Изчисляване дължина на спици

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването 180 мм или повече, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Изчисляване дължина на спици

Мнениеот johnny waker waker » Пет Апр 18, 2014 6:44 pm

Здравийте можете ли да ми кажете как се изчисява дължината на спици.Главината ми е shimano zee шината е Mach 1 mad.Как да си изчися спиците.Аз мога да я сплета,но немога да изчисля дължината.Оста на главината е 20мм.
johnny waker waker
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1060
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 6:20 pm

Re: Изчисляване дължина на спици

Мнениеот marsa » Пет Апр 18, 2014 7:12 pm

Трябва ти калкулатор за спици - това може да е компютърна програма, или уравнение по което се пресмятат, но естевствено автоматизираният начин е най-лесен.
Пример:
http://www.sapim.be/spoke-calculator

Както виждаш, трябва да въведеш определени размери на частите, с които разполагаш, а също така и детайло за плетката - брой спици, брой кръстосвания. За някои може да ги намериш по нета. Най-сигурно е да се ползва инфо от производител, ако е предоставил, или всичко да се мери ръчно.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Изчисляване дължина на спици

Мнениеот johnny waker waker » Пет Апр 18, 2014 7:36 pm

Аз пробвах три сайта и ми показват различни резултати затова писах тук
johnny waker waker
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1060
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 6:20 pm

Re: Изчисляване дължина на спици

Мнениеот marsa » Пет Апр 18, 2014 7:53 pm

Може би въвеждаш различни резултати, тъй като някои калкупатори изискват мерките да се взимат по един начин, други по друг. Например понякога трябва да въведеш разстояние от края на главината до стената на фланеца, в други случаи до средата на фланеца, някои изискват ERD (ефективен) диаметър на шината, други (като сапимския който показах) - вътрешен диаметър + дебелината. Освен това винаги има известен толеранс, някои калкулатори са направени да закръгляват в едната посока, други - в другата, някои са по прецизни от други. Има значение и какви нипли (дължина) използваш.

Оптимално е или да закръглиш резултат от два калкулатора, ако е близък, или просто да избереш само един и да не пипаш други. След това от крайните резултати да извадиш по 2мм и да си закупиш нипли 14мм ако имаш възможност. Най-разпространените нипли са 12мм и калкулаторите (ако не е указано друго) смятат за такива нипли. По-къси нипли от 12мм няма или поне не масово. Обаче има 14 и 16мм. Ако работиш със средният вариант, винаги може лесно да коригираш грешка в спиците и в двете посоки, като смениш ниплите, което е по-евтино и лесно.

Освен това при закръгляне заради междинен размер винаги избирай по-малкият - спиците са еластични и се разтягат (макар и много малко), но никога няма да се скъсят.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Изчисляване дължина на спици

Мнениеот johnny waker waker » Пет Апр 18, 2014 8:22 pm

Мерси много за информациятя
johnny waker waker
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1060
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 6:20 pm


Назад към Продукти за спускане и фрийрайд

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта