Съвет(и) за вилка

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Съвет(и) за вилка

Мнениеот NoNe » Сря Дек 21, 2005 10:11 am

Може и да е дъвкана темата, но нещо не мога да намеря отговора...
Не мога да си намеря подходяща вилка и част от проблема е че не съм сигруен, какво ми трябва.
Също така се ориентирам от интернет магазините в Б-я, а може в София да се продават неща, които да ги няма по сайтовете... а все пак от време на време имам път.

Искам ходът да е 100mm. При повече явно няма да е подходящо за рамката на Apolon-а. Стилът е XC, обаче естествено понякога има разни умерени спускания през "ръбати" терени, които ми се иска да минавам на по-високи скорости.

Парите които искам да отделя са около 100-120лв. Мога да оставя и 150-160, дори малко отгоре... като все пак 200лв. ми е горната граница и никак не ми се иска да стигам до там ;)

Сигурно е важно да кажа, че съм карал само с евтини еластомерни вилки и си мисля, че ако искам да минавам прилично през някакви коловози и каманаци ще ми трябва маслено смекчаване. Гледам моделите на Suntour, но от това което има на пазара не виждам 10см. ход със сменяемо масло, което също ми се струва важно.

Нямам намерение да бързам с покупката. Предполагам че ще взема около март-април т.е. може да са излезли и новите модели 2006.

Питам, колкото най-общо да се насоча какво ми трябва, неоходимо ли ми е масло, до колко е важно да мога да го сменям... и чак тогава ако някой се сеща за конкретен модел.
NoNe
 
Мнения: 267
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 11:20 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Сря Дек 21, 2005 1:14 pm

При подобно ценово ограничение нямаш особен избор...
Ходът според мен може да е и 120мм, мисля, че рамката ще ги понесе. Но едва ли ще намериш нещо друго освен Suntour за тези пари. Със затворен патрон (не се сменя маслото) или с отварящ се, не мога да ти кажа априори, защото не знам на какъв интервал от време трябва да се сменят затворените патрони. Аз лично бих предпочел отварящ се патрон, но наистнина нямаш особен избор. По-важно според мен е пружината да е подходяща за твоите килограми, тъй като някои от Suntour-ите са по-твърдички. Ако можеш да пробваш няколко модела в този ценови диапазон, би било добре за теб.
Все пак, не очаквай за такава евтина вилка, дори и с маслено смекчаване да е, да работи много добре - не, че ще е лоша за парите си, но най-вероятно няма да е нищо особено в сравнение с по-високия клас продукти.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот GECKO » Сря Дек 21, 2005 3:02 pm

За тези пари предполагам, че един добър избор би била SR Suntour XCP-75LO, държи се доста добре и сега с намалението ще ти е някъде около 110лв, друг разумен избор (поне според мен) би бил моделът Axion ако не блъскаш прекалено много и си караш ХС и АМ а ако си падаш малко агресивен в карането можеш да опиташ DURO-E общо взето това са вилките на Suntour, които се вместват в бюджета и стават за нещо, като цяло Axion-а ми се струва подходяща за теб и с намалението ще дойде на 180лв хайде дерзай :angel2:

Edit: На Axion и Duro патрона се отваря за ХСР-75LO не съм сигурен но имай в предвид, че Duro-то е леко прогресивна и може да ти се стори неудобна или както го казват "бавна" :D
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот elfa » Сря Дек 21, 2005 8:44 pm

http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=603

Аз също съм за SR Suntour XCP75-LO.Вилката влиза в изискванията който поставаш!Цена 142лв., но нали сега е на намаление от 12%:8D::deal: и е 124.96лв.:D(с точност до втората цифра след десетичната запетайка:^:).Е това е от мен, да съм ти помогнал!!!
elfa
 
Мнения: 591
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Съб Юли 02, 2005 10:42 pm
Местоположение: Bulgaria, Sliven

Мнениеот Nymphetamine » Сря Дек 21, 2005 10:25 pm

Ако държиш да влезнеш в рамките на 120лв. също ти препоръчвам да си вземеш вилакта, която ти препоръчват и другите (не мога да я изпиша на латиница, защото не работи нещо...). Вилката е хубава, да, но имй-предвид, че паднат ли температурите, става някак си твърда и като че ли върща бавно. Онзи ден карах такава в студа и...не е особено добре. Ако искаш наситина качествна вилка на ниска цена, може да отделиш пари за едно Джуди Джей 2. За сега все още не се предлагат от Уан Дистрибюшънс, защото е 2006 модел, но мисля, че ще може да се намери. Можеш да я погледнеш на сайта на Рок Шокс. Мисля, че в една предипна тема видях, че щяла да върви около 190-ина лева. Надявам се съм бил полезен.
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот klmn » Сря Дек 21, 2005 11:21 pm

Suntour 75-ЛО е с неотваряем патрон(газов-скоро имаше тема за вилката),със заключване на хода и поне за моята не съм забелязал да втърдява при студ.
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот NoNe » Чет Дек 22, 2005 9:59 am

Като гледам за сега се колебая между:
XCP-75 DJ
XCP-75
XCP-75 LO
или Judy J2 (цената по разни сайтове я гледам около $100)

Най-евтината от всички - XCP-75 DJ чета в общи линии добри неща за нея... Цената е нещото, което ме привлича в нея, защото предполагам че има логика, като за първа 'прилична' вилка да не се изхвърлям с последните си финанси и накрая да се окаже, че не е това което съм очаквал... Как мислите, грешка ли ще е да взема нея?
NoNe
 
Мнения: 267
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 11:20 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Чет Дек 22, 2005 10:09 am

XCP-75DJ e чисто пружинно-еластомерна вилка, няма никакви маслено смекчаване. Което съвсем не значи че е лоша де ;)
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот URNEST » Вто Дек 27, 2005 12:41 pm

Што не си вземещ новото DUDO E за160лв
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот NoNe » Вто Дек 27, 2005 2:06 pm

[b]Duro-E[/b] не е зле обаче е с много голям ход за рамката, а тя като гледам ще изкара поне още година. А и за разни проблеми с нея чета...

[b]XCP75-LO[/b] пък сега ми казват, че била твърда...
[b]XCP75-DJ[/b] пък няма смекчаване и казват, че доста се свива при катерене

'Ич не мога да преценя...:crazy:
NoNe
 
Мнения: 267
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 11:20 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот radio » Вто Дек 27, 2005 2:53 pm

Аз ако слушах всички, досега това колело да съм го хвърлил и да го зарежа тоя спорт. Ама просто няма начин. За тези пари не можеш да си вземеш нищо, което да наистина качествено, но едно Duro E за мен си върши перфектна работа за парите си. Аз съм с D и след тунинг и смяна на маслото с Дристол 3 си бачка перфектно и изобщо не се влияе от студа, а имах възможност да проверя. Относно височината на вилката и рамката, да не ти дреме. Според мен ще издържи, още повече, ако не скачаш много.
radio
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Вто Апр 05, 2005 3:43 pm
Местоположение: София

Мнениеот kotka12 » Вто Дек 27, 2005 3:27 pm

@ NoNe
Кажи да знаем за какви проблеми с ДУРО-Е четеш, защото аз лично никъде не съм видял някой да се е оплакал от тая вилица /тъкмо напротив,повечето хора имат ласкаво мнение за нея/
Затова сериозно те моля, ако имаш някакъв линк, където пише нещо различно го дай, за да знаем кво ни чака:banghead:
Единственото, което някой е изтъквал като недостатък на вилицата е нейната "прогресивност" /@Admin-има се предвид, че е с прогресивно навити пружини, за да не е линеен хода ли????:banghead:/
Така че казвайте :beer::beer::beer:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот NoNe » Вто Дек 27, 2005 3:49 pm

Аз вече толкова изчетох, че не мога да се ориентирам... има възможност и да бъркам и да не е ставало въпрос за Duro-E. По спомен (поне според мен е била дефектна бройка)пишеше че трябва да се слагат някакви планки на главината защото вилката била по-широка... или по-тясна :crazy: в долната част т.е. поне както аз го разбрах, че при свиване ще има странично напрежение върху подпорите;
Били се забавлявали с нея като я гледали как се разгъва 3-4 секунди (което би следвало да се оправи със смяна на маслото), но все пак оставам с впечатление, че това не е подходяща вилка за XC.
NoNe
 
Мнения: 267
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 11:20 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот kotka12 » Вто Дек 27, 2005 3:54 pm

мноо интересно
По мое скромно мнение за ХС определено не става, ама съобщения бях чел само за обратното и то за ДУРО Д, че е много широка долу и трябва да се подлагат планки, за да не се огъва, като се стегне при главината, а имаше пост съвсем скоро, че при ДУРО Е е решен проблема и не е така
и че се разгъва 3-4 секунди:rofl::rofl::rofl:
определено е забавно това:beer::beer:
Admin нищо не каза за прогресивността на ДУРО Е:banghead::banghead:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот NoNe » Вто Дек 27, 2005 3:58 pm

Да, възможно е да е било за Duro-D
NoNe
 
Мнения: 267
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 11:20 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Вто Дек 27, 2005 4:36 pm

[quote="kotka12"]

Admin нищо не каза за прогресивността на ДУРО Е:banghead::banghead:
[/quote]


Ама аз и преди нищо не съм казвал, така че не знам защо питаш мен ;):D
Не съм я карал, та да знам каква й е прогресивността. Дори незнам колко са й твърди пружините, но бях написал по-горе, че при някои от моделите на Suntour пружините са по-твърди от необходимото за колоездачи с тегло под 70кг. Понякога това се дължи на еластомера, който може да се скъси. Друг път самите пружини са по-твърди. За този модел конкретно не знам как е. Отделно пък, съдейки по Duro D най-вече, при някои Suntour-и е добре да се сложи по-рядко масло, примерно 2.5W, за да станат по-пъргави и добре работещи. Но за всички тези неща е най-добре да слушаш тези, които са ги пробвали, аз не съм. :thumb:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот kotka12 » Вто Дек 27, 2005 7:48 pm

Ми питам тебе, щото досега винаги си се обаждал на място и то с точна и пълна информация:beer::beer::beer:
В такъв случай освен да помоля Bikerider да отговори, ако има инфо:beer:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Admin » Вто Дек 27, 2005 9:36 pm

[quote="kotka12"]

Ми питам тебе, щото досега винаги си се обаждал на място и то с точна и пълна информация:beer::beer::beer:
[/quote]


Благодаря за добрите думи. Не обичам да говоря наизуст и само по предположения, така че ще ти кажа какво знам, пък дано и някой друг помогне. От вилките Suntour, чието вътрешно устройство съм разглеждал, не съм видял такава, при която да има механизъм, който да осигурява прогресивност чрез клапа, въздушна камера или нещо подобно. Може и да има такива, не знам, не съм разглеждал всички модели. При много от вилките обаче има дълъг еластомер в пружината, който води до втвърдяване на вилката. Ако това е проблем за колоездача, еластомерът може да бъде скъсен в съответния сервиз, за да не ти отпадне гаранцията. Имай предвид, че подобна прогресивност съвсем не е толкова добра, колкото прогресивност, осигурена от хидравличната система за смекчаване. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот kotka12 » Вто Дек 27, 2005 9:47 pm

Ако правилно съм разбрал
ДУРО Е всъщност има маслено смекчаване само на връщането, а не и на "отиването":D
тоест само рибаунда се смекчава маслено
Предполагах че има някаква възможност да се постигне прогресивността на тая вилица чрез прогресивно навита пружина
иначе за еластомера си имах представа
Отново благодаря за инфо-то:beer:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот kotka12 » Вто Дек 27, 2005 9:52 pm

:offtopic:
малко офтопик
ама някой има ли линк, където да погледан схематично устройство на различните видове вилици????
мисля че ще ми е полезно, ако реша да си направя някоя с подръчни материали:rofl:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Admin » Вто Дек 27, 2005 10:18 pm

На сайта на Suntour има скици, на които е показано устройството на всяка вилка - разрови се и ще ги намериш.

[quote]ДУРО Е всъщност има маслено смекчаване само на връщането, а не и на "отиването"
тоест само рибаунда се смекчава маслено[/quote]


Тук не мога да ти отговоря - възможно е да е така, но може също да си има смекчаване и при сгъването (компресията), само че да не е регулируемо, нямам представа.

Разбира се, възможно е да се постигне прогресивност чрез пружина, за каквато говориш ти, но малко производители прибягват до този вариант, предполагам защото прогресивността чрез хидравликата има по-добри характеристики.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот kotka12 » Сря Дек 28, 2005 10:39 am

мдам
мисля, че е само смекчаване на връщането
Right side : Coil spring / Hydraulic rebound damping w/external adjuster on bottom
за компресията никъде не пише
а ми стана много забавно /благодаря, защото намерих много подробни схеми на вилиците на Suntour на сайта/, защото тези схеми се водят Exploded view:rofl:
:beer:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 49 госта


cron