Schwalbe Furious Fred

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Schwalbe Furious Fred

Мнениеот dob111 » Пон Юни 13, 2011 9:38 pm

Здравейте! Някой карал ли е въпросната гума Schwalbe Furious Fred?
http://screambikes.eu/bg/vunshni-gumi/1 ... 2-evo.html
Аз лично търся бърза и лека гума, за дълго пътуване, с която да може да се кара както по асфалт, така и по черни пътища. Тежа към 62кг.
Дават я, че лесно се пука? Колко да е лесно? Ще се радвам, някой който е карал с тези гуми(независимо дали 2.0'' или 2.25''') да сподели впечатления!
Поздрави!
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот v.zarev » Пон Юни 13, 2011 10:11 pm

Аз не съм ги карал, но съм чел ревюта за тях и подобни. Това са състезателни гуми - максимално олекотени, с екстремно тънки стени, изключително за сух терен - като сцеплението на много места различни от това не им е добро и имат голям риск от спукване. За шосето мисля ще вършат работа - най-леките и бързи гуми за мтб, и то с това тегло под 300 гр :bigeyes: Моя съвет е не си давайте парите за тях, освен ако не ходите на състезания, има по-тежки, но по-надеждни варианти :agree:
Изображение
Аватар
v.zarev
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1378
Регистриран на: Нед Окт 04, 2009 8:39 pm
Местоположение: Северната Полутопка

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот Боян Бановски » Вто Юни 14, 2011 7:25 pm

Преди две години един от челно класиралите се на велорали Черни връх беше с такива 2.25 гуми. Като знам какво е трасето, или той е носил колелото на гръб, или гумите не се пукат чак толкова лесно. :D Вярно е, че са състезателни гуми и като на всички такива недостатъците им са цената и износоустойчивостта. Не съм карал такива, предполагам,че като повечето леки модели на Швалбе и тези не са добри на мокро .
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот kudo_1234 » Пет Юни 24, 2011 12:55 pm

Малко късно се включвам,но сега видях темата.Та аз карам с такива гуми от около 2 месеца.Последните две карания пуках по 2 пъти гумите.Цялостно май повечето пъти като карам пукам.Иначе гумата наистина е много бърза и добре стои наколелото.Мисля си,че ако повече се кара в планината пуканията ще са по-малко,тъй като най-много съм пукал от така наречените"баби тръни",които ги няма в балкана.Гумата не е за ежедневно каране в градски условия или по полетата..Сега съм решил да сложа едни вътрешни с пяна та да видим какво ще излезе.
kudo_1234
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 4:55 pm

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот exiteyes » Пет Юни 24, 2011 1:04 pm

Според мен тази гума за да е толкова лека и слаба е направена с цел. Всичко си е описано точно и ясно, гумата не е за ежедневни карания, а за състезания на определени места. Сега, че пише гумата, че се пука лесно е напълно нормално с това тегло, едно не ми е ясно от нея, защо някой по дяволите ще иска да я кара ежедневно, за да спести 200гр от гуми ли?
Нима Racing Ralph или Nobby Nic, не са компромисно решение, като цена и КАЧЕСТВО. За търкалянето, ако ще ви дърпа тази гума 1-3км повече отколкото ралф-а или нико-то, те също са направени за добро търкаляне по асфалт и същевременно добра модулация на пръст. (Фред-чо мисля, че с тази шарка едва ли...)
Просто като се замисли човек, няма смисъл от това да изпъчиш с минимално тегло на велосипеда и най-неблагоприятно каране(оп от тука ще мина, че ме е страх да не спукам, оп от там)
Извод: не купувайте гуми които няма да карате по предназначение, а просто за да свалите някакви си 200гр, знам, че за някои теглото е живот, но според мен чак толкова да се пристрастявате към някакви си 295гр. за гума, наистина хора това си е чисто самоубийство.
От друга страна, всеки би имал желание да се качи на велосипед с такива гуми и да го пробва на магистралата. Бихте се запитали защо?! (шанса да спукаш гума на магистралата също е огромен, но поне на новата част ще имаш възможност да разбереш какво е търкалянето.)
Аватар
exiteyes
 
Мнения: 1262
Рейтинг: 1837
Регистриран на: Нед Апр 25, 2010 8:11 pm
Местоположение: София, България

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот dob111 » Пет Юни 24, 2011 1:32 pm

Аз съм с Schwalbe Racing Ralph 2.1 и се случва да не пукам и по 500-1000км пробег, а карам и доста по черни пътища и камъни. Недостатък на това Швалбе е, че при сваляне после трудно се центрова на шината, изисква мазане със силиконов спрей мястото където гумата опира в шината и да се напомпа хубаво, за да излезе хубаво ръбът й. Иначе гумата е бърза и изненадващо добра и за асфалт.
@kudo_1234, благодаря за мнението ти, много е ценно, защото изказваш непосредствен опит от гумата. Ако 2 пукания на каране е тенденция наистина си е голяма мъка...
А за теглото на гумата - важно е, и се усеща на моменти, но две добри няма, както се казва...
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 24, 2011 2:59 pm

Не съм имал проблеми с центроване на Racing Ralph 2.1, а също и 2.25 размер - тупай гумата с ръка или я топкай леко надута по цялата й дължина, за да се намести правилно преди да я напомпаш.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот dob111 » Пет Юни 24, 2011 3:15 pm

Това е чудесно, че при теб няма проблеми с центроването на гумата на шината, но може би е важна комбинацията ШИНА+ГУМА! Аз съм с шина DT Swiss X430. Много е досадна тази центровка!
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот Andy3 » Пет Юни 24, 2011 8:08 pm

И аз не съм имал проблеми с центроването на Ралфа, от шината е явно. :look:
Аватар
Andy3
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1659
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 9:06 am
Местоположение: София 0878877070

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот Plamen_EM » Пет Юни 24, 2011 9:08 pm

Аз помпам до 6-7 атм. и си застава перфектно. Но! Това само с хубави гуми и шини! Иначе излиза от шината и гърми яката работа. Два пъти ми се е случвало. :)
За леките гуми. Аз карам с тези на Maxxis, не им помня името, а и мисля не се произвеждат вече с това им име. По никой начин не мога да кажа, че се пукат лесно. Дори сме карали група, други пукат аз не съм. Проблем им е по-бързото износване, но това важи за всяка гума от мека смес. За 200-те грама, колегата да ме прощава, ама по двеста грама на гума са си по двеста грама на гума. И си се усещат много ясно. Според мен за асфалт и черен път, както и за градско това са перфектни гуми, просто са два пъти по-скъпи.
Не е важно какъв велосипед караш, а с кого.
Аватар
Plamen_EM
 
Мнения: 353
Рейтинг: 1762
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот rarekin » Съб Юни 25, 2011 4:43 pm

Plamen_EM написа:Аз помпам до 6-7 атм. и си застава перфектно.


При зададени стойности между 26 и 53 psi за Furious Fred тези 6-7 атмосфери са ..... опасни. Разбирам да беше шосейна гума, но това .....
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот v.zarev » Нед Юни 26, 2011 9:16 am

Plamen_EM написа:... Според мен за асфалт и черен път, както и за градско това са перфектни гуми, просто са два пъти по-скъпи.


Състезателна гума с мека смес, която свършва страшно бързо :dontknow: най-добрия избор за асфалт и ежедневно каране, е да два пъти по-скъпа :agree:
Изображение
Аватар
v.zarev
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1378
Регистриран на: Нед Окт 04, 2009 8:39 pm
Местоположение: Северната Полутопка

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот Plamen_EM » Нед Юни 26, 2011 12:35 pm

:) Изригнахте! Ще ви пиша бавно, защото очевидно четете трудно.
1. За тези, които не правят разлика между "помпам до" и "карам на". Помпам до 6-7 атм. за да застане правилно гумата на шината. След това спускам до налягането, на което искам да карам.
2. Питащият в темата, се интересува дали леките гуми на Schwalbe са подходящи за дълъг път по асфалт и черно. И дали се пукат лесно. Аз имам опит с леките гуми на Maxxis. Предполагам разликите между 300 грамовите гуми на двете марки са нищожни.
2.1. Не, не се пукат лесно. Особено по асфалт и черно изобщо не се пукат.
2.2. Да, много са удачни за асфалт и черно, защото са много бързи.
2.3. Двестате грама, с които олеква всяко колело и то при гумата, се усещат много ясно.
2.4. Да, два пъти са по-скъпи от масовите гуми. Но питането не е за "бюджетна" гума от 9 лева. И какво значи, че са два пъти по-скъпи? Аз като гледам ще ги сменя след два сезона каране. Другите бих ги сменил след колко? След три. Демек разликата е 50 лева на година. Еми заслужава си да се дават тези 50 лева всяка година. Велосипеди за хиляди левове и пестене от гуми, възлизащо на 50 лева годишно ...

П.П. Ей тази:http://ridespot.net/productdetails.php?productID=978
За два сезона съм пукал един път и то, защото минах 20 метра през едни къпини. А ги карам и с тънки вътрешни.
Последна промяна Plamen_EM на Нед Юни 26, 2011 12:56 pm, променена общо 2 пъти
Не е важно какъв велосипед караш, а с кого.
Аватар
Plamen_EM
 
Мнения: 353
Рейтинг: 1762
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот dob111 » Нед Юни 26, 2011 12:43 pm

Благодаря, за уточнението и ясния и подреден изказ по темата. И аз усетих, че някои хора малко не доразбраха. :) Но я кажи с какви леки гуми на Maxxis имаш опит? :beer:
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот dob111 » Нед Юни 26, 2011 1:21 pm

За гумата, за която публикува линк, пише, че има кевларена обвивка, каквото и да означава това. За другите леки гуми на Maxxis, както и за леките гуми на Швалбе не видях да има кевлар в гумата...може твоята гума да се е оказала твърде добра и прекалено издръжлива, което я прави неизгодна за пазара. :)
Виж и тази гума: http://www.maxxis.com/Bicycle/Mountain/ ... e-310.aspx
Тя ли е аналог на твоята?
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот venom11 » Нед Юни 26, 2011 2:24 pm

[quote="dob111"]За гумата, за която публикува линк, пише, че има кевларена обвивка, каквото и да означава това.

На въпроса, какво е това кевлар, отговарям веднага. Това е материалът, от който се изработват бронираните жилетки на полиция и тем подобни. Тоест се смята един вид, че това са така наречените "непукаеми" гуми. Според мен по-скоро се пукат по-трудно от обикновените и са по-скъпи. За мен друга съществена разлика няма , но така или иначе и те се сменят след известно време каране. :)

Поздрави :beer:
venom11
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 06, 2011 5:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот botroid » Пон Юни 27, 2011 3:46 pm

Plamen_EM написа:Помпам до 6-7 атм. за да застане правилно гумата на шината. След това спускам до налягането, на което искам да карам


Толкова ли крива шина имаш, че за да застане правилно гумата върху нея, трябва да се продъни от помпане? :rofl:

dob111 написа:За гумата, за която публикува линк, пише, че има кевларена обвивка, каквото и да означава това.


Какво може да значи? Че борда й не е от тел, а от кевлар и това я прави по-лека и сгъваема. Кевларът понякога се използва и като материал за защита от спукване, но не и при гумите от състезателен клас, защото там всеки грам в повече е излишен.
Аватар
botroid
 
Мнения: 701
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 3:53 pm
Местоположение: Габрово

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот rock » Пет Юни 14, 2013 10:07 pm

Тази гума се води най-бързата мтб гума за сух оф-роуд, а на шосе как се представя и дали се съревновава с Швалбе Коджак като крайна скорост?
Аватар
rock
 
Мнения: 238
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 11:49 am

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот grebo » Съб Юни 15, 2013 1:06 am

rock написа:Тази гума се води най-бързата мтб гума за сух оф-роуд, а на шосе как се представя и дали се съревновава с Швалбе Коджак като крайна скорост?

В никакъв случай! ;)
26х1.35, слик на 6.5bar vs. 26х2.0, хибрид на 5.0bar... ;)
С други думи - малко е широчка, а и малко не е слик, за да бие аеродинамиката на Кояка. За съпротивлението при търкаляне - сам прецени. :)
Я уже не волк. Я аморал, алкоголик, курильщик и педофил. Ну заец, ну Pussy Riot!
grebo
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1275
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 2:54 pm

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот rock » Съб Юни 15, 2013 9:23 am

Да, за този размер ясно, имах предвид 26 х 2.0 , за да има някаква реципрочност. На кантара слагаме слик, срещу по-голямото му тегло /със 150 гр. е по-тежка/ в сравнение с ФФ. Все пак въртящата се маса има голямо значение.
Аватар
rock
 
Мнения: 238
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 11:49 am

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот grebo » Пон Юни 17, 2013 5:11 pm

Гледай ся, ако говорим за време, с което взимаш определено трасе, трябва да знаем какво е трасето. Скорости, спирания, сцепление, демек - бързо ли е бавно ли е? На бавни трасета каквито са повечето планински, по-бързата гума ще е по-леката, с по-доброто сцепление. Да. ФФ-то е за това. На бързите трасета обаче, считай - шосе, тук-таме прави и широки макадам-участъци или утъпкани твърди, където скоростта е над 30-40 или близка до максималната за колелото, ще спечелят аеродинамичните гуми, защото ускоренията са малки, при движение с висока скорост. Което означава че масовата компонента на съпротивлението не влияе вече толкова, докато съпротивлението от въздуха се увеличава прогресивно. А при 4.5-5.0 и + бара за 2.0"-ка гума, няма особено значение за съпротивлението от демпфиране дали гумата ти е 300 грамово кевларено швалбе или евтино ЦСТ от 15 лева. Когато правиш теста за макс скорост обикновено налягането е "на камък". И аеродинамичната гума печели - ~1-килограмовото ЦСТ в моя случай, "бие" 450-грамов хибрид, само защото е полу-слик. ;)
Я уже не волк. Я аморал, алкоголик, курильщик и педофил. Ну заец, ну Pussy Riot!
grebo
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1275
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 2:54 pm

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот Fujitzo » Вто Юни 18, 2013 5:18 pm

В този ред на мисли искам само да споделя че се влюбих в новата гума от Швалбе - Тъндър Бърт , която застава м/у Furious Fred i Racing Ralph като х-ки (вижте статията - http://mtb-bg.com/index.php/products/ne ... s-schwalbe ) Струва ми се перфектния компромисен вариант, който хем наваксва малко откъм сцепление, което е недостатъчно при ФФ, хем е бърза и лека. Остава проблема с цената и бързото износване. Евентуалното пукане, не го посочвам като недостатък поне лично за мен поради:
- ако пукаш често , винаги може да измислиш някакъво решение с боза (sealant)
- ако не се карат агресивно през остри камъни и с подходящо налягане, не би трябвало да има проблеми.
Fujitzo
 
Мнения: 280
Рейтинг: 1323
Регистриран на: Чет Апр 08, 2010 11:11 pm

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот juslen » Пет Юли 26, 2013 9:06 am

Какво мислите за SCHWALBE BIG APPLE KEVLAR GUARD 26X2.0 ? В момента съм с Kenda Karma 2.0, но искам нещо за асфалт, с по-ниско съпротивление и същата стабилност/ширина. Гледам, че тази я дават да вози и по-комфортно.
Cross Traction G30
Cross Ridge- EX
Kreidler Alu 28"- EX
Аватар
juslen
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1242
Регистриран на: Нед Мар 21, 2010 6:49 pm
Местоположение: София

Re: Schwalbe Furious Fred

Мнениеот bigchicken » Нед Юли 28, 2013 10:59 pm

Хубава е. Ама аз ги карах на към четворка налягане. Ако е по мека наистина създава усещането, че не си на твърдак, ама удря на капла на всеки бирдюр, на който ме домурзи да си вдигна задника. Сега съм с 29ка и като не съм горе карам с 37 мм гуми. Мислех да са 32ки, шините ми са много тесни и позволяват, но ще вози прекалено твърдо. Да, сменям гуми, ама откакто сложих тези въобще не ме вулнуват компромисни варианти. Две гуми се сменят за десет минутки на биричка, в края на краищата.
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 18 госта