лагери,луфт

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

лагери,луфт

Мнениеот Makintier » Чет Ное 17, 2005 10:45 pm

Хора имам проблем,главината ми която е с капсоловани лагери има луфт на единия лагер,искам да разбера как се сменят тези лагери ако изобщо може и какви пари горе-доле може да ми излезне .Мерси :beer:
Не е важно да си пръв, важно е да си единствен!
Skype - Makintier
Аватар
Makintier
 
Мнения: 902
Рейтинг: 1641
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 11:16 am
Местоположение: ... на третия етаж

Мнениеот bikerider » Чет Ное 17, 2005 10:50 pm

[quote="Makintier"]

Хора имам проблем,главината ми която е с капсоловани лагери има луфт на единия лагер,искам да разбера как се сменят тези лагери ако изобщо може и какви пари горе-доле може да ми излезне .Мерси :beer:
[/quote]


марка, модел?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Ozzie » Пет Ное 18, 2005 11:52 am

Лагерите могат да се сменят, стига да си намериш нужния размер. От скромния ми опит се оказа, че няма еднакъв стандарт (може и да не е най- точната дума) при различните производители. Бях разглобил една средна касета [i][b]VP[/i][/b]. Размера на лагерите беше 16х31х10 и никъде не намерих такива. На касетите на [i][b]EUBICO[/i][/b] пък са 17х30х7, като на оста имаше втулка от PVC. Както виждаш сериозни различия. Ако си намериш съответния размер е хубаво да използваш скоба за вадене на лагери. Ако нямаш или не успееш да намериш на заем, едно стабилно менгеме, дървено трупче и чук до 0,5кг. биха ти свършили работа. ;):agree:
[b]P.S.[/b] Размер на лагера в милиметри: 16- вътрешен диаметър; 31- външен диаметър и 10- широчината на "гривните".
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот TOYAGA » Пет Ное 18, 2005 12:10 pm

@ Makintier

[quote]...искам да разбера как се сменят тези лагери... [/quote]

Не искаш, повярвай ми!
[quote]... какви пари горе-доле може да ми излезне... [/quote]

Горе-доле че ти излезне през носо! Купи си една нова касета и не се занимавай с глупости!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот F1-MAN » Пет Ное 18, 2005 12:52 pm

[quote="Makintier"]


главината ми
[/quote]


Хм...


[quote]
една средна касета
[/quote]


[quote]
нова касета
[/quote]
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пет Ное 18, 2005 12:57 pm

:rofl::rofl::rofl:
Мхм...
:rofl::rofl::rofl:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Ozzie » Пет Ное 18, 2005 1:18 pm

Майкоооо... като не се е събудил човек още стават такива работи. :( Извинявам се за :offtopic:-a...
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот axelmax » Пет Ное 18, 2005 5:22 pm

[quote="bikerider"]

[quote="Makintier"]

Хора имам проблем,главината ми която е с капсоловани лагери има луфт на единия лагер,искам да разбера как се сменят тези лагери ако изобщо може и какви пари горе-доле може да ми излезне .Мерси :beer:
[/quote]


марка, модел?
[/quote]


марката е ГРИМЕКА,модел не пише

особеност е ,че на тая главина се маха оста



проблема е ,че на лагерите пише 623РС -ЦБЦ,а на тея цифри отговаря много по малък размер лагер

принципно като извадим лагерите тогава ,ще мже да се намери същия размер лагер,което не е проблем

кажете колко ще струва ,и дали може а зда го напправя и какво ще ми требе

;)
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот bikerider » Пет Ное 18, 2005 6:05 pm

еми първо трябва да се махне оста
след това ти трябва някаква шпилка, която да мине през лагера и да се стегне с две малки шайби и гайки от двете му страни (ако шайбата не влиза, можеш да я скосиш на флекс, за да влиза под ъгъл в тялото на главината. шайбите трябва да са по-малки от външния диаметър на лагера иначе ще повредиш тялото на главината при избиване.
като затегнеш хубаво около лагера, с един чук просто удряш яко по шпилката и го избиваш.
по същия начин и другия лагер.

набиването на новите става чрез същата шпилка, но чрез шайби по-големи от външния диаметър на лагера. нанизваш една шайба (за да опира в тялото на главината, за да служи за опора на пресата при първия лагер), прокарваш през тялото, после лагер, втора шайба и две гайки от двете страни. така пресоваш лагера в тялото на главината - препоръчвам да смажеш леглото за лагера в тялото на главината.
после по същия начин набиваш и втория лагер, чрез двете големи шайби.

критично важно е тези шайби с които набиваш да натискат лагера и по външното легло. ако го натискат само по вътрешното ще похабиш лагера.

също така пресовай само докато лагерите спрат да се подават от тялото, тоест не стискай тялото на главината ако лагерите трябва да влязат още навътре. в такъв случай ще ти трябва и една втулка с размер точно колкото външното легло на лагера - смазваш я и донабиваш лагера чрез нея и чук. важното е да не използваш чук преди лагера да е набит в леглото, за да не го разбиеш (леглото).
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Пет Ное 18, 2005 7:16 pm

[quote="bikerider"]

еми първо трябва да се махне оста
след това ти трябва някаква шпилка, която да мине през лагера и да се стегне с две малки шайби и гайки от двете му страни (ако шайбата не влиза, можеш да я скосиш на флекс, за да влиза под ъгъл в тялото на главината. шайбите трябва да са по-малки от външния диаметър на лагера иначе ще повредиш тялото на главината при избиване.
като затегнеш хубаво около лагера, с един чук просто удряш яко по шпилката и го избиваш.
по същия начин и другия лагер.


[/quote]



има дистанционна втулка,която непозволява да направя това

мислил съм да сложа некви куки ,които да ги закача за сепаратора и накрая да завършват с винт, опирам главината и с една гаика да истегля лагера

нямам лагер под рака за да видя точно как да го направя,и да;ли щеиздърйи сепаратора

после другия лагер с една тръба с дияметър равен или с малко по малък на външния на лагера и ше го избия
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот kpax » Пет Ное 18, 2005 9:53 pm

[quote="Makintier"]

Хора имам проблем,главината ми която е с капсоловани лагери има луфт на единия лагер,искам да разбера как се сменят тези лагери ако изобщо може и какви пари горе-доле може да ми излезне .Мерси :beer:
[/quote]

Аз имах същия проблем преди време, просто занесох цялата капла на сервиз и понеже беше в гаранция ми смениха единия лагер безплатно. Избиването/набиването на лагерите става с гумен или дървен чук и без много хамалогия.
По-късно смених гравината, сега карам главини с конусни лагери и съм доволен. Смятам че за ХС конусите дават по-добра цена/производителност. За DH, FR и тн. не знам.
Аватар
kpax
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1655
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:37 pm
Местоположение: Ботевград

Мнениеот bikerider » Съб Ное 19, 2005 4:49 pm

бой с чука... нали върши работа... :banghead:;)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот klmn » Пон Ное 21, 2005 8:22 am

"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 14 госта