Търся си качествен V-brake

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Търся си качествен V-brake

Мнениеот bladeyav » Пет Авг 29, 2014 2:48 pm

Здравейте колеги.
Понеже не искам да минавам все още на дискови спирачи кой е възможно най-добрият V-brake в момента на пазара или някой от по-старите модели. Къде мога да го намеря?

Благодаря предварително
bladeyav
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 7:02 am

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот victortrt » Пет Авг 29, 2014 4:05 pm

За най-добрия не знам, но аз си смених кантарчетата на шимано с една асера и съм доволен, въпреки че ластчето остана от старата спирачка, защото е комбинирано с командата за скоростите.
Ви брейка е чиста механика откъм анализ и е логично най-добрите спирачки да са тези с най-дълго рамо /лостов принцип/ на самите спирачки и на лостчето. Въпросът обаче винаги опира и до жилата и броните и най-вече до колодките, както и до правилното и редовно регулиране. Във всички веломагазини продават ви-брейкове и предполагам ще обяснят кой с какво е по-добра. Аз се спрях на шиманските, защото имаха регулируема пружина, която отдалечава лостчетата от каплата и ги държи на местата им докато стисна лостчето, за разлика от двойно по евтините Промакс. Това го считам за важно, защото е кофти при завой и накланяне на колелото едната накладка да ти опира в каплата. Пружинката /по-скоро нещо като ресьор/ помага и за по-доброто регулиране на разстоянието на накладките до каплата.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот vpravov » Пет Авг 29, 2014 4:26 pm

Shimano XTR. Все още се намират втора ръка, а току виж и нови има някъде.
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот uBaH » Пет Авг 29, 2014 9:18 pm

vpravov написа:Shimano XTR. Все още се намират втора ръка, а току виж и нови има някъде.


Има оферта в секция Пазар. Вече колко ще те устрои цената е друг въпрос :)
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот Plamen_EM » Пет Авг 29, 2014 11:06 pm

Не е важно какъв велосипед караш, а с кого.
Аватар
Plamen_EM
 
Мнения: 353
Рейтинг: 1762
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот bladeyav » Съб Авг 30, 2014 5:03 pm

Благодаря Ви за мненията колеги!

uBaH написа:
vpravov написа:Shimano XTR. Все още се намират втора ръка, а току виж и нови има някъде.


Има оферта в секция Пазар. Вече колко ще те устрои цената е друг въпрос :)


не е ли свръх висока цената макар и за този модел V-brake и то втора употреба?
bladeyav
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 7:02 am

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот marsa » Съб Авг 30, 2014 6:23 pm

Толкова вървят, т.е. по толкова се появяват из обявите, дали се продават е отделен въпрос. Лично според мен си вземи от последните модели Deore, LX или XT, според зависи колко пари ти се дават. Не че между трите има някаква особено съществена разлика. Според мен неслучайно Shimano са изоставили дизайна с паралелограм на показаните XTR-и - вероятно усложняването на устройството е носило повече негативи отколкото полза.

За малко под 100лв може да се оборудваш с нови XT-та.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот vpravov » Съб Авг 30, 2014 9:04 pm

marsa написа: Според мен неслучайно Shimano са изоставили дизайна с паралелограм на показаните XTR-и - вероятно усложняването на устройството е носило повече негативи отколкото полза.

Скъпо за изработка, без да е конкурентно, като спиране, дори на евтините механични дискови спирачки, като ББ5 например, което и доведе до отмирането им. Но това е ултимативния V-brake. Никакъв проблем с качеството и издръжливостта. Просто остаряла концепция. Както и най-добрите "кантарчета" не се конкурираха с евтин V-brake. Мога да ти покажа на живо такава спирачка ползвана над 10 години и абсолютно безпроблемна до ден днешен.. XTR-а даже е с лагери, а не с втулка, което премахва всякакви луфтове и тн. Показаните от Plamen_EM хидравлични "магури" също не се справят с конкуренцията на дисковите спирачки и не случайно намират само много строго ограничено приложение.
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот GOA » Нед Авг 31, 2014 11:03 am

bladeyav написа:Здравейте колеги.
Понеже не искам да минавам все още на дискови спирачи кой е възможно най-добрият V-brake в момента на пазара или някой от по-старите модели. Къде мога да го намеря?

Благодаря предварително

Все 1.
Митове и легенди са съществували винаги, но на практика е най-важно да ти харесва как изглеждат и винтовете за натягане на пружините да са със ситна резба (малка стъпка) за да вършат работа. Разликите в дължините на рамото е незначителна.
Отговора е въпроса какви накладки (родените след 1989 яростно защитават наименованието "колодки", защото било друго) са подходящи. Често се случва българските дистрибутори да продават скъпи спирачки с накладки за 50ст. Реално и по-ниските класове (примерно acera) имат прилично представяне. В моделите за сухо и мокро има различни "подправки", не са достатъчно универсални. Износването и цената също имат сериозно влияние на избора, напр. за левче караш 5-6000 км. или спираш малко по-добре за 8-38 лв. на месец-два. /Kaрай с розова тениска и Harka ще ти помогне.
Не по-малко важно е каква е повърхността на шината, колко сила се губи в огъване на лостчето (особено пластмасово) и вилката/рамката (за това има едни подкови...), свиване на бронята и разтягане на жилото. Ако не се бърше/мие шината (от време на време) пак ще се влошат нещата.
Дисковите с жило се настройват и забравят, но пък тежат, оскъпяват, повече привличат гепардите...
Downhill by car.
Лопа ти прожината на амортесиора.

|-|
Аватар
GOA
 
Мнения: 732
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 11:56 am

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот gosh6o » Нед Авг 31, 2014 2:37 pm

Acera не е лош v-brake. Като цяло аз не намирам голяма разлика в различните класове. За мен най-голяма разлика оказват колодките. Примерно 3 компонентните на clarks/rhino са стабилни. И в мокро и кал съм ги карал. Добре се справят. 2ра година търкалям такива. Това за чистенето си е вярно. Както каплата, така и колодките трябва да се почистват от време на време, защото се зацапват и започват да не работят толкова добре.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот thechosen » Пон Сеп 01, 2014 7:31 am

Друг варият са Avid SD5.
Ползвам такава на "семейният" твърдак в комбинация с Avid FR5 лостче. Спират довоно.
Лостчето оказва доста влияние на цялостното усещане и работа на състемата, така че щом си решил да караш с V-brake може да помислиш и за смяна на лостчето ако вече не си го направил.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот bladeyav » Пон Сеп 01, 2014 10:59 am

благодаря за съветите момчета :) :beer:
bladeyav
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 7:02 am

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот Vorac » Сря Сеп 03, 2014 4:02 pm

Ами ей този форумец:

viewtopic.php?f=3&t=65320&start=10260#p1000236
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Търся си качествен V-brake

Мнениеот hitar_potter » Пон Сеп 08, 2014 8:23 pm

Карам със спирачки Acera, трикомпонентните накладки на Koolstop (Koolstop Tectonic, гласувам с 3 ръца за тях), читави брони, „подкова“ (brake booster) на предната спирачка и лостче Avid FR5 на предната, отзад съм с комбинирани команди. Та, моето лично мнение е, че накладките, броните и лостчетата оказват съществено влияние и дори нисък клас апаратии като Acera спират доста прилично. Смея да твърдя, че са по-добре от доста дискови спирачки на разни познати, които съм пробвал.
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта