predpazvane na ramkata ot verigata

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

predpazvane na ramkata ot verigata

Мнениеот vladko » Пон Апр 19, 2004 8:38 pm

Zdravejte,
imam si nov RAM XC-1 i mnogo mu se kefia, no se draznia che kato karam po nearavno verigata se udria v zadnata chast na ramkata i:
1) sasipva boiata i ot gore i ot dolu
2) dranchi super drazneshto

Kakvo shte mi preporachate za da si predpazia ramkata i da namalia gadnoto dranchene. Az si misleh da si kupia niakakva plastmasova bronia, na vremeto kolelata si imaha takiva neshta ili da si izrezha parcheta ot vatreshna guma i da gi uvia okolo ramkata pri verigata i da gi zakrepia sas svinski opashki, no tva mi se vizhda dopotopno. Niakakvi idei?
vladko
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 04, 2004 7:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Апр 19, 2004 8:44 pm

[quote="vladko"]

Zdravejte,
imam si nov RAM XC-1 i mnogo mu se kefia, no se draznia che kato karam po nearavno verigata se udria v zadnata chast na ramkata i:
1) sasiva boiata i ot gore i ot dolu
2) dranchi super drazneshto

Kakvo shte mi preporachate za da si predpazia ramkata i da namalia gadnoto dranchene. Az si misleh da si kupia niakakva plastmasova bronia, na vremeto kolelata si imaha takiva neshta ili da si izrezha parcheta ot vatreshna guma i da gi uvia okolo ramkata pri verigata i da gi zakrepia sas svinski opashki, no tva mi se vizhda dopotopno. Niakakvi idei?
[/quote]


Lizzard Skin и Speed Stuff правят специални протектори за целта, но ги няма в BG. Решението с гумата и свинските опашки е малко грозновато, но действа и ще ти служи вечно.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Windstream » Пон Апр 19, 2004 10:34 pm

@vladko
Има едни предпазни ленти за тази цел, казват им "акули" заради специфичния зъб в предната им час (да не се навира веригата между рамката и гумата ако я захапе грайфера) и са пластмасови. Цената им е ниска, около 2-3лв, и вършат доста добра работа. По идея май се лепят към рамката, но аз лично ползвам свински опашчици, като под "акулата" подлагам тясно праче от вътрешна гума (увеличава триенето и предпазва от разместване).
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот TOYAGA » Пон Апр 19, 2004 11:40 pm

[quote="Windstream"]

@vladko
Има едни предпазни ленти за тази цел, казват им "акули" заради специфичния зъб в предната им час (да не се навира веригата между рамката и гумата ако я захапе грайфера) и са пластмасови. Цената им е ниска, около 2-3лв, и вършат доста добра работа. По идея май се лепят към рамката, но аз лично ползвам свински опашчици, като под "акулата" подлагам тясно праче от вътрешна гума (увеличава триенето и предпазва от разместване).
[/quote]


Тия "акули" наистина са доста практични и навремето дори бяха част от групите на Shimano (аз примерно имам някъде по тавана доста огрухана такава с оригинален надпис ХТ на нея), но отдавна не съм виждал да се продават някъде... Ти къде си ги виждал за 3 лева?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот vladko » Пон Апр 19, 2004 11:43 pm

@Windstream
Da! Imenno za tezi brambazlatsi govoreh che na vremeto gi imashe po kolelata, no vaprosa e kade gi ima da se prodavat sega? Az obikaliah malko po magazinite, no ne namerih. Vizh, vav velomania ne sam pital v interes na istinata. Shte sam blagodaren ako niakoi kazhe kade gi ima, shoto ne iskam da si uvivam ramkata vav spukani gumi... :D
vladko
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 04, 2004 7:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Пон Апр 19, 2004 11:44 pm

[quote="TOYAGA"]


Lizzard Skin и Speed Stuff правят специални протектори за целта, но ги няма в BG.
[/quote]


Аха, ама на 6-ти април си сложих Lizzard Skin Chainstay Protector, а днес забелязах, че вече е прокъсан :V:... та се връщам към доброто старо решение с вътрешната гума (усилена с тиксо на проблемните места).
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот TOYAGA » Вто Апр 20, 2004 12:03 am

[quote="PtD"]

[quote="TOYAGA"]


Lizzard Skin и Speed Stuff правят специални протектори за целта, но ги няма в BG.
[/quote]


Аха, ама на 6-ти април си сложих Lizzard Skin Chainstay Protector, а днес забелязах, че вече е прокъсан :V:... та се връщам към доброто старо решение с вътрешната гума (усилена с тиксо на проблемните места).
[/quote]


От много рипане така става... Отде го все тоя Chainstay Protector?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Windstream » Вто Апр 20, 2004 1:25 am

За акулите информацията ми е малко стара, но най-вероятното място да се намерят е на някоя сергия за велочасти, за София това е женския пазар. Изработката им не е особено качествена (най-вероятно са правени в Турция, поне последните които съм виждал) и 100% ще се наложи малко игра с ножа за отстраняване на всички мустаци от матриците, но след това са безпроблемни. Общо взето търсете на местата където има и други евтини пластмасови джажди, примерно калници и предпазители за предните венци, но в краен случай може да ползвате и текстилна лепяща лента Ducktape, аз в момента точно това съм сложил (3 слоя един върху друг) и доста добре се получава.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот MOTuKATA » Вто Апр 20, 2004 1:44 am

kupuva6 si rozav marku4 i reje6.posle prikrepq6 s prase6ka opa6ka i se kefi6 stoto hem si v krak s modata hem boqta si ostava:8D:
MOTuKATA
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Авг 30, 2003 10:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Вто Апр 20, 2004 8:33 am

[quote="TOYAGA"]
Отде го все тоя Chainstay Protector?
[/quote]


Toyaga, ако искаш ще те включа в следващата поръчка от aebike (към средата на май). Моя Lizard Skins от там си го взех.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот vladko » Вто Апр 20, 2004 8:35 am

Eee, momcheta! Vie go obarnahte na ebavka! Az i izolirband moga da si uvia okolo ramkata, no tva sa gluposti. Aide niakoi da kazhe seriozno drugi ideia osven akulite (za tiah she pogledna pri parva vazmozhnost na zhenskia).
vladko
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 04, 2004 7:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Вто Апр 20, 2004 8:55 am

@vlatko tova kolelo da ne ti e sportna kola ,vse pak ekolelo za planina

az sam si slojilnekva bela lepenka dosta debel sloi i posle izolirband i mi e dobre

ako iskash si sloji ima edna lepenka na henkel moment power tape /trisloina sloivete sa ot:lepitelen sloi ot elastomer:podsilena sas sreden sloi ot poliesterno vlakno:vanshen sloi ot politolien /pishe che tazi lepenka izdarja na nalegane do 4 bara ,temperaturniq interval e -5/70 gradusa po C ,na
deformaciii,imaq va dva cveta cherno i sivo,vav rolki po 10m i 25 m
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Waldemar » Вто Апр 20, 2004 8:59 am

[quote="vladko"]

Eee, momcheta! Vie go obarnahte na ebavka! Az i izolirband moga da si uvia okolo ramkata, no tva sa gluposti. Aide niakoi da kazhe seriozno drugi ideia osven akulite (za tiah she pogledna pri parva vazmozhnost na zhenskia).
[/quote]


Otivas pri Nina "Velomania zad Sinagogata" i tam ima "akuli" ama ne tochno zastoto niamat zub, ama inache sa si sustite struvat 4lv. ima s nadpis SHIMANO ili CAMPAGNOLO po izbor.
100% Bill Gates Free
Аватар
Waldemar
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1489
Регистриран на: Сря Май 14, 2003 1:49 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот vladko » Вто Апр 20, 2004 9:27 am

@axelmax
Mersi za infoto, kazhi samo ot kade da se sdobia s tazi lepenka?

@Waldemar
Mersi i na teb, she gi pogledna!
vladko
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 04, 2004 7:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Апр 20, 2004 9:35 am

[quote="vladko"]

Eee, momcheta! Vie go obarnahte na ebavka! Az i izolirband moga da si uvia okolo ramkata, no tva sa gluposti. Aide niakoi da kazhe seriozno drugi ideia osven akulite (za tiah she pogledna pri parva vazmozhnost na zhenskia).
[/quote]


най-сериозното и истинско решение е това, което ти каза TOYAGA - стара вътрешна гума, увита няколко пъти и отгоре с изолирбанд.
Ако мислиш, че това са глупости и/или ти се дават пари за некви турски пластмаси - моля, вземи си пластмаса, но не мисли, че няма да заприлича на гъз от веригата, особено ако подскачаш...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Вто Апр 20, 2004 10:40 am

ot brikolak ili nekoq jelqzariq ama ot po golemite
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот SPA » Вто Апр 20, 2004 10:43 am

[quote="bikerider"]

[quote="vladko"]

Eee, momcheta! Vie go obarnahte na ebavka! Az i izolirband moga da si uvia okolo ramkata, no tva sa gluposti. Aide niakoi da kazhe seriozno drugi ideia osven akulite (za tiah she pogledna pri parva vazmozhnost na zhenskia).
[/quote]


най-сериозното и истинско решение е това, което ти каза TOYAGA - стара вътрешна гума, увита няколко пъти и отгоре с изолирбанд.
Ако мислиш, че това са глупости и/или ти се дават пари за некви турски пластмаси - моля, вземи си пластмаса, но не мисли, че няма да заприлича на гъз от веригата, особено ако подскачаш...
[/quote]


Напълно съгласен. Аз даже съм си сложил 5мм гума от трактор или камион и аз не знам. Тези от колелото се късат по лесно, защото имам тенсионер за веригата които старчи отгоре и поема целия удар.

Като стана върос за протектори за верига ми идва на ум за проблема с бронята на предната спирачка и челото на рамката. Яко търкане. Последно си сложих PVC лепенка (прозрачна) и на бронята и на челото, но пак издържа само седмица, две и тази на челото просто се изтърка.
Яко някой е успял да приложи по-тряйно решение нека сподели.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Avid » Вто Апр 20, 2004 12:49 pm

Spa - Изолирбанд му е майката!
Или пък си вземи от БАС "държач за броня".
Човек е изобретателен. Когато не може да се освободи от някой недостатък, започва да го култивира съзнателно. И със самия факт, че е вече искан, недостатъкът му добива и за него, и за другите вид на качество.
Avid
 
Мнения: 214
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Яну 25, 2004 5:02 pm
Местоположение: Greenland

Мнениеот screamBoy » Вто Апр 20, 2004 1:41 pm

слагаш малко дунапрен и отгоре изолирбанд на бронята, на рамката/короната само изолирбанд
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот PtD » Вто Апр 20, 2004 2:30 pm

[quote="TOYAGA"]


От много рипане така става... Отде го все тоя Chainstay Protector?
[/quote]


Така е... От [url]www.webcyclery.com[/url], с разни други неща беше пратката, ~28$ доставка.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот PtD » Вто Апр 20, 2004 4:08 pm

[quote="GOA"]

Ще споделя моят собствен опит:
Под веригата слагам НИщО, а на челото под бронята - същото.
И на 2те места боята отдавна е паднала, пък и ме мързи да се занимавам с разни глупости като загрозаяване на велосипед, например.
[/quote]


Да, да, ама боята е най-малкият проблем, след боята започва да се изпилва материала на рамката и в един хубав момент - ХРЪЦ! :xx(:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Вто Апр 20, 2004 4:22 pm

[quote="GOA"]

Ще споделя моят собствен опит:
Под веригата слагам НИщО, а на челото под бронята - същото.
И на 2те места боята отдавна е паднала, пък и ме мързи да се занимавам с разни глупости като загрозаяване на велосипед, например.
[/quote]


по-добре да не беше споделял твоя "опит" :D:D:D:8D::8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот 4getcredo » Вто Апр 20, 2004 4:56 pm

Моята технология е вариация на онази с гумата. Взех едно парче дунапрен и с хубав изолирбанд го увих и пристегнах към рамката. Пристягането прави дунапрена не толкова мек (а и ако достатъчно дебел, ще стане и доста плътен), но все пак е буфер. Ефектът е добър засега, освен, че не удря директно метала, има и звукозаглушителен ефект. Единствено ме съмнява издръжливостта му, но времето ще пакаже.
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот vladko » Вто Апр 20, 2004 7:01 pm

Днес, в "при Нина" ме светнаха на най-оригиналното решение (за момента, според мен) за веригата - спираловиден кабел от телефон. Само трябва да е подходящия цвят. Това си мисля, че ще изглежда най-малко горозно. А този тип кабели са лесно достъпни и евтини на всичко от горе! Какво мислите?
vladko
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 04, 2004 7:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Вто Апр 20, 2004 8:16 pm

ako ne e s podhodestiq cvet nema da stane nisto:D


a kak ste q zakrepish predpolagam ste q zapoish:D,no vnimavai da ne se poluchi mikrofuniq:):D:D:Dili kaso izolirai dobre jicite:D:D



tapo axelmax tapo beshe tova
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот bikerider » Сря Апр 21, 2004 9:42 am

[quote="vladko"]

Днес, в "при Нина" ме светнаха на най-оригиналното решение (за момента, според мен) за веригата - спираловиден кабел от телефон. [/quote]


Това ти го каза Ицо жичкаджията, нали? :D:D:8D::8D::8D:

А някаква идея как ще го застопориш, за да не мърда?
Освен това защо трябва да си товариш колелото с всичките тия намотки жица? Вярно грамове са, ама...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KiZZo » Сря Апр 21, 2004 10:03 am

С ножовка става най-добре, режеш между дропаута и касетата и нема въобще да ти се удря веригата :D;)
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот vladko » Сря Апр 21, 2004 3:22 pm

@bikerider

da, itso beshe momaka s tozi savet. zhichkata e naistina gramove i mislia sas scotch lepenki da i zakrepia kraishtata. ako ne mi haresa - zimam nozhovkata :)
vladko
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 04, 2004 7:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Апр 21, 2004 4:07 pm

[quote="vladko"]


ako ne mi haresa - zimam nozhovkata :)
[/quote]


uspeh :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот hlebarka » Сря Апр 21, 2004 6:21 pm

Аз съм навил спираловидно лента от вътрешна гума - около 5 см. широка, застъпването е ~половинaта, където е и лепилото което крепи всичко.Не e като нещо от магазин, а и намотаването е малко играчка, но изглежда fit.ама не мога да сложа снимка
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта