Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот МИКИ МАУС » Сря Дек 30, 2009 9:03 pm

По чуждите каталози напоследък шлагера е Е- байк. Моят въпрос е по-прагматичен, знае ли някой къде в България може да се закупи : главина-елмотор, акумулаторна батерия и зарядно с дисплея. Както подразбирате -по най тънкия / във Форума му казват бюджетен / начин да се изпробва тази техника. На панаира в Пловдив китайците излагаха такава техника, но има ли пазар :idea: вече в страната незнам. Знае ли някой къде и на каква /ориентировъчна / цена могат да се закупят горните компоненти? Благодаря Ви предварително! :dontknow:
GENUG SCHON !
Аватар
МИКИ МАУС
 
Мнения: 221
Рейтинг: 1068
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 8:13 pm
Местоположение: Good bye

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот bikerider » Чет Дек 31, 2009 12:38 am

Aко ти трябва Е-байк защо просто не махнеш седалката?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот МИКИ МАУС » Чет Дек 31, 2009 9:33 am

bikerider написа:Aко ти трябва Е-байк защо просто не махнеш седалката?


Безкрайно съм благодарен за съвета! За да не съм задължен:

БАЙКИ, не стой толкова до късно пред компютъра, вредно е, лягай си по рано и бъди щастлив! :clap:

ВЕСЕЛА И УСПЕШНА НОВА ГОДИНА!
pleasantry.gif
pleasantry.gif (5.39 KiB) Прегледано 8885 пъти
GENUG SCHON !
Аватар
МИКИ МАУС
 
Мнения: 221
Рейтинг: 1068
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 8:13 pm
Местоположение: Good bye

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот bikerider » Чет Дек 31, 2009 10:55 am

Мерси, подобно! МИКИ, такива главини и велосипеди не съм виждал у нас, макар че имах шанс да ги погледна отблизо в Карфур в Пекин, освен всичко друго почти всеки втори китаец караше (Edit: т.е. возеше се на) такива. Оставиха у мен впечатление за типични китайски масови велосипеди от ламарина и плюнка, на един тротоар дори видях ремонт в полеви условия с китайски ресурси. Ако питаш за тези - според мен не си струват, а и не смятам че някой у нас би имал шанс ако тръгне да ги продава другаде освен в хипермаркетите.

Ако не питаш за тези извинявай за офтопика :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот Martyh » Пет Яну 01, 2010 10:01 pm

На Авто пазара в Стара Загора се продаваха два такива велосипеда(ако могат така да се нарекат),даже единия го закупи мой познат за 600лв,но са абсолютни тенекета и акумолаторите им издържат около 20-30 километра!
Този познат се е заел да го ъпдейтва,но незнам докъде ще стигне!
Аватар
Martyh
 
Мнения: 116
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2004 11:48 am
Местоположение: Bulgaria СТАРА ЗАГОРА

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот LyuboKolev » Съб Яну 02, 2010 8:42 am

Един приятел си направи. Иди на магазина на Вашингтон при Наско, той му го сложи. Един друг донесе от САЩ. Имай предвид, че и двата бяха по около 30 кг. Вдигат около 25- 30 км/ч. Карат макс. 50 км. дистанция и то с нови батерии. За мен това не е колоездене.
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот hitar_potter » Съб Яну 02, 2010 12:54 pm

Не ме и учудват тези цифри... Все още няма достатъчно добри батерии, че да се возим на електрически мотори, автомобили и велосипеди. А велосипедът се кара, не се возиш на него..
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот рс » Съб Яну 02, 2010 6:12 pm

За е-колело ли говорим или за електроподобие на мотопед (скутер)?
Втория вид ЕПС (електрическо превозно средство) са представени в Бг от най-скапаните роднини. Дори зарядни нямат, да не говорим за контролер на батериите и двигателя, който следи разряда и пази акумулатора от повреди. Когато е с нужната автоматика, тези машинки вървят доста, 30+ км без проблем в продължение на години. Коли от този вид пък минават по 100 доста свежо. Вдигат около 60 в икономичен режим, и повече ри настъпана газ... т.е. жица, май трябва да се каже.
Е-колелото не е ли друго нещо - онова на Nikolay например. За него не знам нищо. Но батерии съществуват, дори като за Бг ако го метнеш на слънце за цял ден, може да се зареди и със слънчеви. Въпрос на добра електроника и програма е колко ще е живота на батериите.
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот hitar_potter » Съб Яну 02, 2010 9:38 pm

Ако искаш да направиш ЧИТАВ електро-велосипед или мотоед, ще излезне, според мен доста по-скъпо от обикновен велосипед с такива характеристики (или съответно мотопед).. Според мен, такова нещо трябва да е едновременно:
    Леко
    С голям капацитет на батериите
    С възможност за регенериране на енергията
    С добро КПД
Еми, тази комбинация определено не можеш да я постигнеш с „подръчни“ материали => Струва пари
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот МИКИ МАУС » Нед Яну 03, 2010 2:47 pm

Момчета ,благодаря Ви за мненията , но искам да поясня. И на мен ми става тъжно и жално,когато видя някой да кара велосипед с двигател. Нямам намерение да коментирам хорските пристрастия . Запознат съм в общи линии с характеристиките на тази техника. Няма да я използувам за нормален велосипед - ще монтирам двигателя на капла с възможно най-малкия диаметър -12,14,16 цола. По сайтовете открих такива капли ,но цената им не за през време на криза. Освен цена ,ме интересува и с какви отвори за спици са главините - 2 мм или са по големи? Както казах ,следя специализираните каталози и това е шлагер - очаква се цените да падат. Най общо мисля ,че изясних от какво се интересувам. Надявам се да получа от Вас повече информация, за което предварително Ви благодаря! :wavey:
GENUG SCHON !
Аватар
МИКИ МАУС
 
Мнения: 221
Рейтинг: 1068
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 8:13 pm
Местоположение: Good bye

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот hitar_potter » Нед Яну 03, 2010 6:47 pm

Е, да очакваш цените на електродвигателите да падат ми се струва малко налудничаво... А и нещо идеята за 12, 14, 16 инчово колело, което да тежи 30кг не ми се струва удачна... Твърде вероятно е тук да не получиш отговор по простата причина, че навярно никой не се интересува от такива неща и няма откъде да е запознат с тях..
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот рс » Нед Яну 03, 2010 11:43 pm

Полезен транспорт ще е, но не е колоездене. Хич пък в смисъла на планинско.
Енергията, респективно возенето излиза много евтино винаги. 20-30-50 км за 10-20 стотинки е без пари. Но цената на тротинетката може и да развали сметката.
Все пак какво ще правиш? Велотриколка? Електромотопед? Аз съм си харесал електрокола, че идва без пари горивото. Не ми хареса цената.. гледам сега нещо на старо да попадне с читава батерия.
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот Ozzie » Пон Яну 04, 2010 12:00 am

рс написа:Аз съм си харесал електрокола, че идва без пари горивото.

е нали като боднеш щепсела в контакта и електромера почне да се върти, върти, върти...
не е като хич да е без пари
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот taurus13 » Пон Яну 04, 2010 5:39 pm

Все пак убеден съм, че тези електроглавини имат сериозно бъдеще и при планинските велосипеди. Всички сме свидетели на сериозните постижения при батериите, които стават все по-леки и мощни. Очаквам в близко бъдеще с навлизането на нанотехнологиите акумулаторните батерии да достигнат над 10-пъти по-голям капацитет при същите размери. Съчетанието на лек байк оборудван с електромоторна главина, акумулатор и контролер ще направи един страхотен планински ендуро велосипед, с който с лекота ще изминаваме дълги километри с лека умора. Идеята тук е контролера да управлява гъвкаво системата, така че когато катерим двигателя да помага на краката, а когато спускаме да се генерира енергия, която зарежда акумулатора, тъй като двигателя е обратима машина(т.е. става на генератор). При това положение е възможно да се катерят баири с по-малко умора, а след това си дозареждаме батерията без трудности. Освен това с подобрявянето на фотоволтаичните елементи ще може да се използва и слънчевата енергия. Всичко това и сега си го има при електро-транспорта, а напоследък и при хибридните машини, но за да стане реално при велосипеда е необходимо ниско тегло. И това пак е спорт, при това екологичен. Предполагам че след около 5-8 години подобни байкове ще станат реалност и ще започнат своята бърза еволюция.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот PtD » Пон Яну 04, 2010 7:16 pm

Абе строго погледнато, ако ще искаме нещо да ни дърпа, защо направо не ползваме кросови мотори? :dontknow:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот рс » Пон Яну 04, 2010 7:20 pm

Онова колело на Nikolay не е ли електрическо в готов вид?
Кола на батерии сега е изгодна. За 100 км ти навърта в електромера 20 до 40 кВт.ч. Колко е тока, някакви стотинки. Цялата сметка да е 5 лв, и то без пенсионерско каране. Само хибридите са достойни конкуренти. И градския транспорт понякога :rofl:
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот did » Пон Яну 04, 2010 9:08 pm

taurus13 написа:Все пак убеден съм, че тези електроглавини имат сериозно бъдеще и при планинските велосипеди. Всички сме свидетели на сериозните постижения при батериите, които стават все по-леки и мощни. Очаквам в близко бъдеще с навлизането на нанотехнологиите акумулаторните батерии да достигнат над 10-пъти по-голям капацитет при същите размери.

:agree:

Гарантирано ще стане. Технологията е готова, остава големите риби да се разберат с патентите.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот bikerider » Пон Яну 04, 2010 9:11 pm

taurus13 написа:При това положение е възможно да се катерят баири с по-малко умора


И смисъла от това за здрав(а) и нахъсан(а) колоездач(ка) е? За баби, дядовци и хора със здравословни проблеми е ясно...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот taurus13 » Вто Яну 05, 2010 12:04 am

bikerider написа:
taurus13 написа:При това положение е възможно да се катерят баири с по-малко умора


И смисъла от това за здрав(а) и нахъсан(а) колоездач(ка) е? За баби, дядовци и хора със здравословни проблеми е ясно...


Ако говорим за спортни постижения и състезания няма смисъл - байк за въртене ще има винаги. Има смисъл, ако търсиш възможност за по-дълъг преход сред природата, който така или иначе си остава спортен и няма нищо общо с кросовите мотори както някой се опита да вметне...Всеки който прави подобни преходи знае, че байка за нагоре няма общо с байка дето става и за надолу. С едно такова чудо, ще можеш лесно да постигнеш една АМ универсалност. Аз например, когато ходя да карам из планините изминавам доста път преди да го докарам до хубавото спускане и често установявам, че натрупаната прекомерна умора ми влияе зле на карането надолу по технични и стръмни участъци. Е..идеята е да си спестиш тази умора - ти пак си въртиш педалите, но главината добавя малко въртящ момент и нещата стават по приятни.
А пък дори един здрав и нахъсан колоездач, ще оцени възможността да катери баири с 20км/ч, вместо с 12. Общо взето ефекта при едно каране с големи изкачвания и слизания ще бъде все едно си заравнил малко маршрута. В края на краищата не може дори да става дума за мързел, а за по-оптимално използване на мускулната енергия и храната - част от това което си изхабил нагоре, ще си го върнеш надолу. Ще минеш и с по-малко храна и вода и съответно с по-лека раница..е как да не е гот - вместо още литър вода, ще си метнеш една бира. :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот hitar_potter » Вто Яну 05, 2010 1:48 am

Да, с нови батерии и подходяща електроника, ще се получат страхотни градски и фитнес-туър велосипеди :)
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот sotk » Вто Яну 05, 2010 10:51 am

На първо време ще съм доволен и от ел. главина, която ми произвежда ток за фара и другите електронни джаджи, без да забавя скоростта...
Аватар
sotk
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1190
Регистриран на: Съб Апр 21, 2007 10:37 am

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот bikerider » Вто Яну 05, 2010 11:26 am

hitar_potter написа:фитнес-туър велосипеди :)


Аааааааа, вчера се чудех кой термин ми убягва :rofl: :D :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот Ozzie » Вто Яну 05, 2010 5:50 pm

sotk написа:На първо време ще съм доволен и от ел. главина, която ми произвежда ток за фара и другите електронни джаджи, без да забавя скоростта...

не е да няма такива :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот scoot77 » Сря Сеп 15, 2010 5:06 pm

За съжаление добре улекотените батерии все още са много скъпи което ги прави трудно достъпнии
Електрически колела -двигатели -Пръв в задръстването
Аватар
scoot77
 
Мнения: 99
Рейтинг: 715
Регистриран на: Сря Сеп 15, 2010 9:49 am

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот denises26 » Чет Сеп 16, 2010 7:52 pm

Ами ето на какво попаднах съвсем случайно: http://www.scoot.bg/content/view/102/1/ . Мисля, че това търсиш. Идеята за байк, който си има нещо, което да помага, като се измориш е добра, но не бих си го сложил на велосипеда за планинско колоездене. Би било добре за градско или някакво за ежедневно ползване и изминаване на по-дълги разстояния. Само незнам дали, когато не го ползваш ами си караш със собствена тяга се зарежда или не. :beer:
Аватар
denises26
 
Мнения: 407
Рейтинг: 1402
Регистриран на: Вто Юли 20, 2010 3:25 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот sos » Чет Сеп 16, 2010 8:50 pm

sotk написа:На първо време ще съм доволен и от ел. главина, която ми произвежда ток за фара и другите електронни джаджи, без да забавя скоростта...

Аз продавам такава :D
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот Ozzie » Чет Сеп 16, 2010 8:55 pm

Добри, отговаряш на мнение от преди 9 месеца...
Изображение
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот nahi » Чет Сеп 16, 2010 9:09 pm

Да, преди девет месеца го нямаше и това.
http://screambikes.eu/velosipedi/velosi ... otion.html
Аватар
nahi
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 11:12 am
Местоположение: София

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот hakama » Пет Сеп 17, 2010 7:14 am

denises26 написа:Ами ето на какво попаднах съвсем случайно: http://www.scoot.bg/content/view/102/1/ . Мисля, че това търсиш. Идеята за байк, който си има нещо, което да помага, като се измориш е добра, но не бих си го сложил на велосипеда за планинско колоездене. Би било добре за градско или някакво за ежедневно ползване и изминаване на по-дълги разстояния. Само незнам дали, когато не го ползваш ами си караш със собствена тяга се зарежда или не. :beer:


Това е доста над нормата за мощност на такива возила за ЕU (250W ако не се лъжа). Изглежда добре.
Аватар
hakama
 
Мнения: 326
Рейтинг: 1164
Регистриран на: Нед Авг 12, 2007 2:23 pm
Местоположение: Sofia

Re: Е-байк- ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ?

Мнениеот sos » Пет Сеп 17, 2010 9:32 am

Ozzie написа:Добри, отговаряш на мнение от преди 9 месеца...
Изображение

Които не гледа дати :D :agree: :beer:
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта