Problem sas zadniq amort. !!!!!!!!POMO6T!!!!!!!!!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Problem sas zadniq amort. !!!!!!!!POMO6T!!!!!!!!!

Мнениеот freestyler » Съб Мар 13, 2004 8:53 am

Pomognete !!!!!!! Kupih si bike v4era cross explorer
s diskova dulga vilka ........
ama mnoo mi tvurd zadniq amortisjor ko da praq kvo da razglobqvam ko da smazva s kva gres ili maslo i kak da go napraq po mek??????
tolkoz tvurd 4e napravo ne moa gopomrudna
freestyler
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 8:03 am

Мнениеот КапитанПланета » Съб Мар 13, 2004 8:57 am

Ако няма врътка за твърдостта на пружината, най-вероятно ще се наложи да си я смениш с по-мека. Най-добре се консултирай с майстор, който да прецени с каква точно.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Съб Мар 13, 2004 9:08 am

@freestyler
Щом си развил гайката докрай значи проблема е в пружината - трябва ти нова, по-мека. Колко по-мека обаче зависи от теглото ти, както каза Капитана консултирай се с някой веломайстор.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот nikitzo » Съб Мар 13, 2004 12:34 pm

A kolko lb ti e prujinata zashtoto si mislq 4e e nad 1000 a tova e za slone. Ako mojesh smeni napravo celiq amortesior i shte se rodish. Suznavam 4e e malko gadno na vtoriq den da 4uesh 4e trqbva da smenish neshto, no go znam ot li4en opit.
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот thefatcat » Съб Мар 13, 2004 7:32 pm

Awe hora, kato si kupuvate evtino kolelo, pone gledaite kolko lbs e prujinata.:}):
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Съб Мар 13, 2004 7:52 pm

[quote="thefatcat"]

Awe hora, kato si kupuvate evtino kolelo, pone gledaite kolko lbs e prujinata.:}):
[/quote]


Абе, TheFatCat, успокой се малко бе човече... много си строг и взискателен ... Не всеки като си купува първото колело може веднага да изчисли колко lbs трябва да е пружината. Ти можеш ли да пуснеш една формулка тука как става тая работа ? Мисля че ще е полезно :D[:p]:o);)
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Съб Мар 13, 2004 9:37 pm

[quote="КапитанПланета"]

Абе, TheFatCat, успокой се малко бе човече... много си строг и взискателен ... Не всеки като си купува първото колело може веднага да изчисли колко lbs трябва да е пружината. Ти можеш ли да пуснеш една формулка тука как става тая работа ? Мисля че ще е полезно :D[:p]:o);)
[/quote]

Да не говорим че обикновено на евтините байкове твърдостта на пружината не я пише никъде ;)
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот thefatcat » Съб Мар 13, 2004 9:46 pm

[quote="Windstream"]

[quote="КапитанПланета"]

Абе, TheFatCat, успокой се малко бе човече... много си строг и взискателен ... Не всеки като си купува първото колело може веднага да изчисли колко lbs трябва да е пружината. Ти можеш ли да пуснеш една формулка тука как става тая работа ? Мисля че ще е полезно :D[:p]:o);)
[/quote]

Да не говорим че обикновено на евтините байкове твърдостта на пружината не я пише никъде ;)
[/quote]

Vse pak kato si kopuva koleloto moje da se ka4i i da preceni dali mu e tvurda prujinata:xx(:
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот freestyler » Съб Мар 13, 2004 11:58 pm

[quote="thefatcat"]

[quote="Windstream"]

[quote="КапитанПланета"]

Абе, TheFatCat, успокой се малко бе човече... много си строг и взискателен ... Не всеки като си купува първото колело може веднага да изчисли колко lbs трябва да е пружината. Ти можеш ли да пуснеш една формулка тука как става тая работа ? Мисля че ще е полезно :D[:p]:o);)
[/quote]

Да не говорим че обикновено на евтините байкове твърдостта на пружината не я пише никъде ;)
[/quote]

Vse pak kato si kopuva koleloto moje da se ka4i i da preceni dali mu e tvurda prujinata:xx(:
[/quote]


vij sq pi4 .Dadoh 4 stotaka za toq bike ne mislq 4e e losh a puk na prujinata pishe 1800 lds .Kat si mnoo pe4en kaji tuka kva prujina da si zema kolko she mi struva i ot kude .A az teja 85 kila ........
a DA I kakto kaza kapitana nai dobre dai ena formulka we az moa da smqtam.......
freestyler
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 8:03 am

Мнениеот freestyler » Нед Мар 14, 2004 12:04 am

Awe az sum na kolelo otkak se pomnq ..... sq sam na 18 .......
ama tva mi e purvoto s amortisjori i ne sum mnoo v 4as s tiq neshta i za tva pitam za tqh .Hubavo e da si pomagame . A v magazina go probvah i go karah vutre dosta (Metro magazina) ama hi4 ne oburnah vnimanie na prujinata samo si pomislih 4e kato karam i shte omekne oshte ...... i posle go kupih ........
freestyler
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 8:03 am

Мнениеот thefatcat » Нед Мар 14, 2004 12:14 am

[quote="freestyler"]

[quote="thefatcat"]

[quote="Windstream"]

[quote="КапитанПланета"]

Абе, TheFatCat, успокой се малко бе човече... много си строг и взискателен ... Не всеки като си купува първото колело може веднага да изчисли колко lbs трябва да е пружината. Ти можеш ли да пуснеш една формулка тука как става тая работа ? Мисля че ще е полезно :D[:p]:o);)
[/quote]

Да не говорим че обикновено на евтините байкове твърдостта на пружината не я пише никъде ;)
[/quote]

Vse pak kato si kopuva koleloto moje da se ka4i i da preceni dali mu e tvurda prujinata:xx(:
[/quote]


vij sq pi4 .Dadoh 4 stotaka za toq bike ne mislq 4e e losh a puk na prujinata pishe 1800 lds .Kat si mnoo pe4en kaji tuka kva prujina da si zema kolko she mi struva i ot kude .A az teja 85 kila ........
a DA I kakto kaza kapitana nai dobre dai ena formulka we az moa da smqtam.......
[/quote]

Maliiiiii..... e tva me zakopa. 18000lbs prujina[:p][:p][:p]. Az karam s 450 lbs i sum 65 kila. Sledovatelno na teb ti trqbva 500-550 lbs. A 1800 lbs i na slon shte mu e tvurdo. Tia ot cross zaslujavat da im zavresh toq shok v ............:})::}):
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот freestyler » Нед Мар 14, 2004 8:15 am

do thefatcar: dobre za prujinata razbrah ama lo6o li e da smenq samo prujinata ili trqq da smenqm celiq shock
freestyler
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 8:03 am

Мнениеот screamBoy » Нед Мар 14, 2004 9:46 am

аве то има и значение как е хванат шока
аз съм 63 кила и карам с 1000lbs пружина, повечето хора като ми се качат на колелото и им е твърдо де, но мен ми е почти идеално (950 сигурно щеше да е перфектно)
само пружини могат да се поръчат примерно от една Казанлъшка фирма http://prugini.com/
щото по магазините поне тук в моя град не съм виждал изобщо дори подобни :(
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот thefatcat » Нед Мар 14, 2004 10:16 am

[quote="freestyler"]

do thefatcar: dobre za prujinata razbrah ama lo6o li e da smenq samo prujinata ili trqq da smenqm celiq shock
[/quote]

Dobre e da smenish celiq shok, zashtoto tozi na cross-a ne e maslen i nqma nishto obshto sus istinski shok(nai-dobre si zemi x-fusion ot velomania za 100 lv, mislq 4e 160mm shte ti trqbva), a ako nqmash tolkova pari zaduljitelno trqbva da smenish pone prujinata (koqto e okolo 30-tina lv.;)
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот freestyler » Нед Мар 14, 2004 10:27 am

[img]C:/windows/6.clp[/img]
mi ei tva mi e koleloto samo4e e s dulga vilka ama pak zoom
neznam kajete za tva oka4vane i za 85 kila otgore mu kva prujina da poru4am
freestyler
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 8:03 am

Мнениеот thefatcat » Нед Мар 14, 2004 10:30 am

[quote="freestyler"]

[img]C:/windows/6.clp[/img]
mi ei tva mi e koleloto samo4e e s dulga vilka ama pak zoom
neznam kajete za tva oka4vane i za 85 kila otgore mu kva prujina da poru4am
[/quote]

Zashto ne smenish napravo celiq shok?
Ina4e 550 lbs mai shte sa ti dobre.;)
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот freestyler » Нед Мар 14, 2004 10:34 am

awe ti vijda6 li snimkata (izliza li zarejda li ti q)
freestyler
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 8:03 am

Мнениеот thefatcat » Нед Мар 14, 2004 12:42 pm

[quote="freestyler"]

awe ti vijda6 li snimkata (izliza li zarejda li ti q)
[/quote]

ne
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Нед Мар 14, 2004 3:14 pm

[quote="freestyler"]

[img]C:/windows/6.clp[/img]
mi ei tva mi e koleloto samo4e e s dulga vilka ama pak zoom
neznam kajete za tva oka4vane i za 85 kila otgore mu kva prujina da poru4am
[/quote]

premeri kolko ti e dy;yg zadniq amortisior-meri se "ot bolt do bolt" (teq deto go zahwashtat za ramkata)
i kaji kolko e
az si p[rodawam stariq, koito pri wsi4ki slu4ai e 100 pyti po dobyr ot twoq. samo che e 190mm i moje da e dydlyg... premeri si amorta i kaji. moq ewtino go dawam!!!
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот thefatcat » Нед Мар 14, 2004 7:28 pm

[quote="MAN6"]

[quote="freestyler"]

[img]C:/windows/6.clp[/img]
mi ei tva mi e koleloto samo4e e s dulga vilka ama pak zoom
neznam kajete za tva oka4vane i za 85 kila otgore mu kva prujina da poru4am
[/quote]

premeri kolko ti e dy;yg zadniq amortisior-meri se "ot bolt do bolt" (teq deto go zahwashtat za ramkata)
i kaji kolko e
az si p[rodawam stariq, koito pri wsi4ki slu4ai e 100 pyti po dobyr ot twoq. samo che e 190mm i moje da e dydlyg... premeri si amorta i kaji. moq ewtino go dawam!!!
[/quote]

Na cross-ovete obiknovenno sa 160mm, no moje i da slojisj 180mm. shte se digne malko koleloto, no puk shte raboti super.
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот freestyler » Нед Мар 14, 2004 8:52 pm

kaji kolko go davash. sigurno 6e go zema ma kaji i kva marka e i kolko lbs e prujinata???????
freestyler
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 8:03 am

Мнениеот thefatcat » Нед Мар 14, 2004 9:48 pm

[quote="freestyler"]

kaji kolko go davash. sigurno 6e go zema ma kaji i kva marka e i kolko lbs e prujinata???????
[/quote]

Az shte ti kaja vmesto nego[:p][:p]
Prodava go za 85 lv. - Rock Shox
super shte ti e [:p]
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Нед Мар 14, 2004 11:34 pm

[quote="freestyler"]

kaji kolko go davash. sigurno 6e go zema ma kaji i kva marka e i kolko lbs e prujinata???????
[/quote]

Amorta e Rock Shox s nastroika na rebounda i ima pypka za pompane
Prujinata e 500lbs
raboti idealno
smenih mu i masloto
cenata e 85lv
ako te interesuwa kaji... :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот freestyler » Пон Мар 15, 2004 8:26 am

Awe interesuva me ama nemam tolkova pari v momenta (abe imam ama she odq v belgiq i she mi trqqt :))))) tam ako si namerq hubav shock ,ako ne she subiram za tvoq:)))))) shtom kazva6 4e e hubav .Awe mnoo mu e meka prujinata az taq originalnata zeh da q haresvam 1800 lbs . Kato karam burzo po neraven teren e adski stabilna i vozi mnoo hubavo
Neznam dali ne gre6a 6toto do sega sam imal koleleta samo na tvurdo oka4vane (bez shoks) poslednoto mi kolelo be6e city bike peugeot
ama be6e nabor 1988 godina ........ prosto be6e adski tejko i neudobno ina4e nema6e gre6ka , ta skoro si kupih toq cross explorer (ako znae6 za ko staa vupros )i napravo se rodih (ve4e ne me interesuvat dupki i borduri , puk i stulbi )
freestyler
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 8:03 am

Мнениеот bikerider » Пон Мар 15, 2004 11:50 am

[quote="thefatcat"]

[quote="freestyler"]

[quote="thefatcat"]

[quote="Windstream"]

[quote="КапитанПланета"]

Абе, TheFatCat, успокой се малко бе човече... много си строг и взискателен ... Не всеки като си купува първото колело може веднага да изчисли колко lbs трябва да е пружината. Ти можеш ли да пуснеш една формулка тука как става тая работа ? Мисля че ще е полезно :D[:p]:o);)
[/quote]

Да не говорим че обикновено на евтините байкове твърдостта на пружината не я пише никъде ;)
[/quote]

Vse pak kato si kopuva koleloto moje da se ka4i i da preceni dali mu e tvurda prujinata:xx(:
[/quote]


vij sq pi4 .Dadoh 4 stotaka za toq bike ne mislq 4e e losh a puk na prujinata pishe 1800 lds .Kat si mnoo pe4en kaji tuka kva prujina da si zema kolko she mi struva i ot kude .A az teja 85 kila ........
a DA I kakto kaza kapitana nai dobre dai ena formulka we az moa da smqtam.......
[/quote]

Maliiiiii..... e tva me zakopa. 18000lbs prujina[:p][:p][:p]. Az karam s 450 lbs i sum 65 kila. Sledovatelno na teb ti trqbva 500-550 lbs. A 1800 lbs i na slon shte mu e tvurdo. Tia ot cross zaslujavat da im zavresh toq shok v ............:})::}):
[/quote]


доста смело смяташ :D:8D:
а нещата като коефициента на окачването, отношението на рамената?

твърдостта на пружината зависи първо от теглото на ездача, второ от коефициента на окачването и трето от стила на каране... как сметна че му трябва 550... не знам :D:8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MOD » Пон Мар 15, 2004 12:15 pm

Имам молба .. може ли някой, който знае да обясни методологията за това, как се смята твърдостта на задната пружина ..
Предполагам, че на много хора ще им свърши работа такава информация ... защото един тежи 60 кг, един 80 .. един 100 [:p]:D
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Мар 15, 2004 12:31 pm

[quote="MOD"]

Имам молба .. може ли някой, който знае да обясни методологията за това, как се смята твърдостта на задната пружина ..
Предполагам, че на много хора ще им свърши работа такава информация ... защото един тежи 60 кг, един 80 .. един 100 [:p]:D
[/quote]


Естествено, че има някой, който знае методологията...:D:D:D

Става с помощта на следната формула:

X = (А х 4,5 / B) х C

в която:
Х е търсената твърдост на пружината в lbs (паунда/инч),
А е теглото на ездача в килограми
В е хода на шока в инчове
С е коефициента на задното окачване (отношението ход на амортисьора/ход на задната ос). За пример ще посоча задницата на Giant AC, при която въпросният коефициент е 1:3
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот tuba » Пон Мар 15, 2004 12:52 pm

Еййй най на края някой я каза тази формулка
Аз трябваше да питам де ама ... :I
Едно въпросче как се определя коефициента на окачването
за четириточково окачване примерно.
И понеже аз лично бих дал отговор от сорта на :
"Отиваш на сайта на производителя и търсиш .."
ще спомена че вече го пробвах не пише.:D
freestyler
аз имам една пружинка която на мен ми е твърде мека от
450lb, дължина 165mm шок ако искаш да ги трямпим с твоята(пружина)
на първо време
пък после си копувай нов шок иначе ако нещеш и ще сменяш
пружината. Старата даваш ли я? И за кви пари ?
tuba
 
Мнения: 342
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юли 02, 2003 10:14 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Мар 15, 2004 1:19 pm

[quote="tuba"]

Еййй най на края някой я каза тази формулка
Аз трябваше да питам де ама ... :I
Едно въпросче как се определя коефициента на окачването
за четириточково окачване примерно.
И понеже аз лично бих дал отговор от сорта на :
"Отиваш на сайта на производителя и търсиш .."
ще спомена че вече го пробвах не пише.:D
freestyler
аз имам една пружинка която на мен ми е твърде мека от
450lb, дължина 165mm шок ако искаш да ги трямпим с твоята(пружина)
на първо време
пък после си копувай нов шок иначе ако нещеш и ще сменяш
пружината. Старата даваш ли я? И за кви пари ?

[/quote]


Коефициентът (отношението ход на шока/ход на задницата) се мери по следния супертъп (защото е суперлогичен и близък до акъла) начин:

1. Изпуска се изцяло въздуха (при пневматичен) или се отстранява пружината (при шок с пружина)
2. Велосипедът се слага легнал
3. Окачването се разгъва максимално
4. Взема се една ролетка и един флумастер и върху стеблото на шока се отбелязва белег точно на един сантиметър навътре (по посока на сгъването му)
5. Със същата ролетка се измерва разстоянието по права линия между оста на задното колело и средата на задния ръб на седалката. Измерената стойност в сантиметри се запомня (малоумните я записват)
6. Окачването се сгъва докато шока достигне точно до белега
7. Отново се измерва разстоянието по права линия между оста на задното колело и средата на задния ръб на седалката. Измерената стойност в сантиметри се запомня (малоумните я записват)
8. Разликата между двете запомнени (записани) стойности е коефициента на задницата към едно.

За малоумните ще поясня допълнително – ако при разгънато окачване сте измерили разрояние от примерно 54 см, а след сгъване това разстояние е станало 51 см, то 54 – 51 = 3. Тоест вашето окачване (независимо от това колко стави и пинизи има) има предавателно отношение на лостовата конструкция от 1:3. За невменяемите ще поясня, че в конкретния случай на един сантиметър ход на шока отговарят три сантиметра ход на задната ос...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот tuba » Пон Мар 15, 2004 1:48 pm

Е добре де разбрах немаше нужда да обясняваш за малуумни
само за невмвняеми стигаше.Останалото можех и сам да се сетя. :D:D:D
tuba
 
Мнения: 342
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юли 02, 2003 10:14 am
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта