Проблем със SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем със SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub

Мнениеот THEZOGGO » Нед Окт 26, 2014 12:15 pm

Здравейте,

Вчера на едно изкачване ми превъртя главината. Първоначално помислих, че проблема е от задната касета която е Shimano SLX и днес я смених с чисто нова касета Shimano XT, но проблемът продължава да съществува. Главината е SUN Ringlé Charger Comp 135мм х12мм. Изглежда че freehub-а си е заминал. Но може да е друг проблема, нямам представа.

Може ли главината според вас да бъде поправена или да си търся нова главина? Разбира се ако бъде поправена е по-добре от това да купувам нова, тъй като нова е около 150 евро.

За да стане ясно какъв точно е проблема, направих едно кратко видео - 50 сек.

https://www.youtube.com/watch?v=27UYLRG ... e=youtu.be

Някакви идеи, предложение, съвети по проблема?

Предварително благодаря за отговорите.

Eдит:

Тук http://www.chainreactioncycles.com/de/e ... e+freehub+ има Sun Ringle freehub-ове, но не знам кой точно е за моята главина. Ако някой може да ме насочи, моля.
Последна промяна THEZOGGO на Нед Окт 26, 2014 1:09 pm, променена общо 1 път
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: SUN Ringlé Charger Comp rear hub freewheel problem

Мнениеот marsa » Нед Окт 26, 2014 12:51 pm

Не съм запознат с устройството точно на този фриихъб, но щом от веднъж е спряло зацепването напълно, значи всички кученца ползват обща пружина. Ако главината зацепва частично гогато тръскаш колелото силно (примерно го удряш в земята), значи проблемът е това и те е сполетяло следното:
http://fcdn.mtbr.com/attachments/29er-c ... g_0552.jpg

Решението е това:
http://www.chainreactioncycles.com/bg/e ... -prod26325 (примерно)

Или по-вероятно (ако само пружината е счупена, а всичко останало е читаво) - намираш само нея за доста по-малко пари. Вероятно ще пасне от най-различни главини. За справка наскоро си взех пакетно 5бр за Кампа главини за 5-6Е. Пример:
https://www.bike-components.de/en/Fulcr ... 05-p30845/

Разглобяването би трябвало да е елементарно. Трябва да имаш от следните капачни (десните 4), които се развиват със съответния инструмент:
http://brimages.bikeboardmedia.netdna-c ... 9_0577.jpg
След което фриихъба просто се изнизва (може и да не сваляш касетата).
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub problem

Мнениеот THEZOGGO » Нед Окт 26, 2014 4:29 pm

@marsa

Много ти благодаря за коментара, много ми помогна.

След като разглобих фриихъба се оказва, че трите палеца които лагеруват в него са износени.

За момента най-евтиното решение на проблема е Sun Ringle Pawl & Spring Kit - Disc Jockey 2013 за 20 евро от CRC, като сложа и доставка 6 евро, излиза 26 евро. Цената е ненормално висока, поне според мен. Писах на Sun Ringle тъй като в гаранционните условия които имат за страни от Европейския съюз, проблеми с техни продукти се поемат до 2 години от закупуването им. Не знам дали ще уважат настоящето основание за подмяна на дефектните елементи за тяхна сметка. Друг е и въпроса колко ще струват куриерските услуги и кой ще ги поеме. Ще пиша до Canyon дали могат да ми продадът по-евтино такива палци.

Има ли възможност да се намерят такива палци от някъде по-евтино от CRC? Търсих в Ибей, Амазон и прочее, но не открих по-ниска цена.

Прилагам снимки на износените палци.
Прикачени файлове
Pawls4.JPG
(323.83 KiB) 142 пъти
Pawls3.JPG
(421.37 KiB) 113 пъти
Pawls2.JPG
(800.34 KiB) 96 пъти
Pawls1.JPG
(832.13 KiB) 98 пъти
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub problem

Мнениеот marsa » Нед Окт 26, 2014 4:57 pm

Напълно е възможно да паснат от всякакви други главини, включително евтинджоси и да изкарат повече от оригиналните, но е въпрос на сравняване на живо. На твое място като начало бих се разходил по местните сервизи с кученцата и подробно обяснение. Не знам дали при теб са на принципа "всички резервни части - оригинални от производител", или хората са склонни на импровизации, ако е второто има голяма вероятност да си решиш проблема и по-евтино.

И още нещо - ако пък се стигне до поръчка на оригинален кит, потърси инфо за съвместимост, понеже тоя който съм показал горе е за главините "Disc Jockey", които са им най-евтината линия май, не знам дали главините не са 1:1 същите като на твоят уилсет, но дето се казва не е изключено да има някаква разлика във формата на кученцата, освен ако не намериш инфо, че са съвместими.

И прегледай всичко останало - лагерите във фриихъба, зъбчатката в която зацепват кученцата, и леглата където се поставят за сериозни износвания, да не се окаже че ремонтираш мъртвец.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Проблем със SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub

Мнениеот THEZOGGO » Нед Окт 26, 2014 5:28 pm

Ще потърся по магазините дали може да се намерят по-евтино тези палци.
Лагерите и леглата са наред. Но не мога да преценя за зъбчатката, затова прилагам снимки на нейното състояние. Нямам представа дали й е лошо или добро състоянието, защото нямам база за сравнение.
Прикачени файлове
Hub8.JPG
(620.66 KiB) 115 пъти
Hub7.JPG
(729.78 KiB) 87 пъти
Hub6.JPG
(737.57 KiB) 76 пъти
Hub5.JPG
(731.91 KiB) 66 пъти
Hub4.JPG
(932.03 KiB) 73 пъти
Hub3.JPG
(917.65 KiB) 68 пъти
Hub2.JPG
(983.92 KiB) 68 пъти
Hub1.JPG
(1.07 MiB) 84 пъти
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Проблем със SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub

Мнениеот marsa » Нед Окт 26, 2014 6:41 pm

:bawling: Уви, положението е трагично. Няма никакъв смисъл да се занимаваш с кученцата. Виж ако може да се спазариш за гаранционна замяна на тази главина. Поинтересувай се ако има документация, според която трябва еди каква си поддръжка еди къде си и виж дали ще ти мине номера че е сервизирана и подобни изпълнения.

Ако не - търсиш подобна главина с която да не сменяш спици и си пак в играта. 150 Евро са множко.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Проблем със SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub

Мнениеот THEZOGGO » Нед Окт 26, 2014 7:44 pm

Лошото е, че шината ми е за 24 спици, съответно ми трябва главина с 24 дупки или нова задна капла. Работата не е на добре. В момента търся подходяща главина 142мм х 12мм / 24 дупки, ако някой има някакво предложение за главина, моля нека помага.

Преди време се бях свързал с Canyon да ми кажат какви са точно размерите на спиците ми и за отзад ми дадоха следното:

Rearwheel: Drive side 252mm; non drive side 254mm.

Намерих една главина която е 142мм х 12 мм с 24 дупки http://www.ebay.com/itm/Rear-Only-Hub-B ... 4d20cf603b

Не знам обаче дали ще ми паснат спиците. Как мога да разбера?
Последна промяна THEZOGGO на Нед Окт 26, 2014 8:24 pm, променена общо 1 път
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Проблем със SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub

Мнениеот marsa » Нед Окт 26, 2014 8:17 pm

Мда, 24 спици не са най-популярния подход за задна МТБ главина. В комбинация и с 12 ос хептем става сложно. Бих ти препоръчал да погледнеш Noavtec като популярни главини с голямо разнообразие. Има ги по eBay и подобни сайтове, може да се продават и локално. Например това на пръв поглед може би върши работа:
http://novatecusa.net/project/d772sb/

Има и други по-непопулярни марки, от които може да изпадне нещо, но с тази комбинация... Нека и други дадат предложения ако някой се сеща за нещо конкретно.

Вече ако се стигне до проверка на спиците - ползваш подобен калкулатор:
http://www.sapim.be/spoke-calculator

В крайна сметка смяна на цялото колело може да се окаже по-лесна и рентабилна. Шината и спиците рано или късно могат да се продадат за резервни.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Проблем със SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub

Мнениеот THEZOGGO » Нед Окт 26, 2014 11:58 pm

Moже ли да се смени зъбчатката която е в главината? И ако може, как? Доколкото разбрах това се казва tooth ratchet ring /hub engagement/ и ако се махне оста която е в главината може и да може /не съм сигурен/ да се отвие, обаче дори и да бъде нахната, може ли да се намери такава резервна, за да бъде подменена?
Aко не се лъжа това http://www.chainreactioncycles.com/de/e ... -prod87056 е ключа с който се развива въпросната зъбчатка. Сега остава да се намери и такава зъбчатка.

Някакви идеи?
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Проблем със SUN Ringlé Charger Comp rear hub freehub

Мнениеот marsa » Пон Окт 27, 2014 12:21 am

Поне аз не съм чувал за смяна на такава зъбчатка. Какво да се прави - компоненти по една или друга причина се правят все по-малотрайни. По принцип за подобни по устройство и материали (алуминиев шлиц) главини (като твоята) си има характерни проблеми - кученцата, зъбчатката, тялото на фриихъба, лагери (последното естествено е "тънката лайсна"). Далеч не са вечни.

Имам главина Dati, както и една Circus Monkey - и двете са с подобно устройство на твоята. Като цяло не съм супер впечатлен - теглото е супер, работят добре ако са сервизирани и до там. Далеч не са "вечни" компоненти, т.е. ще изкарат 1-2-3 сезона, зависи в чии ръце попаднат.

Аз лично отдавам проблемите на следното:
1. Алуминия не е подходящ материал за леглата на кученцата - там се получава износване и понякога се цепи
2. Може би не достатъчно качествени материали за всичко по зацепващия механизъм
3. Лично според мен има еластични деформации на оста, затова и се получава ъгловото износване на кученцата, което виждаш и при теб
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 21 госта