Болно коляно

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Болно коляно

Мнениеот nk » Пет Апр 02, 2004 11:40 pm

От известно време имам проблем с едното коляно - боли ме като въртя дори и с малко усилие... Ако само си сгъвам крака или съм на достатъчно лек оборот не се усеща, но не мога да карам както преди...
Ходя по лекари, вземам разни мерки и т.н. (мазила, хапчета, стягащи превръзки...), но не искам да си гледам колелото подпряно в къщи цяла пролет (за по-нататък не ми се мисли какво ще е, ако не се оправя). Мисля си за варианта да ходя до любимите ми места за спускане с превоз. Нямам заден амортисьор, но малко или много вече съм се научил да обирам неравностите с крака, и се питам дали при това положение спусканията ще попречат на лечението, т.е. ще товарят твърде много коляното (все пак се води че трябва да давам почивка на колената). Терените за спускане не са кой знае колко брутални откъм неравности - камъните са малко и неголеми.

Всяко споделено мнение е добре дошло.
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот C_Mo » Съб Апр 03, 2004 7:53 am

Какъв по-точно е проблема с коляното?

...при всички случаи е по-добре да почиваш и да гледаш колелото подпряно в ъгъла 2-3 месеца, а не години след като лечението ще е безполезно без почивка.
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nk » Съб Апр 03, 2004 9:17 am

Ами не знам как по-точно да го опиша проблема... освен симптомите.
Наболява като въртя с някакво усилие, при въртене на лек оборот не боли.

Чак във вторник ще мога да мина повторно през личния лекар да види рентгеновата снимка (на която така или иначе нищо се не вижда). Нещата вървят към платено посещение на ортопед :(. Личният лекар спомена за нещо като артроскопия, какво е това ?
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Съб Апр 03, 2004 3:22 pm

nk, така както го описваш звучи достатъчно сериозно, за да оправдае платено посещение при добър лекар ортопед и травматолог. Ако не познаваш такъв кажи, мога да ти препоръчам един, който е точно спортен лекар - аз при него съм ходил 1-2 пъти и засега съм доволен.
Иначе XTR ти каза - ако се наложи, ще пропуснеш и цял сезон :V: по-добре така, отколкото после да се наложи да ти правят операции и т.н. (ако е нещо сериозно, да не дава Господ).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот nk » Съб Апр 03, 2004 4:48 pm

Достатъчно ме наплашихте, още в понеделник ще отида при най-добрия ортопед във Варна. Таман мога да му занеса и рентгенова снимка.
Само това ми трябваше сега в началото на пролетта :(.
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TheUndertaker » Съб Апр 03, 2004 4:54 pm

[quote="nk"]

От известно време имам проблем с едното коляно - боли ме като въртя дори и с малко усилие... Ако само си сгъвам крака или съм на достатъчно лек оборот не се усеща, но не мога да карам както преди...
Ходя по лекари, вземам разни мерки и т.н. (мазила, хапчета, стягащи превръзки...), но не искам да си гледам колелото подпряно в къщи цяла пролет (за по-нататък не ми се мисли какво ще е, ако не се оправя). Мисля си за варианта да ходя до любимите ми места за спускане с превоз. Нямам заден амортисьор, но малко или много вече съм се научил да обирам неравностите с крака, и се питам дали при това положение спусканията ще попречат на лечението, т.е. ще товарят твърде много коляното (все пак се води че трябва да давам почивка на колената). Терените за спускане не са кой знае колко брутални откъм неравности - камъните са малко и неголеми.

Всяко споделено мнение е добре дошло.

[/quote]


хех не сме го обсъждали с тебе ма и не съм го раздухвал толкоз и аз имам същия проблем от може би 4 месеца ,а се породи от нищо абсолютно същите симптоми .
Лично аз не съм ходил по лекари тъй акто един приятел имаше такъв проблем направихме преход Пловдив - Пампорово - Пловдив за един ден и май си претовари коляното маза го стяга го не помагаше почна да не кара с нас да си почива повече и какво да кажа сега е втора година и тчак сега вече шпочча да кара и вече не го боли. Та това малко история ,аз все повече взимам да се ограничавам относно натоварването на колената от Въртене максимално си бутам колелото .Поне при мен тъй като от година карам с максимално свалена седалка забелязвам че изпитвам болка от такова натоварване на коляното , а при висока почти не се усеща болката . Опитвам се да ограничавам карането на колело ,но не става . При спускане нищо не те боли ,но дойде ли равно ...
А като се замисля взимам да си вкарвам параной , на тема че си мъча колелото за неща за който не е пренадзначено и по този начин се увреждам един вид ,но като се замисля бе не съм само аз май май .
Май ще имаме нужда от почивка с тебе друже .

П.С. Моя приятел пробва всички възможни доктори нишо не откриха единствения вариант беше магнитен резонанс за който тряя се оръсиш към 300лв , според мен тряя да починем колкото и да не ни се иска :(!
А и може би се чудя дали ако започна да ходя на фитнес и почна да понатоварвам бавно колената няма да се пооправи ,но чесно казано ме съмнява !
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот PtD » Съб Апр 03, 2004 8:19 pm

[quote="TheUndertaker"]
А и може би се чудя дали ако започна да ходя на фитнес и почна да понатоварвам бавно колената няма да се пооправи ,но чесно казано ме съмнява !
[/quote]


Зависи от вида на травмата, но в повечето случаи постепенното внимателно дозирано натоварване (вкл. и смяна на едно специфично натоварване на травмираното място с друго) помага травмата да отшуми по-бързо. (Същото важи и за мускулната треска).

Ключовите фрази са: [b]постепенно[/b] и [b]внимателно дозирано[/b].

Полезен критерий за дозата е изпитването на слаба болка - която може да се изтърпи дълго време без неудобство (е, щом е болка то неудобство има, но мисля че е ясно за какво говоря :I).

А, още нещо много важно, което щях да пропусна - в никакъв случай не трябва да се правят резки движения - едно, че натоварват много повече и второ, че е много по-трудно да се контролира степента.

Тази методика ми е помагала многократно в практиката - от време на време се случва някой инцидент по време на тренировки - я разтегнато рамо, я лакът, я навехната китка или пръст, претоварено коляно - с една дума - раб[b]о[/b]ти :)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот nk » Съб Апр 03, 2004 11:01 pm

Хм, то аз карам с максимално свалена седалка само като има продължително спускане, но нашите спускания често са нещо като поредица равно-спускане-равно-спускане и се налага да се върти на равно с ниска седалка (което най-често правя изцяло станал на педали). При нашите варненски условия за да стигнеш до "интересните" места доста трябва да повъртиш нагоре. Започвам и аз да си мисля че цялата работа е от претоварване, ама май сериозно претоварване, че да не мине след 10 дена пълна почивка. Все пак има известна надежда - ако Ptd е прав, значи все пак може да не се наложи да захвърля колелото, просто да се огранича до бутане и спускане за известен период - бил той месец, два,три... (брех, като спускачите с големите колела дето дори на равно трудничко се карат). Ако принципа на различното натоварване е правилен, не би трябвало коляното да се товари по същия начин като поема неравности както като работи усилено при въртене. А и ще се усети по време на каране - ако наболява, значи правя нещо което не трябва да правя.

Така или иначе съм длъжен да опитам с консултации по съответните лекари - няма гаранция че както при приятелчето на TheUndertaker няма да се открие нищо.
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Нед Апр 04, 2004 12:34 am

[quote="nk"]
доста трябва да повъртиш нагоре. Започвам и аз да си мисля че цялата работа е от претоварване, ама май сериозно претоварване, че да не мине след 10 дена пълна почивка.
[/quote]


Без да искам да те стряскам, обаче ми се е случвало след претоварване (конкретното упражнение беше патешко ходене след 5 км крос) да не мога да се оправя повече от 6 месеца. Сутрешното раздвижване беше кошмар :B):... Обаче и това отшумя с времето 8)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот slender » Нед Апр 04, 2004 9:53 am

@Ptd:
Не ме стряскаш, точно обратното - щом тези неща отшумяват трайно, значи положението не е толкова зле :) Благодаря за споделеното - и опита, и съветите. Дано помогне не само на мен да си повиша "културата на каране" и да внимавам какво се случва с тялото при натоварванията, на които го подлага нашият спорт.

@TheUndertaker:
Няма как, брато, ще се почива, но дори и това трябва да се прави умерено - нема начин да нема начин да продължаваме да караме ;)

В момента междувременно прилагам разни лечения от тип "бабини деветини" - от един плодов сироп домашно производство на майка ми до хомеопатични лекарства, препоръчани от сериозни спортисти. Ако не помогнат няма да попречат, така или иначе няма да оставя дофторите на мира. Ако все пак има полза от "бабините деветини", ще ви уведомя ;)
slender
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 6:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mus » Нед Апр 04, 2004 11:30 am

[quote="TheUndertaker"]

[quote="nk"]

От известно време имам проблем с едното коляно - боли ме като въртя дори и с малко усилие... Ако само си сгъвам крака или съм на достатъчно лек оборот не се усеща, но не мога да карам както преди...
Ходя по лекари, вземам разни мерки и т.н. (мазила, хапчета, стягащи превръзки...), но не искам да си гледам колелото подпряно в къщи цяла пролет (за по-нататък не ми се мисли какво ще е, ако не се оправя). Мисля си за варианта да ходя до любимите ми места за спускане с превоз. Нямам заден амортисьор, но малко или много вече съм се научил да обирам неравностите с крака, и се питам дали при това положение спусканията ще попречат на лечението, т.е. ще товарят твърде много коляното (все пак се води че трябва да давам почивка на колената). Терените за спускане не са кой знае колко брутални откъм неравности - камъните са малко и неголеми.

Всяко споделено мнение е добре дошло.

[/quote]


хех не сме го обсъждали с тебе ма и не съм го раздухвал толкоз и аз имам същия проблем от може би 4 месеца ,а се породи от нищо абсолютно същите симптоми .
Лично аз не съм ходил по лекари тъй акто един приятел имаше такъв проблем направихме преход Пловдив - Пампорово - Пловдив за един ден и май си претовари коляното маза го стяга го не помагаше почна да не кара с нас да си почива повече и какво да кажа сега е втора година и тчак сега вече шпочча да кара и вече не го боли. Та това малко история ,аз все повече взимам да се ограничавам относно натоварването на колената от Въртене максимално си бутам колелото .Поне при мен тъй като от година карам с максимално свалена седалка забелязвам че изпитвам болка от такова натоварване на коляното , а при висока почти не се усеща болката . Опитвам се да ограничавам карането на колело ,но не става . При спускане нищо не те боли ,но дойде ли равно ...
А като се замисля взимам да си вкарвам параной , на тема че си мъча колелото за неща за който не е пренадзначено и по този начин се увреждам един вид ,но като се замисля бе не съм само аз май май .
Май ще имаме нужда от почивка с тебе друже .

П.С. Моя приятел пробва всички възможни доктори нишо не откриха единствения вариант беше магнитен резонанс за който тряя се оръсиш към 300лв , според мен тряя да починем колкото и да не ни се иска :(!
А и може би се чудя дали ако започна да ходя на фитнес и почна да понатоварвам бавно колената няма да се пооправи ,но чесно казано ме съмнява !
[/quote]

Е значи не само аз имам този проблем.Още от миналата година почнаха да ме болят колената и вече напълно спрях да въртя нагоре бутам си по баира и съм си спокоен.Лекаря ми каза изхабен хрощял и ми даде някви хапове помогнаха малко,но малко да повъртя на стръмното и пак същата болка в колената,сигурно трябва да почина доста дълго време,за да отшуми напълно.МНОГО Е ВАЖНО ПРЕДИ ВСЯКО НАТОВАРВАНЕ ДА СЕ ЗАГРЯВА!Аз не го правих и сега съжалявам:(По клипчетата съм гледал,че преди всяко състезание въртят на място.
mus
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Ное 15, 2003 11:29 am

Мнениеот PtD » Нед Апр 04, 2004 1:51 pm

[quote="mus"]
МНОГО Е ВАЖНО ПРЕДИ ВСЯКО НАТОВАРВАНЕ ДА СЕ ЗАГРЯВА!
[/quote]


Направо си е *ЗАДЪЛЖИТЕЛНО*! Трябва добре да се обтегнат всички мускули и сухожилия, както и да се приема натоварването постепенно:
а) за да не се скъсат по време на натоварването
б) стегнатите мускули и сухожилия упражняват по-силно стягане на ставите, вследствие на което ставите работят при повишено "триене" и хрущялът се деформира и износва
в) и други...

Чел съм в специализираната литература, че най-вредният режим е когато нямаш режим - т.е. някой път загряваш, някой път не. Затова загрявайте винаги, за да се "предпазвате от проблеми (tm)" :8D:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот nk » Нед Апр 04, 2004 3:57 pm

Абе народе, май се оказва че проблем като моят си е направо масов. А това си е доста притеснително - хабим се без време. Напълно вярно е, че изобщо, ама изобщо не се сещам да поопъна сухожилията на краката и да се разтегна преди каране - направо се мятам и настъпвам... лошо. Много моля да не ме укорявате, въпроса е от тук нататък какво следва.
И от само себе си се разбира че оправя ли се един път, ако не успея да загрея изобщо няма да карам.
:(
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Пон Апр 05, 2004 12:02 am

[quote="nk"]

Напълно вярно е, че изобщо, ама изобщо не се сещам да поопъна сухожилията на краката и да се разтегна преди каране
[/quote]


Не само на краката, а и на гърба - жизненоважно е гръбначният стълб да се поддържа гъвкав. По 5-10-15 мин. на ден не е кой знае колко време, но има невероятен ефект върху поддържането на здравото тяло.

Юркането на тялото без разтягане има крайно негативен ефект върху здравето - ако се чувствате сковани, значи е време да се замислите сериозно върху този аспект на живота :)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот TOYAGA » Пон Апр 05, 2004 9:24 am

За мен източникът на проблемите за твоите колена е пределно ясен (чудесно е описан в поста на Undertaker) - въртене върху непригоден за въртене велосипед...

След като искаш да имаш удобен за спускане велосипед със съответната непригодна за въртене геометрия, но не искаш проблеми с колената, имаш следните алтернативи за действие:

- купуваш си по-дълъг кол на седалката, който изтегляш когато въртиш и прибираш когато се спускаш.
- буташ или возиш возилото си с кола/автобус/влак до мястото, където искаш да се спускаш с него.
- променяш стила си на каране и си купуваш велосипед, пригоден за новия стил

Проблеми с колената НЕИЗБЕЖНО ще имаш, ако караш 15-20-килограмов топуз и въртиш постоянно и продължително време в "кенефна стойка" или изправен - просто трябва да се примириш с този ФАКТ.

В конкретния случай бих ти препоръчал да не пестиш средства за консултации с КАДЪРЕН травматолог и да слушашп какво ти казва (щом се е стигнало до необходимост от артроскопия нещата хич не звучат добре). В крайна сметка велосипедизмът в твоя случай е спортно хоби, което би трябвало да ПОДОБРЯВА, а не да ВЛОШАВА здравословното ти състояние/кондиция - ако докторът ти каже да не караш една година, просто няма да караш и точка...

Не те съветвам да оставиш нещата "да се оправят от само себе си" и да пробваш разни "бабини деветини", ЗАЩОТО НЕЩАТА НЯМА ДА СЕ ОПРАВЯТ САМИ и в бъдеще можеш да си навлечеш ДЕЙСТВИТЕЛНО СЕРИОЗНИ проблеми със здравето.

Пожелавам ти ефективно лечение и бързо оздравяване!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Cveti » Пон Апр 05, 2004 9:39 am

[quote="Admin"]

nk, така както го описваш звучи достатъчно сериозно, за да оправдае платено посещение при добър лекар ортопед и травматолог. Ако не познаваш такъв кажи, мога да ти препоръчам един, който е точно спортен лекар - аз при него съм ходил 1-2 пъти и засега съм доволен.
Иначе XTR ти каза - ако се наложи, ще пропуснеш и цял сезон :V: по-добре така, отколкото после да се наложи да ти правят операции и т.н. (ако е нещо сериозно, да не дава Господ).
[/quote]

Админ,моля кажи ми координатите на добрия травматолог,който познаваш.Опасявам се,че съм си скъсала минискуса или поне имам много сериозни проблеми с него.Днес и аз смятам да правя снимка,но искам да я занеса на добър спортен лекар.
May the force be with you.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nk » Пон Апр 05, 2004 10:02 am

TOYAGA, не мисля че съм допускал кой знае колко да въртя в неудобна за мен поза, още по-малко продължително и нагоре. Винаги съм практикувал първата от изброените от теб алтернативи. Колелцето все пак е с 19" рамка Драг Експерт, идеална за моя ръст от 183 см. Общо взето карането при нас се състои от 4-5 км изкачване по черно+асфалт, 12-тина км равна пресечена местност, 1-2 км спускане и после наобратно 20-тина км асфалт. През цялото това каране само на спускането смъквам седалката.

Започвам да си задавам въпроса "Защо точно на мен и толкова рано?".
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Апр 05, 2004 10:07 am

[quote="nk"]

TOYAGA, не мисля че съм допускал кой знае колко да въртя в неудобна за мен поза, още по-малко продължително и нагоре. Винаги съм практикувал първата от изброените от теб алтернативи. Колелцето все пак е с 19" рамка Драг Експерт, идеална за моя ръст от 183 см. Общо взето карането при нас се състои от 4-5 км изкачване по черно+асфалт, 12-тина км равна пресечена местност, 1-2 км спускане и после наобратно 20-тина км асфалт. През цялото това каране само на спускането смъквам седалката.

Започвам да си задавам въпроса "Защо точно на мен и толкова рано?".

[/quote]


Хм, много странно! При това положение причината може би е в липсата на разгрявка преди каране или просто лош късмет (предразположен си към подобни травми без да имаш вина за това)... Иди все пак на компетентен травматолог и чуй какво ще ти каже той.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 11:07 am

[quote="TOYAGA"]

За мен източникът на проблемите за твоите колена е пределно ясен (чудесно е описан в поста на Undertaker) - въртене върху непригоден за въртене велосипед...

След като искаш да имаш удобен за спускане велосипед със съответната непригодна за въртене геометрия, но не искаш проблеми с колената, имаш следните алтернативи за действие:

- купуваш си по-дълъг кол на седалката, който изтегляш когато въртиш и прибираш когато се спускаш.
- буташ или возиш возилото си с кола/автобус/влак до мястото, където искаш да се спускаш с него.
- променяш стила си на каране и си купуваш велосипед, пригоден за новия стил

Проблеми с колената НЕИЗБЕЖНО ще имаш, ако караш 15-20-килограмов топуз и въртиш постоянно и продължително време в "кенефна стойка" или изправен - просто трябва да се примириш с този ФАКТ.

В конкретния случай бих ти препоръчал да не пестиш средства за консултации с КАДЪРЕН травматолог и да слушашп какво ти казва (щом се е стигнало до необходимост от артроскопия нещата хич не звучат добре). В крайна сметка велосипедизмът в твоя случай е спортно хоби, което би трябвало да ПОДОБРЯВА, а не да ВЛОШАВА здравословното ти състояние/кондиция - ако докторът ти каже да не караш една година, просто няма да караш и точка...

Не те съветвам да оставиш нещата "да се оправят от само себе си" и да пробваш разни "бабини деветини", ЗАЩОТО НЕЩАТА НЯМА ДА СЕ ОПРАВЯТ САМИ и в бъдеще можеш да си навлечеш ДЕЙСТВИТЕЛНО СЕРИОЗНИ проблеми със здравето.

Пожелавам ти ефективно лечение и бързо оздравяване!
[/quote]


Категорично се присъединявам към TOYAGA - не бързай да се лекуваш сам преди да си разбрал какво точно ти е - в 90% от случаите резултата е обратен. Ако си скъсал менискус, ще ти мине, но НЕ КАРАЙ в това състояние. Недей да жалиш пари - иди при възможно най-добрия травматолог с възможно най-добрата апаратура.

С две думи - МАЙНАТА МУ на колелото, коляното ти е за цял живот. Инвестирай в здравето си.

Ако пък се окаже че проблема е лек, прави както ти каза PtD - натоварвай го леко и постепенно НА РАВНО. И ако искаш да се спускаш, помисли за заден амортисьор - и най-евтиния такъв ще облекчи натоварванията. Още - ако не можеш да си го позволиш засега, гледай да караш (надолу имам предвид) с що годе опънати крака. В никакъв случай не бива колената да са сгънати на повече от 90 градуса продължително време. Искам да кажа, колкото по-близо си до естествената функция и поза на колената, толкова по-бързо ще отшуми болката.

Дано да нямаш сериозни проблеми - стискам ти палци и ти желая бързо оздравяване и щастливо лято :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот oVo » Пон Апр 05, 2004 11:24 am

По-добре иди да те прегледа ортопед! Твоят личен лекар би трябвало да може да ти даде талон за преглед и ти препоръчвам да отидеш в ортопеичната клиника в Горна баня, кадето се занимават само с такива работи. Ако личният ти лекар не е ортопед едва ли може да ти даде достатъчно добър отговор за твоите болежки. За ядрено магнитен резонанс съм чувал, че можеш да си го направиш пак с талон от личния лекар, но се чакло мнооооого, месеци. Колкото до артроскопията, ако наистина ти се налага операция, аз съм преживял една такава операция на дясното коляно (в клиниката в Горна баня) с дълго възстановяване след това, но имах сериозна травма от ски с разкъсани кръстни връзки и менискуси. А на един познат също са му влизали в коляното (в клиниката в Дианабат)с артроскопия, но за "ремонт" на менискус и той е тръгнал да ходи ден два след операцията. Така че недей да се плашиш от артроскопията предварително. Разликата в цените също е голяма. Също и колкото е по-известен ортопеда цената е по-голяма. Мога да ти кажа аз при кой ортопед се лекувах, ако ще ти потрябва.
Успех! :)
oVo
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Окт 31, 2002 10:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Пон Апр 05, 2004 1:20 pm

Ето адрес на много добър специалист:
Доц. д-р Хубенов
Спортна клиника Дианабад, ет.6
има и GSM-номер, ама не мисля че е коректно да го публикувам в нет-а без съгласието на собственика; на когото му трябва за да си запише час да пише на pedroXbulgaria.com (X да се замести с @ :+)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот TheUndertaker » Пон Апр 05, 2004 1:26 pm

[quote="TOYAGA"]

Хм, много странно! При това положение причината може би е в липсата на разгрявка преди каране или просто лош късмет (предразположен си към подобни травми без да имаш вина за това)... Иди все пак на компетентен травматолог и чуй какво ще ти каже той.
[/quote]


Are stiga be da ne e samo kolegata qvno ne sa malko horatats podbni porblemi :)!

A kato cqlo NK dai da si organizirame s tebe edno po4ivane v nqkoi sanatorium za nqkolko dena s 6a si poru4ame nqkoq edrogurdesta sestrica da ni masajira i 6a po4inem nqkoi drug den ;) .
Drug variant e da se iztursim na sustezanieto vuv Varna i da sa omajem :))))!
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Cveti » Пон Апр 05, 2004 2:16 pm

[quote="PtD"]

Ето адрес на много добър специалист:
Доц. д-р Хубенов
Спортна клиника Дианабад, ет.6
има и GSM-номер, ама не мисля че е коректно да го публикувам в нет-а без съгласието на собственика; на когото му трябва за да си запише час да пише на pedroXbulgaria.com (X да се замести с @ :+)
[/quote]

Благодарности,аз може да го посетя...за номера си прав,аз няма да се зарадвам много ако някой ми публикува номера някъде без да ме пита.Само кажи как става там записването,ако отидеш сутрин,а се окаже че въпросния човек е е втора смяна,може ли да си запишеш час чрез някоя сестра?Става въпрос за лекар,на когото си плащащ и не ти трябва направление,нали?Е-мейла,който си дал,твой ли е?
May the force be with you
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот oVo » Пон Апр 05, 2004 2:29 pm

[quote="Cveti"]

[quote="PtD"]

Ето адрес на много добър специалист:
Доц. д-р Хубенов
Спортна клиника Дианабад, ет.6
има и GSM-номер, ама не мисля че е коректно да го публикувам в нет-а без съгласието на собственика; на когото му трябва за да си запише час да пише на pedroXbulgaria.com (X да се замести с @ :+)
[/quote]

Благодарности,аз може да го посетя...за номера си прав,аз няма да се зарадвам много ако някой ми публикува номера някъде без да ме пита.Само кажи как става там записването,ако отидеш сутрин,а се окаже че въпросния човек е е втора смяна,може ли да си запишеш час чрез някоя сестра?Става въпрос за лекар,на когото си плащащ и не ти трябва направление,нали?Е-мейла,който си дал,твой ли е?
May the force be with you
[/quote]

Цвети мога да ти дам телефона на този доктор през ICQ то, ако искаш.
oVo
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Окт 31, 2002 10:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cveti » Пон Апр 05, 2004 2:41 pm

[quote="oVo"]

[quote="Cveti"]

[quote="PtD"]

Ето адрес на много добър специалист:
Доц. д-р Хубенов
Спортна клиника Дианабад, ет.6
има и GSM-номер, ама не мисля че е коректно да го публикувам в нет-а без съгласието на собственика; на когото му трябва за да си запише час да пише на pedroXbulgaria.com (X да се замести с @ :+)
[/quote]

Благодарности,аз може да го посетя...за номера си прав,аз няма да се зарадвам много ако някой ми публикува номера някъде без да ме пита.Само кажи как става там записването,ако отидеш сутрин,а се окаже че въпросния човек е е втора смяна,може ли да си запишеш час чрез някоя сестра?Става въпрос за лекар,на когото си плащащ и не ти трябва направление,нали?Е-мейла,който си дал,твой ли е?
May the force be with you
[/quote]

Цвети мога да ти дам телефона на този доктор през ICQ то, ако искаш.
[/quote]

Да,ще ти се обадя,защото май съм закъсала с коляното.Това коляно е подлагано на какво ли не от 16-тина години насам и май вече му е време.То се почна още от едно падане през зимата,когато го усуках.Тогава имаше оток,но не много голям и понеже можех да стъпя,реших просто да го изчакам да ми мине.Така почаках 1 месец и при едно ритане на топка нещо вътре зловещо каза "хрусссссссс".Почаках още един месец,но тъй като вече съм убедена,че няма да ми мине мисля да отида на лекар.В момента ме боли при всяко по-рязко извиване и много се нервя.
May the force be with you.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cveti » Пон Апр 05, 2004 2:47 pm

Само че ICQ-то не ми тръгва нещо.Би могъл да ми го пратиш на [email protected]
May the force be with you.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот ivan7 » Пон Апр 05, 2004 3:14 pm

Privet!

Mnogo bezpokojstvo mi pri4inihte s gornite posting-i.

Tykmo sybrah ogromen entusiazym za MTB i ot njakolko dena sled
(160km, 2000m deniv.) imam slaba,no postojanna bolka w djasnoto koljano (pri katerene). Misleh 4e 6te ot6umi (naistina pootslabwa postepenno), no tova koeto pro4etoh wyw wa6ija forum me kara seriozno da se zamislja za pregled pri specialist.

Kym po-opitnite ot vas - vyzmozhno li e samo ot edin pohod da sym travmiral lo6o koljanoto?

Predi tozi pohod imam okolo 1000km ot na4aloto na sezona(50-70km na izlet).

Shte e mnogo, mnogo zhalko da se otkazha ot tozi prekrasen sport o6te
w na4aloto.

A bih se izrazil kato Lubomir w MTB resume-to mu - bjah na pyt
da go prevyrna w na4in na zhivot.

Hajde, kazheto ne6to obnadezhdava6to i bydete zdravi!
ivan7
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 05, 2004 2:18 pm

Мнениеот did » Пон Апр 05, 2004 3:56 pm

Ivan7, за съжаление е напълно възможно точно само от едно такова каране да стане белята и в такива случаи само почивка не помага. Но ако това ще те успокои, единствената ми сериозна травма на колято, дето и сега при сериозно натоварване отвреме навреме ми се обажда, бе предизвикана не от каране на колело, а от най-тривиално КАЧВАНЕ ПО СТЪЛБИ! Още не мога да разбера как стана така, че скъсах менискус на площадката пред апартамента. Това означава ли, че сега трябва да се откажа от качване по стълби??? Не, нали! А по въпроса за лекарите: не разчитайте на GP-тата! Веднага идете при истински специалист, който знае какво прави, защото коляното е може би най-проклетата за лечение става и може някой "дофтур" така да оплеска нещата, че после почивката от колоездене да е доживотна:xx(:.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот PtD » Пон Апр 05, 2004 7:57 pm

[quote="Cveti"]

пита.Само кажи как става там записването,ако отидеш сутрин,а се окаже че въпросния човек е е втора смяна
[/quote]


Нямам идея, аз му се обадих на GSM-a и така си уговорих час.

[quote]

Става въпрос за лекар,на когото си плащащ и не ти трябва направление,нали?
[/quote]


Да, прегледът беше 10 лв.

[quote]

Е-мейла,който си дал,твой ли е?
[/quote]


Мой.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот nk » Пон Апр 05, 2004 8:07 pm

Приятели, не са добри новините.

Днес бях при ортопед (хвален като най-добрия във Варна). Диагнозата е захабени капачки на колената, при това и на двете колена - дясното като по-силно не се е проявило толкова рано като лявото. Лекаря успя доста точно да симулира болката, като провери и за скъсан менискус.

Започва се лечение, ще видим какво ще излезе. Ортопеда спомена, че може би колоезденето не е най-подходящия за мен спорт. :V: Аз обаче си знам, че причината за този проблем е собствената ми немарливост - липса на загрявка преди каране, проявявания мързел след спускане да си вдигна седалката и да карам още километър-два из златните в "кенефна" поза преди да изляза на шосето... Дано да ми се размине, т.е. да се възстановя до степен да мога да карам отново както преди. Ще бъда много по-внимателен, тъй като явно тялото ни е ценен ресурс, който се губи като всяко друго нещо.

До всички които имат подобен на моя проблем и си го кътат: ако не искате да смените колелото с инвалидна количка след 20-тина години, идете на подходящия лекар - не сега, а веднага, на бегом. Резултатите от подминаване на тези проблеми са разни артрози и шипове, които освен че отнемат способността за движение в напреднала (и не чак толкова напреднала) възраст са и адски болезнени. Не отлагайте !
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта