Manitou vs Marzocchi vs Rock Shox

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Manitou vs Marzocchi vs Rock Shox

Мнениеот TOYAGA » Чет Апр 01, 2004 12:40 pm

Вчера доста се посмях на "танкистката" тема "RAM 2004", която не знам защо беше убягнала от вниманието ми... Ta в същата тази тема някой беше споменал, че съм забравил да пусна настоящото "чесало за езици" въпреки обещанието си...

Искам да отбележа, че не съм забравил, но не ми е останало време. Сега я пускам и предлагам първоначално всеки да сподели ЛИЧНИЯ си опит в експлоатацията/поддръжката на продукт от споменатите марки, преди да се премине на етап "религиозен спор".

С оглед на реда/прегледността/полезността предлагам също така сравнения да се правят според следната примерна ранглиста (изброявам само моделите, за които аз бих могъл да дам някакво мнение, надявам се някой "танкист"/"летец-изтребител" да допълни списъка с предназначената за "танкисти"/"летци-изтребители" продукция, след което ще редактирам списъка и спорът може да започва):

Axel <> МZ/MX <> Judy SL/Pilot
Black/Minute <> МX/Marathon S <> Psylo/Duke
Scareb <> Мarathon SL <> SID
Sherman <> DJ?/FR?/Shiver SC? <> ?
Dorado <> Monster?/Super T?/Shiver DC? <> Boxxer

Чакам допълнения/редакции/оплаквания...:D:D:D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот C_Mo » Чет Апр 01, 2004 1:22 pm

[quote="TOYAGA"]
Axel <> МZ/MX <> Judy SL/Pilot
Black/Minute <> МX/Marathon S <> Duke
Scareb <> Мarathon SL <> SID
Sherman <> DJ[color=red][size=200]?[/size][/color]/FR[color=red][size=200]?[/size][/color]/Shiver SC[color=red][size=200]?[/size][/color] <> [color=red][size=200]?[/size][/color]
Dorado <> Monster[color=red][size=200]?[/size][/color]/Super T[color=red][size=200]?[/size][/color]/Shiver DC[color=red][size=200]?[/size][/color] <> Boxxer
[/quote]


За да е по-ясно към какъв тип каране са мислени моделите може табличката да е реализирана по следния начин:

Любителско XC - Axel <> МZ/MX <> Judy SL/Pilot
XC AllMountain - Black/Minute <> МX/Marathon S <> Psylo/Duke
RACE XC - Scareb <> Мarathon SL <> SID

FR AllMountain - Sherman <> Z1 <> Psylo Tullio
PlayBike (DJ & Street & X4)- Sherman <> DJ Series/Shiver SC/Z1 <> Psylo Tullio

DH weekend warrior - Slider <> Super T <> Boxxer RACE
RACE DH - Dorado <> 888R/Shiver DC <> Boxxer TEAM/World Cup
Drop HUGE - NA <> Monster T <> NA
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот zero knowledge » Чет Апр 01, 2004 3:34 pm

ne malko hora shte karat za DH RACE s Sherman Slider+, nqkoi dori s Breakout+, prelagam i tqh da gi dobavim ;)
...
RACE DH - Dorado/Slider+/Breakout+ <> 888R/Shiver DC <> Boxxer TEAM/World Cup
...
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Мнениеот Shimana » Чет Апр 01, 2004 4:16 pm

[quote="TOYAGA"]



Чакам допълнения/редакции/[size=100]оплаквания[/size]...:D:D:D
[/quote]

Моля Гуспудине липсват няколко [color=red][b]американски[/b][/color] [color=blue][b]марки[/b][/color]
Вий дъ ни стье арабин чи таквас дискриминация :}):
Нещо за Stratos S8 и 6o7 (Metal_Psycho къде си бе рожбе :8D:)
Fox-mox никъде не видях
Shimana
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Ное 13, 2002 8:01 pm

Мнениеот Harka » Чет Апр 01, 2004 4:25 pm

[quote="Shimana"]

[quote="TOYAGA"]



Чакам допълнения/редакции/[size=100]оплаквания[/size]...:D:D:D
[/quote]

Моля Гуспудине липсват няколко [color=red][b]американски[/b][/color] [color=blue][b]марки[/b][/color]
Вий дъ ни стье арабин чи таквас дискриминация :}):
Нещо за Stratos S8 и 6o7 (Metal_Psycho къде си бе рожбе :8D:)
Fox-mox никъде не видях
[/quote]

Ами сподели ЛИЧНИЯ си опит от тези марки тогава!
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Апр 01, 2004 4:52 pm

@TOYAGA, xtr:
извинявайте, ама не разбрах точно целта на темата (забравил съм какво беше в "RАМ 2004".

Тази табличка ли е, какво е, също не схванах целта.
Можете ли да обясните по-добре (като например табличката стане табличка като я заградите в code и /code).

мерси предварително, мисля да участвам веднъж като ми се изясни :D:8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Чет Апр 01, 2004 4:55 pm

Имаме ли консенсус по следното?

[b][color=red]Любителско XC[/color][/b]
Axel <> МZ/MX <> Judy SL/Pilot
[b][color=red]XC AllMountain[/color][/b]
Black/Minute <> МX/Marathon S <> Psylo/Duke
[b][color=red]RACE XC[/color][/b]
Scareb <> Мarathon SL <> SID

[b][color=red]FR AllMountain[/color][/b]
Sherman <> Z1 <> Psylo Tullio
[b][color=red]PlayBike (DJ & Street & X4)[/color][/b]
Sherman <> DJ Series/Shiver SC/Z1 <> Psylo Tullio

[color=red][b]DH weekend warrior[/b][/color]
Slider <> Junior T/Super T <> Boxxer RACE
[b][color=red]RACE DH[/color][/b]
Dorado/Slider+/Breakout+ <> 888R/Shiver DC <> Boxxer TEAM/World Cup
[b][color=red]Drop HUGE/XFR[/color][/b]
N.A. <> Monster T/Shiver DC <> N.A.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Чет Апр 01, 2004 5:10 pm

[quote="Shimana"]

[quote="TOYAGA"]



Чакам допълнения/редакции/[size=100]оплаквания[/size]...:D:D:D
[/quote]

Моля Гуспудине липсват няколко [color=red][b]американски[/b][/color] [color=blue][b]марки[/b][/color]
Вий дъ ни стье арабин чи таквас дискриминация :}):
Нещо за Stratos S8 и 6o7 (Metal_Psycho къде си бе рожбе :8D:)
Fox-mox никъде не видях
[/quote]


Ша ма прощавате гуспойце, ма съм поел енгажимент само за тез три марки... Ако ви се ще нещо по-така, усещайте се свободна да си открехнете нов тупик с табела "Avalanche vs. Risse vs. White Brothers" напримерно...

Почитания!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Black » Чет Апр 01, 2004 5:10 pm

[quote="TOYAGA"]

Имаме ли консенсус по следното?

[b][color=red]Любителско XC[/color][/b]
Axel <> МZ/MX <> Judy SL/Pilot
[b][color=red]XC AllMountain[/color][/b]
Black/Minute <> МX/Marathon S <> Psylo/Duke
[b][color=red]RACE XC[/color][/b]
Scareb <> Мarathon SL <> SID

[b][color=red]FR AllMountain[/color][/b]
Sherman <> Z1 <> Psylo Tullio
[b][color=red]PlayBike (DJ & Street & X4)[/color][/b]
Sherman <> DJ Series/Shiver SC/Z1 <> Psylo Tullio

[color=red][b]DH weekend warrior[/b][/color]
Slider <> Super T <> Boxxer RACE
[b][color=red]RACE DH[/color][/b]
Dorado/Slider+/Breakout+ <> 888R/Shiver DC <> Boxxer TEAM/World Cup
[b][color=red]Drop HUGE[/color][/b]
N.A. <> Monster T <> N.A.


[/quote]
mi mai e dobre misla az[:p]
BMW,колела,и некви руси каки с големи цици
Аватар
Black
 
Мнения: 868
Рейтинг: 1697
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 1:42 pm
Местоположение: Bulgaria,София,Лозенец

Мнениеот TOYAGA » Чет Апр 01, 2004 5:18 pm

[quote="bikerider"]

@TOYAGA, xtr:
извинявайте, ама не разбрах точно целта на темата (забравил съм какво беше в "RАМ 2004".

Тази табличка ли е, какво е, също не схванах целта.
Можете ли да обясните по-добре (като например табличката стане табличка като я заградите в code и /code).

мерси предварително, мисля да участвам веднъж като ми се изясни :D:8D:
[/quote]


Бе началото на историята не беше точно в "RАМ 2004", а някъде по-преди (забравил съм точно къде и кога). Просто тогава xtr предложи да отворим една тема "Manitou vs Marzocchi vs Rock Shox" и хем да си начешем езиците, хем да се събере/систематизира накуп информацията/мненията за произведенията на тия три марки - така после (надявам се) ще се задават по-малко тъпи въпроси.

Идеята за табличката ми дойде, за да има някакъв ред и да не се сравняват ябълки с круши...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Metal_Psycho » Чет Апр 01, 2004 7:35 pm

Shimаna spoko man,idem[:p]

Тььььььй,TOYAGA честно не вярвах да я пуснеш тази тема,но изглежда сьм те подценил;).
Леко само ми е криво,както каза Shimаna,4е са само тези 3 марки,но и те стават за разчесване на езици:D
Но протестирам за стила под които си сложил Monster T-to,това е прекалено дискримационно "Drop HUGE":D и бих ти предложил да го редактираш с семплото"Extreme Freeride":8D:.Още нешто,струва ми се,4е от когато 888r се появиха,ниама да сгреша като кажа,4е и Shiver DC сьщо може да фигорира в "Extreme Freeride" категорията,или и в двете!Та,тожа биаха моите забележки за скиська:8D:;)
Ина4е,по точката да споделим опит,аз мога да се похваля,че имам опит и с 3-те марки,но накрая устаножих,4е Marzocchi-tata sa nai-dobrite вилки за всичко,а и имат мойе би най-лесан поддрьжка!Засега ни6то друго не мога да "споделя",защото ни6то конкретно не е казано,какво да се сподели:D:D[:p]

Аиде,4акам да стане наистина напечено,та да се почваме по старому;):D:D:D

П.С. А за 2004 продуктите ли да споделяме или за всички досега:D


П.П.С.Искам само да кажа една много голяма истина извьн сега6ната тема,но тясно свьрзана с вилките(най-вече задните shokove)-Avalanche са може би най-добрите производители на bike suspension ж момента!всеки,които се е интересувал да посе6тава чуждестранни форуми,без сьмнение е устаножил,че почти всеки freerider които турси нещо безсмуртно и мноооого работещо,се похвалва,4е е подменил досегашниа си ili Fox RC,5th element,Rock Shox,Manitou s Avalanche MTN-3,a za vilka MTN-8,нищо чудно,че Canfield рамките са оборуджани с тази марка,или Cortina или Brooklin Machine Works!Това са все ракми понасящи най-тежките условия!Но Аvalanche не са единствените,Stratos с техния Stratos S8 и El Jefe са на нижото на Avalanche!Tова,което написах тук не е нужно да го разисквате,но вькреки,4е не сме ги тествали на живо тези марки,факт е,4е те са най-добрия приятел на freeride-ra;):D:D:D:D[:p]:D[:p]
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Metal_Psycho » Чет Апр 01, 2004 8:12 pm

Ееееееее,забравих да ви 4еститя 1 април бе баикари:D!!!
А и точно като за празника искам да ви се похваля,че се сдобих с Canfield Big Fat Fatty с заден Avalanche mTn-3.5,a Monster-a si go smenih s Avalanche mTn-10:^:;):D:D:D[:p]:D[:p][:p][:p]
*пояснение-това не е пьрвоаприлска шега,верваите ми;):D:D:D:D*

И още ведньж,честит ви 1 април!!!:^:

А и едно поздравче с Хиподил-Скакауец ххаааахахахах:D:D[:p][:p][:p]
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Alek-mtb » Пет Апр 02, 2004 6:38 pm

i sq sled kato uto4nihte izgleda na tablicata 6e uto4niteli to4no za kvo e i ako sam fanal smisala 6e mi kajete li ne6to pove4e za Judy sl :)
I got hope....for dope!
Аватар
Alek-mtb
 
Мнения: 467
Рейтинг: 975
Регистриран на: Нед Яну 18, 2004 12:51 pm
Местоположение: София,Младост 3

Мнениеот TOYAGA » Нед Апр 04, 2004 10:19 pm

Такаааа...

Както изглежда, няма повече съществени забележки/допълнения по следната класификация на продуктите по класове:

[color=red][b]1. Любителско XC[/b][/color]
Axel <> МZ/MX <> Judy SL/Pilot
[color=red][b]2. XC AllMountain[/b][/color]
Black/Minute <> МX/Marathon S <> Psylo/Duke
[color=red][b]3. RACE XC[/b][/color]
Scareb <> Мarathon SL <> SID

[color=red][b]4. FR AllMountain[/b][/color]
Sherman <> Z1 <> Psylo Tullio
[color=red][b]5. PlayBike (DJ & Street & X4)[/b][/color]
Sherman <> DJ Series/Shiver SC/Z1 <> Psylo Tullio

[color=red][b]6. DH weekend warrior[/b][/color]
Slider <> Junior T/Super T <> Boxxer RACE
[b][color=red]7. RACE DH[/color][/b]
Dorado/Slider+/Breakout+ <> 888R/Shiver DC <> Boxxer TEAM/World Cup
[color=red][b]8. Drop HUGE/XFR[/b][/color]
N.A. <> Monster T/Shiver DC <> N.A.

Поради което възнамерявам да премина към съществената част на този topic, която кой знае защо до момента остава неразбрана и неясна за някои колеги...
По същество – аз мога да споделя ЛИЧНИ впечатления само за продукти от т.2 и т.3, тъй като никога не съм се интересувал и желал да притежавам такива, включени в другите категории. Всъщност първата ми вилка въобще спадаше към т.1 - една суперархивна Judy, заменила твърдата вилка на първия ми ATB, но за нея нямам нищо кой знае какво да споделям. Мога да кажа само, че просто беше амортисьорна, а не твърда вилка – със всички предимства и недостатъци на този факт... Свястна вилка, доколкото можеше да бъде свястна по онова време, която не ми е давала никакви НЕТИПИЧНИ проблеми...

По-интересна е историята с втория ми RS и първи SID, монтиран на GT Zaskar. Въпросното нещо беше от първото поколение SID (купих го изгодно на старо, щото след като си купих рамката не ми останаха пари за безумно скъп нов SID), зверски леко на фона на това, което болшинството карачи ползваха, НО КОШМАРНО като надеждност и поддръжка. Случвало ми се е на няколко пъти да нося на гръб возилото (един път даже се получи нещо като „голямото нощно ходене/препъване/студуване” из едни камънаци и една тъмница – не ви е работа) поради ПЪЛНО изтичане на въздуха от камерите, горе-долу един път на месец вилката беше в сервиза за смяна на уплътнения, а втулките съм ги сменял общо ТРИ ПЪТИ! Ако трябва да съм честен обаче, това си беше проблем, който всички такива SID имаха и се считаше за нещо пренебрежимо на фона на СТРАХОТНОТО ТЕГЛО и начина, по който вилката работеше (когато работеше). Като цяло мога да кажа, че бях доволен, даже много доволен от вилката и от RS като цяло – вилката даже смени две рамки.

Следващата ми вилка също беше SID и беше фабрично инсталирана на първия ми full suspension – Scott Strike. Разликите със споменатия по-горе SID бяха от земята до небето – пак страхотно ниско тегло, но НЕСРАВНИМО по-висока надеждност. Сигурен съм, че все още щях да я карам, ако не беше ПЪЛНАТА Й НЕПРИГОДНОСТ за работа с дискова спирачка и най-вече ако по едно време не ми беше дошла идеята да имам „многофункционален” велосипед с променлив ход отпред...

Така се стигна до първото ми Manitou – Black Elite 80-100, което карам и до ден-днешен с ОГРОМНО задоволство. Вилката няма НИКАКВИ проблеми с дискове, суперстабилна е, работи СУПЕРМАЗНО, НЕ се нуждае от друга поддръжка освен от чистене и смяна на масло при моя стил на каране и ДЕЙСТВИТЕЛНО е много полезна с променливия си ход. Не мога да кажа НИЩО лошо нито за Black, нито за Manitou – със сигурност „open-bath”-мазането на Marzocchi е по-добро от „semi-bath”-системата на Manitou, но за моя стил на каране това предимство ЯВНО НЕ Е ОТ ЗНАЧЕНИЕ.

Най-интересното за мен в момента (възможно и за някой друг във форума – затова си позволявам да ви занимавам с това) е с какво да сменя въпросния Black. Искам да го сменям не защото не ми харесва или не съм доволен от него, а защото първо теглото му не се вписва в намерението ми да намаля теглото на целия велосипед без педали до максимум 11 000 грама и второ – 80-милиметровата опция на хода вече не ми е нужна. Та в тая връзка първоначално се бях насочил към Manitou Scareb Platinum 100, после под давление на bikerider и доста четене за технологиите на Marzocchi се преориентирах към Marathon SL/S, а накрая след поредната доза четене на тестове вече съм убеден, че правилният избор ЗА МЕН (не ангажирам никого с него) ВСЕ ПАК е Scareb Platinum. Аргументите, които обърнаха избора ми в полза на Scareb са от абсолютно ОБЕКТИВЕН характер и могат да се прочетат в броевете на списанията „Bike” и “Mountain Bike” от последните три месеца. Тук ще направя едно обобщение на данните от тестовете на XC Race-вилки (категория 3). Тестовите критерии за изпитване на якостта и издръжливостта, означени по-долу са следните:

[b]Якост на огъване А[/b] – описва усилието, което трябва да бъде приложено в хоризонтална посока върху ушите на вилката, за да се огъне с един градус (симулира се натоварването от дискови спирачки)
[b]Якост на усукване B[/b] - описва въртящия момент, който трябва да бъде приложен върху стержена на вилката, за да се усуче цялата с един градус (дава информация доколко стабилна е вилката при управление и паралелно с това показва как реагира същата при асиметрично натоварване от диск)

Освен тези измервания, господата от Bike са си направили труда да подложат вилките и на продължително динамично натоварване, при което се прилага многократно усилие, подобно на това при якостта на огъване. В теста са публикувани броя на циклите, които вилките издържат преди нещо в тях да се счупи.

Ето и резултатите от тестовете в категория 3, която ме интересува мен лично (ако някой се интересува от нещо друго, мога да го информирам отделно).

[color=red][b]Scareb Platinum[/b][/color]Тегло - 1511 грама, А/B - 169/21,5 Нм на градус
Повреда на дясната подпора след 170 612 цикъла

[color=red][b]Marathon SL[/b][/color]Тегло - 1752 грама, А/B - 144/19,8 Нм на градус
Повреда на лявата подпора след 123 681 цикъла

[color=red][b]SID WC[/b][/color]Тегло - 1431 грама, А/B - 141/13,3 Нм на градус
Издържа без повреди 200 000 цикъла

No comment…
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Пон Апр 05, 2004 12:18 am

[quote="TOYAGA"]
В теста са публикувани броя на циклите, които вилките издържат преди нещо в тях да се счупи.
[/quote]


Логичен ми се струва следният въпрос:
Какъв брой вилки са подложени на теста?:?:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот TOYAGA » Пон Апр 05, 2004 9:01 am

19 модела, разделени в 4 категории според вида на приложението им
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 10:53 am

разбрах темата :D:8D:

бих препоръчал както каза MetalPsycho да включиш ShiverDC към DropHuge/XFR. Освен това към WeekendWarrior мисля, че трябва да се включи и JuniorT.

Така сега, TOYAGA, по въпроса за вилката:
Ако наистина гониш само, ама само тегло, без оглед на maintenance interval и plushness, Маниту са твоите вилки.

Ако обаче поне малко те мързи да правиш профилактика през месец, бих ти препоръчал Marathon или някой Fox. Ако MZ ти е много тежка (заради големия обем масло), категорично ти препоръчвам Fox.

Аз лично предпочитам мазнотата и качеството на Marzocchi, а стотината грама отгоре бих ги вложил в мускулна маса. Ако покараш три месеца Marzocchi и свикнеш с малко по-голямото тегло, мисля че няма и да помислиш за Минету.

А относно Bike - аз категорично НЕ ВЯРВАМ на тестовете им. Тоест вярвам на тестовете им, но изводите им са манипулирани. Самите тестове обикновено са манипулирани. Спомни си теста с Avid Juicy Seven - стокилограмово животно с 160мм ротор отпред кара 1км лек наклон без да пуска лостчето и маркуча се стапя - поне две препоръки на производителя са пренебрегнати само и само да се изкара LouiseFR по-добра спирачка. За мен това списание определено е lamer-sko и манипулативно и не мисля повече да си харча парите за него (има и още ред причини, но не е тук мястото).
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Пон Апр 05, 2004 11:48 am

@ bikerider

[quote]бих препоръчал както каза MetalPsycho да включиш ShiverDC към DropHuge/XFR. Освен това към WeekendWarrior мисля, че трябва да се включи и JuniorT.[/quote]


Добавих ги.

[quote]Ако обаче поне малко те мързи да правиш профилактика през месец, бих ти препоръчал Marathon или някой Fox. Ако MZ ти е много тежка (заради големия обем масло), категорично ти препоръчвам Fox.[/quote]


Нарочно не исках да цитирам резултатите на ПРЕХВАЛЕНИTE от всички Fox 80X/100X, щото е offtopic, но сега ще го направя

[color=red][b]Fox 80X [/b][/color]Тегло - 1647 грама, А/B - 174/23,6 Нм на градус
Повреда на дясната подпора след 94 891 цикъла

[color=red][b]Fox 100X [/b][/color]Тегло - 1683 грама, А/B - 173/23,3 Нм на градус
Теч на масло след 100 000 цикъла

На фона на тези доста скромни постижения искам да отбележа, че цената на една от тези вилки е почти два пъти по-висока от тази на Marathon SL... ТОВА според мен е предумишлен ГРАБЕЖ!

По въпроса за тестовете на Bike. Коментирахме с теб ГЛУПАВИЯ и адски ИЗКРИВЕН тест на спирачки, така че знаеш какво мисля по въпроса за меродавността на КОМЕНТАРИТЕ/ОЦЕНКИТЕ на Bike. Позволявам си в случая да привеждам данни от техен тест първо защото данните са от лабораторни измервания (т.е. обективни) и второ - защото тези резултати се покриват почти напълно с лабораторните резултати на "Mоuntain Bike"(основният конкурент на Bike на пазара).

[quote]Аз лично предпочитам мазнотата и качеството на Marzocchi, а стотината грама отгоре бих ги вложил в мускулна маса.[/quote]


Без никакво съмнение Marzocchi са смазващо добри в категориите от 4 до 8 и имат отлични продукти в категория 1. В категории 2 и 3 обаче предимствата на "open bath", чудесните системи ECC5 и ETA (да не говорим за фантастичните предимства на двете пружини при Marathon S) водят до УЖАСНО за областта на приложение тегло. Не искам да бъда разбран погрешно, но разликата от близо 500 (!!!) грама между Scareb Platinum и Marathon S в този клас е ОГРОМНА. Само за илюстрация на това за какви СВЕТОВЕ става въпрос в случая, ще посоча, че разликата между теглото на Scareb Platinum и Marathon SL (240 грама) е горе-долу такава, каквато е разликата в теглово отношение между дисковите версии на групите XTR 2003 и XT 2004. А разликата в ценово отношение между тези две групи е гигантска. Мисълта ми е, че XC-high-end сектора теглото е РЕШАВАЩ фактор и всеки грам надолу се плаща прескъпо. Искам да кажа, че ако човек се насочи към Marzocchi, ще трябва да жертва скъпо платено спестено тегло от други компоненти, компенсирайки го с предимствата на Marzocchi по отношение на надеждността/маниера на работата/поддръжката. Честно казано обаче НЕДОСТАТЪЦИТЕ, демонстрирани от Marathon-отливката по отношение на якостта на мен ми идват малко повече отколкото съм готов да преглътна...

EDIT

BTW, що се отнася до поддръжката на Scareb и нейната честота, нямам особени притеснения в това отношение - първо щото тежа 70 кила с походно оборудване и второ щото знам къде да отида, за да ми я поддържат както трябва;)
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 11:55 am

[quote="TOYAGA"]

@ bikerider

[quote]бих препоръчал както каза MetalPsycho да включиш ShiverDC към DropHuge/XFR. Освен това към WeekendWarrior мисля, че трябва да се включи и JuniorT.[/quote]


Добавих ги.

[quote]Ако обаче поне малко те мързи да правиш профилактика през месец, бих ти препоръчал Marathon или някой Fox. Ако MZ ти е много тежка (заради големия обем масло), категорично ти препоръчвам Fox.[/quote]


Нарочно не исках да цитирам резултатите на ПРЕХВАЛЕНИTE от всички Fox 80X/100X, щото е offtopic, но сега ще го направя

[color=red][b]Fox 80X [/b][/color]Тегло - 1647 грама, А/B - 174/23,6 Нм на градус
Повреда на дясната подпора след 94 891 цикъла

[color=red][b]Fox 100X [/b][/color]Тегло - 1683 грама, А/B - 173/23,3 Нм на градус
Теч на масло след 100 000 цикъла

На фона на тези доста скромни постижения искам да отбележа, че цената на една от тези вилки е почти два пъти по-висока от тази на Marathon SL... ТОВА според мен е предумишлен ГРАБЕЖ!

По въпроса за тестовете на Bike. Коментирахме с теб ГЛУПАВИЯ и адски ИЗКРИВЕН тест на спирачки, така че знаеш какво мисля по въпроса за меродавността на КОМЕНТАРИТЕ/ОЦЕНКИТЕ на Bike. Позволявам си в случая да привеждам данни от техен тест първо защото данните са от лабораторни измервания (т.е. обективни) и второ - защото тези резултати се покриват почти напълно с лабораторните резултати на "Mоuntain Bike"(основният конкурент на Bike на пазара).

[quote]Аз лично предпочитам мазнотата и качеството на Marzocchi, а стотината грама отгоре бих ги вложил в мускулна маса.[/quote]


Без никакво съмнение Marzocchi са смазващо добри в категориите от 4 до 8 и имат отлични продукти в категория 1. В категории 2 и 3 обаче предимствата на "open bath", чудесните системи ECC5 и ETA (да не говорим за фантастичните предимства на двете пружини при Marathon S) водят до УЖАСНО за областта на приложение тегло. Не искам да бъда разбран погрешно, но разликата от близо 500 (!!!) грама между Scareb Platinum и Marathon S в този клас е ОГРОМНА. Само за илюстрация на това за какви СВЕТОВЕ става въпрос в случая, ще посоча, че разликата между теглото на Scareb Platinum и Marathon SL (240 грама) е горе-долу такава, каквато е разликата в теглово отношение между дисковите версии на групите XTR 2003 и XT 2004. А разликата в ценово отношение между тези две групи е гигантска. Мисълта ми е, че XC-high-end сектора теглото е РЕШАВАЩ фактор и всеки грам надолу се плаща прескъпо. Искам да кажа, че ако човек се насочи към Marzocchi, ще трябва да жертва скъпо платено спестено тегло от други компоненти, компенсирайки го с предимствата на Marzocchi по отношение на надеждността/маниера на работата/поддръжката. Честно казано обаче НЕДОСТАТЪЦИТЕ, демонстрирани от Marathon-отливката по отношение на якостта на мен ми идват малко повече отколкото съм готов да преглътна...

[/quote]


Склонен да се съглася с това което казваш. Fox наистина са прекалено скъпи. Магнезиевата отливка на Marathon сигурно е по-слаба от другите (не оспорвам лабораторните тестове, а контекста им и изводите от тях).

Така че, според мен, изчакай 2005 моделите на Marzocchi. Имат доста фалове с моделите които се правят в Тайван и мисля, че ще вземат мерки.

По-въпроса за теглото - мисля че наистина е разумно да се балансира. Тоест аз на твое място бих спестил тегло от другаде (да речем главини и/или спирачки).

А ако наистина си решил да вземеш Skareb - имаш от мен 5 безплатни профилактики - ще видиш колко бързо ще ги изхарчиш :D:D:D:8D::8D::8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Пон Апр 05, 2004 12:13 pm

[quote]А ако наистина си решил да вземеш Skareb - имаш от мен 5 безплатни профилактики...[/quote]


OOOO, щедро, щедро!:D:D:D Благодаря ти предварително, но нека да не слагам тигана преди да съм извадил рибата от морето...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Newone » Пон Апр 05, 2004 12:19 pm

Предполагам за дадено, че си сигурен в представителността на теста, защото там може да има сериозни разлики с реалния живот.Тъй като и аз, както е известно на някои си търся вилка и подробно разглеждам,за съжаление само англоговорящите източници, не си ли се замислял Manitou Minute Two вместо Skareb PLatinum?
A относно същността на топика, аз имам бегло впечатление/300км/ от работата на Маниту Скареб Комп и дотук нямам забележки-вилката работи мазно и при малки и големи неравности и осигурява добър комфорт, лека е и въобще дотук всичко е супер.Вече два пъти удрям дъно и няма никакви проблеми, работи си като преди.Усещам единствено известно усукване/flex/ при спиране, откакто монтирах новите спирачки/Hayes HFX Mag XC/.Тъй като съм тежък/78кг/и под влияние на Bikerider, Toyaga и ревютата в mtbr, всеки момент, ще превключа на Маратон С на Марцоки:^: със 105 мм ход.Установих, че при реални условия и заключваща се задница рядко има нужда от системи като SPV или Terralogic. Те, според мене, са по нужни на състезатели и въобще на хора, които карат за време.Предпочитам в случая да наблегна на запас от надеждност/сигурност/ и лесна и квалифицирана поддръжка/ Смирненски 60, за черпенето си знаете:D/.
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 12:54 pm

[quote="TOYAGA"]

[quote]А ако наистина си решил да вземеш Skareb - имаш от мен 5 безплатни профилактики...[/quote]


OOOO, щедро, щедро!:D:D:D Благодаря ти предварително, но нека да не слагам тигана преди да съм извадил рибата от морето...
[/quote]


а сега да видим - а каква марка въдица ще ползваш? :D:D:D:8D::8D::8D:

иначе мерси за комплимента за поддръжката :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 12:57 pm

[quote="Newone"]

Предполагам за дадено, че си сигурен в представителността на теста, защото там може да има сериозни разлики с реалния живот.Тъй като и аз, както е известно на някои си търся вилка и подробно разглеждам,за съжаление само англоговорящите източници, не си ли се замислял Manitou Minute Two вместо Skareb PLatinum?
A относно същността на топика, аз имам бегло впечатление/300км/ от работата на Маниту Скареб Комп и дотук нямам забележки-вилката работи мазно и при малки и големи неравности и осигурява добър комфорт, лека е и въобще дотук всичко е супер.Вече два пъти удрям дъно и няма никакви проблеми, работи си като преди.Усещам единствено известно усукване/flex/ при спиране, откакто монтирах новите спирачки/Hayes HFX Mag XC/.Тъй като съм тежък/78кг/и под влияние на Bikerider, Toyaga и ревютата в mtbr, всеки момент, ще превключа на Маратон С на Марцоки:^: със 105 мм ход.Установих, че при реални условия и заключваща се задница рядко има нужда от системи като SPV или Terralogic. Те, според мене, са по нужни на състезатели и въобще на хора, които карат за време.Предпочитам в случая да наблегна на запас от надеждност/сигурност/ и лесна и квалифицирана поддръжка/ Смирненски 60, за черпенето си знаете:D/.
[/quote]


мерси за доверието в аванс :D:8D:, няма да те разочароваме :D:8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Пон Апр 05, 2004 1:28 pm

[quote="TOYAGA"]

19 модела, разделени в 4 категории според вида на приложението им
[/quote]


Нямах точно това предвид, а колко броя вилки от всеки модел са подложени на тестовете. Съгласи се все пак, че ако вземеш 3 еднакви вилки и ги подложиш на абсолютно еднакво изпитание резултатите ще са различни, може би с малко, но различни.

Въпросът може да се зададе и така:
Представителна ли е тестваната извадка от вилки?

Затова, ако тест е правен само с по 1 вилка от модел, не мисля че може да се приемат получените резултати за показателни.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 2:23 pm

Абе аз вече чета такива тестове между редовете
За мен нито са представителни, нито нищо

например никой в тия списания не споменава за методика за измерване на грешките при тестовете и подобни неща вдъхващи доверие в коректността и достоверността на тестовете. демек взели по една вилка от магазина на чичо Пешо и мерят там с некви усуквания, дъра-бъра...
и никой не споменава как си калибрират измервателните уреди, как мерят номиналните отклонения при тестовете, изобщо яко ми намирисва на медийни номерца.

@TOYAGA:
Знам че си на друго мнение, но за мен това е платена стъкмистика и съм предпазлив с доверието... :D:8D: Все едно да се доверя на списание за мода относно облеклото си... :D:D:8D::8D::8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Metal_Psycho » Пон Апр 05, 2004 6:28 pm

OK,темата владее:D
Сега след като се разискаха вече XC класите,дайте да обьрнем специално внимание вьрху може би най-интересниа клас-FR!
Или по-конкретно,Sherman Slider+,Sherman Breakout+;Shiver SC,Z150!Незнам за вас,но според мен Rock Shox в този клас нямат адекватна вилка,Psylo Tullio нещо не ми вдьхва увереност:D,а пьк Boxxer Race e "уж" от по-горен клас;)

Лично аз си мисля,че за класа си Slider+ e по-добрия избор,но пьк залагам много и на Z150!Всякакви примери ще са ОК:^:

п.с.-аиде по-бьрзо да минаваме кьм големите прасчовци;):D[:p]:D
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот C_Mo » Пон Апр 05, 2004 11:53 pm

[quote="Metal_Psycho"]

OK,темата владее:D
Сега след като се разискаха вече XC класите,дайте да обьрнем специално внимание вьрху може би най-интересниа клас-FR!
Или по-конкретно,Sherman Slider+,Sherman Breakout+;Shiver SC,Z150!Незнам за вас,но според мен Rock Shox в този клас нямат адекватна вилка,Psylo Tullio нещо не ми вдьхва увереност:D,а пьк Boxxer Race e "уж" от по-горен клас;)

Лично аз си мисля,че за класа си Slider+ e по-добрия избор,но пьк залагам много и на Z150!Всякакви примери ще са ОК:^:

п.с.-аиде по-бьрзо да минаваме кьм големите прасчовци;):D[:p]:D
[/quote]

Дефинирани са 8 категории. Пиши номер на катагорията и да дрънкаме тогава... някак си да сравняваш Psylo с Slider не върви ;)
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Metal_Psycho » Вто Апр 06, 2004 2:15 pm

[quote="xtr"]
Дефинирани са 8 категории. Пиши номер на катагорията и да дрънкаме тогава... някак си да сравняваш Psylo с Slider не върви ;)




[/quote]

Nali:)i az taka si misleh za Psylo-to:D

A ina4e kategoriata mai ia poso4ih-za Freeride klasa stava6e duma:8D:
Aide,iskam niakvo raziasnenie za Slider i Z150,sravnenia i tn.abe se6tate se:8D::D
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Апр 07, 2004 8:49 am

[quote="PtD"]

[quote="TOYAGA"]

19 модела, разделени в 4 категории според вида на приложението им
[/quote]


Нямах точно това предвид, а колко броя вилки от всеки модел са подложени на тестовете. Съгласи се все пак, че ако вземеш 3 еднакви вилки и ги подложиш на абсолютно еднакво изпитание резултатите ще са различни, може би с малко, но различни.

Въпросът може да се зададе и така:
Представителна ли е тестваната извадка от вилки?

Затова, ако тест е правен само с по 1 вилка от модел, не мисля че може да се приемат получените резултати за показателни.


[/quote]


Не, тестът НЕ Е ПРЕДСТАВИТЕЛЕН в този смисъл - според (липсата) на информация в описанието на тестовите параметри, приемам, че Bike са тствали само по един екземпляр. Това, разбира се, намалява "представителността" на резултата доколкото може да се разглежда като сбирщина от "частни случаи", нямащи обективно отношение към качествата на даден модел като цяло и неотчитаща нормалните отклонения в качествата на всеки отделен екземпляр от серийно произвеждан продукт. Но:

1. Всеки има право да чете/се съобразява/счита за меродавно/купува каквото пожелае.

2. Считам, че припокриването на лабораторните резултати в две конкурентни издания говори за известна обективност на същите.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот КапитанПланета » Сря Апр 07, 2004 8:53 am

Toyaga, bikerider,
В този тест включен ли е някой Black ? Много ми е любопитно как се е представил :8D:.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron