Въпрос за жила

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Въпрос за жила

Мнениеот glavata » Чет Ное 24, 2005 9:22 pm

Като си сложите жилото на спирачката често се случва да е доста по-дълго от колкото трябва. С какво го режете?Пробвах с клещи-резачи, с една гигантска ножица ама и двете само дъвчат жилото и го разплитат.Споделете как се справяте с този проблем.
Колкото по-дълго чакате, толкова по-голяма е вероятността да чакате където не трябва.
glavata
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 8:03 am
Местоположение: Pakistan

Мнениеот Admin » Чет Ное 24, 2005 9:45 pm

За жилата и броните има специални клещи-резачки, не знам колко струват обаче. Най-хубаво е с тях. Рязането с такива е песен! :smokin:
Иначе, аз моите ги режа с т.нар. "цигански клещи", ако знаеш на кои точно им викат така, но не само със стискане, ами го стискам лекичко и след това удрям рязко с чук по единия "зъб" на клещите - така жилото бива прерязано, без да се оръфа краят му, в 90% от случаите успявам ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Haho » Чет Ное 24, 2005 9:45 pm

Sys zybi :D:D:D
Изображение
Haho
 
Мнения: 55
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 9:55 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Haho » Чет Ное 24, 2005 9:51 pm

Ma za taq rabota trebe da qdesh mnogo "Vereq"( :dunno: ) s kalcii :beer:
Изображение
Haho
 
Мнения: 55
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 9:55 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот caviara » Чет Ное 24, 2005 9:53 pm

Един път ми се наложи да скъсявам жилото без подходящ инструмет. За целта използвах менгеме - стиснах жилото, там където трябва да се реже и го огънах няколко пъти, докато не се счупи (стана доста прилично и не се разплете много):beer:
Знам, че сега ще ме оплюете, но...
Защо трябва да е просто, като може да е сложно...
caviara
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 10:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот afterburner » Чет Ное 24, 2005 10:20 pm

Аз режа моите жила с КАЧЕСТВЕНИ клещи (Сандвик, не някакви от Илиенци за 2 лв...), с които без никакъв проблем се прерязва РАВНО бронята/жилото без да се разплитат и след това за всеки случай броните ги минавам леко на шмиргел, за да се изравнят крайчетата им ;)
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Чет Ное 24, 2005 10:30 pm

Аз за жилата ползвам едни малки клещи от Бриколаж. Когато жилото е малко опънато и режеш близо до оста на клещите, тогава нито се разплита, нито се мачка. Броните си ги меря предварително и после моля направо в магазина да ми ги отрежат.
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Zombaiooo » Пет Ное 25, 2005 12:04 am

Vij sq, ako imash stari instrumenti. Primerno rajdqsali kleshti ili neshto takova... Moje da gi izpolzvash po sledniq nachin - hvashtash jiloto s rezcite kleshtite(moje i rezachki) i udrqsh s chuk vurhu kleshtite. Pri koeto jiloto prosto se srqzva... Stava i s po tupi kleshti. Moje i s novi instrumenti, ni ima upasnost da gi povredish.... Jiloto malko she cufne ama ako go durjish da ne se razviva pri rqzaneto nqma da imash problemi :P Ako se pak cufne, vinagi imash na razpolojenie edno mn malko parche tikso haha
Zombaiooo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 8:06 pm

Мнениеот glavata » Пет Ное 25, 2005 12:28 pm

@Zombaiooo,Admin :thumbu: това е начинът:beer:
мерси много
Колкото по-дълго чакате, толкова по-голяма е вероятността да чакате където не трябва.
glavata
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 8:03 am
Местоположение: Pakistan

Мнениеот ilinkolov » Пет Ное 25, 2005 2:14 pm

[quote]Иначе, аз моите ги режа с т.нар. "цигански клещи", ако знаеш на кои точно им викат така,[/quote]

за "керпеден" ли става дума?
от всичко по нещо и от нищо достатъчно
Аватар
ilinkolov
 
Мнения: 252
Рейтинг: 1251
Регистриран на: Пет Ное 26, 2004 11:10 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пет Ное 25, 2005 5:17 pm

[quote="ilinkolov"]

[quote]Иначе, аз моите ги режа с т.нар. "цигански клещи", ако знаеш на кои точно им викат така,[/quote]

за "керпеден" ли става дума?
[/quote]


За първи път чувам тази дума :D
Утре ще ги снимам и ще ги покажа ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пет Ное 25, 2005 5:36 pm

Според мен по принцип не е добра идея да се реже с клещи, които режат в равнина, щото жилата са кръгли и винаги има разплитане, недорязване (особено ако клещите са тъпи), разминаване в дължината на влакната след рязане и.т.н. Ако трябва нещата да се правят като хората и на рязаното жило да се сложи накрайник, то с плоски клещи става една малка играчка, докато върнеш на жилото кръглата му форма за да го пъхнеш в накрайника. Подчертавам, ако нещата се правят като хората.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alpina » Пет Ное 25, 2005 6:17 pm

Аз с клещи съм рязал до сега и наистина си е голяма играчка, особено при положение, че не използвам чук ами стискане колко моаг, после омотавам с изолирбанд, а от следващия път си мисля да капна една идея каноколит на върха след рязане и така да предодвратя разплитане. При мен обаче има друг проблем, че се къса там където се хваща в предната спирачка,
[url=http://www.mtb-bg.com/forum/data/alpina/20051125101627_051125_181616.jpg][img]images/icon_paperclip.gif[/img] 051125_181616.jpg[/url]
не често но на 3-4 месеца (незнам дали е нормално)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот zar » Пет Ное 25, 2005 6:42 pm

от едно време като бях по-малък и запален по моторетки и нямаше много много жила знам един трик за рязане :eyebrow:
става и със съвсем обикновени клещи, стига да могат да режат, ама преди това жилото се омотава с тънка но здрава телчица (5-6 навивки са достатъчни стига да са добре стегнати) и се реже съвсем близо до навивките, няма никакво разплитане...:thumbu:

а инак керпеден = цигански клещи
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Пет Ное 25, 2005 6:52 pm

@Алпина
И на мен там ми се разплита, не се притеснявай, не си единствен(а?).
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Alpina » Пет Ное 25, 2005 7:04 pm

:offtopic: единствен
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот axelmax » Съб Ное 26, 2005 12:08 pm

незнам на ,кои клещи викате цигански ,но мисля че имате предвид конските клещи

инак става с обикновенни,по лесно се реже с по далго рамо и по масивен резец,и клестите застават по 135 градуса горе долу спрямо жилото и нема да се разплете
за да не се разплита се слагат алуминиеви"ботушки"-накраиник и се стиска с клести и готово

аз иам друг проблем незнам колко да стегам жилата и все ги касам или прекасвам толкова ,че става много опасно за каране

касмет е че не съм се пребил некаде стото ми сееказало йило след като спра и като натисна да се скаса
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот melbata » Съб Ное 26, 2005 7:00 pm

с хубави клещи реза4ки обикновено става от раз
ина4е в офиса имаме една машинка с диамантен диск - става по добре от фабри4но
melbata
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Нед Юли 17, 2005 11:12 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Съб Ное 26, 2005 7:10 pm

[quote]машинка с диамантен диск [/quote]

Гъзар!
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот melbata » Нед Дек 11, 2005 7:10 pm

:)
melbata
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Нед Юли 17, 2005 11:12 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Phantom » Пон Дек 12, 2005 11:58 am

Има и още един мизерен начин да отрежеш жилото.
Като си го закачил или премерил точно и знаеш къде искаш да го отрежеш го слагаш на нещо твърдо(здраво,стабилно,метално)и вземаш един секач но да е добре подострен,един удър с чука и всичко е ОК.Няма разплитане,дъвкане и прочее,но пак казвам начина е доста мизерен,но работи.
Лесно ми е, защото се задоволявам само с най-доброто.
Phantom
 
Мнения: 197
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 11:18 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот thebiker » Пон Дек 12, 2005 2:19 pm

както и да го режеш рано или късно ще се раплете тази година съм сменил 5-6 жила е вярно че не ми пука и затова но най добрите начини да не се разплитат след като са отрязани са 3:
1. не режеш а го навиваш и с тиксо го залепяш - супер е, но не е естетическо ама за домашно ремонтиране е супер - един приятел го измисли.
2. режеш и слагаш от онези алуминиевите с клещи - става ама трябва да имаш тези накрайници за жила а аз още не съм видял да продават някъде - макар че слагат майсторите в сервизите.
3. режеш и с поялник запояваш края - недостатъка е че не е помеднено и не се запоява лесно - може да го помедниш - учебника по химия помага в случая - май за МЕИто учебника имаше такива неща.
thebiker
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 11, 2004 3:10 pm

Мнениеот bikerider » Пон Дек 12, 2005 2:26 pm

мда. аз пък си взимам вътрешния шлаух от стара броня и си режа парченца, след което със запалка си оформям накрайници за жилата. Работи безотказно и отново е безплатно.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Пон Дек 12, 2005 2:29 pm

[quote="thebiker"]
... тази година съм сменил 5-6 жила... [/quote]


... слушайте сега да ви кажа как догодина и вие да смените 5-6 жила... :D:D:D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пон Дек 12, 2005 2:39 pm

:rofl::rofl:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Cocko » Пон Дек 12, 2005 3:11 pm

[quote]2. режеш и слагаш от онези алуминиевите с клещи - става ама трябва да имаш тези накрайници за жила а аз още не съм видял да продават някъде - макар че слагат майсторите в сервизите[/quote]

[quote]мда. аз пък си взимам вътрешния шлаух от стара броня и си режа парченца, след което със запалка си оформям накрайници за жилата. Работи безотказно и отново е безплатно.[/quote]

Е па аз как не съм видел магазин в който да не продават!? Вземете се в ръце бе, хора! "Тея алуминиевите" са по 5 стотинки. Двадесет стотинки за всички жила по колелото толкова много ли е?

П.С. Дойде ми една идея. Не може ли да се стопи жилото в края, за да не се разплита?
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Пон Дек 12, 2005 3:13 pm

[quote="TOYAGA"]


... слушайте сега да ви кажа как догодина и вие да смените 5-6 жила... :D:D:D
[/quote]

:baby:
Имаше преди време един виц, как кандидат-детегледачка на интервю за работа отговаряла на въпроса дали има опит в гледане на малки бебета: "Даа!!! Много опит имам даже. Уморила съм девет - 4 мъжки и 5 женски!".

"Синдромът на опитната детегледачка" рулзззз и тука.

Абе TheBiker, как така реши, че тия алуминиевите накрайници никъде не ги продават или че са скъпи??? В някакъв магазин за велочасти пробвал ли си? Аз даже сега в портфейла си имам две такива. Преди време, като си купувах жила, просто поисках в магазина да ми дадат няколко накрайничета и ги получих за жълти стотинки. Питай Bikezilla ако не вярваш, че си нося такива благинки между столевките :magnify:.

Иначе "керпеден" и "цигански" клещи е едно и също много полезно нещо, ама не бях чувал да им казват "конски" :boggled:

Туй с чука е доста добро, ако няма нормални инструменти, в такива случаи с ръчна сила просто не става. Обаче понякога керпедените са толкова отчайващи, че и с чук не режат. В такива случаи обикновено те са с назъбени челюсти и все се намира някакво кръгло отворче в захапката им, в което може здраво да се стисне жилото, но рязане - нанайци. В такива случаи една триъгълна нежна пиличка или тънък лист от малка ножовка с много ситни зъбчета вършат много по-добра работа от чука, предполагам е ясно как: внимателно прорязване на жилото с ръба на пилата, докато тя се плъзга плътно по челюстите на клещите. Идеално равно става, но иска внимание и търпение - цели 30 секунди отнема.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Пон Дек 12, 2005 9:26 pm

@Cocko: Алуминиевите накрайници сплескват жилото като ги стиснеш. Аз държа да не ми се разплитат жилата при всяко демонтиране на обтегача и жилото.
Освен това алуминиевите много трудно се вадят, ако изобщо се вадят. Е кво да го режа всеки път ли? Че и да давам по 5 стотинки?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Cocko » Пон Дек 12, 2005 9:36 pm

Аз не ги стискам толкова силно, че да не се вадят/ да се сплеска жилото. Въпреки това до сега не ми е падал накрайник. А и не си свалям дерайльора всеки ден. Може би ти като се спускаш ти се пълни много хубаво дерайльора с кал, ама не вярвам да е толкова, че да се сваля всеки път. (макар че сега с тези калища по Витоша като нищо можеш да затънеш до дерайльора;)) Може и да има други причини за сваляне, сега ме мързи да мисля.
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Дек 13, 2005 9:26 am

Нее, ставаше дума за всеки демонтаж на жилото, не за след всяко каране :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта