Как работи компютърчето?

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Как работи компютърчето?

Мнениеот rover » Сря Май 26, 2004 9:03 am

На какъв принцип отчита скоростта?
Има ли значение в кой край на спицата се монтира?
При мен работи само в долния карай, от към главината.
Ако го преместя по-нагоре спира да отчита.

Предварително благодаря!
rover
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 8:47 am
Местоположение: София

Мнениеот KiZZo » Сря Май 26, 2004 9:15 am

Трябва да се монтира на такава височина, че да минава поррай датчика монтиран на вилката. Обикновенно това е рид-реле, т.е. ключ, който се затваря когато покрай него премине магнита монтиран на спицата.
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот F1-MAN » Сря Май 26, 2004 9:44 am

Като го преместиш по-нагоре спира да отчита, защото полето, създадено от малкото магнитче не достига до датчика на вилката.
Принципа според мен е следният- когато магнита премине покрай датчика, той създава променливо магнитоно поле(променливо, защото за много кратко времесе създава и пак изчезва, нали магнита преминава за частица от секундата покрай датчика), а променливото магнитно поле създава ел.ток. Този ток се отчита от компютъра. След това той смята през колко време са били електрическите импулси, и по зададен диаметър на гумата, отчита скоростта. Затова и няма значение дали сложиш магнита по-нагоре или по-надоло(стига да преминава достъчно близо до датчиака),защото където и да е, той преминава през едно и също време през датчика.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MOD » Сря Май 26, 2004 10:12 am

само да допълня казаното дотук - нормалното разтояние между магнита и датчика е НЕ ПОВЕЧЕ от 4-5 мм
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Сря Май 26, 2004 10:59 am

Ей ама сложно го изкарахте! Датчикът на вилката наистина е рид-ампула (или ако повече ви харесва името рид-реле), която представлява просто две еластични метални пластинки, поставени в ампула много близо една до друга. Когато до тази ампула се доближи магнит, пластинките се намагнитват, привличат се и затварят контакта. Така веригата между двата проводника, които свързват велокомпютърчето с датчика се затваря и то отчита оборот на колелото. Като е зададен размера на колелото, компютърчето брои завъртанията на колелото и така отчита пътя. Отделно мери времето с тривиален електронен часовник и по известната ни формулка смята скоростта. Толкова! Е, някои могат да мерят и сума ти други щуротии, но те нямат отношение към датчика. Същият е принципът дори и при компютърчетата с радиовръзка.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот F1-MAN » Сря Май 26, 2004 11:10 am

Значи действа по по-различен начин от колкото си мислех.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bestbg » Сря Май 26, 2004 11:16 am

на ZOOM 660DH как се слага? това е обърнатия.... долната му част поема... един приеятел има такъв и се чудим как да му монтираме километраж
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот rover » Сря Май 26, 2004 11:23 am

Ясно!
Благодаря за изчерпателните разяснения.
rover
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 8:47 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Май 26, 2004 1:00 pm

[quote="bestbg"]

на ZOOM 660DH как се слага? това е обърнатия.... долната му част поема... един приеятел има такъв и се чудим как да му монтираме километраж
[/quote]


няма приемлив начин да се монтира компютър на USD вилка, поне засега... трябва да се монтира на долния крак в най-долната му точка,
а спиците не стигат до там - на това ниво е тялото на главината.

все още не съм видял компютър за USD вилка на пазара... поправете ме ако се лъжа, но мисля че скоро няма и да видя...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KiZZo » Сря Май 26, 2004 1:52 pm

Другата опция за обърнатите вилки е да се използва радио и да се сложи на задното колело. Макар че не съм сигурен дали това е съвместимо с всички системи на окачване.
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Сря Май 26, 2004 2:41 pm

[quote="bikerider"]

[quote="bestbg"]

на ZOOM 660DH как се слага? това е обърнатия.... долната му част поема... един приеятел има такъв и се чудим как да му монтираме километраж
[/quote]


няма приемлив начин да се монтира компютър на USD вилка, поне засега... трябва да се монтира на долния крак в най-долната му точка,
а спиците не стигат до там - на това ниво е тялото на главината.

все още не съм видял компютър за USD вилка на пазара... поправете ме ако се лъжа, но мисля че скоро няма и да видя...
[/quote]


Добре де, да пофилософствам аматьорски...
Никой не е казал, че точно това фабричното магнитче трябва да се ползва и точно на спицата трябва да се закрепи. Аз съм ползвал какви ли не магнитни парчетии. Взема се, например, някакво малко парченце от счупен магнит и здраво се залепва с позходящо лепило за главината. Датчикът е доста голям, за да се монтира там без да пречи (пък де да знам, може и да не е ), но спокойно може да се замени с каква да е рид-ампула. Продават се съвсем миниатюрни, които могат да се подберат като форма и размер и струват 10-15 стотинки. остава да се свържат кабелите, като тук има малък проблем, защото при сгъване на вилката кабелът ще увисва, но и на това може да му се намери цаката. Честно казано наистина не виждам добро фабрично решение, но и не виждам проблем да си го измайсторя "по български"!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Сря Май 26, 2004 2:59 pm

[quote="did"]

[quote="bikerider"]

[quote="bestbg"]

на ZOOM 660DH как се слага? това е обърнатия.... долната му част поема... един приеятел има такъв и се чудим как да му монтираме километраж
[/quote]


няма приемлив начин да се монтира компютър на USD вилка, поне засега... трябва да се монтира на долния крак в най-долната му точка,
а спиците не стигат до там - на това ниво е тялото на главината.

все още не съм видял компютър за USD вилка на пазара... поправете ме ако се лъжа, но мисля че скоро няма и да видя...
[/quote]


Добре де, да пофилософствам аматьорски...
Никой не е казал, че точно това фабричното магнитче трябва да се ползва и точно на спицата трябва да се закрепи. Аз съм ползвал какви ли не магнитни парчетии. Взема се, например, някакво малко парченце от счупен магнит и здраво се залепва с позходящо лепило за главината. Датчикът е доста голям, за да се монтира там без да пречи (пък де да знам, може и да не е ), но спокойно може да се замени с каква да е рид-ампула. Продават се съвсем миниатюрни, които могат да се подберат като форма и размер и струват 10-15 стотинки. остава да се свържат кабелите, като тук има малък проблем, защото при сгъване на вилката кабелът ще увисва, но и на това може да му се намери цаката. Честно казано наистина не виждам добро фабрично решение, но и не виждам проблем да си го измайсторя "по български"!
[/quote]


@did:
Като казах [b]приемлив[/b] начин, имах предвид точно това - без такива галимации и направи-си-сам изпълнения не може.

@KiZZO:
няма компютърчета с такъв обхват, поне на мен не са ми известни... да не споменавам за другите проблеми с компютърчета на задното колело...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Сря Май 26, 2004 4:55 pm

a memoje li da se nanije na osta edna "pokazalka "ot podhodest material da se ogava i da nemoje da schupi nekoq spica i na varha i da ima datchika i da se nasochi taka che da ne prechi i taka pri sgavaneto nema da prechi
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот TOYAGA » Сря Май 26, 2004 6:10 pm

[quote="bikerider"]

[quote="bestbg"]

на ZOOM 660DH как се слага? това е обърнатия.... долната му част поема... един приеятел има такъв и се чудим как да му монтираме километраж
[/quote]


няма приемлив начин да се монтира компютър на USD вилка, поне засега... трябва да се монтира на долния крак в най-долната му точка,
а спиците не стигат до там - на това ниво е тялото на главината.

все още не съм видял компютър за USD вилка на пазара... поправете ме ако се лъжа, но мисля че скоро няма и да видя...
[/quote]


Работа може да свърши единствено това...

[img]http://web.hit.bg/bigtoyaga/Mavic%20WinTech.jpg[/img]

... стига Mavic да удължат малко лоста и да се навият да направят оста проходна :D:D:D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bestbg » Сря Май 26, 2004 7:41 pm

значи няма начин... мерси
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот bikerider » Чет Май 27, 2004 9:22 am

[quote="TOYAGA"]
... стига Mavic да удължат малко лоста и да се навият да направят оста проходна :D:D:D
[/quote]


Хименно :D:8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Чет Май 27, 2004 9:28 am

[quote="axelmax"]

a memoje li da se nanije na osta edna "pokazalka "ot podhodest material da se ogava i da nemoje da schupi nekoq spica i na varha i da ima datchika i da se nasochi taka che da ne prechi i taka pri sgavaneto nema da prechi
[/quote]


Батенце, ако искаш да даваш акъл, не разтегляй локуми, а кажи нещо конкретно. И баба знае да ръси лафове от рода на "ot podhod[u][b]e[/b][/u]st material"

Изобщо, спри да предлагаш тъпотии и почни малко да мислиш преди да говориш смехории. Защо ли?
1. Тая "показалка" ще се клати ли? Ако да - фира. Ако не, как става това?
2. Какво значи да се насочи? Имаш ли представа колко фин и прецизен чарк е този датчик.
3. Имаш ли представа обикновено за какво се използват USD вилките? Карал ли си такава? Карал ли си изобщо малко по-екстремно на планина? Горе на планината твойта "показалка" ще издържи точно 1 минута...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 61 госта