Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Ное 25, 2014 7:57 am

Уважаеми колеги,
Моля Ви за компетентни отговори и практични съвети:/даже и да приемете темата за маловажна/
1. Как се свалят пластмасовите чашки на въпросните касети - за развиване и дума не може да става / или бъркам , след 5-6 годишна употреба/. Говорим за нежен демонтаж - не със секача и чука.
2. Каква е резбата /тук някъде пишеше , но не открих/- примерих външен диаметър /на метална чашка със същата резба/ - 34,6 мм
3. Къде мога да открия метчик за същата резба - лява и дясна /много нежен се оказа тоя алумин, но се надявам с Ваша помощ /съвети/ да възстановя резбата.
Очаквам отговорите Ви. Благодаря. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот kaliopo » Вто Ное 25, 2014 9:42 am

Дано не прилича на заяждане, ама нищо не разбрах. Пиша, понеже мисля, че и други ще имат проблем с разгадаването и трудно ще ти помогнат. Ако темата беше в друг раздел, щях да реша, че е шега някаква. Имаш проблем с касета, ама кое наричаш така? Задни венци, средно движение, нещо друго? Не знаеш, как се развива ама ти трябват метчици, за да поправяш явно развити и развалени резби. Не знаеш, каква е резбата, но имаш "метална чашка със същата резба" и я мериш! Да не решиш, че ти акам У темата, ама ще е добре да обясниш.
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот Petar_vn » Вто Ное 25, 2014 10:22 am

Направи няколко снимки, ако можеш.
Аватар
Petar_vn
 
Мнения: 164
Рейтинг: 1182
Регистриран на: Чет Фев 20, 2014 2:59 pm

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот Vorac » Вто Ное 25, 2014 10:39 am

Касета май се нарича задния зъбен блок. Да не би да говориш за капсуловано средно движение (това, дето курбелите се захващат за него)?
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот bio » Вто Ное 25, 2014 12:47 pm

анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Ное 25, 2014 12:52 pm

Става въпрос за средно движение с капсуловани машинни лагери и ос /вал/ -квадрат. Старите модели са фиксирани с пластмасови чашки- нямат развиване. Не съм дал повече разяснения ,защото който се е сблъсквал с подобна техника е наясно. При развиването /чупене на пласмасата/ е наранена вътрешната резба на средното движение и трябва да се прекара метчик за да се възстанови / е няма да стане нова ,но ще спести купуването на нова рамка/. Това :wavey: е.
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот marsa » Вто Ное 25, 2014 2:45 pm

Чашките се развиват с нормален ключ за средно от най-разпространените последно време:
http://www.comparestoreprices.co.uk/ima ... l-tool.jpg
Пластмасовите никога не могат да спекат така, както метални биха могли. След като вече си ги унищожил и свалил, това няма значение.

bio ти е дал таблица (в дъното на страницата - Bottom Bracket Threading) с размери на различните стандарти, ето една в която има и метрични размери:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bottom_bra ... _threading

Най-вероятно имаш налице стандартно BSA средно. При него лявата страна се развива нормално (дясна резба), а дясната страна е с "обратна" (лява) резба.

Метчикът за тези резби не е от най-евтините и най-добре да посетиш велосервиз:
http://www.framebuilding.com/d017.jpg
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот yohan » Сря Ное 26, 2014 9:31 am

Скоро и аз сменях касета(средно).Сложихме нова с пластмасова чашка(втулка) на Шимано и момчето,което я сложи каза,че задължително се почиства резбата с четка и се слага грес на,за да не се получават такива кофти работи като при тебе.Отбелязвам го да знаеш при монтажа на новата касета. :agree:
Аватар
yohan
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 19, 2012 3:13 pm

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот marsa » Сря Ное 26, 2014 12:49 pm

Поне аз доколкото съм виждал препоръката на Shimano е да се смазва резбата за метални чашки и да не се смазва за пластмасови. Вторите не корозират и не "спичат".
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот Vorac » Сря Ное 26, 2014 5:03 pm

marsa написа:Поне аз доколкото съм виждал препоръката на Shimano е да се смазва резбата за метални чашки и да не се смазва за пластмасови. Вторите не корозират и не "спичат".


И аз така съм чел, примерно на листовките, които идват с нови средни.

Имах същия проблем със средно (още не разбирам, защо го наричаш касета). Шлиците в пластмасовата чашка брутално се изрониха, въпреки правилния инструмент. Реших го като ... разрязах рамката на две :8D: . От предния триъгълник си направих лампа, а от задния - стенд за центроване на капли. А тялото на средното имаше 1-2 мм ръжда, имам снимки някъде из къщи.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот Petar_vn » Сря Ное 26, 2014 7:58 pm

Аватар
Petar_vn
 
Мнения: 164
Рейтинг: 1182
Регистриран на: Чет Фев 20, 2014 2:59 pm

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот M1010X » Чет Ное 27, 2014 7:04 am

MIKEY MOUSE написа:Уважаеми колеги,
3. Къде мога да открия метчик за същата резба - лява и дясна /много нежен се оказа тоя алумин, но се надявам с Ваша помощ /съвети/ да възстановя резбата.
Очаквам отговорите Ви. Благодаря. :wavey:


Ако си от София - Снабтех са твоите хора. Купувал съм доста специфичен метчик от тях.
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот MIKEY MOUSE » Чет Ное 27, 2014 8:00 am

marsa написа:Поне аз доколкото съм виждал препоръката на Shimano е да се смазва резбата за метални чашки и да не се смазва за пластмасови. Вторите не корозират и не "спичат".

Marse. -"без докачение", както обичаше да се изразява дядо Чудомир , но:
1. Става въпрос за касета стар модел , само с осем шлица и периферия на лява и на дясна чашка.
2. Аз пък си мисля, :crazy: че не се препоръчва смазване ,защото пластмасовите чашки са за еднократна употреба. / Все още не съм намерил човек ,който е успял да ги развие /. :wavey:- след минимум една година каране/стареене на пластмасата/
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот zpaz » Чет Ное 27, 2014 10:36 am

yohan написа:Скоро и аз сменях касета(средно).Сложихме нова с пластмасова чашка(втулка) на Шимано и момчето,което я сложи каза,че задължително се почиства резбата с четка и се слага грес на,за да не се получават такива кофти работи като при тебе.Отбелязвам го да знаеш при монтажа на новата касета. :agree:
Почистват се МНОГО добре резбите, но на пластмасови капачки грес НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА! :D :agree:
Да сме живи, щото много здрави си умряха!!!
Аватар
zpaz
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 8:35 pm
Местоположение: A-D hardcore

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот yohan » Пон Дек 01, 2014 5:27 pm

zpaz написа:
yohan написа:Скоро и аз сменях касета(средно).Сложихме нова с пластмасова чашка(втулка) на Шимано и момчето,което я сложи каза,че задължително се почиства резбата с четка и се слага грес на,за да не се получават такива кофти работи като при тебе.Отбелязвам го да знаеш при монтажа на новата касета. :agree:
Почистват се МНОГО добре резбите, но на пластмасови капачки грес НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА! :D :agree:


Моя грешка-сложихме грес на металната част.И той точно това каза,че се слага грес само когато се стяга метал в метал :agree:
Аватар
yohan
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 19, 2012 3:13 pm

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот Carlos » Вто Дек 02, 2014 5:53 pm

Имам само едно питане, ок не се слага грес на пластмасовата чашка, гайка или там както се казва, но защо? Пластмасата не корозира, но се деформира и то не малко. Натоварването там не е малко и може да се запече в долната част. Бе де да знам. Просто питам защо да не се слага грес на пластмасовата?
Carlos
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Сря Ное 12, 2014 3:42 pm

Re: Касета с пластмасови чашки-позакъсняло питане

Мнениеот marsa » Вто Дек 02, 2014 6:17 pm

Защото не е необходимо (от гледна точка на антикорозионна защита) и увеличава възможността за саморазвиване. Не че съм чувал за саморазвиващо се средно, ако е стегнато с правилния инструмент и в разумни граници (около предписанията) де. Според мен контактната площ на резбите е достатъчно голяма, за да няма проблеми като премазване от каране.

Впрочем се предлагат пасти за предпазване на подобни натоварени резби, дори Shimano имат такава:
http://www.chainreactioncycles.com/bg/e ... -prod27624
Аз лично ползвам същата и върши чудесна работа по резби на средното, педалите и подобни места. Хубавото е, че се почиства от резбите по-лесно от грес.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта