Обиколка над Балша и Доброславци

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Обиколка над Балша и Доброславци

Мнениеот silvertm » Съб Авг 04, 2007 3:34 pm

Не видях в маршрутите да е разработвано това трасе, затова ще го представя в няколко снимки, а ако има интерес, другия път като мина по тия места, ще го направя с разстоянията, схемите и каквото там си трябва.

На практика трасето представлява обиколка на хълма зад манастира "Св. Теодор Стратилат" над селата Балша и Доброславци, които са съвсем близо до северозападния край на София (изключително удобно за хората от тези райони - кварталите Обеля, Връбница, Надежда и т.н.). Не е голям като разстояние - същинската му част едва ли е по-голяма от 5-6 км (на око). Това е част от Стара планина, известна като Мала планина.

Пътят до манастира минава през селата Мрамор и Доброславци, като преди с. Балша от асфалтовия път нагоре се отклонява чакълест път (с. Балша се пада вляво). Продължаваме по този път, така че манастирът да се падне непосредствено вдясно от нас:

Изходна точка

Тук моят съвет е да слезете надясно по пътеката и да се заредите с вода (според мен това е най-хубавата вода от всички извори около София, така де...). Макар че за пътя ще ви стигне и бутилка от половин литър, все пак е добре да не тръгвате жадни още оттук, защото нагоре не знам да има извори (ако пък се загубите, ще ви трябва поне още една бутилка от половин литър :D ).

Пътят продължава наляво и нагоре, непосредствено вляво от гората.

И така докато се стигне до

това място.

Тук е първото разклонение, като има път и надясно. Ние обаче сме наляво (оттук нататък завоите ще са десни).

Пътят се изкачва нагоре и тук-там има камъни, но по-голямата част от него изглежда така. Иначе казано, съвсем приятно изкачване, при това на сянка.

Разклонение, но вече казах, че сме насясно.

Пак разклонение, но познайте накъде се завива ;)

По пътя има и такива гледки, а аз ги щракам.

ВНИМАНИЕ, скоро пътят запозва да изглежда така, но няма страшно, не след дълго отново се разширява.

Най-големият разклон по пътя, това е и повратната точка, защото оттук започва спускането. Ако на някого му се занимава да проучва накъде водят другите два пътя, нека го направи, обаче специално за това трасе тук се тръгва в най-дясното разклонение (защото има едно ляво и две десни ;) ).

Ето накъде...

Внимавайте при спускането, защото в началото се редуват участъци с дребен чакъл и тук-там пясък.

Например, след дълго засушаване, ТОВА може да си е пясък, аз последния път случих да карам след скорошно преваляване.

Минава се и през младо залесена горичка (май с черен бор, но не погледнах).

Мисля, че човек трябва да е идиот, за да спре спускането си ТУК или ТУК и да снима :crazy:
Следващия път ще пропусна снимките :D

Пак разклон и пак сме надясно и надолу...

Точно преди края има камънак, който е разхвърлян по пътя без абсолютно никакво чувство за естетика, така че внимавайте. Снимал съм го отдолу (на сигурно :) ).

Ето ни в крайната точка. Манастирът се пада отново вдясно, но вече се спускаме.

Оттук имаме два избора:
1) Да се върнем през манастира и изворчето в изходната точка;
2) Да се спускаме скоростно през ливади 1-2 километра, след което да излезем на асфалтовия път непосредствено преди с. Доброславци.

Аз си избрах второто ;)
Последна промяна silvertm на Съб Авг 04, 2007 4:27 pm, променена общо 1 път
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Yavkata » Съб Авг 04, 2007 4:22 pm

Приятелю, ако търсиш компания за този район, обади се :) Не разполагам с много време , но от Надежда ми е близко. Около района има и някои други забележителности ;)
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот silvertm » Съб Авг 04, 2007 4:35 pm

Хех, благодаря за поканата, нищо чудно да се възползвам ;)
Аз тази посока я пренебрегвах последните две години, защото преди горе-долу толкова време се размазах на асфалта преди с. Доброславци и имах лека форма на фобия :drunk2:
И досега ме плашат многото паметни плочи край пътя за загинали там хора. Щура работа, а уж шосето е право, чистичко и почти равно.

Пък едно време се занасях там за ей така - след работа.
Ще видим, ще видим...
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот M1010X » Съб Авг 04, 2007 4:44 pm

Супер описание! Браво! Въпреки че този район ми е доста далечен и едва ли ще карам скоро там, с кеф го прочетох :)
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот fhristo » Съб Авг 04, 2007 4:52 pm

А има ли вариант за по-голям маршрут в региона, поне 10-15 км, за да си струва идването и ако не живееш наблизо ;)
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот silvertm » Съб Авг 04, 2007 5:26 pm

Ей за този район става дума:

http://bgmaps.com/services/links/links. ... d7821e1613

или ако се срути горния линк, поне този да остане:

http://bgmaps.com/print.asp?sid=2749dbc ... d7821e1613

Със сигурност има много възможности (хем планината е ниска), но ще трябва да се проучват и описват, а аз, когато съм ходил по тия места, все съм разполагал с ограничено време.
При следващото ми ходене натам ще се опитам да си заделя повечко време за... dèrive ;)
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Yavkata » Съб Авг 04, 2007 6:09 pm

Обикалял съм там навремето, нашир и надлъж пеша. От запад може да се тръгне от Белидие хан, и да се слезе на шосе на с.Кътина и кв. Нови Искър. Има пътчета които да отведат до Томпсън и от там връщане с влак или по дефилето. Въобще райончето е перспективно за ХС, байринг, храстинг и дракинг.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот silvertm » Вто Сеп 11, 2007 7:36 pm

Здравейте пак, съжалявам, че толкова се забавих с това, което бях обещал, но... малко забравих :dunno:

Разстоянията (както ги измерих със сигмата) са така:
0,00 км - начална точка при разклона за чешмата край манастира;
(разклонът към чешмата е ТОВА)

0,96 км - завой наляво и нагоре - навлиза се в гората;

1,52 км - първото разклонение със завой надясно;

1,59 км - завой надясно;

1,81 км - надвисналият червен камък (само като ориентир, пътят продължава покрай него нагоре);

2,37 км - започва забележимо затревяване на пътя (за около 200 метра);

3,10 км - разклон, тук се пресичат четири пътя, но не точно "накръст", ние поемаме по този, който се пада най-десен;

3,90 км - за ориентир, започва наскоро залесената горичка;

4,91 км - разклон, ние сме надясно
(не се лъжете да проверявате накъде води левият разклон, аз вече го направих и съжалявам - това е задънен път, който продължава около километър и е създаден с цел да съпровожда смъртта на голяма част от гората, а на около 50 метра по-долу също има такъв разклон със същата цел - не се хабете);

5,90 км - край на пътя в гората, намираме се непосредствено до манастирчето, но от другата страна спрямо началната точка.

Оттук надолу се разкрива спускане по земен път през поляни, което е с дължина около 2 км. Някъде пътят ви трябва да се пресича от нещо като изворче, цъфнало точно по средата (клипче 4,1 МВ)
Приятно каране за тези, които са решили да го пробват, но да им напомня да внимават за пясъците тук-там (камъните се виждат по-лесно).
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dani32 » Вто Сеп 11, 2007 8:38 pm

Много е як маршрута там имаме вила и като малък съм карал много пъти и си заслужава :) :popcorn:
dani32
 
Мнения: 119
Рейтинг: 1237
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 8:20 pm
Местоположение: Нейде сред народа !

Мнениеот fhristo » Вто Сеп 25, 2007 6:26 pm

Някой да иска да ходиме да караме маршрута в четвъртък?
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот Yavkata » Вто Сеп 25, 2007 6:45 pm

Евентуално сутринта... ако не ми изникне спешен случай. следобеда съм на бачкане :bawling:
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот fhristo » Вто Сеп 25, 2007 6:51 pm

Yavkata написа:Евентуално сутринта... ако не ми изникне спешен случай. следобеда съм на бачкане :bawling:

То и аз съм за сутринта, така че това е добре :) Иначе аз никога не съм ходил в района, така че ако може да се чакаме в центъра на Доброславци, че не знам оттам как се ходи до манастира, където май е началната точка на маршрута. А и понеже ще съм с кола, ми се струва че там е по-удачно да я оставя. За час на срещата мислех някъде 8-9... ако някой има претенции да казва, на мен ми е все едно ;)
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот fhristo » Вто Сеп 25, 2007 8:02 pm

Значи, да знаете, че ще се ходи утре, сряда, засега сме двама - аз и Yavkata. Ако някой иска да се присъедини срещата ни е в 2 часа в центъра на Доброславци :)
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот fhristo » Сря Сеп 26, 2007 6:01 pm

Такам, минах го маршрута и да споделя няколко впечатления за него :) Първо, ако оставите колата в центъра на Доброславци имате около 4 км леко изкачване по асфалт до началната точка на маршрута, а на връщане от крайната точка до Доброславци може да се мине по бърз черен път през поляните вляво от манастира. По този начин маршрута набъбва до около 15 км, което вече би оправдало разкарването ви :) По изкачването има някои тегави моменти, където не може да се кара - много скали и камънаци, а на други места е доста обрасло. Но пък е кратко така че къде с каране, къде с бутане стигнах до същината на всеки маршрут, поне за мен, - спускането! То не е за пренебрегване :) Има и скоростни, и технични участъци, минава се през красиви иглолистни гори, а после и през поляните.
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот silvertm » Пон Окт 01, 2007 10:58 pm

fhristo, малко късно ти видях съобщението, но както и да е - в четвъртък така или иначе нямаше да мога.
Радвам се, че ти е харесал маршрута.
И да, прав си - напоследък доста са се поизровили пътеките от дъждовете и са се оголили камъните. Да се надяваме, че от леките есенни дъждове всичко ще се слегне и ще изглежда отново така, както е на снимките (например ТОВА съкровище сега е назъбено от камъни и поръсено обилно с шишарки).
Но пък и така се кара. Вярно, че на доста места се налага да се мине на първа при изкачването, но последния път, когато ходих там, слязох от колелото само при спускането и то защото бях спукал гума - сигурно си забелязал подлите пълзящи къпинови клончета, които тая есен нападнаха трасето на доста места :(!:
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 24 госта