AM рамка за нисък човек?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

AM рамка за нисък човек?

Мнениеот tk3cforever » Вто Дек 16, 2014 8:26 pm

Здравейте,

един въпрос към нисичките хора :) В момента карам един Drag Аassault (знам, че не е за AM, но ми пасва перфектно за ръста)

Скоро мисля да взема някаква по-добра рамка, но като цяло 16-ките ми идват малко големи (on one 456 например ми идва леко дълга). Не знам пък ако взема 14'' дали няма да ми е малка...

Та ако някой с ръст около 165cm се е с сблъсквал с подобен казус и може да ме насочи към конкретен модел, моля да сподели :)
Аватар
tk3cforever
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 9:21 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот Admin » Вто Дек 16, 2014 8:49 pm

Здравей, ти сам си казал къде е проблемът - 16ка няма да ти е висока, даже ще ти е съвсем таман, но може да е дълга за твоите предпочитания. Може би знаеш, че в момента тенденцията е точно такава - рамките са по-дълги, отколкото преди години, поне при повечето производители. На мен примерно това ми е удобно, но ако на теб не ти е, ще трябва евентуално да търсиш нещо като 15-инчова рамка, мисля.
Във всички случаи по-правилно ще е да търсиш не според височината, а според дължината, щом това е евентуалното неудобство за теб. Трябва да определиш каква дължина на ефективната горна тръба и каква комбинация от reach/stack те удовлетворява, и по тези показатели да търсиш. Също така, помисли и за по-къса лапа - 50 или 60 мм, ако в момента си с по-дълга.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот tk3cforever » Вто Дек 16, 2014 9:02 pm

Admin написа:Здравей, ти сам си казал къде е проблемът - 16ка няма да ти е висока, даже ще ти е съвсем таман, но може да е дълга за твоите предпочитания. Може би знаеш, че в момента тенденцията е точно такава - рамките са по-дълги, отколкото преди години, поне при повечето производители. На мен примерно това ми е удобно, но ако на теб не ти е, ще трябва евентуално да търсиш нещо като 15-инчова рамка, мисля.
Във всички случаи по-правилно ще е да търсиш не според височината, а според дължината, щом това е евентуалното неудобство за теб. Трябва да определиш каква дължина на ефективната горна тръба и каква комбинация от reach/stack те удовлетворява, и по тези показатели да търсиш. Също така, помисли и за по-къса лапа - 50 или 60 мм, ако в момента си с по-дълга.


да, точно това забелязах, че при повечето 14- ки горната тръба не е много къса, даже в доста случаи е по-дълга от тази на assaulta (тя е към 55 cm). Вече съм с къса лапа 30мм от доста време.

Гледам Specialized-ите имат доста разнообразни размери, включително 15ки, може би ще се насоча към тях. Пропуснах да кажа, че съм момиче, ако това има някакво значение
Аватар
tk3cforever
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 9:21 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот jungleraver » Вто Дек 16, 2014 9:18 pm

Здравей,
Да, принципно има значение че си момиче - при еднакъв ръст, краката на момичето обикновено са по-дълги спрямо момчешките, следователно торса и ръцете са по-къси, което прави рамката още по-дълга. Иначе конкретно по темата - ако предполжа, че търсиш мекица, понеже до сега си карала твърдак, разгледай trek fuel-ите 2005-2010, те имаха някакви 15" които не бяха дълги. Поне плюса е, че мъничките рамки се намират сравнително лесно втора ръка, карани са от по-леки ездачи, тоест имат повече живот, а и като че ли са на по-добри цени.
Последна промяна jungleraver на Вто Дек 16, 2014 9:37 pm, променена общо 1 път
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот tk3cforever » Вто Дек 16, 2014 9:30 pm

Благодаря много, ще го добавя в листата :) принципно оглеждам твърдите рамки, защото не ми се дават повече от 300 лв примерно, но ако намеря хубава мекица на далавера, няма да и се замисля :)
Аватар
tk3cforever
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 9:21 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот bio » Вто Дек 16, 2014 10:11 pm

cove stiffee 15.5''/ 540mm горна тръба/ 575mm ефективна горна тръба/ 66 градуса челен ъгъл. смърт за душманите.
или някой dartmoor hornet.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот tk3cforever » Вто Дек 16, 2014 10:36 pm

bio написа:cove stiffee 15.5''/ 540mm горна тръба/ 575mm ефективна горна тръба/ 66 градуса челен ъгъл. смърт за душманите.
или някой dartmoor hornet.


благодарско, Cove-то изглежда супер, сега ги гледам в pinkbike-a :D
Аватар
tk3cforever
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 9:21 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот Admin » Сря Дек 17, 2014 6:55 pm

Повечето големи производители от няколко години предлагат отделни линии за жени, чиято геометрия е съобразена именно с женската структура на тялото. В България обаче не знам доколко се намират АМ рамки, които да са дамски.
Струва ми се, че HT2 на Ram в размер 38 см и с лапа 50 или 60 мм ще ти е идеален: http://www.ram-bikes.com/bikes/ht-two-275/
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот outfaced » Сря Дек 17, 2014 8:05 pm

Ако все пак решиш да се хвърляш на дълбоко нещо такова ти трябва ... http://www.pinkbike.com/buysell/1691879/
Или тука спокойно може да се свали цената http://www.ebay.co.uk/itm/Fuel-EX8-fram ... 3cee91de5d

Всъщност по важния размер ти е reach-a a не efective top tube. Уви малко производители го дават, особено на по стари модели.
Предполагам ти трябва рийч към 350-360, но това е хубаво да се замери с малко тестове и проби.

От личен опит мога да кажа, че старите трекове имат доста къс рийч. При трек освен всичко друго и седалковата тръба е 1" по къса при еднакви други размери.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот mentalhead » Чет Дек 18, 2014 1:12 am

Reach, доколкото мога да си представя, има отношение към разпределението на центъра на тежестта, когато човек е в атакуваща позиция, т.е.не се намира на седалката. Когато е седнал обаче фактора си остава effective top tube тъй като две рамки могат да имат еднакъв reach, но при по-малък ъгъл на седалковата тръба ще имаме и по-дълга ефективна горна тръба, откъдето идва и по-голямата отдалеченост от кормилото. Това ме навежда на извода, че двата размера имат съществено, но различно значение. Reach за правилното разпределение на тежестта между предното и задно колело, и ETT за самата дължина на кокпита, което струва ми се е и проблема в случая.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот outfaced » Чет Дек 18, 2014 1:29 am

Сега видях това ...
tk3cforever написа: ... (on one 456 например ми идва леко дълга). Не знам пък ако взема 14'' дали няма да ми е малка...


Какво те притеснява в 14"ката :dontknow: ...
Изображение

Ако искаш да си най сигурна измери си размери I и C на драг-а и ги сравни. Малко е играчка, но това ти е отправната точка.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот Admin » Чет Дек 18, 2014 10:30 am

Майче я притеснява дали ще може да си вдигне достатъчно седалката, но в най-лош случай ще трябва да потърсиш кол с дължина 400 мм, а не 350 мм.
Иначе с къса лапа тази рамка би трябвало да ти пасне добре, а и позволява да ѝ сложиш вилка със 150, че дори и 160 мм ход.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот tk3cforever » Чет Дек 18, 2014 12:38 pm

Не мога да намеря на Асолта геометрията, понеже е по-стар модел, но ето на C1, което е горе долу идентично:

EFF Top Tube 559

Tази дължина ми е горе-долу на ръба, а гледам при On One дори и 14-ките са по-дълги. Иначе няма проблем със седалковата тръба- и сега съм с дълго колче

Всъщност май то това е основния проблем при мен- да си намеря по-къса рамка, защото за останалото- head angle и тн избор има, височината също не е чак такъв проблем, но повечето са си ДЪЛГИ :)
Аватар
tk3cforever
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 9:21 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот bio » Чет Дек 18, 2014 1:23 pm

Мария, ти май не разбираш ... прочети отново това:
mentalhead написа:Reach, доколкото мога да си представя, има отношение към разпределението на центъра на тежестта, когато човек е в атакуваща позиция, т.е.не се намира на седалката. Когато е седнал обаче фактора си остава effective top tube тъй като две рамки могат да имат еднакъв reach, но при по-малък ъгъл на седалковата тръба ще имаме и по-дълга ефективна горна тръба, откъдето идва и по-голямата отдалеченост от кормилото. Това ме навежда на извода, че двата размера имат съществено, но различно значение. Reach за правилното разпределение на тежестта между предното и задно колело, и ETT за самата дължина на кокпита, което струва ми се е и проблема в случая.

този по-дълъг ЕТТ защо те притеснява ? заради катерене или заради спускане ? защото той няма пряко отношение при спускане, там играе reach-a. а при катерене ще ти е само от полза,заради по-ниската/полегнала позиция.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот dob111 » Чет Дек 18, 2014 1:52 pm

За нисък човек и за катерене е много важен и ъгълът на седалковата тръба. Аз се числя към ниските колоездачи и винаги съм предпочитал по-голям ъгъл на седалковата тръба, който ми приближава таза(коляното) напред "към средното" и ми дава сила да въртя. Така с по-изправена седалкова тръба няма да се налага да си дърпам максимално напред седалката, което на свой ред води до известно дебалансиране на позицията и геометрията.
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот tk3cforever » Чет Дек 18, 2014 2:07 pm

Да, точно за нагоре и на равно ме притеснява, че ако ми е дълга ще ми е неудобно да въртя като съм много наведена напред. Иначе за надолу, предполагам наистина по-дългото е по-добре, но аз не съм от най-агресивните спускачи.

dob111, ти каква рамка караш?
Аватар
tk3cforever
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 9:21 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот dob111 » Чет Дек 18, 2014 10:05 pm

tk3cforever написа:Да, точно за нагоре и на равно ме притеснява, че ако ми е дълга ще ми е неудобно да въртя като съм много наведена напред. Иначе за надолу, предполагам наистина по-дългото е по-добре, но аз не съм от най-агресивните спускачи.

dob111, ти каква рамка караш?


Аз карам ХС рамка, с вилка с ход 80мм. ЕТТ 560, лапа 50мм, седалков ъгъл 74градуса. Не е точно твоят АМ стил, но се изказах в темата ти, заради ръстовият проблем.
Изображение
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот EmZo » Чет Дек 18, 2014 10:46 pm

tk3cforever написа:Да, точно за нагоре и на равно ме притеснява, че ако ми е дълга ще ми е неудобно да въртя като съм много наведена напред.


Напротив, за нагоре и по равно по-приведена напред позиция е по-добре. Така се постига по-равномерно разпределение на тежестта върху велосипеда, освен това се използва по-широк диапазон от мускулните групи в краката. Но пък прекалено приведената позиция може да доведе до дискомфорт при по продължителни карания. За това е важно да се постигне оптимален баланс според типа каране и нуждите на каращия.

Важно е да имаш предвид и свикването. Тоест съществува вероятност, в момента велосипеда ти, да не е напълно идеален за теб, а просто така да си свикнала с него. Не трябва да се ограничаваш да пробваш нещо различно и същевременно да си дадеш време за свикване. Лошото е, че рамакта не е евтин компонент, с който трудно може да се екпериментира с различни варианти. За това хората са измислили калкулатори. Които разбира се не са 100% универсални, но дават добри базови насоки.

Отнема малко време за да се вземат всички мерки, трябва ти другарче за помощ, но си заслужава усилията предвид резултатите.

http://www.competitivecyclist.com/Store ... orBike.jsp

Двата ми велосипеда - планински и шосеен са сглобени и настроени доста близо до данните от този калкулатор и двата са ми супер удобни. Именно чрез него например се престраших да си сложа по-дълга лапа на байка - 90мм при положение, че дълги години съм карал с 40/60 при по-къса горна тръба. И смея да твърдя, че след като се сработихме нямам никакви проблеми.
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот tk3cforever » Пет Дек 19, 2014 10:21 pm

Благодаря много на всички, гооре-долу започнах да се ориентирам. Според супер подробния калкулатор:
1.jpg

reach-a по груби мерки на Асолта е около 40

Общо взето On One 14-ка с малко по-къса лапа се класира по тези сметки, както и Cove-то, ако тази таблица е вярна http://www.chainreactioncycles.com/cove ... -prod80607

Ще поогледам малко пазара и като изригна с нещо, ще се похваля :) А тези, дето са от Плд имам да ви черпя бира :D :agree:
Аватар
tk3cforever
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 9:21 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот bio » Пет Дек 19, 2014 11:50 pm

за COVE ... ->
Изображениеcove.geometry by shtipkov, on Flickr
според мен няма да съжаляваш ако изчакаш тази рамка. разликата в теглото спрямо 456 ще е съществена.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот tk3cforever » Съб Яну 31, 2015 6:12 pm

Такаа :) Ето я и развръзката на сагата (малко допълнителна помощ от outfaced :D ):

BMC Trailfox 02 2010 година размер S




Геометрия:
BMC_Capture.JPG
BMC_Capture.JPG (49.89 KiB) Прегледано 2528 пъти


Понеже основно си карах рам хт1-цата последния месец, на първо качване ми се стори малко дълга, но като цяло нямам проблеми при катеренето, а при спускането ми е супер удобна. Предполагам, че като и привикна малко, ще стана още по-хардкор, но и за първо каране беше голям кеф :)
Аватар
tk3cforever
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 9:21 pm

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот penmark » Съб Яну 31, 2015 6:34 pm

Седалката счупена ли е? Защо е така?
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот peshodh » Съб Яну 31, 2015 8:33 pm

penmark написа:Седалката счупена ли е? Защо е така?


За да може като кара на задна гума да му е по удобно
peshodh
 
Мнения: 69
Рейтинг: 1098
Регистриран на: Вто Юни 24, 2014 12:41 am

Re: AM рамка за нисък човек?

Мнениеот tk3cforever » Съб Яну 31, 2015 10:44 pm

хах, не просто ми е нов кола и не стига до долу и за това го махнах. другата седмица ще оправя и този проблем
Аватар
tk3cforever
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 9:21 pm


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 67 госта