Княжево-Тихия кът-Владая-Бонсови поляни-Княжево

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Княжево-Тихия кът-Владая-Бонсови поляни-Княжево

Мнениеот Admin » Сря Юни 22, 2005 6:22 pm

Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот F1-MAN » Сря Юни 22, 2005 10:03 pm

Искам да добавя, че достигайки Бонсови поляни, ако се продължи по основния асвалтов път, който води до тях от Горна Баня, след около 700м се достига до едно манастирче, където има чешмичка.
А иначе това, за което говориш явно е път, който не го знам. Защото аз по два пътя съм стигал от Владая(до Владая:)) до Бонсови. Единия е път, който пак тръгва от този мост, като е перпендикулярен на основния, като пътя се катери до клуб Владая и навсякъде имам някакви предупредителне табели. От там с бутане и каране стигах до един разбит асвалтов път, който води на Бонсови.
Другото май беше успоредно на основния път, като после почва един черен път, който стига най-горе до една GSM клетка и от там пак до Бонсови.
Абе тия дни ще мина да го видя:).
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Юни 27, 2005 7:40 am

Кратък разказ

Събота 25.06.2005г., 6:30 сутринта. Събуждане, кафе за ококорване, душ и бръснене за освежаване (God save Gillette), закуска (две филийки “Бонус” с маргарин и мед), подготовка за тура и.....в 7:45 турям каската и ръкавичките и избутвам Драга през входната врата. На слизане ми се падна малкия асансьор. Когато съм пеша ми се пада големия, като съм с байка – малкия, където едвам се хващам, но закона на Мърфи си е закон – трябва да се спазва. Напъхвам се някак си с колелото и раничката в своенравното превозно чудо от времето на зрелия социализъм (никога не съм сигурен точно между кои два етажа ще спре), като с едната ръка държа намиращата се на 5 сантиметра от избръснатата ми физиономия предната гума на колелото, за да избегна интимен контакт със заплашително стърчащите грайфери. Единадесет етажа по-долу се изсулвам от асансьора, слизам няколко стълби, излизам от входа и вдишвам нетипично свежия за столицата въздух. После поемам към Борис ІІІ. В 8:20 съм на последната спирка на трамвай №5. От там нагоре по паветата, по една уличка, дето я пазят милиционерите (като гледам къщите по нея си викам “Не ще да има толкова много мъка по тоя свят”) и хоп на Беловодски път. Точно в 9:15 съм на Бялата вода и почивам. Планината ярко зеленее, птиците си чуруликат, а пенсионерите вече са плъпнали по склона. Малко по-късно пристигам на Тихия кът, правя справка с разпечатания маршрут и се сурвам надолу по пътеката. Изживяването е страхотно, само дето не се сетих да си снижа седалката, та малко преди последния мост имах екстремни изживявания, но без материални и телесни последици. В10: и нещо се загубих за първи път – във Владая. Оправянето е лесно – питаш и ти казват. Кратка почивка, малка бутилка минерална вода и една вафла, след това подлеза под шосето София – Перник и от там нагоре. До срещата с боклуците (отличен ориентир – бие на очи като изгряващото слънце в японското знаме) всичко вървеше по вода т.е. по асфалт. Намерих изровения път, стигнах една поляна и след това пак по пътя и... отново малко се загубих. Всъщност много се загубих. Загубих се окончателно и безвъзвратно. А бе качествено се загубих, но в тая трева до челната тръба ни пътека можеш да видиш ни път. Нищо, ще се справя някак. Снимам Витоша. Красива е. Сиво-синьо-зелена. Щракам с фотоапарата. То на новите апарати по-скоро се клика. По едно време гледам на едно дърво туристическа маркировка, а до дървото път. “От тука ще да е”, викам си. Та по тоя път (не знам на Витоша дали туристите слагат препятствия по пътеките, но тук със сигурност садят коприва срещу дружелюбните, възпитани, вежливи и никого не стряскащи байкъри) нагоре-надолу, нагоре-надолу през гори и поляни (леле какви поляни – като бледо зелен килим изпъстрен с бели, жълти, сини и червени пръски) стигам до някакъв плет и.... за малко да се фрасна в него. Както си карам най-небрежно и разсеяно, предвкусвайки появата на цивилизацията, изпод предната ми гума с пърхане на крила и цвърчейки възмутено изхвърча кос. МИ 24 излита по-тихо. Или поне така ми се струва. Макар, че нищо не може да се сравни със звука от излитането на подплашена яребица. Ееех, ловни мечти. Стреснах се, а на ляво, а на дясно, а в плета. Ама се разминах. Продължавам край него и цъфвам на едно кръстовище от черни пътища – хващам в дясно (посоката според мен е към Горна баня). От танковата бригада – ни помен. Нито от оградата й. Кратко изкачване сред поляните, спускане и почти прегазвам младеж и девойка в началните години на тийнейджърството, пльоснати в тревата и изцяло отдадени на първите стъпки в любовта. Изгледаха ме с неприязън. Подминавам набързо и се спускам надолу по склона. Попадам между някакви вили, пътят става пътека, а тя свършва с .. едно куче. Порода неопределена, но с преобладаващ оранжев цвят и яко оголени зъби. Звукът от гърлото му определено, ама съвсем определено не предвещава дружелюбност. Мяза на Харли Дейвидсън на средни обороти. Още по-лошо - подтискаща липсата на ограничаваща движението на звяра верига. Винаги съм се чудел, как е възможно 10-15 кг. самоходна мръвка с няколко зъба да предизвикат такъв респект у 85 килограмов разкошен мъжки екземпляр като мен. Еми.... обратно нагоре по склона, покрай младежите, промърморвам едно “Извинете”, при което получавам два погледа тип “Абе чичка, разкарай се!”, и на първа скорост се добирам до асфалт. Тръгвам по асфалта надолу, после в прилив на офроуд ентусиазъм рязко свивам по стръмен черен път, който отново се превръща в пътека и се губи в изгоряла млада борова гора – безброй мъртви дръвчета, жертва на нечий незагасен фас. Цветът им – пак оранжев. А сега бутай обратно нагоре до асфалта да ти дойде акъла. Стигам заветния асфалт, спускам се, подминавам култовото заведение “На върха” (панорамата е великолепна, условията за кръшкане от семейното ложе също) и цопвам в Горна баня. Където пак се загубвам. Питам за пътя. След дълго сумтене, въртене на очи (сиреч “чакай да помисля”) ми отговарят. Нищо не разбрах. Нейсе открих подлеза. Надолу към околовръстно, след това по Борис ІІІ и в 12:20 съм пред двадесететажния бетонен мастодонт, който наричам “у дома”. 42,6 километра, от които приблизително половината асфалт. И доста бутане.

Пак ми се падна малкия асансьор. Дрехите в пералнята, душ и почвам да беля картофи за мусака. Малко по-късно една приятелка се обади. Иска да ме води на разходка и кафе в Банкя.

Пак звъни. Вече ме чака долу в колата. Дано само не очаква да съм й навигатор, че днес определено не ми е ден.

Климатикът свежо полъхва, “Ла тортура” на Шакира изпълва звуковото пространство, а аз съм се разлял на седалката до шофьорката и всичко ме боли. Обаче пък к`ъв кеф за душата.

И няколко думи за транспортната техниката: Тийм Едишънът на Онтарио се справи без сериозни забележки с маратонското разстояние, като изключим факта, че няма положение, при което на преден малък/заден голям венец предния дерайльор да не закача или в гумата или във веригата. Явно гумите Тиога (57 мм. в най-широката част при грайфера) са твърде широки за този велосипед. Самите гуми се държаха отлично, като страничните грайфери без проблем ме вадеха от коловози с дълбочина 5-10 см. Единствено при движение по асфалт заради жуженето на грайферите имах чувството, че се движа сред рояк пчели. Все пак за половин годишна употреба не показват сериозни признаци на износване. Вилката Сънтур ХС 60 поемаше нормално неравностите и не ми създаваше неприятности. Спирачките си вършеха работата, след прецизна настройка предната вечер, като предната дискова Шимано БРМ 475 има склонността да се тъпче с песъчинки и да дере диска. Задната, след поставяне на брейк буустър, се справя добре и общото ми впечатление е, че при добра настройка и внимателно ползване спирачките на Онтариото са ОК (за ХС). За съжаление и двете спирачки изискват сериозно усилие при по-стръмни наклони и при по-голяма дължина на наклона пръстите започват да болят. Нямам опит с други спирачки, така че не мога да сравнявам. Единствено не можах да се отърва от цъкането в средното движение (което се появи скоро след покупката на колелото около Нова Година) и от пукането на тръбата, в която влиза колчето на седалката, както и от пукането на самата седалка въпреки, че смених и колчето и седалката. Явно за толкова пари – толкоз. Разбира се не се разминах и без спукване на гума, но го установих чак вечерта в къщи – гадното трънче стърчеше поне 5 мм. от вътрешната страна на външната гума.

На пук на всички премеждия обаче трябва да призная, че авторът на маршрута се е справил отлично и че прекарах един чудесен и вълнуващ преди обяд, за което му благодаря. Изгледите към Витоша бяха прекрасни, природата очарователна, а емоциите безкрайни.

За вас пътешествието изстрада NovemberCharlie:^:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот bbt » Пон Юни 27, 2005 9:10 am

Pi4ove are elate v kniajevo marshruta naistina e jak i vav vladaia IMA 4eshmi4ka,kadeto moje da se zaredi voda?
bbt
 
Мнения: 292
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 28, 2004 2:29 pm

Мнениеот sstefanov » Пон Юни 27, 2005 9:45 am

@NovemberCharlie: Радвам се, че маршрута ти е харесал. Следващия път като минавам, ще направя скици на по-объркващите места.

Стефан
sstefanov
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Апр 01, 2005 3:27 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Юни 27, 2005 2:08 pm

А може би не е нужно. Все пак загубването е за кратко и само разнообрази разходката.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот sstefanov » Пон Юни 27, 2005 3:22 pm

Може би е така, ама не си намерил пътеката от Бонсови поляни до Княжево. А тя е мнооого приятна.

Всъщност ти като излезе от гората на Люлин (края на етап 3) стигна ли до Бонсови поляни?

Защото ако си хванал друга пътека - може вобще да не си стигнал до там...

Стефан
sstefanov
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Апр 01, 2005 3:27 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Юни 27, 2005 3:28 pm

Въоще нямам представа къде излязох и къде са Бонсови поляни
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот klmn » Пон Юни 27, 2005 8:29 pm

Ами Бонсовите са накрая на хасвалта по които си се пуснал до Горна Баня.Оттам на около500м.в сьщата посока излизаш на манастирче от което можеш да се пуснеш до Банкя или Суходол по черен пьт с половинметрови изровени от дьжда коловози.И много кал,ако е валяло скоро..
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот cypher » Пон Юни 27, 2005 8:46 pm

nie mislehme da se razhodim kum gorna banq da vidim edni skok4eta na caspar.I vidqhme gi i na sledva6tiq den mislehme da hodim do bonsovite polqni kudese namirat ima li gi nqkude na karta-daite link ako mojete.:beer:
ye yee
cypher
 
Мнения: 133
Рейтинг: 1175
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bbt » Пон Юни 27, 2005 9:40 pm

MI stigash do poslednata spirka na avtobus 260 i posle samo na gore po glavniat pat toi e samo edin,izlizash ot gorna bania ishe vidish dve-tri (kashti hoteli) pak na sashtiat pat,prodaljavash na pred i sled edno ne leko izka4vane se ozovavash na bonsovi poliani,a na 200-300 metra po nagore e manastir4eto,ot tam ima i pateka koiato izliza na 4erniat kos (ski shancata)(car boris 3) i ponego ta do kniajevo ili kam vladaia po patekite :))):dunno::crap:
bbt
 
Мнения: 292
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 28, 2004 2:29 pm

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Юни 28, 2005 8:10 am

Вярно, че имаше някава табела "черния Кос".
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот delyo » Вто Окт 11, 2005 12:42 am

Момчета да споменем тука и варианта за спускане от Тихия кът до Черния кос. Спускането е много добро!!! Един приятел вика, че Тихия кът - Владая не си заслужавало сравнено с тази пътечка. Та тръгва се пак от спирката над Тихия кът, спуска се стръмното по алеята и веднага в дясно тръгват следи от байкове. Трудно се забелязват! Аз първия път ги отминах. Преди стръмното има някаква пътечка с маркировка и може би е същата. После се излиза на Черния кос, а ако се цепне леко free през гората - на ски шанцата.
delyo
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Окт 10, 2005 9:02 pm

Мнениеот silvertm » Нед Ное 06, 2005 12:21 pm

От Бонсови поляни надолу към Княжево е голяма обърквация. Два пъти минавах маршрута (наистина чудесен в частта, в която успях да се ориентирам :) ) и двата пъти от този момент минавам по различни места, като нито един от пътищата не е описаният в темата.
А снощи дори замръкнах някъде под Бонсовите, защото избраният път (няколко километра разкошно спускане по земен път през поляни) свърши внезапно до някакво строящо се параклисче и с бутане (в южна посока) се добрах до "На върха" - от там надолу (вече на лунно осветление :) ) към Горна баня по асфалтовия път.
А първият път, като стигнах до някакво кръстопътче на черни пътища (и вторият път минах от там, но тръгнах наляво към паркинга на хижа Бонсови поляни), тръгнах в посока надясно и надолу (имаше и табела "Княжево" и маркировка дори, но пътят стана пътека, а тя придоби вид, в който аз трябваше да нося колелото). Излязох на Пернишкото шосе доста километри над последната спирка на Тр.№5.:dunno:
Всъщност изобщо ходи ли се до паркинга под хижа Бонсови поляни, или се минава от друго място?
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот klmn » Нед Ное 06, 2005 1:01 pm

Маршрута съм го минавал от Княжежво както е описан.На асфалта излизаш преди Бонс. поляни измежду виличките.Около пътя има доста изхвълени боклуци и оттам започва нанадолното към Г.баня(по хасфалта),иначе преди боклуците си вдясно.:beer:
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Re: Княжево-Тихия кът-Владая-Бонсови поляни-Княжево

Мнениеот asench » Вто Юни 09, 2009 9:11 pm

Моля ви, ако го имате сейфано някъде, да пейстнете статията отново защото много ми трябва. :(
Аватар
asench
 
Мнения: 399
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 5:44 pm
Местоположение: София, Княжево

Re: Княжево-Тихия кът-Владая-Бонсови поляни-Княжево

Мнениеот bdz43r » Вто Юни 09, 2009 9:32 pm

Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Княжево-Тихия кът-Владая-Бонсови поляни-Княжево

Мнениеот Admin » Вто Юни 09, 2009 10:15 pm

Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Княжево-Тихия кът-Владая-Бонсови поляни-Княжево

Мнениеот IVO Jordanov » Вто Юни 09, 2009 10:57 pm

Някой ако мисли да прави този маршрут, а и като цяло ако ще кара към Княжево да свирка. Има разни вариации на маршрута, които са приятни и можем да ви ги покажем от княжево crew :eyebrow:
Подкрепяйте и стимулирайте начинаещите в спорта!
Аватар
IVO Jordanov
 
Мнения: 593
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 7:48 pm

Re: Княжево-Тихия кът-Владая-Бонсови поляни-Княжево

Мнениеот ve_san » Сря Юли 10, 2013 2:36 pm

Здрасти, Стеф !

Най-напред благодаря за споделения опит, маршрута наистина е много приятен и е подходящ за такива, като мен, които са се качили преди няколко седмици на колелото :)
Но - винаги има едно "но" - описанието ти не е много точно. Например, във Владая мога да кажа, че не минахме покрай никакви гробища, а пътеката премина в стълби и финишира на една много стръмна улица, която ни изведе право на площада (разбирай, селския мегдан :D ) с чешмата. От площада, където е кметството, с питане, разбира се, установихме, че трябва да продължим по улица "Плиска" докато не пресечем реката по широк мост. След него за малко се продължава по ул. Китен, след това по ул. "Приплат" - така на google maps много добре се вижда от къде точно се минава под главния път за Перник, че улиците във Владая не са никак малко и ляво дясно не върши работа понякога :D
След като се пресече пътя, има разклон ! Продължава се надясно по ЗЕЛЕНА туристическа маркировка, има и табела "За манастира". Следвайте я смело (маркировката), няма да сгрешите. В случай, че шубраците са се разлистили повечко, кара се само направо до Т-образно кръстовище, от което вдясно започва бетоненият път. По него се излиза на своеобразно заравнение, където също има разклон, ние сме вляво (зелената маркировка). За съжаление, боклуците още си стоят.
Ние стигнахме до тук, защото времето си...такова таковата.
Хайде със здраве !
поздрави:
Весела
ve_san
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 11:53 am

Re: Княжево-Тихия кът-Владая-Бонсови поляни-Княжево

Мнениеот 5roff » Сря Юли 10, 2013 8:16 pm

ve_san написа:Здрасти, Стеф !

Най-напред благодаря за споделения опит, маршрута наистина е много приятен и е подходящ за такива, като мен, които са се качили преди няколко седмици на колелото :)
Но - винаги има едно "но" ...


Весела може би има промяна от 8 години насам... Аз от пролет на пролет трудно си намирам пътеки, карани няколко пъти.

Добре дошла!
Antares написа: Форума не е явно отражение на това, какви са хората, не може и да бъде. Виртуалната комуникация винаги ще е осакатена като съдържание
Аватар
5roff
 
Мнения: 676
Рейтинг: 1944
Регистриран на: Пон Ное 09, 2009 10:22 pm
Местоположение: Белоградчик / Стара Загора

Re: Княжево-Тихия кът-Владая-Бонсови поляни-Княжево

Мнениеот subritual » Чет Юли 11, 2013 12:43 am

Впрочем, може да се продължи по пътя до клуб Владая, където има :beer:, а и да се избегне бутането.
После има съвсем равна пътечка, която извежда пак на маршрута.По-натам, където започва спускането има няколко възможности за отклонение с цел ползване на пътечки Т3 и Т4. Жалко,че нямам трак. :crap: В интерес на истината по маршрута до първите вили никога не съм карал, но предполагам, че са коловози. :beer:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], Sprinter и 32 госта