Проблем с преден деклашор

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с преден деклашор

Мнениеот MacLeod » Сря Яну 28, 2015 4:44 pm

Здравейте,
в последно време предният деклашор на градското ми колело не връща добре. Тоест след като сменя с командата на по - малък венец, деклашорът не се движи за да свали веригата.
Има две възможности според мен. Или е спекъл от гняз и улична сол ( все пак колелото е градско и се кара и зимата в града ), или пружината му е заминала - от 2008 ма година е. Пръсках убилно с wd 40, пооправи се, но не бих казал че работи ок. Може би все пак е пружината или гнязта се е набила надълбоко.
Как да разбера причината ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 28, 2015 5:27 pm

Правилно си се ориентирал - почисти и жилото. Друга възможност е жилото да не е достатъчно опънато.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот MacLeod » Сря Яну 28, 2015 5:42 pm

Според мен жилото въобще не играе тук. Проблемът е изцяло в деклашора - или пружината му, или се е затлачил.
Защото става когато свалям на по - малък венец, тоест жилото не дърпа а отпуска. Освен това нещо което забравих да спомена е, че след като сменя на по - малък преден венец ( по точно се опитам да сменя на такъв ), жилото се връща и тъй като деклашорът не се връща, жилото остава сгънато а командата е с празен ход наобратно към големия венец, на който е заседнал деклашорът.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот marsa » Сря Яну 28, 2015 5:52 pm

Спекъл си е. Типично, особено ако е с горно люлеене и се кара редовно в лоши условия и е посипан с пясък.

Най добре след WD-то го измий много хубаво на чешмата с обикновен сапун и четка за зъби, като го раздвижваш и гледаш да изкараш гадорията от всички възможни места. Изплакваш много обилно, подсушаваш и оставяш да изсъхне. След това може да смажеш със спрей от типа на Motip с грес - подходящо за смазване на неразглобяеми връзки.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот victortrt » Сря Яну 28, 2015 6:12 pm

Марса ме е изпреварил, но с по-компетентен отговор. Малко оф-топик, но wd 40 не разтваря поначало всичко, дори греста и всякакви смазки.
Тоест ако нещо, което трябва да бъде смазано с масло или грес се спече и трябва да се ползва wd 40, след това задължително се смазва с подходяща смазка. Иначе проблема се задълбочава, защото след слагането на wd 40 и особено след като изсъхне, си остава триенето "на сухо". Пробвал съм със спекла ключалка и откакто минах на обикновено масло за шевни машини, смазвам веднъж на 3-4 месеца, а след wd 40 на следващия ден проблема пак се появяваше, докато на третия път не се зачетох в опаковката и не се замислих.
А иначе съм виждал няколко пъти уж разбиращи хора да слагат точно wd 40 на трудно въртящи се педали, на които според мен лагерите са си с грес.
Засега не съм виждал да го слагат на главини, слава богу, но идеята ми е да се внимава с употребата на wd 40.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот MacLeod » Сря Яну 28, 2015 7:56 pm

Да, карам го редовно в лоши условия. Аз също залагам на спичане. Да му замине пружината май е доста трудно. Тя дебела изглежда. Ще го майсторя в неделя пък да видим.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот MacLeod » Пон Мар 30, 2015 9:06 pm

Забелязвам интересна тенденция с този мой деклашор. След като го бях накиснал във вд-40 и бях почистил, работеше перфектно. Направо като нов. Но сега пак се затлачи, пък от тогава да са минали 2 месеца максимум. Не е прекалено много време. Имам чувството, че периодът за почистване се е скъсил. Дали пружината да не му се е охлабила и да е станал много капризен откъм мръсотия ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот djogobg » Вто Мар 31, 2015 10:00 am

Проблемът може и да не е заминала пружината. Виж жилата, дали са ок - сложи им грес или направо ги смени(и броня и жило).
Също така хората нагоре са казали за ВД40-то, хубаво нещо е, но не държи дълготрайно, особено на места, които се прашат и калят - сложи гресчица малко и там или смазка за верига някаква(за да държи, дори като се мокри).
Като цяло, когато се кара зимно време в града и извън него си иска и повече поддръжка......аз през лятото след всяко по-кално каране мия колелото, пък какво остава за зимата.
warp 9.8
Аватар
djogobg
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1306
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 9:17 am

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот MacLeod » Нед Апр 05, 2015 8:59 pm

Това което съм 100% сигурен е, че не е от жилата и броните. Защото като сменям предавките към по - малките предни зъбчатки, жилото се отпуска и увисва. Просто деклашора не се връща.
Или му се е охлабила пружината или трябва пак да се чисти. Но тъй като го чистих преди 2 месеца, съмненията ми в пружината се засилват.
В този ред на мисли имам един чисто нов деклашор, но за 2x10. Някой има ли представа дали мога да го сложа на 3x9 система ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот marsa » Нед Апр 05, 2015 9:16 pm

Не, имат съществена разлика в клетката и няма да работи нормално:
Изображение

Тези са шосейни, но те уверявам, че и с байковия няма да ти се получи. Най-малко capacity-то ще е недостатъчно, да оставим настрана самата форма на клетката.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот MacLeod » Нед Апр 05, 2015 9:31 pm

Ех предполагах го... Еми ще го изчистя още веднъж, пък да видим.
Мерси за инфото.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот djogobg » Пон Апр 06, 2015 1:49 pm

" Защото като сменям предавките към по - малките предни зъбчатки, жилото се отпуска и увисва. Просто деклашора не се връща."

Тоест казваш, че дори без жило пак няма да се прибере докрай, така ли? Ако е така - проблемът не би трябвало да е в стегнатостта на пружината, защото дори супер хлабава да е пак някак си ще го прибере, освен, ако не е яко освинен с керпич(ако разбираш какво имам предвид). Измий го, сложи му силиконов спрей и така - честа профилактика си трябва - пусни една актуална снимка преди и след измиването.
warp 9.8
Аватар
djogobg
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1306
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 9:17 am

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот MacLeod » Пон Апр 06, 2015 10:12 pm

Да, без жило пак не се връща.
Доста е мръсен. Сега ме мързи да го снимам, но приеми, че е много мръсен. Просто ми е интересно как преди си го карах мръсен, а сега изведнъж стана капризен към гнязта. Отдавам го на някакво отслабване в пружината. Не знам дали е така, просто предположение. Ще го излъскам сега почивните дни, пък да го видим.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот djogobg » Вто Апр 07, 2015 10:57 am

Ако има мръсотия по пружината може някое камъче да е заседнало между спиралата и калта да я е фиксирала, примерно...
Може сламка да се е усукала около оста, на която се движи декланшора и да пречи да се върне до крайно положение.
Има ли кал - няма как да разбереш. Гледай да му махаш буците кал, може и да стои прашен, но поне да не е отрупан с налепи - не е трудно, с клечка става.
warp 9.8
Аватар
djogobg
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1306
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 9:17 am

Re: Проблем с преден деклашор

Мнениеот veskoz » Вто Апр 07, 2015 2:45 pm

Често срещан проблем при декланшори на възраст и/или карани в гняс. Често се случва някои от ушите да се износят прекомерно и дори неравномерно, тъй като осите са стоманени, а ушите алуминиеви. В следствие на липсата на линейно движение, механизма се усуква - > износва леглата още повече. Лекува се с нов.
Времето за писане в темата не струва колкото един нов. ;)

п.п. Забрави за проблеми с пружината. Тя надживява всичко останало по декланшора, да не кажа по велосипеда. Единствения вариант е да е счупена. До сега, обаче, не съм виждал. :peace:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта