Ихтиманската страна на яз. Искър?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот sailman » Пон Май 04, 2009 6:56 pm

Днеска, като отидох да си нагледам яхтичката, която се намира на Ихтиманския бряг на Искъра (язовира) видях странна маркировка - човече на колело боядисано със спрей и шаблон. Става дума за едно отклонение от основният асвалтов път, дето идва от Ихтиман и отива за Самоков. Та въпросното отклониние се намира между ресторант "Будното око" и отбивката за "Дивото зове". По него като тръгне човек стига до едно параклисче, мотористи ходят там понякога. Обаче сега тази веломаркировка силно ме заинтригува, та ако някой от съфорумниците е ходил/знае нещо по въпроса, ще съм му много благодарен ако сподели :beer:
Аз самия миналата година ходих с колелото до въпросното параклисче или манастирче, който както предпочита, и месността ми се видя доста обещаваща.Тогава, обаче нямаше таквиз маркировки и т.н.
Много ми е любопитно, щото често съм в района.
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот vpravov » Пон Май 04, 2009 10:38 pm

WOW!!!! :bigeyes: Нека това стане тема, в която изобщо хора карали в този район, споделят варианти за маршрут. Отдавна ми е мерак за двудневен маршрут, който да минава по Лозенска, да заобикаля Искъра и през Плана да се връща в София. За момента, единствената мътна (за мене) част е районна между мината "Чукурово" и устието на Искъра. Нека запознатите с района, да споделят тук :agree:
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот sailman » Вто Май 05, 2009 7:59 am

Проблема с отсечката между Чукурово и Шипочанския залив (така се казва "устието" на яз. Искър) е, че се налага да се прекоси ловно стопанство "Искър", където не пускат, за да не те отстреля некой баровец :sniper:
Иначе е възможно да се намери обиколен маршрут през Габра и Венковец, ама не го знам колко ще си струва, а и доста увеличава дължината на маршрута така.
До колкото помня, Админа и още някякви люде бяха храсталясали в района на Габра миналата година. Имаше нещо у Форума по въпроса, ама до къде са стигнали с проучването :dontknow:

Едитъ: Те тука у тая тема има кое що :magnify: viewtopic.php?f=5&t=43813&hilit=%D0%93%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B0&start=30 Бърже експлорърите да признават истината!
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот Admin » Вто Май 05, 2009 2:56 pm

Признавам си, ние само се моткахме, но без особен успех. карането беше чудесно, но имам чувството, че в тоя район трябва много точно да улучиш верния път, иначе все опираш до забранени зони.
Първо стигнахме до оградата на "резервата" - предполагам, че това е въпросното ловно стопанство, даже една сърна видяхме. Та макар да стояха само коловете, не посмяхме да навлезем навътре и по тях, по тях и излязохме на черен път, по който се прибрахме пак над Габра. Оттам решихме да хванем друга посока - един голям черен път, по който от лявата ни страна през цялото време бе оградата на някакво военно поделение. По този път стигнахме до село (или махала) Брънковци, където ни казаха, че единственият път е надолу към жп линията и после към Вакарел. Слязохме до въпросния релсов път (той обслужва мина "Чукурово"), тръгнахме по един черен път с идеята да стигнем село Крушовица, обаче в един момент се озовахме на самата жп линия, без друга алтернатива, така че продължихме по нея. От лявата страна отново бе оградата на поделението. Тук има допълнителни интересни случки, но тях ги разказвам само на живо. ;)
По едно време стигнахме до надлез над линията. Изкачихме се до него. Озовахме се пред портала на поделението и продължихме нагоре в западна посока по асфалтов път, водещ към друго поделение. Преди да го достигнем, има черен път наляво към Габра и след кратко спускане си бяхме при колите.
Както казах и в началото, за мен този район влиза в графата трудно проходим. :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот subritual » Чет Май 07, 2009 4:20 pm

Много съжалявам,че се разминахме последния път миналата година на срещата в село Габра.Оттогава съм карал нялколко пъти там (даже веднъж се загубихме и замръкнахме)
Бих предложил следния маршрут-От разклона над Габра-по пътя към Брънковци (Костадинкино).Там не надолу, а през малкото параклисче и напряко по билото, та почти до Пауново.
След това-спускане към реката южно от селата и оттам пак по посока язовир Искър-до село Борика.От селото се вие път нагоре,стига до една голяма поляна (там миналата година строяха някаква Евро-Еко-Ферма) и после напряко през гората по пътечки до изходната позиция над с.Габра.
Имам ГПС трака и ще го кача довечера от вкъщи.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот subritual » Чет Май 07, 2009 5:51 pm

За този параклис ли става дума?
Изображение
Намира се над село Борика. Edit:Май не става дума за него,сега се сетих кой имаш впредвид ;)
Та понеже ми е любим тоя район,а наистина има някои неясноти и около пределите на резервата,предлагам да направим и тази година проучване на местноста.
Запланувал съм си следния крос-кънтри маршрут:
Изображение
Май ще е добре да се поизчака да минат няколко дни без валежи,защото около реката (в синьо) си е голяма джунгла.Жълтата отсечка е по-лек вариант при спускането.
Любителите на по-екстремните стилове могат да направят "шорткът" някъде по-рано в дясно към реката ;)
Ето и примерен профил:
Изображение
Денивелацията е от порядъка на 350м при изкачване.
Ако ви трябват траковете пишете на лично,че не се сетих къде да ги кача.

Надявам се до края на годината да посъбера и маршрути по посока Самоков и Долна Баня
Как ви се струва идеята?
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот Admin » Пет Май 08, 2009 3:43 pm

Ти карал ли си го това, което предлагаш?
Защото като гледам снимката от Google, част от него минава точно през резервата, пък и на едно място ние като карахме пътят свърши. При коловете, ограждащи резервата. :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот subritual » Пет Май 08, 2009 4:18 pm

Карал съм го начасти,не точно в този вид.Но нямаше ни ограда,ни следи от такава.
пък и на едно място ние като карахме пътят свърши. При коловете, ограждащи резервата

Да и аз имах такава случка,та затова и замръкнахме,щото пътя просто свърши и се наложи през гората.Но червения маршрут минава някъде на около 300-400м от коловете източно.
Имам разработена мини карта на района,която включва и пътеките в резервата,та ми е интересно да проуча границите му и да бъдат отбелязани.
Ходихме този вторник и се опитах да се примоля на чичовците да ни пуснат в резервата,но отсамото начало ми беше ясно,че няма как да стане.Вратите са с катинари.А трафика на автомобили беше сериозен по асфалтовия път,което значи, че кипи там някаква дейност.

PS. Ето и какво намерих в нета Изображение
За съжаление не се вижда горната част,но на тази карта и село Борика би трябвало да е в него.
Предполагам,че е нещо от сорта (или поне ми се иска да е така):
Изображение
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот vpravov » Пет Май 08, 2009 7:09 pm

@subritual
Изключително съм ти благодарен за предоставената информация. :bowdown: На база на нея и постовете на @seilman, вчера в Google eаrth си нахвърлях примерен маршрут, който разбира се ще бъде доизпипан. Връзват се около 130км, включително с карането в София. Използвах частта между Габра и Борика от твоя маршрут. :agree: По нататък, при изпипването му, евентуално ще разчитам пак на твоя опит в района. :beer:
l16.jpg
(181.29 KiB) 279 пъти
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот Admin » Пет Май 08, 2009 8:00 pm

subritual написа:Карал съм го начасти,не точно в този вид.Но нямаше ни ограда,ни следи от такава.


Ако правилно гледам, ние стигнахме при коловете някъде около тази точка:
42°30'0.80"N
23°37'56.13"Е

Оттам продължихме на запад, следвайки коловете. Стори ни се, че ако продължим на юг, влизаме в оградената зона. :dontknow:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот subritual » Пет Май 08, 2009 9:54 pm

@Admin, трябва да кажеш в какъв датум са координатите,че на WGS 84 ми излиза някъде край Сапарева баня.
Направих си труда и начертах оградите с точност .Информацията е от топографска карта от 1985г.На гугъла ясно си личат още просеките и оградите на места.Това което излезе са 2 зони-
Изображение
Едната в червено, най-вероятно актуалната днес.
Другата в Жълто-Има следи от колове на някои места,но в нея има стопанска дейност на местните хора от с.Борика, с които разговарях( и по-точно на поляната).
Прилагам и KMZ файл за ГЕ и GPX :
http://www.turboupload.com/zsjiu8tgand1 ... t.KMZ.html
track_i_ogradi_Iskar.gpx - 25.3 Kb

След като забих толкова,вече нямам търпение да се поразвъртя там :roll2: :roll2: :roll2:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот Admin » Пет Май 08, 2009 10:14 pm

Това може би обяснява защо имаше само колове без мрежа. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот sailman » Съб Май 09, 2009 7:02 pm

@ Vpravov - Не е лошо туй дето си го замислил :agree: Може, обаче да се помисли един крайбрежен вариант - от края на Шипочанския залив покрай брега има черен път, който минава и покрай Филмовата къща и е много приятен и излиза на Мечката. От там....каквото сабя покаже!
Сори, че нямам възможност да го визуализирам този вариант, ама компа в работата е много смотан :boggled:

@ Всички останали - То обиколкота на Искъра е интересно нещо и отдавна ме гложди и мене, ама никой не можа да каже нищо за онази странна веломаркировка, дето ме провокира да пусна темата. :dontknow:
на Ихтиманския бряг на Искъра (язовира) видях странна маркировка - човече на колело боядисано със спрей и шаблон. Става дума за едно отклонение от основният асвалтов път, дето идва от Ихтиман и отива за Самоков. Та въпросното отклониние се намира между ресторант "Будното око" и отбивката за "Дивото зове". По него като тръгне човек стига до едно параклисче, мотористи ходят там понякога.

Е аиде, де! :D
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот lupo » Съб Мар 09, 2013 6:30 am

subritual написа:@Admin, трябва да кажеш в какъв датум са координатите,че на WGS 84 ми излиза някъде край Сапарева баня.
Направих си труда и начертах оградите с точност .Информацията е от топографска карта от 1985г.На гугъла ясно си личат още просеките и оградите на места.Това което излезе са 2 зони-
Изображение
Едната в червено, най-вероятно актуалната днес.
Другата в Жълто-Има следи от колове на някои места,но в нея има стопанска дейност на местните хора от с.Борика, с които разговарях( и по-точно на поляната).
Прилагам и KMZ файл за ГЕ и GPX :
http://www.turboupload.com/zsjiu8tgand1 ... t.KMZ.html
track_i_ogradi_Iskar.gpx - 25.3 Kb

След като забих толкова,вече нямам търпение да се поразвъртя там :roll2: :roll2: :roll2:


Здравейте, ще ви бъда много благодарен ако споделите траковете на оградата на резервата тъй като са изтрити.
Ако някой е минавал през резервата с байк ще ми бъде много ценна информацията дали може да се премине от мина Чукурово до язовира

Планирам един двудневен байкджоринг преход с преспиване и риболов (за осигуряване на вечерята на мен и на кучетата ми) край язовира: начало Панчарево стената, по пътеката до връх Половрак, покрай мина Чукурово (Габра) до северния бряг на язовир Искър с риболов вечерта и преспиване и на другия ден връщане покрай Долни Пасарел до Панчарево стената - всичко само по черни пътища и пътеките в Лозенската планина.
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот subritual » Съб Мар 09, 2013 1:58 pm

Здравей,така и не съм обикалял в тази зона с резервата.Предполагам,че се налага да се заобиколи.Има портал с охрана откъм Габра,където на са ни пускали.По-нататък от голямата поляна над Борика може лесно да се стигне, но отново не знам какво е положението. Надявам се някой да знае по-добре, но аз те съветвам да заобиколиш. Прилагам ти целия, най-подходящ маршрут от Герман до там, така както аз си го представям.
http://www.gpsies.com/map.do?fileId=rkkimmezdrztylea&authkey=299A7DE6EB097BBF5D17072CF958F73494AB2F04651F1C2D
Начертани са и границите на резервата, както и отсечката до портала, където евентуално може да се помолиш да те пуснат.
Подобен двудневен вариант и аз съм планирал, само, че с влак до или от Ихтиман.

Относно байк джоринга, определено ме зариби, макар, че моята 5 месечна госпожица (бретон шпаниол) е мъничка, но вече започваме да се учим.

ПС: Понеже не е само един трак,в сайта не излиза много акуратно, та затова ще го приложа и тук.
Прикачени файлове
Preimenuvai v KMZ.txt
За Google earth
(14.59 KiB) 131 пъти
Preimenuvai v GDB.txt
за mapsource
(42.36 KiB) 98 пъти
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Ихтиманската страна на яз. Искър?

Мнениеот vpravov » Съб Мар 09, 2013 3:23 pm

2010-та, със Светльо(RedHawk) врътнахме през Лозенска, заобикаляне на Изкър-а и прибиране през Плана. От голямата поляна над Борика(жълтото петно на картинката на subritual), няма как да се мине през резервата. Оградата си е в перфектно състояние и не можеш да се намъкнеш вътре. А за съжаление, няма път от външната и страна за да обикаляш покрай нея. Ние тогава, се спуснахме по черния път към Борика, след което за да не заобикаляме по асфалта през Веринско, минахме по черни пътища през хълма към Венковец. От там вече по асфалта до язовира. Общо взето, нещо приблизително като трака от subritual.
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта