Скърцащи дискове

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Скърцащи дискове

Мнениеот Elwind » Съб Окт 18, 2014 11:01 am

Здравейте, гледах теми със същите проблеми, но не открих задоволителен отговор. Та така.. предния ми диск скърца леко по време на движение, а задния само когато спирам. Не знам дали е от диска или накладките (изобщо не разбирам от колела, затова питам вас :D). И двете спирачки спират перфектно, единствения проблем е скърцането. Предна хидравлична - Quad Rapide Fr, a задната механична - Avid BB7. Ако ви трябва още информация питайте
Elwind
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 13, 2014 7:28 pm

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот Elwind » Съб Окт 18, 2014 12:37 pm

Забравих да спомена: Скърцането от предната спирачка не е през цялото време а само понякога и наподобява църкането на мишка, най - често се случва когато завивам надясно а понякога си църка през почти цялото време когато карам. Дали ще е от накладките?
Elwind
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 13, 2014 7:28 pm

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот Ozzie » Съб Окт 18, 2014 1:08 pm

Elwind написа:....най - често се случва когато завивам надясно а понякога си църка през почти цялото време когато карам. Дали ще е от накладките?


Затегни QR, ако си с такъв.
По описаното може да се съди, че и вилката се усуква в известна степен, което не е необичайно.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот Elwind » Съб Окт 18, 2014 1:13 pm

Ozzie написа:
Elwind написа:....най - често се случва когато завивам надясно а понякога си църка през почти цялото време когато карам. Дали ще е от накладките?


Затегни QR, ако си с такъв.
По описаното може да се съди, че и вилката се усуква в известна степен, което не е необичайно.

Извинявам се за глупавия въпрос, но какво е QR? A в случай че ти се обяснява, какво означава да се усуква вилката?
Elwind
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 13, 2014 7:28 pm

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот Ozzie » Съб Окт 18, 2014 1:28 pm

QR:
Изображение

За усукването - sorry, нямам в момента време да търся материали за онагледяване. Най- просто казано:
В спряло положение блокирай спирачката, завърти кормилото на около 40-45 градуса (най- много) и "натисни" велосипеда напред, все едно имитираш движение.
Би трябвало да видиш усукването което се получава.

P.S. Каква е вилката?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот Elwind » Съб Окт 18, 2014 1:42 pm

Вилката е Marzocchi Bomber MX Pro 03 100мм
Мисля че се сещам какво значи усукване
Elwind
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 13, 2014 7:28 pm

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот floydogi » Съб Окт 18, 2014 2:27 pm

Опират ти накладките в дисковете. Иди някъде да ти ги регулират!
floydogi
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 6:09 am

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот Elwind » Нед Окт 19, 2014 1:35 pm

Oт много пипане развалих предната спирачка.. трябваше да гледам туториали как да я обезвъздуша и накрая се оказа, че съм омаслил накладките.. обаче никаде не мога да намеря накладки за Quad Rapide FR, единствено тези http://screambikes.eu/bg/nakladki-disko ... 0123r.html изглеждат същите, обаче не пише да са съвместими, дали ще станат?
Elwind
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 13, 2014 7:28 pm

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот Tonkataa » Нед Окт 19, 2014 1:57 pm

Ето ти сайта, в който би трябвало да ги има- http://www.velos-bg.com/ . Ако ги няма в сайта звънни и питай... Щом накладките ти са омаслени съответно и диска трябва да го почистиш добре с Меглио.
Tonkataa
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Чет Ное 25, 2010 4:17 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот Elwind » Нед Окт 19, 2014 2:03 pm

Добре, благодаря много.
Аз толкова се отчаях, че от неразбиране и пипане навсякъде си мислех, че ще трябва да купувам нови спирачки... :|
Elwind
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 13, 2014 7:28 pm

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот msniki » Нед Окт 19, 2014 11:04 pm

А вместо да купуваш накладки защо не обезмаслиш тези ?
Домашни методи : слагаш накладки на котлон със задната част към котлона(задна част там къде не минава диска при спиране) и чакаш 5 минути докато спре да излиза бял пушек или сив.
Същия метод само че със свещ пак става.
Обезмасли-тел също върши работа, но не чак толкова добре.
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пон Окт 20, 2014 12:17 am

msniki написа:А вместо да купуваш накладки защо не обезмаслиш тези ?
Домашни методи : слагаш накладки на котлон със задната част към котлона(задна част там къде не минава диска при спиране) и чакаш 5 минути докато спре да излиза бял пушек или сив.
Същия метод само че със свещ пак става.
Обезмасли-тел също върши работа, но не чак толкова добре.


Понякога става, понякога не. За 10тина кинта има ли смисъл?
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот msniki » Пон Окт 20, 2014 8:29 am

ЧестоНеадвкватен написа:
msniki написа:А вместо да купуваш накладки защо не обезмаслиш тези ?
Домашни методи : слагаш накладки на котлон със задната част към котлона(задна част там къде не минава диска при спиране) и чакаш 5 минути докато спре да излиза бял пушек или сив.
Същия метод само че със свещ пак става.
Обезмасли-тел също върши работа, но не чак толкова добре.


Понякога става, понякога не. За 10тина кинта има ли смисъл?

Ми има, защо да си купуваш накладки като за 5 минути можеш да ги оправиш.
Пък и нищо не губиш.
:peace:
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот evin » Пон Окт 20, 2014 9:59 am

Обезмасляването не винаги е възможно. Изхвърлих чифт почти нови накладки поради капнала капка смазка. Киснах ги в бензин, изпорпопилов алкохол, ацетон - нищо не помогна. Особено synthered накладките попиват страхотно в дълбочина.

Не съм ги пекъл, но не мисля, че тази процедура е добра за накладките. Все пак са лепени.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот Elwind » Пон Окт 20, 2014 1:12 pm

Мислих си да пробвам с печене, бензин и т.н. но като четох други случаи никой нямаше положителен край и реших, че просто ще си купувам нови.. Имам чувството, че колкото повече си пипам колелото, толкова повече го развалям u.u
Elwind
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 13, 2014 7:28 pm

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот msniki » Вто Окт 21, 2014 8:55 am

evin написа:Обезмасляването не винаги е възможно. Изхвърлих чифт почти нови накладки поради капнала капка смазка. Киснах ги в бензин, изпорпопилов алкохол, ацетон - нищо не помогна. Особено synthered накладките попиват страхотно в дълбочина.

Не съм ги пекъл, но не мисля, че тази процедура е добра за накладките. Все пак са лепени.

И аз така си мислех, но след няколко експеримента със стари накладки стана номера.
Както казах нищо не се губи, освен 5 минути като време.
Може да стане, може и да не стане.
С органични само не се прави, понеже се гланцират лесно. Там вече трябва някъв друг метод.
Метални доста съм правил така на приятели и нямат проблем.
Мой само 1-2-ти и пак карах накладките още половин година без проблем.
А и след нагряването оставя черно най отгоре на накладките което трябва се чисти преди слагане.
:dontknow:
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот ABSOLUT » Пет Окт 24, 2014 8:29 am

На мене ми се е случвало да ми се омазнят накладките и съм успявал да ги оправя.
Това лято сменяхме патрона в левия ботуш на Марцочито ми и потече малко масло по спирачния диск, от там се омазниха и накладките.
Трябва да отбележа, че не знам дали накладките са метални или не, но са оригиналните с които ми пристигнаха новите спирачки Еlexir 5 от bike-discount.
Първо с една финна шкурка свалих горния слой на феродото, след това ги сложих на плочките с феродото нагоре и ги полях със спирт от аптеката, образува се малка локвичка. Запалих ги и ги оставих да горят докато не изгаснаха сами, като тази процедура я повторих два пъти. Диска го чистих няколко пъти с чисто памуче напоено със спирт.
След това ги монтирах и си карам, според мен спират добре.
Усеща се малка разлика при натискането на лостчето, трябва да натискам една идея по-силно, но няма приплъзване или скърцане.
Аватар
ABSOLUT
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Сря Мар 21, 2012 1:49 pm
Местоположение: София

Re: Скърцащи дискове

Мнениеот evin » Сря Окт 29, 2014 11:25 am

На мен ми стана практика от една година насам, каквото и да правя по байка, да омотавам спирачните апарати с найлон
За 20 секунди работа, спестява големи разправии после
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта