Какво отличава главините за 7/8/9 скорости

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Какво отличава главините за 7/8/9 скорости

Мнениеот NoNe » Вто Ное 08, 2005 10:08 am

Харесвам си в един магазин задна главина. Може да е Formula FM32-7QR или Formula FM32-8/9QR. Едната е за 7, а другата за 8-9 скорости. При положение че продавача не е сигурен, какво трябва да се измери и колко трябва да е, за да разбера че е 8/9?

ПС. Извинявам се ако задавам идиотски въпроси, но не се сещам за друг начин...
NoNe
 
Мнения: 267
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 11:20 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Вто Ное 08, 2005 10:11 am

Различават се по дължината на шлиците, на които се нанизват зъбчатките.

Спокойно обаче можеш да си купиш главина за 8-9 и на нея да монтираш зъбчатка 7-ца, като сложиш най-отдолу някакво спейсерче, например стара зъбчатка 11 с подходящите шайбички, докато обратното няма да стане.

Тъй че от гледна точка на перспективите, взимай 8-9 и не се чуди. Едва ли има съществена разлика в цената.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот NoNe » Вто Ное 08, 2005 10:23 am

Аз искам точно 8/9 и ще слагам зъбчатки 8-ца. Поблема е че не знам дали това при него е 7 или 8/9. И аз предположих че е дължината на шлиците... Можем да я измерим, но не знам колко трябва да е. Нито пък знам до къде точно трябва да стигат зъбчатките, ако просто пробваме...

вервайте ми, не ми е кеф да питам дивотии, ама все от някъде трябва да започна :)
NoNe
 
Мнения: 267
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 11:20 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Ное 08, 2005 10:31 am

[quote="NoNe"]

Можем да я измерим, но не знам колко трябва да е. Нито пък знам до къде точно трябва да стигат зъбчатките, ако просто пробваме...
[/quote]


Не ми се рови за размери сега, но бих ви препоръчал едно просто и сигурно решение на проблема - вземете една касета 8/9 и я нанижете на главината. Ако можете да навиете нормално затягащия фланец, начи е това, което искаш да купиш, ако не, значи е за седмица...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Sp0nG » Вто Ное 08, 2005 11:47 am

Имам точно каквото търсиш!!!:

http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=9132

:D:D:DКарал съм я с касета 8-ца, става и за 9-ка:^:
Аватар
Sp0nG
 
Мнения: 896
Рейтинг: 1912
Регистриран на: Пон Фев 23, 2004 6:40 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот Black cat » Пет Дек 15, 2006 6:16 pm

did написа:Различават се по дължината на шлиците, на които се нанизват зъбчатките.

Спокойно обаче можеш да си купиш главина за 8-9 и на нея да монтираш зъбчатка 7-ца, като сложиш най-отдолу някакво спейсерче, например стара зъбчатка 11 с подходящите шайбички, докато обратното няма да стане.

Тъй че от гледна точка на перспективите, взимай 8-9 и не се чуди. Едва ли има съществена разлика в цената.


Знам че темата е много стара за това се извинявам :angel:

Имам няколко въпроса:
-Реда по който се слагат на главината е спейсър,касета?
-Дължината на спейсъра + дължината на касетата трябва да е = на дължината на шпиците?
-Възможно ли е това при различните марки(главина Formula-касета Shimano)?
Аватар
Black cat
 
Мнения: 838
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Пет Юни 23, 2006 3:53 pm

Мнениеот Windstream » Нед Дек 17, 2006 10:00 am

По принцип е желателно спейсъра да се сложи от вътрешната страна на касетата (т.е. между венците и спиците), иначе дерейльора може и да не бачка като свят. Дължината на спейсъра + ширината на венците трябва да е малко повече от дължината на шлиците, иначе гайката държаща всичко да се не разпадне ще запъне в тялото на касетата преди да е стегнала пакета добре. Ако направиш спейсър за конкретна главина не би трябвало да имаш проблем с монтажа му на главина от друг производител, стига дължината на шлиците на двете касети да е еднаква.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот Black cat » Нед Дек 17, 2006 11:03 am

мерси много за отговора :beer:
Аватар
Black cat
 
Мнения: 838
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Пет Юни 23, 2006 3:53 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 76 госта