Manitou Black

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Manitou Black

Мнениеот Liohman » Сря Апр 28, 2004 8:51 am

Имам няколко въпроса които ги отправям към компетентните в областа, става дума за Manitou Black Comp (или които е там е най-ниския модел). Питането ми е:
-какви настройки има и дължина на хода
-здравина (това е най-важния фактор, ще се ползва основно за UA)
-сервиз (колко често)
-най-честите проблеми които се срещат при експлоатация
-с каква система маслено смекчаване е


Първият въпрос го задавам поради това, че липсва като продукт от гамата на Answer products (или поне аз не го намерих).
Ако някой се сети нещо допълнително, ще съм му благодарен.
L.B.M.P.
Liohman
 
Мнения: 574
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2003 3:21 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Апр 28, 2004 9:23 am

[quote="Slidesite"]

Имам няколко въпроса които ги отправям към компетентните в областа, става дума за Manitou Black Comp (или които е там е най-ниския модел). Питането ми е:
[color=blue]-какви настройки има и дължина на хода
-здравина (това е най-важния фактор, ще се ползва основно за UA)
-сервиз (колко често)
-най-честите проблеми които се срещат при експлоатация
-с каква система маслено смекчаване е[/color]

Първият въпрос го задавам поради това, че липсва като продукт от гамата на Answer products (или поне аз не го намерих).
Ако някой се сети нещо допълнително, ще съм му благодарен.


[/quote]


Уточнение - Black Comp 2004 съществува само като OEM-версия. Това на свой ред означава, чe има най-различни вариации по темата (според това какво си е поръчал съответния производител при Manitou) и отговор на въпросите ти може да се даде само условно.

"какви настройки има и дължина на хода"
Със сигурност би следвало да има rebound damping-регулация - бързината на връщане (с врътка в долната част на десния крак). Ходът може да варира между 80 и 120, може да е фиксиран на тези стойности (тогава сигурно ще има preload-врътка отгоре на левия крак), а може и да се регулира (безстепенно с RTWD или дискретно с RTA2). Врътките и на двете системи са отгоре на левия крак.

"здравина (това е най-важния фактор, ще се ползва основно за UA)"
Black е доказано здрава (не се суче с диск, не луфтясва) вилка, но и тя не е идиотоустойчива. Има хора тук, които биха разкритикували пластмасовите чаркове във вътрешността, има и такива, които са ги сменили с алуминиеви - за повече подробности питай bikerider и Kapitan Planeta. Според мен Black ще ти върши доста добра работа.

"сервиз (колко често)"
Според официалните препоръки на Manitou за вилки с метални пружини и амортизация "fluid flow"

"най-честите проблеми които се срещат при експлоатация"
Според някои пластмасите във вътрешността могат да се "сплескат" при як тормоз. Аз лично не съм имал никакви проблеми - при редовна поддръжка и разумна експлоатация, разбира се.

"с каква система маслено смекчаване е"
Най-вероятно е с "fluid flow".
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Апр 28, 2004 9:25 am

[quote="Slidesite"]

Имам няколко въпроса които ги отправям към компетентните в областа, става дума за Manitou Black Comp (или които е там е най-ниския модел). Питането ми е:
[color=blue]-какви настройки има и дължина на хода
-здравина (това е най-важния фактор, ще се ползва основно за UA)
-сервиз (колко често)
-най-честите проблеми които се срещат при експлоатация
-с каква система маслено смекчаване е[/color]

Първият въпрос го задавам поради това, че липсва като продукт от гамата на Answer products (или поне аз не го намерих).
Ако някой се сети нещо допълнително, ще съм му благодарен.


[/quote]


Manitou Black Comp 2002:
- 80/100 мм ход със RapidTravelAdjust (механичен превключвател долу в левия крак). настройки за preload и rebound
- не зная какво имаш предвид под UA, затова не мога да ти отговоря за за здравина предвид твоя стил
- сервиз - зависи от условията в които караш. най-общо казано, на всеки два-три дни смазване на дунапреновия пръстен в маншоните с леко масло, през две седмици смазване с грес през портовете, през 3 месеца пълна профилактика (чистене, смазване и смяна на масло). ако караш много в мокро и кал, раздели периодите на две.
- RapidTravelAdjust е механичен превключвател и е от пластмаса - бързо се чупи.
- смекчаването е fliud flow damping (FFD), тоест НЕ става за скокове, all mountain и FR - само за XC и DS донякъде.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Liohman » Сря Апр 28, 2004 9:35 am

@TOYAGA
Вилката ще е ОЕМ-ска понеже ще се сглобява цяло колело в БАС

@bikerider
UA - Urban Assault сиреч Градско и за DJ също ще се ползва, но поради каква причина не става за скокове?
L.B.M.P.
Liohman
 
Мнения: 574
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2003 3:21 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MOD » Сря Апр 28, 2004 9:39 am

[quote="bikerider"]

[quote="Slidesite"]

Имам няколко въпроса които ги отправям към компетентните в областа, става дума за Manitou Black Comp (или които е там е най-ниския модел). Питането ми е:
[color=blue]-какви настройки има и дължина на хода
-здравина (това е най-важния фактор, ще се ползва основно за UA)
-сервиз (колко често)
-най-честите проблеми които се срещат при експлоатация
-с каква система маслено смекчаване е[/color]

Първият въпрос го задавам поради това, че липсва като продукт от гамата на Answer products (или поне аз не го намерих).
Ако някой се сети нещо допълнително, ще съм му благодарен.


[/quote]


Manitou Black Comp 2002:
- 80/100 мм ход със RapidTravelAdjust (механичен превключвател долу в левия крак). настройки за preload и rebound
- не зная какво имаш предвид под UA, затова не мога да ти отговоря за за здравина предвид твоя стил
- сервиз - зависи от условията в които караш. най-общо казано, на всеки два-три дни смазване на дунапреновия пръстен в маншоните с леко масло, през две седмици смазване с грес през портовете, през 3 месеца пълна профилактика (чистене, смазване и смяна на масло). ако караш много в мокро и кал, раздели периодите на две.
- [color=red][b]RapidTravelAdjust е механичен превключвател и е от пластмаса - бързо се чупи.[/b][/color]
- смекчаването е fliud flow damping (FFD), тоест НЕ става за скокове, all mountain и FR - само за XC и DS донякъде.


[/quote]


@Bikerider, може ли да се смени с алуминиев този превключвател ?
И Manitou Black Comp 2003 и 2004 не е ли с 90/120 ход ?
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Апр 28, 2004 10:03 am

[quote="MOD"]
@Bikerider, може ли да се смени с алуминиев този превключвател ?
И Manitou Black Comp 2003 и 2004 не е ли с 90/120 ход ?
[/quote]


Както TOYAGA отбеляза, тези модели за които ме питаш са ОЕМ - там всичко зависи от производителя на велосипеди и какво е поръчал на Manitou.

Иначе за RTA - да може, ако си изработиш пластмасовия чарк от алуминий - иначе не се предлага никъде. За изработването - вече е правено, ако се интересуваш иди в БАС и ги питай.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Сря Апр 28, 2004 10:08 am

[quote="Slidesite"]

@TOYAGA
Вилката ще е ОЕМ-ска понеже ще се сглобява цяло колело в БАС

@bikerider
UA - Urban Assault сиреч Градско и за DJ също ще се ползва, но поради каква причина не става за скокове?
[/quote]



защото смекчаването е константно в рамките на целия ход и не се втвърдява при бързо сгъване - тоест при скок ще удряш вилката до долу и като резултат ще се счупят онези пластмасови подложки на пружината, които TOYAGA никога не е чупил, щото не скача :D:8D::8D:

по въпроса за здравината - ако наистина смяташ да ползваш лека състезателна вилка за urban/DJ - откажи се докато е време. ще и разлуфтиш втулките за отрицателно време.

ако искаш Manitou вилка с която да скачаш, ти трябва TPC+ смекчаване.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MOD » Сря Апр 28, 2004 10:10 am

[quote="bikerider"]

[quote="MOD"]
@Bikerider, може ли да се смени с алуминиев този превключвател ?
И Manitou Black Comp 2003 и 2004 не е ли с 90/120 ход ?
[/quote]


Както TOYAGA отбеляза, тези модели за които ме питаш са ОЕМ - там всичко зависи от производителя на велосипеди и какво е поръчал на Manitou.

Иначе за RTA - да може, ако си изработиш пластмасовия чарк от алуминий - иначе не се предлага никъде. За изработването - вече е правено, ако се интересуваш иди в БАС и ги питай.
[/quote]


мерси много
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Liohman » Сря Апр 28, 2004 10:25 am

@bikerider
Препоръчай някаква вилка в този ценови диапазон, аз доскоро карах с Psylo XC и добре се справяше (но ми свиха байка), а доколкото знам Black е в същия клас вилки.
L.B.M.P.
Liohman
 
Мнения: 574
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2003 3:21 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Апр 28, 2004 10:32 am

[quote="Slidesite"]

@bikerider
Препоръчай някаква вилка в този ценови диапазон, аз доскоро карах с Psylo XC и добре се справяше (но ми свиха байка), а доколкото знам Black е в същия клас вилки.
[/quote]


не мога да говоря за ценови диапазон, щото не съм търговец и не продавам вилки.
може би xtr ще е в състояние да ти препоръча нещо от гамата, която предлага БАС, да не говорим, че той кара в града точно такъв стил като теб.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Black » Сря Апр 28, 2004 12:31 pm

@TOYAGA
black comp nqma nikakvi sistemi toest ima samo 1 regola6 ot liavo za tvardinata natqga se samo pry6inata nqma rebalnt i grygite regla6i i hoda e samo 120mm nemo6e da se regolira
Slidesite vilkata nestava za DJ za6toto e slaba to si i pi6e na vilkata otzad s 6alto samo za XC
ako iska6 vilka po tanko az prodavam edna 330 s 4istonaovi vtylki vilkata e na 2 meseca sedi pri KAIMATA
DO 450 kolkoto stryva BLACK dygi vilki az nevi6dam
@BIKERIDER bace znaem se az sam AGRAR ska4ah s neq znae6 i ni6to ne s4ypih samo se razlyfti ot 8"rotor i DH no ina4e si prav taka si e no sa samo edna vilka sam vidial s4ypena i to se s4ypi ribalnda prasna se na 4asti
are sti sam pisal:D
BMW,колела,и некви руси каки с големи цици
Аватар
Black
 
Мнения: 868
Рейтинг: 1697
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 1:42 pm
Местоположение: Bulgaria,София,Лозенец

Мнениеот TOYAGA » Сря Апр 28, 2004 4:37 pm

[quote]black comp nqma nikakvi sistemi toest ima samo 1 regola6 ot liavo za tvardinata natqga se samo pry6inata nqma rebalnt i grygite regla6i i hoda e samo 120mm nemo6e da se regolira[/quote]


Ти можеш ли да четеш? В самото начало направих уговорката, че Comp е OEM-версия и ВСЯКАКВИ варианти (включително и този само със 120 мм и регулиране на preload-a, който ти продаваш) са възможни...

Що се отнася за жълтия надпис "само за XC" - не съм съгласен, защото Black е по-скоро Trail/Enduro-вилка...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Black » Сря Апр 28, 2004 8:36 pm

izvinqvam se i az kat BIKERIDER neska sam raseqn no na bazata comp mogat da se slo6at vsi4ki regla6i nali taka tva da e qsno no tq idva bez regla6ite zatova se nari4a i COMP ane ELIT ili drygite
a otnosno natpisa glasi TAZI VILKA NEE ZA DJ SAMO ZA XC vilkata sa nee v nas da go napi6a doslovni no taka pi6e danese ska4a i az sam saglasen s tqh napalno
BMW,колела,и некви руси каки с големи цици
Аватар
Black
 
Мнения: 868
Рейтинг: 1697
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 1:42 pm
Местоположение: Bulgaria,София,Лозенец


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта