няма да излезне така и реших да пробвам на обратно (от диска към венците),ос-та излезе от третия удар с лагерчето както и трябва да стане.Сега обаче freehub-a има голям луфт (преди нямаше).След смяна на лагерчетата,набих ос-та,стегнах конусите и гайките обаче остана лек луфт в freehub-a.Искам да разбера какво съм развалил с тази грешка която направих и дали мога да оправя freehub-a.
Вторият въпрос : Може ли да се кара с шина 32 дупки главина 36 дупки.Ще се кара градско.
Благодаря предварително ! :beer:
m30b25
 
Мнения: 177
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 7:45 pm

Re: Помощ относно задна главина

Мнениеот marsa » Пет Мар 06, 2015 4:19 pm

Най-вероятно ми се струва фриихъба да не е бил добре притегнат и да се е разхлабил още повече при избиването. Другият вариант е да има някакво износване по лагеруването на фриихъба, което не си бил отчел преди, или да си го повредил при избиването на лагерите.

Устройството на главината е такова:
http://i01.i.aliimg.com/img/pb/270/240/ ... 70_722.jpg

С кух шестограмен болт 11 или 12 се пристяга механизма на фриихъба към тялото на главината. Ако този болт е бил разхлабен е възможно при избирането в тази посока да се е доразхлабил. Задължително го провери, ако има минимална вероятсност това да е причината.

Ако този болт е стегнат и луфта е в самия механизъм на фриихъба, може да са износени повърхностите на лагерите му. Самият фриихъб е разглобяем и в някои модели има такива шайби, с които се регулира хлабината на лагерите:
http://www.parktool.com/uploads/images/ ... bparts.jpg
http://www.icebike.org/images/freehu4.jpg

Принципно е възможно и да си повредил лагерите на фриихъба избивайки в тази посока (ако е изисквало голямо усилие), тъй може да не си го направил правилно. Въобще - ако имаш възможност и се стигне до там, не е лошо да провериш състоянието на вътрешността на фриихъба.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Помощ относно задна главина

Мнениеот m30b25 » Пет Мар 06, 2015 10:03 pm

Благодаря ! Ще мога ли да я направя така каплата 32 шина 36 главина ?
m30b25
 
Мнения: 177
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 7:45 pm

Re: Помощ относно задна главина

Мнениеот MIKEY MOUSE » Съб Мар 07, 2015 7:54 am

m30b25 написа:Благодаря ! Ще мога ли да я направя така каплата 32 шина 36 главина ?


Възможно е. Ще ти трябват 4 бр. по -дълги спици. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Помощ относно задна главина

Мнениеот m30b25 » Пон Мар 16, 2015 3:41 pm

Много благодаря на Marsa и на MICKEY MOUSE.Freehub-a се беше развил малко и от там се е получавал луфт-а,стегнах го с шестограм 11 мм.Каплата я наплетох (шина 32 - главина 36) и след някой ден ще кача снимка. :beer:
m30b25
 
Мнения: 177
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 7:45 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта