Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Мнениеот RainMaker » Вто Апр 24, 2012 11:23 pm

Здравейте , наложи ми се да сменям "средното"(квадрат), на доста години е и е за смяна. Имам всички инструменти , които са необходими. Проблемът е такъв , че по никакъв начин не може да се свали левия курбел, пръсках го със спрей за спечени резби, тулчето за курбели се изплю, резбата на курбела се прецака и няма вадене! Така и така, средното е за смяна, отрязах оста, в остатъка, който остана в курбела, навих болт , яко чукане и пак нищо , като залепен е. Оказа се, че има и още един проблем , ОС касетата е още по зле , и тя няма развиване , пръсках пак със спрей , 100 кила съм , напънах се целия , няма развиване , направо съм в потрес :) Ще се радвам, ако на някой му се е случвало подобно нещо , да сподели идеи и опит. Мерси предварително.
Изображение
"Не е важно какво имаш, а без какво можеш!"
Аватар
RainMaker
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 4:47 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Мнениеот манджа » Вто Апр 24, 2012 11:34 pm

Имай впредвид ,че специално ос-касетата от едната страна е с обратна резба :beer:
Pulse STR
Аватар
манджа
 
Мнения: 533
Рейтинг: 1454
Регистриран на: Сря Ное 05, 2008 10:06 am

Re: Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Мнениеот ^_WhitE_DeMoN_^ » Вто Апр 24, 2012 11:45 pm

Предлагам да се занесеш в сервиз :D

Иначе се е случвало - заклинили ос касети колко щеш...
Пръскаме с WD-40 или някакво масло, намираме някой по-дълъг ключ, един чук и почваме да блъскаме по ключа (на затягане и разтягане) в отчаяни опити да помръдне.

Ако не стане, хващаме чашките на касетата с менгемето и почваме да въртим рамката :crazy:

Ако и така не стане, с флекса унищожаваме лявата чашка и избиваме касетата с чук по оста от дясно...
След като избием касетата, остават чашките - към тях заваряваме (ако WD-то, ключа и менгемето пак не са помогнали) някой по-голям лост и отвиваме :D
Заваряването не важи ако чашките са пластмасови ( :crazy2: ), тогава използваме малко въображение и отверка...

Когато слагаме новата ос касета, задължително гресираме чашките, та някой ден да не повтаряме процедурата ;)

Успех :beer:
Viber | Telegram | WhatsApp | Kaizala: 0885355287 || Facebook: Serge Bulah || Instagram: serge.insta
Аватар
^_WhitE_DeMoN_^
 
Мнения: 457
Рейтинг: 1775
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 3:23 pm
Местоположение: София, Льолин-6

Re: Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Мнениеот RainMaker » Сря Апр 25, 2012 12:20 am

манджа написа:Имай впредвид ,че специално ос-касетата от едната страна е с обратна резба :beer:

Знам , знам ! :)

^_WhitE_DeMoN_^ написа:Предлагам да се занесеш в сервиз :D

Иначе се е случвало - заклинили ос касети колко щеш...
Пръскаме с WD-40 или някакво масло, намираме някой по-дълъг ключ, един чук и почваме да блъскаме по ключа (на затягане и разтягане) в отчаяни опити да помръдне.

Ако не стане, хващаме чашките на касетата с менгемето и почваме да въртим рамката :crazy:

Ако и така не стане, с флекса унищожаваме лявата чашка и избиваме касетата с чук по оста от дясно...
След като избием касетата, остават чашките - към тях заваряваме (ако WD-то, ключа и менгемето пак не са помогнали) някой по-голям лост и отвиваме :D
Заваряването не важи ако чашките са пластмасови ( :crazy2: ), тогава използваме малко въображение и отверка...

Когато слагаме новата ос касета, задължително гресираме чашките, та някой ден да не повтаряме процедурата ;)

Успех :beer:

Хехехе , пътя с WD-то , чука и дългия ключ го минах... :) Как не ми се прибягва до флекса, ама май ще се наложи :)
Изображение
"Не е важно какво имаш, а без какво можеш!"
Аватар
RainMaker
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 4:47 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Мнениеот ^_WhitE_DeMoN_^ » Сря Апр 25, 2012 9:22 am

Омазах го малко обяснението...
Преди да се мине с флекса лявата чашка, добре е да се пробва със заварен лост - може пък да спести рязането и избиването :dontknow:
Viber | Telegram | WhatsApp | Kaizala: 0885355287 || Facebook: Serge Bulah || Instagram: serge.insta
Аватар
^_WhitE_DeMoN_^
 
Мнения: 457
Рейтинг: 1775
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 3:23 pm
Местоположение: София, Льолин-6

Re: Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Мнениеот axelmax » Чет Апр 26, 2012 11:54 am

^_WhitE_DeMoN_^ написа:Предлагам да се занесеш в сервиз :D

Иначе се е случвало - заклинили ос касети колко щеш...
Пръскаме с WD-40 или някакво масло, намираме някой по-дълъг ключ, един чук и почваме да блъскаме по ключа (на затягане и разтягане) в отчаяни опити да помръдне.

Ако не стане, хващаме чашките на касетата с менгемето и почваме да въртим рамката :crazy:

Ако и така не стане, с флекса унищожаваме лявата чашка и избиваме касетата с чук по оста от дясно...
След като избием касетата, остават чашките - към тях заваряваме (ако WD-то, ключа и менгемето пак не са помогнали) някой по-голям лост и отвиваме :D
Заваряването не важи ако чашките са пластмасови ( :crazy2: ), тогава използваме малко въображение и отверка...

Когато слагаме новата ос касета, задължително гресираме чашките, та някой ден да не повтаряме процедурата ;)

Успех :beer:


Колкото и колела да съм разглобявал НЕ ВИДЯХ НИКОЙ ПРОИЗВОДИТЕЛ ДА СЛОЖИ ГРЕС НА РЕЗБАТА НА СРЕДНОТО И НА РЕЗБАТА НА ГЛАВИНИТЕ С ВЕНЦИ НА РЕЗБА!!Голяма грешка. Колко мъка има по този свят заради недомислие.
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Re: Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Мнениеот THEZOGGO » Вто Апр 15, 2014 6:04 pm

Здравейте,

Появи се един проблем и той е, че не мога да развия една средна касета, явно толкова е клеясала и със сигурност има ръжда по чашките й, че не мърда.

Касетата е като от това видео /тип касета с квадратна ос/:
https://www.youtube.com/watch?v=HSRS_rn5fEA

Опитах се да пръсна около касетата с Брунокс Турбо Спрей, също така леко почуках около нея и по рамката с гумен чук, пак напъвах но не мърда.

Някой може ли да даде съвет какво мога да правя? Лоста с който се опитвам да развия касетата е дълъг 32 см. Тежа 90 кг и напъвам зверски. За да не става грешка от дясната страна на курбелите напъвам по посока на часовниковата стрелка както е показано на видеото, а от ляво напъвам обратно на часовниовата стрелка. Според мен не бъркам посоката на развиване.

Някакви идеи как мога да процедирам?
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Мнениеот bio » Сря Апр 16, 2014 7:41 am

THEZOGGO написа:Здравейте,

Появи се един проблем и той е, че не мога да развия една средна касета, явно толкова е клеясала и със сигурност има ръжда по чашките й, че не мърда.

Касетата е като от това видео /тип касета с квадратна ос/:
https://www.youtube.com/watch?v=HSRS_rn5fEA

Опитах се да пръсна около касетата с Брунокс Турбо Спрей, също така леко почуках около нея и по рамката с гумен чук, пак напъвах но не мърда.

Някой може ли да даде съвет какво мога да правя? Лоста с който се опитвам да развия касетата е дълъг 32 см. Тежа 90 кг и напъвам зверски. За да не става грешка от дясната страна на курбелите напъвам по посока на часовниковата стрелка както е показано на видеото, а от ляво напъвам обратно на часовниовата стрелка. Според мен не бъркам посоката на развиване.

Някакви идеи как мога да процедирам?

имал съм подобни главоболия с лепена касета на един DRAG, която отгоре на всичко беше и клеясала в муфата на средното.
посоките може да си ги свереш с някой hollowtech II там са указани.
та аз бях си взел разни шайби и бях стегнал ключа за средното към с болта на оста (при мен от напъване короната изкачаше и прецакваше шлиците на средното). моя ключ 32mm е около 400mm. загрях яко средното с една минигорелчица (докато маслото започна да ври) и чак тогава с много блъскане/чукане/млатене успях да го отвия.
Изображение
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Проблем с Курбели и ОС касета!?!?!

Мнениеот Gen4eca » Сря Апр 16, 2014 1:53 pm

Като допълнение мога да предложа да удавиш средното с WD-40 през седалковата тръба :beer:
Bombing for peace is like fucking for VIRGINITY!
Аватар
Gen4eca
 
Мнения: 321
Рейтинг: 1418
Регистриран на: Вто Дек 30, 2008 12:55 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта