гуми vs рамка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

гуми vs рамка

Мнениеот KiZZo » Съб Апр 03, 2004 11:19 pm

Значи днеска си взех нови гуми. Във Веломания с-у хигиената ми казаха, че нямат газалоди 2.3 в нито един от двата магазина. И аз реших да си взема швалбе спейс. Обаче спейс имаше само един, взех го и отидох в другата Веломания, където разбира се имаше газа 2.3 :) Не се ядосах много, щото си мислех да сложа спейса отзад, а нокиана отпред (мисля, че е по-хубава гума). Обаче спейса влиза отзад на магия (рамка RAM HT) и никак не е сигурно, че с течение на времето няма да ми изстърже рамката. Именно това ми е и въпроса - мислите ли, че ще стане нещо такова и доколко това е опасно? В добавка ще кажа, че като се прибрах в нас забелязах, че гумата вече е оставила следи по рамката, макар че не съм чул стъргане.

Засега съм сложил спейса отпред, а нокиана отзад.
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Съб Апр 03, 2004 11:38 pm

Според мен е доста опасно за рамката. Най-малкото, защото съм чувал за рамка (брат ми я е и виждал), счупена точно поради такова протриване. :( По-добре не рискувай.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот KiZZo » Нед Апр 04, 2004 10:02 am

Е аз уж взех един спейс, за да меря дали влиза, само че нещо се заплеснах и обърнах внимание само горе, а то проблема е по-скоро при долните тръби. Мда, най-голямото прецакване щеше да е ако бях взел 2 спейса :) Иначе отпред няма проблеми, то и без това на нея си пише Front Only. А някой има ли идея защо този модел го няма на сайта на Швалбе? Да не се казва по друг начин?
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Нед Апр 04, 2004 2:07 pm

[quote="screamBoy"]

KiZZo не те обвинявам в нищо, но рамката ти побира гуми до 2.3 а [/quote]

Аааа, не съм съгласен, по-рано карах RAM HT със Maxxis HighRoller 2.35, съвсем спокойно си влиза, че и още доста място остава.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот pascoff » Нед Апр 04, 2004 7:01 pm

[quote="screamBoy"]

2.35"=2.35х2.54=5.969см
грайфера на Schwalbe SPACE е широк 6см (точно както е написано на нея самата 60)
виж MAXXIS-а колко е широк ако го пазиш, но на око е по-тесен
в крайна сметка моя проблем за да ги напиша всичките тия неща е че не съм намерил този размер 2.35 на какво съответства, и за това се базирам на гумите които карам
а те са Schwalbe Space, с означение 60-559(26х2.35)
баси тъпнята
все едно съм някво шибано рекламно лице на Bohle и на тъпотията си :(((
[/quote]


Съвсем си прав -> примерно Максис Мобстер 2.35 с които карам са широки 52 мм което е равно на 5.2см х 2.54 см = 2.05 инча !! това съвсем не е 2.35 нали :) докато Спейса са си 60мм което е 2.36 инча даже !
Незнам Максис как ги смятат и дали има изобщо връзка между тези цифри но ако има тогава става брутална измама по въпрос на ширина ;) иначе газалодито на Нокиан е 2.3 приблизително 57мм (както си и пише на самата гума) и мисля че е по-добре да е отзад а Спейс-а да е отпред
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Нед Апр 04, 2004 8:41 pm

Бе то това с размерите на гумите си е една голяма мътеница - аз карам с Geax Blade, страхотни гуми за всякакви ситуации (естествено в България не се внасят) и те са 26х2.25"=559х57мм. Сметките показват че 2.25"х25.4=57.15мм и ширината им наистина си е толкова т.е. Gazzaloddi 2.3 реално са малко по-малки от 2.3", Gazzaloddi 2.6 обаче доколкото си спомням са си точно по размера. Е, то зависи и от каплата все пак... А мизерията с Блейд-ове е че те са широки 57мм, ама са високи 60 и така разстоянието между предната гума и арката на DJ-a става 5мм - идеални условия за събиране на калотия и боклук, водещи до потенциално пребоядисване на арката в края на сезона :xx(:

Edit: Gazzaloddi отпред не съм карал, но за отзад е много стабилно, мойто беше Jr. 2.6 но предполагам че и 2.3 ще са доста добри.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот SPA » Пон Апр 05, 2004 1:06 pm

[quote="KiZZo"]

...Обаче спейса влиза отзад на магия (рамка RAM HT) и никак не е сигурно, че с течение на времето няма да ми изстърже рамката. Именно това ми е и въпроса - мислите ли, че ще стане нещо такова и доколко това е опасно? ...
[/quote]

Много опасно и то опасноста се увелиава с времето. Гумата първо започва да търка боята, после материала. Човек си казва и какво пак толкоз малко. После си вика ето на намести се и няма повеча. Да но все така се случва че гумата продължава. И един ден: ето ти пукната, не дай си боже чупена рамка в движение.
ВНИМАВАЙТЕ!!!
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 1:23 pm

Доколкото аз съм запознат с материята, означението за размер се отнася САМО до балона, като това НЕ включва грайфера.

Тоест две гуми с еднакъв балон от различни производители почти винаги са с различни ширини заради грайферите.

Да не говорим, че и ширината на шината също има значение за крайния размер в напомпано състояние.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Вто Апр 06, 2004 2:51 am

Bikerider, аз също при многократните сметки за разни грайфери съм се чудил дали под 2.1 например се има предвид ширината на грайфера или на балона. И все още не съм сигурен, защото при някои марки и модели (например Maxxis) се случва следното: пише например, че гумата е 2.1 с балон 47мм. 2.1 инча = на 53мм. Следователно балонът, който например наистина е 47мм, далеч не отговаря на тези 53мм. Следователно този размер 2.1 не би трябвало да се отнася до балона, защото тогава се получава чиста лъжа. Остава да е за грайфера. За съжаление и той не е 53мм, но е примерно 50мм, което пак е по-близо до 2.1 инча, отколкото 47мм. ;)
Затова аз мисля (без да съм сигурен), че нещата стоят горе-долу така: ако на една гума има означение 2.1, 2.3 и т.н., то се отнася до ширината на грайфера, но в повечето случаи само приблизително. Ако има и означение 52-559, 57-559, 60-559 и т.н., това вече показва каква е ширината на балона. На някои гуми дори е показано с картинка. В повечето случаи тя е действително такава, а не като при грайфера.:8D:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Апр 06, 2004 9:57 am

проблема според мен идва от това, че производителя не уточнява как е мерил ширината на грайфера, тоест за колко широка шина става въпрос, щото балона почти не зависи от каплата, докато грайфера определено се променя доста при по-шивока капла.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Windstream » Вто Апр 06, 2004 10:58 pm

[quote="bikerider"]

щото балона почти не зависи от каплата, докато грайфера определено се променя доста при по-широка капла.
[/quote]

Мда, то между 22мм и 50мм шина почти няма разлика ;) Само дето втората директно ти вкарва към 25мм в обиколката на балона т.е. около сант в ширината - е това ако е почти нищо... [:p]

За другото обаче си прав, примерно моите гуми на ХС капли са 2.25", ама ако ги сложа на някои Sun Double-Wide примерно веднага ще скочат на 2.4". В този ред на мисли може би трябва да се взема под внимание най-разпространетата ширина на шината за дадения стил за който е предназначена гумата - примерно Maxxis High-Roller 2.7 си е DH гума и монтирана на съответната шина може би наистина ще дава ширина на балона 69мм.

@screamBoy
При увеличаване ширината на шината ширината на грайфера също се увеличава защото част от страничния досега грайфер отива по-нагоре и настрани и при смачкването на гумата (от теглото на карача) става част от централната контактна повърхност.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот Windstream » Сря Апр 07, 2004 2:40 am

Бе ти сега така, ама следващия път като решиш да си вземаш Space и откриеш че вече само в размер 3.0 се прави и ти ще подхванеш отново същата тази безмислена глупост ;) Плюс това ако очакваш от мен да коментирам нещо по-високоинтелигентно ще трябва да те разочаровам - над възможностите ми е, sorry [:p]:D:D:D

Колкото за Джени МакКарти - ееех, мечти... [:p][:p][:p] Въпреки това обаче аз пак бих си предпочел еднa Sinister R9 закачена на Super Monster :8D::D:D

П.С. това всичкото достатъчно тъпо ли беше или трябва още да се потрудя :?:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот TOYAGA » Сря Апр 07, 2004 9:24 am

По въпроса за размерите (ширината) на гумите - отдавна съм достигнал до заключението, че данните на производителите в това отношение са СТРОГО ОРИЕНТИРОВЪЧНИ и варират в УЖАСНО широки граници - примери мога да ви дам колкото искате. Единственият МЕРОДАВЕН критерий за установяване на ширината/височината на дадена гума е един полезен инструмент, наречен "шублер" - вземате това нещо и измервате гумата, която ви интересува (добре е в момента на измерването същата да е монтирана на капла от типа на тази, която възнамерявате да ползвате и да е напомпана горе-долу с налягането, което ползвате)...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Апр 07, 2004 9:38 am

@screamBoy

казах НЕЩО. ако имаш възражения по същество бих се радвал да ги чуя. ако нямаш - трай си. :})::})::}):

и изобщо, като ти мине еуфорията от хапчетата бих те посъветвал се замислиш защо изобщо се хабиш да пишеш за "безсмислени глупости". ако си продължиш [u][i]логиката[/i][/u] докрай, нищо чудно целия форум да се окаже "безсмислена глупост"...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта