Проблем с курбела!!!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с курбела!!!

Мнениеот stashummer » Съб Сеп 22, 2012 11:20 pm

Здравейте.Имам Проблем с левия курбел.Когато карам и може да ви се стори странно,но самата гайка която крепи курбела се развива.Резултат е климбуцането на курбела и падането му.Аз имам един ключ с който го затягам до край ама това не дава голям резултат.Ако това ще помогне.....КОЛЕЛОТО Е ЕВТИНО(планинско с 2 амортисьора за 170лв.).Предишния път пренебрегнат това и направо разбих фабричните курбел и средна ос,наложи се да се сменя всичко.Този проблем направо ми уби желанието за каране :banghead: .Моля ако някой може да помогне нека да каже много ще съм му благодарен :beer:
stashummer
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 5:42 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот Svetoslav Ivelinov » Нед Сеп 23, 2012 12:30 am

Сложи по 1 федер шайба на всеки курбел и си патрон,поне аз карам така и върши работа ! :beer:
Svetoslav Ivelinov
 
Мнения: 122
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 4:39 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот stashummer » Нед Сеп 23, 2012 2:02 pm

Svetoslav Ivelinov написа:Сложи по 1 федер шайба на всеки курбел и си патрон,поне аз карам така и върши работа ! :beer:

Това шайба която не се развива ли беше?А някой ми казва да си сложа ос касета ама съм малко зле с нещата и незнам какво е това :dontknow:
stashummer
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 5:42 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот Svetoslav Ivelinov » Нед Сеп 23, 2012 2:50 pm

Шайба сцепена в единия край която не позволява на болта да се развие , купи си от някоя железария , струва 20 стотинки ;)
Svetoslav Ivelinov
 
Мнения: 122
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 4:39 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот FastBiker » Нед Сеп 23, 2012 5:31 pm

Имах същият проблем с едни курбели Шимано на квадрат. Просто квадратната "дупка" на единия се беше закръглила. Наложи се смяна на курбелите. Вмомента съм доволен собственик на Shimano SLX. Ако ще ги сменяш, вземи си задължително на шлиц.
Morpher написа:Никът подсказва, че си мъжко, обаче като гледам ъгъла на седалката ти - няма да е за дълго!
Аватар
FastBiker
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2011 7:00 pm
Местоположение: Габрово

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот stashummer » Нед Сеп 23, 2012 5:54 pm

FastBiker написа:Имах същият проблем с едни курбели Шимано на квадрат. Просто квадратната "дупка" на единия се беше закръглила. Наложи се смяна на курбелите. Вмомента съм доволен собственик на Shimano SLX. Ако ще ги сменяш, вземи си задължително на шлиц.

Какво ще рече да си взема на шлиц???Не се сърдете ама несъм много навътре в нещата :smash:
Впрочем фабричните ми бяха Шимано та те първо направиха проблем,смених ги ,но сега и те правят проблем :banghead:
stashummer
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 5:42 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот fastera2 » Нед Сеп 23, 2012 6:45 pm

Ако само ти се развива болта,без да има заобляния или хамалски извъщения върху него (средното или курбела)-може да пробваш с лепило за резби на Локтайт-или каквото намериш,но да е за резби.Намазваш резбата на болта с него и стягаш,изчакваш да изсъхне (трябва да пише на упътването му за ползване,колко време) и караш.
fastera2
 
Мнения: 388
Рейтинг: 1485
Регистриран на: Сря Мар 15, 2006 4:40 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот stashummer » Нед Сеп 23, 2012 9:18 pm

fastera2 написа:Ако само ти се развива болта,без да има заобляния или хамалски извъщения върху него (средното или курбела)-може да пробваш с лепило за резби на Локтайт-или каквото намериш,но да е за резби.Намазваш резбата на болта с него и стягаш,изчакваш да изсъхне (трябва да пише на упътването му за ползване,колко време) и караш.

А ако има " хамалски извъщения" :liplick: защото мисля че направо се разбива резбата.Разбива се защото немога винаги да слизам от колелото да затягам но и да затегна след няма и километър пак се разклимбуца.Дали не трябва да видя по свястни курбели или незнам просто :banghead:
stashummer
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 5:42 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот Explorer » Нед Сеп 23, 2012 10:17 pm

При мен заминаха бая курбели и болтове и накрая едно средно движение докато разбера, че някои елемнти от байка не бива да се смазват никога. (Тогава нямаше форуми!) Може и ти да правиш подобна грешка, за това провери дали квадрата и курбела са идеално сухи.
Аватар
Explorer
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 9:40 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот PtD » Пон Сеп 24, 2012 3:13 am

stashummer написа:Какво ще рече да си взема на шлиц???


Google: ISIS crank
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот vpravov » Пон Сеп 24, 2012 9:14 am

Explorer написа:При мен заминаха бая курбели и болтове и накрая едно средно движение докато разбера, че някои елемнти от байка не бива да се смазват никога. (Тогава нямаше форуми!) Може и ти да правиш подобна грешка, за това провери дали квадрата и курбела са идеално сухи.

:bigeyes: :bigeyes: :bigeyes: :crazy:
На квадрата се слага фин филм грес, а за резбата loctite, както вече ти казаха по-нагоре.
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот stashummer » Пон Сеп 24, 2012 1:51 pm

PtD написа:
stashummer написа:Какво ще рече да си взема на шлиц???


Google: ISIS crank

Съжелявам,но пак не разбрах какво е шлиц.Това курбел ли е?Марка курбел ли е?Въобще курбел ли е?Моля някой да уточни. че съм малко :crazy: съжелявам ама несъм байкър и несъм много запознат с нещата :dontknow:
stashummer
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 5:42 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот Skoinks » Пон Сеп 24, 2012 3:12 pm

stashummer написа:
PtD написа:
stashummer написа:Какво ще рече да си взема на шлиц???


Google: ISIS crank

Съжелявам,но пак не разбрах какво е шлиц.Това курбел ли е?Марка курбел ли е?Въобще курбел ли е?Моля някой да уточни. че съм малко :crazy: съжелявам ама несъм байкър и несъм много запознат с нещата :dontknow:


Начина по който се захващат курбелите за средното. Вместо на квадрат е на шлици.

Изображение
Scott Voltage FR20 2010; Rockshox Vivid 5.1 240mm; Marzocchi 888 2011;
Аватар
Skoinks
 
Мнения: 335
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 31, 2011 9:58 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот stashummer » Пон Сеп 24, 2012 4:01 pm

Мерси на всички!!!Най-накрая разбрах.Значи ще ми трябва ново средно движение (ос касета) и нови курбели за това средно движение(шлиц).
stashummer
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 5:42 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот libieca » Чет Ное 01, 2012 8:37 pm

Здравейте !
Нов съм във форума, но от опит (или по-скоро страдания :crap: :D ) знам че не е нужно да тръшнеш близо 100 лв. за хубави курбели и касета :nono: !
Проблема не е във курбела а в касетата ти, квадрата на касетата (ако някога си смазвал или не си обрал хубаво болта на курбела) се износва и постепенно започва да ти прецаква курбелите и да става от квадрат на кръг :D . Така че проблема можеш да го решиш с нова касета квадрат и шестограмни болтове :idea: (нз. защо но държат повече от другите) :beer: Аз имах същия като твоя проблем на 2 различни колелца и след смяна на касетите всичко се оправи :eyebrow: :peace:
libieca
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 31, 2012 11:54 pm

Re: Проблем с курбела!!!

Мнениеот stashummer » Съб Ное 24, 2012 11:42 am

libieca написа:Здравейте !
Нов съм във форума, но от опит (или по-скоро страдания :crap: :D ) знам че не е нужно да тръшнеш близо 100 лв. за хубави курбели и касета :nono: !
Проблема не е във курбела а в касетата ти, квадрата на касетата (ако някога си смазвал или не си обрал хубаво болта на курбела) се износва и постепенно започва да ти прецаква курбелите и да става от квадрат на кръг :D . Така че проблема можеш да го решиш с нова касета квадрат и шестограмни болтове :idea: (нз. защо но държат повече от другите) :beer: Аз имах същия като твоя проблем на 2 различни колелца и след смяна на касетите всичко се оправи :eyebrow: :peace:

Ok мерси за съвета,ще пробвам,а касетата има ли значение от колко пари е.
stashummer
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 5:42 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 18 госта