RD Shimano Saint

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

RD Shimano Saint

Мнениеот Jacket » Сря Ное 23, 2005 2:01 pm

Такам... при последното каране отново имах интересен проблем с дерейльора. Както си въртях съвсем леко от Алеко към Лалето без дори да съм станал от байка се чу едно леко изхрупване, задната гума блокира и за мое и на спътниците ми изумление оптегача беше влезнал в спиците и се беше извъртял на 180 градуса :(!: Освен това и един сегмент от веригата се беше сдъфкал. Естествено ухото също не беше невредимо, беше се усукало доста прилично. Та поизправих малко системата, колкото да успея да стигна до спускането и да мога да въртя и въпреки пуканията и траканията успях да се добера до вкъщи. Та като се прибрах установих няколко неща. Първо болтчетата на колелцата на дерейльора се бяха разхлабили доста и вероятно това е била причината за аварията. Предполагам веригата е влязва между някое от колелцата и пластинките и е заседнала.. Второто нещо беше по-неприятно... При моята рамка (RAM AC '03), ухото се държи с два болта. Един голям с гайка и един, който се навива директно в резбата на рамката. Втория болт изглежда от напрежението е излязъл навън като просто е извършал резбата със себе си :bawling:. Та след няколко часа игри успях да изправя декланшора и ухото, но това, че вече се държи само на един болт вече ме притеснява...
И понеже вече не ми се занимава с уши, а и декланшора пак е за смяна, отново се замислям за Шимано Сейнт.
Първо ме интересува може ли да работи с 8 скорости (касета, команда и верига). Това мисля, че няма да е проблем.
Втория ми въпрос е какво става като реша да демонтирам задното колело. Например при спукана гума, което на мен често ми се случва. Трябва ли да махам целия декланшор и след това трябва ли да се регулират наново скорости.
Третия ми въпрос е продава ли се изобщо в момента и на каква цена? tailor?

10x to all in advance :beer:

П.С. някой има ли идея дали БАС работи събота и неделя?
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот layne » Сря Ное 23, 2005 2:59 pm

Ако не се лъжа,Shimano Saint не може да се сложи на обикновенна ос(10мм.,ако греша поправете ме).Така,че не виждам как ще го сложиш.
Bas в неделя не работи,а в събота е с нормално работно време.
Не е толкова яко да караш , колкото гадно е да не караш!
"Всичко е консуматив!"
www.ram-bikes.com
layne
 
Мнения: 865
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Дек 24, 2004 8:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Сря Ное 23, 2005 3:14 pm

Ако смениш дерайльора, ще трябва да смениш и задната главина, а оттам и дисковата спирачка отзад, или поне диска с такъв за Center Lock. Това е, ако ползваш компонентите без модификации - иначе сигурно има начин да се приспособи (предполагам чрез смяна на оста) главина с нормална ос да става за Saint или Hone, но не бих давал акъл за неща, които не съм правил ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Jacket » Сря Ное 23, 2005 3:24 pm

Хм, май ще ми се размине Сейнта :V:
преди време бях пуснал подобна тема и bikerider ме убеждаваше да си взема Сейнт, ама е пропуснал да ми каже, че ще трябва да се правят и други ъпгрейди... Явно ще навивам по-голяма резба на рамката и така...
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот bikerider » Сря Ное 23, 2005 4:43 pm

Нуждата от смяна на главината идва единствено заради оста. Главините съвместими със Сейнт са за проходна 10мм/12мм ос (RD-M800/RD-M805), тоест проблема е в липсата на стърчаща част от оста, за която да се завива "гайката" на обтегача.
Мислих по въпроса преди време и според мен има просто решение на проблема, а именно да се обедини оста на главината с проходната ос - така се приспособява за обикновена главина с конуси и чашки както Admin каза. Става дума за изработка на по-дълга 10мм ос, която има вътрешна 6мм резба от страната на спирачката и вътрешен инбус откъм обтегача. Тоест сменя се оста, центрира се и се обира луфта с конусите, след което се стяга обтегача, въртейки с шестограм оста в лагерите на главината, което я застопорява към рамката чрез обтегача, след което се фиксира и откъм спирачката с 6мм болт и шайба.
Мисля че това ще струва не повече от 10-20 лв като изработка и закалка, а спестява цяла главина за 100-200 лв (колко е всъшност във Веломания, че не съм се интересувал?).

За сравнение - аз карам с 12мм ос, която преминава в 10мм накрая и се стяга в един вече очукан RD-M800. Мога да кажа, че изяде много бой заради по-големите габарити, но на практика не е мръднал като изключим козметичните щети.

Проблема с пукането не бих го използвал като аргумент срещу Saint, по-скоро бих те посъветвал най-малкото да използваш боза на Стан или Slime във вътрешната гума.
Последните 9 месеца не ми се е налагало да махам гума като изключим профилактиките на главината, а съм пукал гума и то с бурми и гвоздеи и стъкла като ножчета. Така че за всичко си има решение, въпроса е дали ти се занимава/инвестира.

По въпроса за реглажа - не, не се налага регулиране след повторен монтаж ;)

Edit: миналия път не ти казах за оста, щото ме мързеше, а бях сигурен че отново ще дойде на дневен ред :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Пет Ное 25, 2005 7:58 pm

@Jacket: :?::?::?:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Jacket » Пет Ное 25, 2005 8:50 pm

Сори, ама тия дни имам много работа и напълно бях изключил за тая тема... засега като чета ми се струва бая сложно за изпълнение, а с времето съм супер зле.. Ще си бъхтя засега със аливиото пък натам поне ще знам към каква задна главина да се ориентирам, или поне ще имам впредвид тунинга ти :) 10x
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот Shady™ » Пет Ное 25, 2005 8:55 pm

[quote="Jacket"]

Ще си бъхтя засега със аливиото пък натам поне ще знам към каква задна главина да се ориентирам, или поне ще имам впредвид тунинга ти :) 10x
[/quote]

Ами мислил ли си за HONE ? Главина ротор и обтегач ~200лв ;) Също е оферта.А 2006 модела ще е и с късо рамо :)
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот bikerider » Пет Ное 25, 2005 9:36 pm

@Jacket: :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта