Как да сложа гриповете ?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Как да сложа гриповете ?

Мнениеот Openeye » Пон Дек 05, 2005 4:23 pm

Някой може ли да даде съвет как да сложа по-лесно гриповете на кормилото без да го прецакам. Значи започвам да слагам гриповете и колкото повече влизат, толкова по трудно става. Идва един момент когато са някаде по средата и запецват..... ни на пред, ни на зад :crap:. Кормилото е Truvativ Hussеfelt, а гриповете са някакви Тайвански за 5 лева. Да ги намажа ли с нещо предварително или има някакъв друг начин....? Ако ги намажа с нещо, какво да е това нещо....?:liplick:
Предварително БЛАГОДАРЯ !
Ride Out Of The Ordinary
Аватар
Openeye
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 11:19 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот nikitzo » Пон Дек 05, 2005 4:39 pm

Вода пръскай м/у грипа и кормилото с подходящ съд.:baseball:
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот ilinkolov » Пон Дек 05, 2005 4:47 pm

WD40
от всичко по нещо и от нищо достатъчно
Аватар
ilinkolov
 
Мнения: 252
Рейтинг: 1251
Регистриран на: Пет Ное 26, 2004 11:10 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Пон Дек 05, 2005 4:48 pm

[quote="ilinkolov"]

WD40
[/quote]
:agree::agree::agree:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот C_Mo » Пон Дек 05, 2005 4:53 pm

С компресор... между грипа и кормилото.

Най-добре не слагай нищо на грипа, колкото по-трудно влезе толкова по-трудно ще излезе и гарантирано няма да се върти.
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Пон Дек 05, 2005 5:40 pm

:agree:да тва е наи добрия съвет
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Rotting » Пон Дек 05, 2005 7:01 pm

Как да не влиза ве, при мен с лашкане става! От едната страна го държиш, а от другата го лашкаш. Това е като влиза трудно и се е запекло :D. Иначе, ако са 'лабави грипчета им слагам от лепилцето за спукани гуми - каучук ли е, цимент ли е, к'во е не знам, ама направо заспиват, поне така ми е със Амоебата сега :)
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот caspar » Пон Дек 05, 2005 7:52 pm

Аз пък ги удрям два пъти с чука и влизат идеално, не слагам нито вода нито WD40:^:!!!
"He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man."
Аватар
caspar
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 8:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Пон Дек 05, 2005 8:09 pm

Предимството гриповете ти да се закачват с болтове...
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот klmn » Пон Дек 05, 2005 8:53 pm

[quote="caspar"]

Аз пък ги удрям два пъти с чука и влизат идеално, не слагам нито вода нито WD40:^:!!!
[/quote]
Точно така,даже няма нужда от чук-просто закачаш грипа за кормилото,удряш го 2-3 пъти отвън и е готов.Не трябва да се притиска към кормилото докато го слагаш-на същия принцип излиза лесно като го избутваш с командата(лостчето).
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот gladstone » Пон Дек 05, 2005 9:30 pm

Добре бе само аз ли си слагам гриповете с малко водица,с която грипа влиза като намазан с масло, и след 10 мин като се изпари, грипа не мърда повече? :dunno: Болт-он гриповете са друга история...
gladstone
 
Мнения: 831
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Юли 07, 2004 11:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Дек 05, 2005 10:25 pm

Аз също си ги слагах с вода преди да мина на bolt-on, но в интерес на истината става и без вода както описаха преди мен и е наистина по-добре, трябва само ръкохватката да е продупчена отстрани, иначе не може да стане номера - две три рязки пошляпвания с длан отстрани и си влиза идеално. Ако няма дупка - като C_Mo.

@gladstone: водата има един недостатък - бавно се изпарява. често се е случвало да си махам ръкохватките и после като ги сложа да искам веднага да карам, а те още се въртят.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот gladstone » Пон Дек 05, 2005 11:04 pm

[quote="bikerider"]

Аз също си ги слагах с вода преди да мина на bolt-on, но в интерес на истината става и без вода както описаха преди мен и е наистина по-добре, трябва само ръкохватката да е продупчена отстрани, иначе не може да стане номера - две три рязки пошляпвания с длан отстрани и си влиза идеално. Ако няма дупка - като C_Mo.

@gladstone: водата има един недостатък - бавно се изпарява. често се е случвало да си махам ръкохватките и после като ги сложа да искам веднага да карам, а те още се въртят.
[/quote]


Да, понякога се случва...:)Иначе за махане винаги с водичка :) Имам една пластмасова(нали да не издереме кормилцето сега...:I) кука за плетене, такава по-дебеличка, и пъхам леко после в новообразувания процеп сипвам малко вода и развъртам и изкча като тапа :D
gladstone
 
Мнения: 831
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Юли 07, 2004 11:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот caviara » Пон Дек 05, 2005 11:06 pm

Някъде бях чул, че става и с малко "кола" вместо вода, така се залепва след като изсъхне...:dunno:
Защо трябва да е просто, като може да е сложно...
caviara
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 10:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Jacket » Пон Дек 05, 2005 11:37 pm

С компресора е най-ефектно, в БАС имат и специален накрайник за целта :)
При мен никога не е имало проблем, при вадене просто дърпам леко без да въртя (щото ако гриповете са от меките се усукват и излизат още по трудно) и след 30тиа секунди грипа си излиза. Без особено усилие, просто с търпение. Вкарването пак с леко натискане, или няколко рязки натискания, но пак без въртене. Едно време и аз наливах водица, ама след около 100тина такива процедури се уверих, че не е нужна :)
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот climb » Вто Дек 06, 2005 12:38 am

Аз мойте им капвам малко олио размазвам го с пръст и става супер :D ама малко щот един път кат се спусках по една пътека на Беклемето и кво нещо да си погледна кормилото и гледам грип-а останал 2см на кормилото всичко друго се извадило :)
Аватар
climb
 
Мнения: 506
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Авг 20, 2004 10:44 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mih » Вто Дек 06, 2005 1:27 am

[quote="climb"]

Аз мойте им капвам малко олио размазвам го с пръст и става супер :D ама малко щот един път кат се спусках по една пътека на Беклемето и кво нещо да си погледна кормилото и гледам грип-а останал 2см на кормилото всичко друго се извадило :)
[/quote]

:clap: другия път пробвай с грес!

Най-добре са си тези със захващане с болтчета, преди тях съм ползвал всякакви - и силиконови, и гумени, и прости, и маркови, - и винаги съм имал все някакво усукване и въртене.
Не са никак скъпи - и в БАС, и във Веломания ги има на сносни цени от порядъка на десетина лева (тези от Веломания обаче със сигурност имат много кратък живот, протрих ги "до кормило" за има-няма едно лято). Добавят някой друг грам, но пренебрежимо малко.
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот Openeye » Вто Дек 06, 2005 12:26 pm

Явно не съм ги блъснал достатъчно силно. Сега отивам да ги тресна отстрани както си трябва.....:D Ако пак не стане отивам при BAS-истите....:look:
БЛАГОДАРЯ на всички за мненията:thumbu:
Ride Out Of The Ordinary
Аватар
Openeye
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 11:19 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот marshall__ » Вто Дек 06, 2005 3:05 pm

Значи с вода се въртят, а с WD40 - не?
Ми пробвайте с машинно масло или грес - направо няма смисъл от болт-он! :drool:
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот Morpher » Сря Дек 07, 2005 1:14 am

Абе хора! Дотук прочетох какво ли не!:bigeyes:
Не можете ли да си наплюмчите пръста малко, и след това ръчкаш, както някои хора си ръчкат из... носовете, а други на други места :)
Ама малко да плюмчете, за да не се налага после 2-3 дни да го оправяте и намествате!
Ша хабите маслото, греста, водата... Нямате срам:banana:
Аватар
Morpher
 
Мнения: 988
Рейтинг: 1888
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 7:03 pm
Местоположение: София

Мнениеот thebiker » Пет Дек 09, 2005 5:41 pm

Най добре е да се ползва спирт от аптеката с колкото се може повече спирт в него - примерно 90% или както му казват 90 градуса.
Ето как става:
вземаш едно памуче или най добре кърпичка за еднократна употреба примерно Белана и слагаш спирт след това с нея на грипа от вътре и леко стисваш че да излезне някоя и друга капка.
След това с пръст предполагам средния ти е най голям и с него размазваш из цялата вътрешност на грипа.
След това слагаш с леко удряне от страни след като запече и готово.
Незнам какви грипове ползваш ама има едни прозрачни ПроГрип за 6 кинти направо са супер и ако кормилото е черно те изглеждат черни ;-).
Специално за тех няма начин да имаш проблеми.
Също става със спирт и при вадене на грипа само че е нуждна отжверка или по добре много скапана отверка че да не се надраска кормилото.

Спирта се изпарява много по бързо и е стотинки ж аптеката а специално за WD40 не е добра идея щото докато се изпари и схте загубиш мерак за каране ;-)
thebiker
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 11, 2004 3:10 pm

Мнениеот bikerider » Пет Дек 09, 2005 7:56 pm

Добре де, явно некои хора :crazy: не четат изобщо, затова ще повторя C_Mo:
Ако положението е мързеливо - с компресор става за миг. Ако няма компресор и няма мързел се вадят елементарно чрез командите или нещо с което да се изкарат отстрани. Номера е да се [u]бутат навън[/u], а не да се дърпат отвън.

Слагането - от никакви плюнки, бози, смазки и прочие няма смисъл, да не говорим за спирт :crazy:.
Ръкохватката се слага леко на кормилото да влезе около 2-3см, запушва се кормилото от другата страна (в пода или с ръка) и със свободната ръка се шляпа по външната част на ръкохватката. Ако не е много корава работи безотказно. Ако е много корава - малко вода.

Разбира се това горното е полезно само при условие, че целта е да се сменят ръкохватките бързо, лесно, [b]безплатно[/b] и без мръсотии или надирания. Ако някой като пишещия преди мен очевидно има друга цел :crazy:, мисля че е съвсем разбираемо ако не може/иска да прочете и/или оцени написаното преди него.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот thebiker » Пон Дек 12, 2005 11:55 am

[quote="bikerider"]

Добре де, явно некои хора :crazy: не четат изобщо, затова ще повторя C_Mo:
Ако положението е мързеливо - с компресор става за миг. Ако няма компресор и няма мързел се вадят елементарно чрез командите или нещо с което да се изкарат отстрани. Номера е да се [u]бутат навън[/u], а не да се дърпат отвън.

Слагането - от никакви плюнки, бози, смазки и прочие няма смисъл, да не говорим за спирт :crazy:.
Ръкохватката се слага леко на кормилото да влезе около 2-3см, запушва се кормилото от другата страна (в пода или с ръка) и със свободната ръка се шляпа по външната част на ръкохватката. Ако не е много корава работи безотказно. Ако е много корава - малко вода.

Разбира се това горното е полезно само при условие, че целта е да се сменят ръкохватките бързо, лесно, [b]безплатно[/b] и без мръсотии или надирания. Ако някой като пишещия преди мен очевидно има друга цел :crazy:, мисля че е съвсем разбираемо ако не може/иска да прочете и/или оцени написаното преди него.

[/quote]

И какво мислиш е спирта от аптеката а?
Вода и чист спирт при 90% 10% е вода.
Е ако искате три дни да ви се върти грипа хубу слушайте го, ако изкате да стане за 3 часа си сложете спирт.
А ти момченце се научи да не се излагаш поне като реплайваш на мои постове.
И това твое извинение че си ми бил дишал въздуха отново доказва че си някакъв 15 годишен хлапак без елементарна култура.
thebiker
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 11, 2004 3:10 pm

Мнениеот bikerider » Пон Дек 12, 2005 12:00 pm

Ау. Е тука направо се обидих! :lol:
По-полека, че ще получиш удар, дядка :rofl:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Пон Дек 12, 2005 12:28 pm

[quote="thebiker"]

А ти момченце се научи да не се излагаш поне като реплайваш на мои постове.
И това твое извинение че си ми бил дишал въздуха отново доказва че си някакъв 15 годишен хлапак без елементарна култура.
[/quote]


Абе не знам кой се излага в случая ;):D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот thebiker » Пон Дек 12, 2005 2:01 pm

[quote="bikerider"]

Ау. Е тука направо се обидих! :lol:
По-полека, че ще получиш удар, дядка :rofl:
[/quote]

То явно не ти трябва култура то АКЪЛ се не вкарва.
И с какво е по добра твоята вода от спирта а?
И колко грипове си сложил в живота а?
И защо продължаваш да си мислиш че всикчи хора си имат компресори?
А за меките силиконови грипове какво ще препоръчаш а?
Човека е купил грипове за 5 лева със сигурност няма да може да си купи компресор за 200 лева.
И немога да разбера що си мислите че всички трябва да изхвърлят много пари за глупости след като има много по изгодни неща. В целия форум един не е обяснил в подробостти защо еди какво си е по добро - именно затова полза от този сайт няма.
Сигурен съм че сега човека ще отиде в някой сервиз да му обяснят че точно с вода се правило и като покара три а и повече дни и му се въртят гриповете той ще ви тегли една селска и няма да задава въпроси повече тук.
@Админ то си личи че аз не се излагам само не мога да разбера кога и се присъедини към групата на бикеридера.
А сега специално за бикеридера:
-----
@gladstone: водата има един недостатък - бавно се изпарява. често се е случвало да си махам ръкохватките и после като ги сложа да искам веднага да карам, а те още се въртят.
-----

Спирта се изпарява много по бързо и е стотинки ж аптеката а специално за WD40 не е добра идея щото докато се изпари и схте загубиш мерак за каране ;-)
-----
Изобщо четеш ли или просто така си пишеш да се правиш на важен а?
thebiker
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 11, 2004 3:10 pm

Мнениеот bikerider » Пон Дек 12, 2005 2:22 pm

Абе ти сляп ли си или малоумен или и двете????
Къде говоря за вода? Казах само в краен случай ако ръкохватките са прекалено твърди. Говоря ПРОТИВ водата, както ти сам си забелязъл. Ама кой да мисли... :crazy:

Ако обичаш научи се да четеш и да мислиш преди да реагираш първосигнално. Мисля, че намека на Любо беше многозначителен, но явно си пределно дебелокож и упорит. sorry ама не си в час.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Пон Дек 12, 2005 2:27 pm

[quote="thebiker"]

@Админ то си личи че аз не се излагам само не мога да разбера кога и се присъедини към групата на бикеридера.
[/quote]


Към никакви групи не съм се присъединявал :D
Виж, не отричам твоя метод. Не съм го пробвал, но съветът ти е добре дошъл. Само че, де да знам, някак си странно реагираш на съветите, които дават други хора, както и когато те не са съгласни с теб. Това, че ти харесваш най-много твоя си метод, не значи, че той е най-добрия за всички, нали? В конкретния случай ми се струва, че ти си този, който реагира някак си пресилено и неадекватно (без да искам да те обидя с това), а не bikerider. Приемай нещата по-спокойно и сдържано - това, че bikerider е оспорил твърдението ти, не значи, че се заяжда, нито пък значи, че е прав. Но вместо да реагираш като ущипана ученичка, по-добре приведи повече аргументи в твоя полза - така се води спор, а не като наричаш някого смешен :peace:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Sprinter и 20 госта